tag

waluty

25 maja

FOMC nie spełnił oczekiwań, teraz kolej na OPEC

Dolar nie znalazł wsparcia w protokole FOMC i jego atrakcyjność dla inwestorów pozostaje niska. Dziś w centrum uwagi jest decyzja OPEC o wydłużeniu cięcia wydobycia, wokół której rynek zbudował wysokie oczekiwania. Złoty pozostaje silny, choć przychodzi to z trudem i przy niskiej aktywności uczestników rynku.

Fed pomaga złotemu

Podwyżki stóp procentowych w USA nie okazały się tak groźne dla rynków wschodzących, jak obawiała się część analityków. Jednak ich brak lub przynajmniej mniejsza ilość, to dla walut takich jak złoty zdecydowanie dobra wiadomość. Wczorajsza publikacja protokołu z majowego posiedzenia FOMC pokazuje, że część członków Komitetu zaczyna wątpić w strategię regularnego zacieśniania polityki.

24 maja

Moody’s ostrzega przed Chinami

Agencja Moody’s obniżyła rating wiarygodności kredytowej Chin z AA3 do A1. To nadal dość wysoki rating, jednak agencja wskazuje na ryzyko spowolnienia wzrostu i nadmiernego zadłużenia. Wbrew pozorom Moody’s podnosi bardzo istotny problem, również dla polskiej gospodarki.

23 maja

Rezygnacja z euro byłaby złym rozwiązaniem i sygnałem, że obecny porządek europejski może być podważany

Teoretycznie nie można wykluczyć zakulisowych działań zmierzających do wymuszenia na Polsce i innych krajach UE, które jeszcze nie przyjęły wspólnej waluty, aby przeprowadziły niezbędną zmianę prawa. Podkreślam jednak, że aby przystąpić do strefy euro, państwo musi zrealizować wiele działań w sferze gospodarki, spełnić określone warunki i zmuszanie tu nic nie da – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Leokadia Oręziak z SGH

Tak mało potrzeba do wzrostów EUR/USD

Atak terrorystyczny w Manchesterze odciska piętno na sentymencie, choć historia ostatnich miesięcy uczy, że wpływ takich wydarzeń na rynki pozostaje umiarkowany. USD musi zmierzyć się z kolejnymi rewelacjami dotyczącymi skandalu w Waszyngtonie. EUR/USD pozostaje wysoko po ostatnich komentarzach Merkel.

Tragicznych wydarzeń ciąg dalszy

Wtorkowa sesja rozpoczęła się od tragicznej wiadomości o zamachu terrorystycznym dokonanym w Manchesterze. Zaatakowani zostali uczestniczy koncertu jednej z gwiazd muzyki Pop, a liczba ofiar sprawia, że jest to jak do tej pory najtragiczniejszy w skutkach zamach w Europie w 2017 roku. Co więcej, ma on miejsce na kilka tygodni przed kluczowymi wyborami w Wielkiej Brytanii, co może mieć wpływ na brytyjską scenę polityczną, a co za tym idzie także na kształt negocjacji ws. Brexitu.

22 maja

Tym razem Trump pomaga

Przed godziną 17:00 DAX tracił 0,14%, CAC 40 zyskiwał 0,03%, natomiast brytyjski FTSE 100 zyskiwał 0,37%. Na Wall Street sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. S&P 500 zyskuje 0,21%, DJIA wzrasta o 0,34%, natomiast Nasdaq jest wyżej o 0,44%. W przypadku polskiego rynku, wzrosty były wspierane głównie przez spółki finansowe.

Czas na ocenę sytuacji

Po pozytywnym starcie tygodnia w Azji widać, że „Trumpulencje” słabną, choć przy ryzyku politycznym nigdy nie wiadomo, kiedy ponownie uderzy. Rynek walutowy jest spokojny, a na rynku ropy widać wysokie oczekiwania przed czwartkowym spotkaniem OPEC. Dziś jednak może być sennie.

Dane nie zaszkodzą pozycji złotego

Opublikowane w piątek dane z polskiej gospodarki okazały się słabsze od oczekiwań. Miesiąc kwiecień był bez wątpienia słabszy, jednak nie podkopie to oczekiwań na niezły wzrost PKB w tym roku, a tym samym dane nie zaszkodzą złotemu. Dla rynków ważny będzie rozwój sytuacji politycznej w USA.

Wcześniejsze publikacje

„Przetrącony” rynek

Rynki w piątek są spokojniejsze, ale powody do niepokoju nie zniknęły na dobre. Inwestorzy siedzą jak na szpilkach obawiając się kolejnych taśm, zapisków, tweetów i stenogramów z Waszyngtonu.

Obawy na rynkach maleją

Rynki finansowe żyły w ostatnich dniach skandalem w Stanach Zjednoczonych związanym z Donaldem Trumpem. Rozpoczęły się spekulacje, że może dojść nawet do odwołania amerykańskiego prezydenta. W tym momencie obawy jednak nieco zmalały, choć na drugiej półkuli, tyle że południowej doszło do eskalacji nowego czynnika ryzyka.

Problemy Trumpa zwiększają awersję do ryzyka

Indeksy na rynkach Azji tracą po środowych doniesieniach o problemach prezydenta USA Donalda Trumpa i coraz głośniejszych pogłoskach o możliwości wszczęcia wobec niego procedury impeachmentu – oceniają analitycy rynku.

Trump może zaszkodzić złotemu

Donald Trump ponownie zwraca na siebie uwagę rynków finansowych, choć nie w sposób, jakiego życzyliby sobie inwestorzy. Kolejny skandal, który związany jest ze zwolnieniem szefa FBI wywołał nawet spekulacje o impeachmencie. Choć jest to mało prawdopodobne, dla rynków jest to znak, że nie należy specjalnie liczyć na cudowne obietnice gospodarcze, które prezydent składał w kampanii i zaraz po objęciu urzędu.

Kolejny wyrok przeciwko bankowi - kolejne zwycięstwo frankowiczów?

Ogłoszono kolejny wyrok przeciwko Bankowi Millenium, w którym sąd stwierdził, że umowa jest nieważna od początku jej zawarcia. Uznał też, że to umowa w złotówkach, a element indeksacji powoduje, że jest to swego rodzaju hybryda, która posiada cechy swoiste dla kredytu walutowego.

Inna wersja tzw. „Trump trade”

Dla złotego i walut rynków wschodzących sytuacja się komplikuje. Jeśli program gospodarczy Trumpa zostanie wstrzymany, rynkom wschodzących przestaje grozić wizja zacieśniania monetarnego Fed. Ale jeśli obawy o impeachment wystraszą inwestorów na Wall Street, a za tym ruszy globalna wyprzedaż aktywów ryzykownych, wówczas złoty ma więcej do stracenia niż zyskania. Nocny pobyt EUR/PLN poniżej 4,18 okazał się krótkotrwały, ale jeśli rynki światowe pozostaną spokojne, apetyt na złotego nie zniknie. Dziś poznamy decyzję RPP, gdzie stopy powinny pozostać bez zmian

Szczerski: sprawa waluty euro jednym z możliwych pytań w referendum

Konstytucja z 1997 r. nie dopuszcza wejścia Polski do strefy euro, pytanie więc jest w referendum, czy znieść konstytucyjne gwarancje dla polskiego złotego, co nie oznacza, że wejdziemy do strefy euro, tylko czy konstytucja ma to gwarantować - powiedział Krzysztof Szczerski szef gabinetu prezydenta

Dolar najtańszy od roku, euro i frank od 2 lat

W reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki polskiej gospodarki w I kwartale 2017 roku, ale również reagując na poprawę sentymentu do całego regionu, wzrost notowań EUR/USD i zmniejszające się szanse na duże podwyżki stóp procentowych przez Fed, złoty we wtorek silnie umocnił się do głównych walut

Euro ucieka dolarowi

Wtorek był dniem triumfu euro. Ubiegły tydzień upływał pod znakiem wyprzedaży europejskiej waluty pomimo wyraźnej wygranej Emmanuela Macrona we Francji. Wygrana partii Kanclerz Merkel w wyborach regionalnych miała się okazać pozytywnym impulsem dla euro i tak faktycznie się stało, gdyż dodatkowo lepsze dane makroekonomiczne ze Starego Kontynentu napędzają spekulacje nt. możliwego zwrotu w dotychczas ultra ekspansywnej polityce EBC.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 maja 2017 roku

Spóźniona decyzja Moody's

Lepsze postrzeganie kondycji Eurolandu może wzmacniać napływy kapitału na lokalny rynek akcji (i umacniać EUR), który ma do nadgonienia dobra postawę Wall Street. Wszystko to pod warunkiem, że dane makro pozostaną solidne, choć tutaj na razie więcej jest oczekiwań (wysokie PMI) niż odzwierciedlenia tego w twardych danych. Jesteśmy bardziej sceptyczni w tej kwestii, ale na razie optymizm dominuje

15 maja 2017 roku

Moody's, lepsze nastroje i czekanie na PKB wspierają dziś złotego

Dziś złotego wspierają dobre nastroje na rynkach globalnych, a także oczekiwanie na publikowaną w tym tygodniu serię raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki. W tym przede wszystkim na jutrzejsze dane nt. wzrostu gospodarczego. To poranne pozytywne nastawienie do naszej waluty ma szansę utrzymać się do końca dnia, w którego drugiej połowie uwaga inwestorów skoncentruje się na danych makroekonomicznych z Polski i USA

15 maja 2017 roku

Wygrana Merkel korzystna dla złotego

W tym roku wszystko wydaje się układać na korzyść złotego: tendencje na światowych rynkach finansowych, ożywienie gospodarcze w Europie, poprawa w krajowych danych, a nawet polityczne rozdania. Wybory w największym niemieckim landzie zostały korzystnie przyjęte przez rynki, a to kolejna szansa dla polskiej waluty. Przed nami także bardzo ciekawy tydzień w polskiej gospodarce, czekają nas kluczowe dane makro oraz decyzja RPP.

12 maja 2017 roku

Świat czeka na G7, Polska na Moody’s

Piątkowy poranek wygląda bardzo spokojnie na rynku walutowym. Stara się ograniczać straty związane z realizacją zysków po wyborach francuskich i ma wsparcie ze strony solidnych fundamentów na Starym Kontynencie. Dolar trzyma się mocno i czeka na wieści z rozpoczynającego się dzisiaj spotkania ministrów finansów na szczycie G7. Tymczasem w Polsce po dobrych prognozach wzrostu gospodarczego, inwestorzy oczekują na możliwą zmianę swojej decyzji, co do ratingu kredytowego naszej gospodarki.

11 maja 2017 roku

Złoty traci do euro, dolara i szwajcarskiego franka

Złoty słabo wypada też na tle innych walut regionu, tracąc po 0,4 proc. m.in. do węgierskiego forinta i tureckiej liry oraz po 0,3 proc. do czeskiej korony i rumuńskiego leja. To wskazuje na lokalne przyczyny słabości krajowej waluty. Jednak poza zwykłą realizacją zysków, czy w nieco szerszym ujęciu, poza prawdopodobnym zakończeniem trwającej od grudnia aprecjacji złotego, nie sposób je w tej chwili wskazać.

11 maja 2017 roku

Funt wstanie z kolan?

Inwestorzy wycenili już większość ryzyk związanych z Brexitem dla gospodarki Zjednoczonego Królestwa. To sprzyjało odreagowaniu i dźwignęło notowania funta z historycznych dołków. Szansą na jego dalszą aprecjację jest dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii, podczas którego dowiemy się, czy scenariusz podwyżek stóp jest realny.

10 maja 2017 roku

Złoty odrabia poniedziałkowo-wtorkowe straty

Dla złotego taka ewentualna zmiana retoryki przez ECB, w sytuacji gdy perspektywa podwyżek stóp procentowych w Polsce wciąż pozostaje odległa (najwcześniej nastąpi to w I kwartale 2018 roku), będzie powodować zamykanie pozycji w polskich aktywach. Tym samym przekładając się na osłabienie złotego.

9 maja 2017 roku

Zwrot na złotym, waluty tańsze już nie będą

Część rynku oczekuje, że wobec bardzo dobrych danych płynących z Europy i równoczesnego zmniejszenia ryzyka politycznego, przedstawiciele ECB zmienią retorykę i odejdą od obecnego gołębiego nastawienia.Być może o tym przekonamy się już w środę, przy okazji wystąpienia prezesa ECB Mario Draghiego w holenderskim parlamencie

9 maja 2017 roku

Odwlekanie kwestii frankowej może skutkować politycznymi konsekwencjami

Odwlekanie sprawy kredytów frankowych może skutkować większymi konsekwencjami. Nie warto legalizować bezprawia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił ostatnio koncepcję dotyczącą powołania specjalnych wydziałów do spraw kredytów walutowych przy sądach.

9 maja 2017 roku

Czy EBC napędzi popyt na euro?

Europejska waluta znajduje się pod lekką presją od początku bieżącego tygodnia. Taka sytuacja utrzymuje się głównie na parze EURUSD i jest związana z realizacją zysków inwestorów po wyborach prezydenckich we Francji, które wygrał oczywiście Emmanuel Macron. Wydaje się jednak, że wraz z obniżeniem się ryzyka politycznego w Europie, z coraz lepszymi fundamentami, euro wydaje się być dopiero na początku swojej drogi umocnienia.

8 maja 2017 roku

Europejskie rynki rozczarowane zwycięstwem Emmanuela Macron ?

Wspólna europejska waluta zamiast wzmocnić się na wieść o zwycięstwie Emmanuela Macron przeciwnie, osłabia się do dolara amerykańskiego od momentu otwarcia europejskiego rynku FX. A gracze jeszcze wczoraj obstawiali wzmocnienie na parze EUR/USD na rynku walutowym, na co wskazywała przewaga „długich pozycji” (więcej pieniędzy postawiono na wzmocnienie niż osłabienie Euro).

8 maja 2017 roku

Czy kurs franka spadnie poniżej 3,80?

Od czasu „czarnego czwartku”, kiedy w efekcie decyzji SNB kurs franka skoczył z 3,50 do przejściowo nawet 5 złotych, cena szwajcarskiej waluty oscylowała pomiędzy 3,80 a 4,25 złotego. Po wyborach we Francji zbliżamy się do tej dolnej granicy, ale czy są szanse na jej przekroczenie?

5 maja 2017 roku

Euro pewne wygranej Macrona

Przed nami jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń ostatnich tygodni, czyli druga tura wyborów we Francji. Wynik wydaje się być już rozstrzygnięty, choć biorąc pod uwagę wydarzenia z zeszłego roku, niespodzianka, nawet ta negatywna jest oczywiście bardzo możliwa. Oprócz francuskich wyborów rynek będzie zwracał uwagę przede wszystkim na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które powinny wypaść zdecydowanie lepiej po rozczarowaniu z zeszłego miesiąca.

4 maja 2017 roku

Czy rynki finansowe po „haju” wpadły nieoczekiwanie w drzemkę?

Tytułowe porównanie nie jest z pewnością pochlebne dla „rynków finansowych” i graczy którzy je tworzą. Oddaje jednak dobrze „snapshot – fotografię” czy diagnozę sytuacji na światowych giełdach, rynkach długu, towarów, nieruchomości i instrumentów finansowych zwanych derywatami. Oto dowód: indeks VIX - określany również „indeksem strachu” - obrazujący skalę zmienności i wahań S&P tj. jednego z głównych indeksów w USA - przyjął najniższą od 14 lat wartość! Spadają też światowe ceny złota i metali szlachetnych, na wartości traci japoński jen i dolar utożsamiane z tzw. „safe havens” - „spokojnymi przystaniami”, które lubi pieniądz w niespokojnych czasach. Słowem, niezmącona sielanka oraz świetlana przyszłość czy też nieoczekiwana drzemka...?

4 maja 2017 roku

Dobre wieści dla frankowiczów. Nasza waluta najmocniejsza od 2015 r.

Przyspieszenie wzrostu na świecie wobec cały czas utrzymującej się hossy na najważniejszych rynkach otworzyło inwestorom oczy na niedowartościowane rynki wschodzące i widać tu w tym roku istotny napływ kapitału. Złoty, jako najistotniejsza spośród walut regionu Europy Środkowej musi być tego beneficjentem

28 kwietnia 2017 roku

Najwyższy odczyt inflacji bazowej w strefie euro od 4 lat

Inflacja CPI w strefie euro wyniosła w kwietniu 1,9% rok do roku, co było powyżej oczekiwań analityków na poziomie 1,8% oraz znacznie powyżej marcowego odczytu na poziomie 1,5%. Po tak silnych odczytach może zmienić się retoryka członków EBC którzy do tej pory nie widzieli przekonywującego trendu rosnącej presji inflacyjnej. Może to spowodować wygaśnięcie programu luzowania pieniężnego wcześniej niż w grudniu. W reakcji na te dane para EURUSD rośnie 0,5% i handluje w pobliżu poziomu 1,0930.

28 kwietnia 2017 roku

Draghi trzyma euro w ryzach

Mario Draghiemu, ponownie udało się ostudzić entuzjazm rynku wobec europejskiej waluty. Pomimo poprawy odczytów makroekonomicznych w strefie euro, prezes EBC przekonuje, że na ten moment nie ma podstaw do dyskusji o możliwości ograniczenia luzowania. Pytanie tylko, jak długo będzie mu się udawała ta sztuka.

27 kwietnia 2017 roku

Plan podatkowy Trumpa zgodny z oczekiwaniami

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia było przedstawienie planu reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. Sam plan był komentowany przez amerykańskich oficjeli jako najważniejsza reforma podatkowa w historii. Ponownie zabrakło jednak konkretów. Sam Donald Trump nie wystąpił wczoraj z prezentowanym planem, ale sporo namieszał na arenie porozumienia NAFTA w Ameryce Północnej.