tag

waluty

Wczoraj

Złoty zyskał na wartości, osłabł tylko wobec funta

W poniedziałek w efekcie dobrego nastroju na rynkach finansowych złoty zyskał na wartości, nieco osłabł tylko wobec funta - poinformowali analitycy. Ok. godz. 16.40 euro kosztowało 4,32 zł, dolar - 4,06 zł, funt brytyjski - 5,07 zł, a frank szwajcarski - 4,05 zł.

Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

Polska gospodarka wrzuca wyższy bieg

Piątkowe dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej stanowiły zwieńczenie niezwykle interesującego tygodnia w Polskiej gospodarce. Podobnie jak większość danych z tego okresu, także i one przebiły oczekiwania rynku, pokazując, że Polska gospodarka wraca na właściwie tory po załamaniu z II połowy poprzedniego roku.

17 lutego

Złoty nie docenił świetnych danych z polskiej gospodarki

Dane nie zrobiły wrażenia na złotym, który dziś traci wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Trzeba pamiętać o tym, że polska waluta ma za sobą świetny początek roku, wynikający nie tyle z lepszej oceny kondycji naszej gospodarki, co z bardzo sprzyjających warunków rynkowych

Złoty czeka na ważne dane

Złoty pozostaje relatywnie słabszy w porównaniu do poprzedniego tygodnia, chociaż w stosunku do euro utrzymuje się w spadkowym trendzie, a tuż powyżej poziomu 4,3120 widać silną strefę podażową. Dzisiaj poznamy dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

16 lutego

Eksperci prognozują spadek euro. Odbicie dopiero w II połowie roku

Umacniająca się amerykańska gospodarka w połączeniu z niespokojną sytuacją polityczną w Europie nie pozostaje bez wpływu na waluty. W pierwszej połowie 2017 roku można się spodziewać zrównania wartości euro i dolara – ocenia Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Dolar nie może znaleźć oparcia

Janet Yellen z pewnością pomogła amerykańskiemu dolarowi. Jej wczorajsza druga część przesłuchania przed Kongresem była nawet bardziej jastrzębia nić oczekiwał tego rynek. Szanse na podwyżkę stóp procentowych podczas najbliższego marcowego posiedzenia wzrosły już w okolice blisko 50%.

15 lutego

Analitycy: środa neutralna dla wyceny polskiej waluty

Środowa sesja okazała być względnie neutralna dla wyceny polskiego złotego. Początkowo obserwowaliśmy próbę odrobienia wczorajszej lekkiej zniżki, jednak popołudniu znów zaczął umacniać się amerykański dolar

Dolar zyskuje po wystąpieniu Yellen

Fed będzie w tym roku nadal podnosił stopy procentowe. Przełożyło się to na umocnienie dolara, który dziś z kolei czekać będzie na ważne dane makroekonomiczne. Złoty stracił wobec dolara, ale wobec europejskich walut radzi sobie dobrze.

Gra na euro

Ożywienie w strefie euro, stopniowe odchodzenie Europejskiego Banku Centralnego od ultra luźnej polityki monetarnej, wreszcie zadyszka dolara – wszystko to wpływa korzystnie na kurs euro, który w drugiej połowie roku może się istotnie umocnić.

Wcześniejsze publikacje

Ważne dni dla polskiego złotego

Końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła lekkie umocnienie dolara, co pozwoliło powrócić parze USDPLN powyżej poziomu 4.00. Nadchodzące dni mogą przynieść kolejną falę zakupów amerykańskiej waluty, gdyż w kalendarzu zaplanowanych jest kilka niezwykle istotnych wydarzeń. Równie ciekawie zapowiada się rozwój sytuacji na rynku złotego, który znajdzie się pod silnym wpływem czynników krajowych.

WIG20 mija kolejny kamień milowy

Czwartek był wyjątkowo udany dla warszawskiej giełdy. Cały WIG zakończył dzisiejszą sesją z ponad 2% wzrostem. Gwiazdą GPW był WIG20. Indeks blue chipów zyskał ponad 2,4%, a to oznacza wybicie psychologicznej bariery 2100 pkt. Wznowienie hossy było możliwe dzięki branży paliwowej oraz sektorowi bankowemu.

Giełda najwyżej od 16 miesięcy, spokojny złoty

Nowa fala kupujących zawitała na warszawską giełdę. Indeksy mocno rosną i wyznaczają nowe kilkunastomiesięczne szczyty. Hossa trwa w najlepsze. Znacznie spokojniej jest na złotym, który już nie traci tak mocno jak w ostatnich dwóch dniach.

Brexit nabiera kształtu

Wydarzeniem wczorajszej sesji było posiedzenie w brytyjskiej Izbie Gmin, która debatowała nad rządowym projektem wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oprócz tego poznaliśmy decyzję ws. polityki monetarnej w Nowej Zelandii, a także kolejne sondaże z Francji.

Dolar wraca do łask

Wczorajsza sesja na rynku walutowym przyniosła spory wzrost zmienności i to pomimo braku publikacji istotnych danych z największych gospodarek. Chwila ciszy na polu figur makroekonomicznych pozwoliła inwestorom na ponowną ocenę sytuacji politycznej w Europie i w USA, co doprowadziło do interesujących ruchów na rynku.

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 lutego 2017 roku

Dobry koniec strachliwego tygodnia

Indeks WIG20 kończy niestety tydzień na niewielkim minusie, choć dzisiejsza sesja może być uznana za bardzo udaną, choć udało się zredukować tylko część wczorajszych spadków. Dzisiaj najwięcej zyskała spółka LPP, natomiast największe spadki były zanotowane przez mBank. Indeks WIG20 zyskał 0,53%.

3 lutego 2017 roku

Złoty wpatrzony w EUR/USD i dane z USA

W piątek ton wydarzeniom będą nadawać publikowane dane makroekonomiczne. Przed południem światło dzienne ujrzą styczniowej indeksy PMI dla sektora usług wybranych państw europejskich i całej strefy euro. Niespodzianki nie będzie. Pozostaną one na wysokich poziomach, potwierdzając trwające ożywienie gospodarcze.

2 lutego 2017 roku

Kurs dolara, czyli niepokojący brak przekonania do fundamentów

Dolar jest niżej w czwartek, nie będąc w stanie na dłużej utrzymać zysków z tytułu solidnych danych z USA. Blady komunikat FOCM tutaj nie pomógł. Rynek zdaje się dalej pozostawać w obawie, że polityka kursowa Białego Domu podkopie wszelkie próby fundamentalnego odbicia. Dziś uwaga przenosi się na Wielką Brytanię, gdzie mamy Super Czwartek Banku Anglii

2 lutego 2017 roku

Przecena amerykańskiego dolara

Słabszy dolara przekłada się także na umocnienie walut krajów wschodzących, w tym polskiego złotego. W przypadku PLN pomagają również solidne dane. W dniu wczorajszym poznaliśmy bowiem indeks PMI dla przemysłu. Jak się okazuje, sytuacja w tym sektorze jest najlepsza od marca 2015 roku i zdaniem premiera Morawieckiego zapowiada to powrót do wzrostu gospodarczego na poziomie nie mniejszym niż 3%.

1 lutego 2017 roku

Chwila prawdy dla dolara

Na rynkach finansowym głównym graczem pozostaje prezydent Donald Trump. Rynek od listopada do początku stycznia żył w przekonaniu, że Donald Trump poprzez ekspansywną politykę fiskalną będzie silnie wspierał amerykańską gospodarkę. Widzimy jednak zupełnie coś innego, gdyż Trump zajmuje się głównie sprawami kontrowersyjnymi związanymi z polityką handlową oraz zagraniczną. Ostatnie słowa i decyzje administracji Trumpa, jak wypowiedź o manipulacji kursem EUR przez Niemcy czy wprowadzenie zakazu wjazdu dla obywateli niektórych państw wywołały falę protestów, sprzeciw ze strony globalnych liderów oraz pogorszenie nastrojów na rynkach.

30 stycznia 2017 roku

Polityka ciąży rynkowym nastrojom

Narastająca presja inflacyjna przy dosyć wątłym ożywieniu gospodarczym nie wróży nic dobrego dla rynków akcyjnych. Największe spadki odnotowuje natomiast włoski FTSEMIB. Mediolański indeks znajduje się niemal 3% pod kreską. Jest on szczególnie wrażliwy na pogorszenie się nastrojów na globalnych rynkach z uwagi na kruchą kondycję tamtejszego sektora bankowego, a także na rosnące rentowności obligacji emitowanych przez rząd w Rzymie.

27 stycznia 2017 roku

Dobry tydzień dla GPW i złotego, wyprzedaż obligacji

To był bardzo udany tydzień dla giełdy w Warszawie. Indeks WIG20 zyskał 4%, wyznaczając nowe 15-miesięczne maksimum. Umocnił się też złoty. Fala wyprzedaży przetoczyła się natomiast przez polski rynek długu.

25 stycznia 2017 roku

W cieniu Trumpa giełda brazylijska atakuje 5-letnie maksima

Ponad 120% łączny wzrost w skali roku, wynikający z umocnienia się reala do złotówki i hossy na tamtejszym parkiecie, z jednej strony robi wrażenie, z drugiej strony budzi niepokój (żaden rynek nie rośnie bez końca). Jak jednak pisaliśmy w naszych poprzednich opracowaniach - hossa w Brazylii ma silne fundamentalne podstawy, co więcej, w dłuższym horyzoncie spodziewamy się kontynuacji wzrostów, bo informacje napływające z tamtejszej gospodarki są w większości pozytywne.

25 stycznia 2017 roku

Niewielka zmienność na rynku złotego

Dla złotego kombinacja dobrych nastrojów i słabszego nieco dolara jest dobra, szczególnie wobec faktu, iż na krajowym podwórku jest ostatnio spokojniej. Co prawda najnowsza wypowiedź analityka agencji Fitch wskazuje na utrzymywanie się ryzyka politycznego, ale przypomnijmy, że agencja właśnie utrzymała rating Polski bez zmian. Dlatego tego rodzaju wypowiedzi nie mają wpływu na kurs waluty.

25 stycznia 2017 roku

Złoty mocniejszy, ale wciąż bez przełomu

Kolejne godziny mają szansę przynieść jeszcze nieznaczne umocnienie polskiej waluty. Sprzyjać temu będą utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach globalnych. W tym, wczorajsze rekordy na Wall Street, które już zaprocentowały wzrostami indeksów giełdowych w Azji

24 stycznia 2017 roku

Złoty czeka na nowe impulsy

Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro i szwajcarskiego franka, jednocześnie reagując tylko na zmieniające się notowania dolara i funta na świecie. Potrzebne są nowe silne impulsy, żeby wyrwać rynek walutowy z tych zależności.

23 stycznia 2017 roku

Dolar traci po inauguracji Trumpa

Na rynku złotego jest dość spokojnie, co najlepiej obrazuje stabilizacja kursu EURPLN w okolicach 4,37. Grudniowe dane potwierdziły hipotezę, że dołek w koniunkturze mogliśmy obserwować na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

19 stycznia 2017 roku

Premier May będzie namawiać banki do pozostania w City

Premier Theresa May, która bierze udział w szczycie w Davos, odniosła się w czwartek do gwałtownego spadku kursu funta i powiedziała, że notowania waluty wahają się od pół roku, lecz z innych danych wynika, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest silna

19 stycznia 2017 roku

ECB w centrum uwagi, ważne dane dla złotego

Posiedzenie ECB będzie głównym wydarzeniem dnia. Wprawdzie po południu zostanie opublikowana seria danych makroekonomicznych z USA, jednak raporty nt. rynku nieruchomości, tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 254 tys.) i indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 15,8 pkt.) nie powinny wywołać większych emocji.

19 stycznia 2017 roku

Dolar wraca do łask

Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie amerykańskiego dolara, co było pokłosiem lepszych danych z tamtejszej gospodarki, jak również efektem pozytywnego tonu wypowiedzi prezes FED Janet Yellen. Swoje trzy grosze dołożyła także administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, której przedstawiciel zasugerował możliwość renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

17 stycznia 2017 roku

Największe zyski, największe straty 2016r.

Wśród europejskich parkietów wyróżnia się na plus Budapeszt którego główny wskaźnik znalazł się o 29,8 proc. na plusie. Głęboko w strefie spadków jest włoski FTSE MIB (-13,2 proc.). OMX w Kopenhadze zanurkował jeszcze bardziej – do -16,4 proc. Na rynku metali, 2016 r. należał do... palladu.Funt stracił w 2016 r. aż 17,08 proc. i należał do najsłabszych walut na świecie.

17 stycznia 2017 roku

Trump strzela w stopę dolarowi

Amerykański dolar jest dziś zdecydowanie najsłabszą walutą w grupie G10, traci -0.5% wobec EUR oraz -0.8% wobec JPY. Wynika to z reakcji rynków na ostatni wywiad Trumpa udzielony gazecie Wall Street Journal. Po dolarze drugą najciekawszą walutą jest GBP, który przed wystąpieniem premier May odrabia część strat.

16 stycznia 2017 roku

Funt poniżej 5 zł, decyzje agencji bez wpływu

W poniedziałek złoty umacnia się do euro i szwajcarskiego franka oraz wyraźnie do brytyjskiego funta, jednocześnie tracąc do dolara. O godzinie 12:54 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3750 zł, CHF/PLN 4,0790 zł, GBP/PLN 4,98 zł, a USD/PLN 4,1290 zł.