tag

waluty

Przedwczoraj (17 stycznia)

Największe zyski, największe straty 2016r.

Wśród europejskich parkietów wyróżnia się na plus Budapeszt którego główny wskaźnik znalazł się o 29,8 proc. na plusie. Głęboko w strefie spadków jest włoski FTSE MIB (-13,2 proc.). OMX w Kopenhadze zanurkował jeszcze bardziej – do -16,4 proc. Na rynku metali, 2016 r. należał do... palladu.Funt stracił w 2016 r. aż 17,08 proc. i należał do najsłabszych walut na świecie.

Trump strzela w stopę dolarowi

Amerykański dolar jest dziś zdecydowanie najsłabszą walutą w grupie G10, traci -0.5% wobec EUR oraz -0.8% wobec JPY. Wynika to z reakcji rynków na ostatni wywiad Trumpa udzielony gazecie Wall Street Journal. Po dolarze drugą najciekawszą walutą jest GBP, który przed wystąpieniem premier May odrabia część strat.

16 stycznia

Funt poniżej 5 zł, decyzje agencji bez wpływu

W poniedziałek złoty umacnia się do euro i szwajcarskiego franka oraz wyraźnie do brytyjskiego funta, jednocześnie tracąc do dolara. O godzinie 12:54 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3750 zł, CHF/PLN 4,0790 zł, GBP/PLN 4,98 zł, a USD/PLN 4,1290 zł.

13 stycznia

Co z ratingiem Polski. Czy piątek 13-go będzie pechowy dla polskiego złotego?

Rynkowe oczekiwania mówią raczej o braku jakiegokolwiek ruchu ze strony agencji, dlatego inwestorzy będą skupiać się na komentarzach dotyczących perspektyw publikowanego raportu. Zdecydowanie ważniejsze będą komentarze samych analityków z agencji, co do ostatnich wydarzeń w Polsce, a w szczególności do sposobu uchwalenia budżetu na 2017 rok

Dolar potrzebuje nowego paliwa

Wczoraj kurs EUR/USD wzrósł do 1,0684 i był najwyższy od ponad miesiąca. Wszystko za sprawą prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który dolara przecenił, oraz Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który wsparł euro. Realizacja zysków na EUR/USD może być kontynuowana w kolejnych dniach i wywindować kurs powyżej 1,08. Później jednak wrócą spadki.

Złoty umacnia się do dolara przed decyzją agencji

Po dłuższej fali umocnienia wczoraj doczekaliśmy się w końcu korekty i spadków na amerykańskiej walucie, było to pochodną ruchów na rynku długu, ostatnio obserwujemy wyraźny spadek rentowności. Natomiast dziś o poranku widać lekką korektą, w nocy wypowiadała się prezes Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Wieczorem aktualizacji ratingu Polski dokona agencja Fitch oraz Moody’s, możemy doczekać się dużej zmienności na złotym.

12 stycznia

Analitycy: w czwartek złoty zyskiwał do dolara

W sytuacji korzystnego dla Polski rozstrzygnięcia tej kwestii i utrzymania w obydwu przypadkach ocen wiarygodności kredytowej na niezmienionym poziomie, notowania USDPLN oraz CHFPLN mogą podążyć w kierunku 4,00, a EURPLN 4,30.

Euro za 3 PLN - UOKiK wszczął postępowanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko dwóm przedsiębiorcom prowadzącym kantory sprzedaży walut w ramach sieci Interchange, którzy wprowadzali w błąd klientów, co do wysokości kursów walut – poinformował Urząd. Działania zostały podjęte po zawiadomieniu przez NBP i skargach konsumentów, w tym zagranicznych turystów.

Pierwsze rysy na szkle

Do tej pory rynki finansowe uznawały Donalda Trumpa za osobę, która swoimi reformami odmieni amerykańską gospodarkę i sprawi, że" znów stanie się wielka". W związku z tym inwestorzy z niecierpliwości oczekiwali na wczorajszą konferencję prezydenta-elekta, na której mogły zostać przedstawione pierwsze reformy nowej administracji. Jak się jednak okazało, rynek oczekiwał chleba, a otrzymał zupełnie co innego - przysłowiowe igrzyska.

Wcześniejsze publikacje

Czy Włochy wstrząsną rynkiem walut?

Włoskie wybory parlamentarne, które mogą odbyć się prawdopodobnie w wakacje mogą przynieść wygraną populistów. To w połączeniu z kiepską sytuacją finansową we Włoszech może przynieść wahania na rynku. Dużym czynnikiem ryzyka na świecie mogą okazać się relacje handlowe USA - Chiny

Dolar dalej w korekcie

Jutro wypowiadać będzie się prezydent-elekt Donald Trump, więc na rynki powrócił delikatna fala niepokoju. Wcześniej obserwowaliśmy olbrzymi optymizm, więc jakiekolwiek rozczarowanie może wywołać mocną korektę wcześniejszych ruchów. Amerykańska gospodarka radzi sobie dobrze, co w średnim terminie powinno przełożyć się na siłę USD

Rada zmierzy się z wyższą inflacją

W Polsce pierwsze posiedzenie RPP. Nie będzie ono miało dużego znaczenia dla notowań złotego, ale będzie ciekawe, jak Rada ustosunkuje się do wzrostu inflacji.

Zdecydowane ruchy chińskiej waluty

Wczoraj byliśmy także świadkami silnego ruchu CNH – wersji offshore chińskiej waluty. W ciągu dwóch ostatnich dni waluta zyskała najsilniej wobec USD w swojej krótkiej historii handlu.

Słabość dolara siłą złotego

Tańszy dolar to dobra wiadomość dla rynków wschodzących. Szczególnie, że w ostatnich dniach wyraźnie umocnił się chiński juan, którego słabość mogła stać się zarzewiem kolejnego kryzysu finansowego. Oddalenie tych obaw sprzyja walutom takim jak złoty, który dodatkowo wsparty został silnymi danymi z polskiej gospodarki.

Pozostałe publikacje o tym tagu

2 stycznia 2017 roku

Europa budzi się w Nowym Roku

Indeks za ostatni miesiąc zeszłego roku może sugerować odbicie inwestycji, co byłoby pozytywne dla wzrostu gospodarczego. Może to być dobry wskaźnik dla agencji ratingowych, w szczególności dla Moody’s oraz Fitch, które 13 stycznia opublikują swoją decyzję, co do ratingu polskiego długu.

30 grudnia 2016 roku

Ostatnie godziny szalonego 2016 roku

Ogólnie perspektywy na świecie wyglądają coraz lepiej, choć sporo jest obaw o wzrost gospodarczy w Chinach - ze względu na motywy stabilizacji oraz w Indiach - ze względu na demonetyzację przeprowadzoną w końcówce tego roku

29 grudnia 2016 roku

Chiny skupiają na sobie uwagę

Na początku roku powinniśmy zwrócić uwagę na Chiny, których rezerwy walutowe obniżają się. Dodatkowo, napływają kolejne sygnały świadczące o nasilającym się napięciu związanym z chińskim systemem finansowym – na przykład ceny bitcoina, które są postrzegane jako jeden z barometrów pomagających w oszacowaniu przepływów kapitałowych w Chinach

29 grudnia 2016 roku

Dolar pokazuje oznaki zmęczenia

W przypadku złotego mamy do czynienia z pewną stabilizacją zarówno w parze z euro, jak i dolarem. Notowania polskiej waluty w kolejnych tygodniach powinny zależeć nie tylko od tego, jak będą się kształtować globalne nastroje, ale również od decyzji agencji ratingowych.

28 grudnia 2016 roku

Złoty nieco słabszy, obroty wciąż świąteczne

Piątek będzie ostatnim dniem handlu w 2016 roku i część inwestorów może wykorzystać niską płynność do próby "ustawienia" kursów niektórych walut na odpowiadających im poziomach

28 grudnia 2016 roku

Szykuje się najlepszy kwartał od lat

Nieco gorzej wygląda dzisiaj sytuacja w przypadku sektora bankowego. Europejski Bank Centralny poinformował, że najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Pascho musi zebrać 8,8 mld EUR, aby utrzymać płynność, a nie jak wcześniej spekulowano 5,0 mld EUR.

27 grudnia 2016 roku

Spokojny poświąteczny wtorek na rynkach finansowych

Wtorek na rynkach finansowych upływa pod znakiem ospałego handlu i mniejszych obrotów. Większość europejskich giełd lekko zyskuje na wartości przy niewielkich obrotach. Kurs EUR/USD stabilizuje się blisko poziomów z piątkowego zamknięcia (1,0455). Podobnie jak USD/JPY, czy GBP/USD. To pochodna zarówno specyfiki ostatniego tygodnia roku, jak również braku świętujących inwestorów z Londynu i stosunkowo ubogiego kalendarium makroekonomicznego.

27 grudnia 2016 roku

Złoty umacnia się po Świętach

Poniedziałek był dniem wolnym w przypadku większości rynków — nie pracowała Europa oraz Stany Zjednoczone — dlatego też zmienność była mocno ograniczona i prawdopodobnie tak pozostanie do końca tygodnia, a większość ruchów będzie podporządkowana kwestii dostosowywania portfeli inwestycyjnych na przyszły rok.

21 grudnia 2016 roku

Krok w stronę świąt

Rynek stopniowo przygotuje się na przerwę świąteczną i poza ostatnimi porządkami w portfelach inwestycyjnych handel na rynkach jest wyciszony

19 grudnia 2016 roku

To powinien być spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach finansowych

Ostatni przed świętami Bożego Narodzenia tydzień powinien ograniczyć się w zasadzie do czekania na święta właśnie i na Nowy Rok. Ta teza znajduje uzasadnienie w braku wyraźnej reakcji na opublikowany dziś rano, lepszy od oczekiwań i najwyższy od 2,5 roku, odczyt indeksu Ifo dla Niemiec.

16 grudnia 2016 roku

Ostatnie momenty regularnego handlu

Dolar mocny, euro najniżej do 13 lat, jen wymazał prawie całą tegoroczną siłę. Środa była dniem zaskoczenia, czwartek – realizacji, a piątek może być dniem finalizacji? Mimo to mantrą dla rynków pozostaje, by kupować dolara, zanim nie trafi się na ścianę lub świąteczny marazm.

12 grudnia 2016 roku

Fed decyduje- złotówka reaguje

Posiedzenie Fed jest głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia i obok zeszłotygodniowego posiedzenia ECB najważniejszym wydarzeniem grudnia na rynkach finansowych. Powszechnie się oczekuje, że stopy procentowe w USA wzrosną o 25 punktów bazowych.

9 grudnia 2016 roku

Tryumf Trumpa i czerwona kartka dla Renziego.

Listopad okazał się łaskawy przede wszystkim dla inwestorów obecnych w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy na rynku surowców. W Europie, w drugiej jego części, obawy o sytuację polityczną na kontynencie skutecznie hamowały kupujących, którzy mocno uaktywnili się dopiero po włoskim referendum.

9 grudnia 2016 roku

Udany tydzień dla złotego

Jeśli notowania głównych walut nie zmienią się dziś istotnie i kursy na koniec dnia będą podobne złoty zakończy tydzień umocnieniem wobec czterech głównych walut: dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego. Aż trudno w to uwierzyć, ale ostatni taki tydzień mieliśmy na początku września, a zatem ponad 3 miesiące temu.

2 grudnia 2016 roku

5 mld zł – tyle „frankowcy” spłacili przez ostatnie 12 miesięcy

Rozwój akcji kredytowej w złotym (związany m.in. z programami Rodzina na Swoim i MdM), zredukował udział „frankowych” kredytów w ogólnej wartości kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Równocześnie zmniejszyła się też relacja kredytów rozliczanych we franku do produktu krajowego brutto.