tag

VAT

Wczoraj

10 stycznia

Rozbito grupę przestępczą, która kosztowała skarb państwa 80 mln zł

Wywiad Skarbowy z Gdańska rozpracował grupę przestępczą, która fikcyjnie zawyżała wartość faktur – nawet dziesięciokrotnie, od których nie odprowadzano podatku VAT. Przedmiotem obrotu miały być komponenty do produkcji luksusowych kosmetyków. Na kontach firm, które uczestniczyły w przestępstwie, zabezpieczono 2,5 mln zł.

9 stycznia

Gdzie szukać pieniędzy na 500 plus - co może zrobić rząd, aby zwiększyć wpływy budżetowe, a nie obciążyć nadmiernie gospodarki ?

W minionym roku rząd rozpoczął realizację ambitnych programów socjalnych i gospodarczych. Część z tych inicjatyw, jak chociażby osławiony już „500 plus” ze swej istoty związana jest z poważnymi nakładami budżetowymi. Nie dziwi więc, że równolegle rząd szczegółowo przygląda się możliwościom zarówno uszczelnienia systemu podatkowego, jak i potencjalnym nowym źródłom finansowania obranej polityki.

4 stycznia

UE zacieśnia współpracę podatkową, ale do uszczelnienia sytemu daleko

Międzynarodowym korporacjom powinno być trudniej uchylać się od podatków. Właśnie wchodzą w życie przepisy, które zmuszają kraje UE do automatycznej wymiany informacji ws. tzw. interpretacji podatkowych. Według danych KE państwa UE straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT; w przypadku Polski luka ta wyniosła 38 mld zł.

Wcześniejsze publikacje

Węgry: Obniżono VAT na niektóre towary, niewykluczone dalsze obniżki

Od 1 stycznia VAT na mięso drobiowe oraz jajka spadł z 27 do 5 proc., a na świeże mleko - z 18 do 5 proc. Sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Istvan Nagy ocenił we wtorek, że będzie to oznaczać dla przeciętnej węgierskiej rodziny roczną oszczędność rzędu 25-30 tys. forintów (356-427 zł).

Pozostałe publikacje o tym tagu

10 grudnia 2016 roku

Resort sprawiedliwości uspokaja: wysokie kary za wyłudzenia VAT nie dotkną drobnych firm

Wysokie kary za wystawienie fałszywych faktur nie dotkną drobnych firm - przekonywał w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas Chrześcijańskiego Forum Przedsiębiorczości. Obecny na forum prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że banki udzielające kredytów we frankach szwajcarskich powinny ponosić wyłącznie koszty zwrotu spreadów walutowych

8 grudnia 2016 roku

CBŚP rozbił grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Osiem osób, w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

1 grudnia 2016 roku

E-booki będą mogły korzystać z obniżonej stawki VAT

Komisja Europejska proponuje też zmiany dla przedsiębiorców. Chce np., aby firma, której roczna sprzedaż za granicę nie przekracza 10 tys. euro, korzystała z przepisów o VAT kraju, w którym działa

1 grudnia 2016 roku

Sejm: Koniec prac nad nowelizacją ustawy o VAT

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, nad którą Sejm w czwartek rano zakończył pracę, przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu.

23 listopada 2016 roku

45 mld zł ucieka przez lukę w podatku VAT

Nie każdą złotówkę z luki VAT da się odzyskać – twierdzą specjaliści z PwC. Ale gdyby organy skarbowe w poborze tego podatku były tak sprawne jak w 2007 r., budżet miałby wpływy większe o 34 mld zł.

18 listopada 2016 roku

Uszczelnienie systemu VAT zaszkodzi uczciwym przedsiębiorcom?

Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.

28 września 2016 roku

Policjanci zatrzymali podejrzanych o wyłudzenie 5,5 mln zł

Pięcioosobową grupę podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT w wysokości ponad 5,5 mln zł zatrzymali cieszyńscy policjanci. Oszuści wystawiali faktury za usługi reklamowe, które nigdy nie zostały zrealizowane - podał rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała.