tag

waluty

Dzisiaj

Kropka lub przecinek

Dwadzieścia cztery godziny temu szereg walut notował długoterminowe rekordy swojej siły względem dolara. W piątkowy poranek w przypadku EUR/USD bliżej od ekstremów 1,1780 jest do poziomu zagrażającego załamaniem aprecjacyjnego trendów i otwierających drogę do głębszego odreagowania, czyli 1,1620.

Wczoraj

Dolar ponownie na deskach

Dolar po raz kolejny wychodzi pokonany po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Choć FED nie zaskoczył decyzją o braku zmian w swojej polityce monetarnej, to wyrażone przez niego obawy o słabość presji inflacyjnej wystarczyły, aby ugodzić w amerykańską walutę.

Przedwczoraj (26 lipca)

Fed ostatnim ratunkiem dla dolara?

Amerykański dolar nie miał ostatnio zbyt dobrej passy. Wiele raportów dotyczących danych makroekonomicznych wypadało słabo, a w szczególności te inflacyjne, które byłyby głównym powodem dla utrzymania bieżącego tempa zacieśniania polityki monetarnej. Czy przy obecnej sytuacji Rezerwa Federalna powinna utrzymać swój wydźwięk wskazując, że ostatnia słabość jest wynikiem jedynie czynników przejściowych?

25 lipca

Złoty wciąż pod presją

Ostatnie dni przyniosły wzmożoną zmienność na złotym, szczególnie w stosunku do euro i franka szwajcarskiego, co było wywołane przez czynniki polityczne. Z kolei teraz siła polskiej waluty może zależeć od posunięć ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Wcześniejsze publikacje

Prezydent Duda wstrząsnął złotym

Prezydent Andrzej Duda wstrząsnął dziś nie tylko polską polityką, ale również złotym. Zapowiedź weta ustawy o SN i KRS ograniczyło ryzyko polityczne, wzmacniając tym samym polską walutę.

Złoty stabilny po politycznej wyprzedaży w piątek

Poranek przynosi stabilizację notowań złotego, po tym jak w piątek był on mocno wyprzedawany, co miało swe źródła w krajowej polityce. W najbliższych dniach polityka i nastroje na rynkach globalnych zdecydują o losach polskiej waluty.

GAZETA BANKOWA: Wyboista przyszłość eurolandu

Czy strefa euro dopiero wychodzi z kryzysu, osłabiana wciąż przez wiele czynników, wśród których najważniejsze są problemy zadłużeniowe Grecji i Włoch oraz kłopoty włoskich i hiszpańskich banków? Tak twierdzi wielu ekonomistów. A może nie jest tak źle? - zastanawia się w "Gazecie Bankowej" Piotr Rosik

Rynek kupuje optymizm

Przy ewidentnie antydolarowym sentymencie głęboko zakorzeniony optymizm Rady Prezesów ECB wystarczył by wypchnąć eurodolara ponad szczyt z maja 2016 i do 1,1650. EUR/USD zbliża się już do kluczowego oporu przy 1,1715, gdzie wypada szczyt ustanowiony w sierpniu 2015 r. Postrzegamy wybicie tego poziomu „z marszu” za mało prawdopodobne.

Złoty czeka na sygnały z ECB, polityka bez wpływu

Wydarzeniem czwartku na rynku walutowym jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. To ono zdecyduje nie tylko o losach wspólnej waluty, ale pośrednio również o losach złotego. Na tego ostatniego w dalszym ciągu wpływu nie ma sytuacja polityczna w Polsce.

Eurodolar jest najwyżej od ponad 14 miesięcy. Co dalej?

Amerykańska waluta od początku roku osłabiła się do euro o niemal 10 proc., a kurs EUR/USD pokonał barierę 1,15 dolara. Dlaczego dolar traci na wartości? Czy to już definitywny koniec ery silnego dolara? Co to oznacza dla globalnych rynków finansowych?

Pozostałe publikacje o tym tagu

18 lipca 2017 roku

W najbliższych dniach frank szwajcarski może się osłabiać

Kurs franka szwajcarskiego spadł rano do 3,7954 zł i tym samym pokonał majowe minimum, wyznaczając najniższe poziomy od "czarnego czwartku", czyli od 15 stycznia 2015 roku, gdy Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zdecydował się zaprzestać osłabiania franka. W najbliższych dniach frank prawdopodobnie będzie dalej się osłabiał – ocenia Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs.

17 lipca 2017 roku

Złoty: polityka bez wpływu, inwestorzy czekają na dane

Złoty koryguje swoje umocnienie z drugiej połowy poprzedniego tygodnia. Sentyment do polskiej waluty wciąż jednak jest dobry, więc jej umocnienie w najbliższych dniach nie realne. Szczególnie, jeżeli znajdzie on wsparcie w dobrych danych z polskiej gospodarki.

17 lipca 2017 roku

Ekspert: Wygrana mBanku z frankowiczem sprzeczna z orzecznictwem unijnym

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł zasadność apelacji mBanku od pierwszego, przychylnego frankowiczowi rozstrzygnięcia z dnia 29 kwietnia ubiegłego roku. Sąd II instancji wydał prawomocny wyrok na korzyść banku. Zasady kredytu frankowego i charakter umowy pozostają bez zmian, mimo że niektóre klauzule w niej zawarte są abuzywne i rażąco naruszają interesy konsumenta.

13 lipca 2017 roku

W nowej ankiecie NBP wyższy wzrost PKB, niższe bezrobocie i wolniejszy wzrost cen

Z czerwcowych prognoz makroekonomicznych NBP wynika, że w latach 2017-2019 inflacja CPI będzie stopniowo wzrastać, ale pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.),stopa bezrobocia będzie spadać, a wzrost PKB będzie wyższy niż zakładano w marcu - czytamy w „Prognozach makroekonomicznych profesjonalnych prognostów Wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP Runda: czerwiec 2017 r.”.

13 lipca 2017 roku

Dolar poniżej 3,70 złotego

Ostrożny Fed, dobre dane makroekonomiczne, rekordy na chińskiej giełdzie – wszystkie te czynniki sprawiają, że koniunktura na rynkach wschodzących pozostaje dobra. W takich okolicznościach dobrze radzi sobie też polski złoty, który jest najmocniejszy wobec dolara od października 2015 roku.

12 lipca 2017 roku

Jak będzie wyglądała waluta przyszłości?

Całkowite wyeliminowanie gotówki z obiegu i zastąpienie jej e-pieniądzem wymusiłoby w średnim okresie czasu powstanie alternatywnych kanałów funkcjonowania szarej strefy, wzmocniłoby rynek autonomicznych kryptowalut – doprowadzając w długim okresie do zniekształceń bilansów płatniczych, co w skrajnych warunkach może się przełożyć na trudności z kontrolą podaży pieniądza

12 lipca 2017 roku

Yellen nie wystraszyła giełdowych byków

Wydarzeniem tego tygodnia miało być wystąpienie prezes FED, Janet Yellen, przed amerykańskim Kongresem. Choć zwykle tego typu wydarzenia wywołują większą ostrożność na rynkach, to tym razem inwestorzy giełdowi byli nadzwyczaj spokojni, co sprzyjało sporym wzrostom w Europie, w tym Warszawie, a także dobremu otwarciu na Wall Street.

12 lipca 2017 roku

Rynek walutowy czeka na wystąpienie Janet Yellen

W środę euro konsoliduje się blisko 4,24 zł, dolar broni wsparcia na 3,70 zł, funt zawraca z poziomu 4,73 zł, a szwajcarski frank koryguje spadki. Ostatecznie o losach wszystkich tych walut zdecyduje jednak to co dziś w Kongresie powie Janet Yellen.

11 lipca 2017 roku

Letnie czekanie, letnie rozczarowanie

Rynek czeka na sprawozdanie Yellen przed Kongresem i dane inflacyjne z USA. Wybudzeniu inwestorów z letniego marazmu nie sprzyja brak istotnych odczytów i wydarzeń w pierwszej części tygodnia. Po silnych przetasowaniach na rynkach obligacji, które wyznaczały ton nastrojom w notowaniach walut przychodzi zatem czas na oddech.

11 lipca 2017 roku

Złoty zachowuje spokój

Miniony tydzień, choć nie przyniósł przełomu dla dolara, to i tak zakończył się względnie pozytywnie. W końcu poznaliśmy lepsze dane, co pozwoliło w połączeniu z zaostrzeniem retoryki ze strony pozostałych banków centralnych na wzrost rentowności. W takim środowisku dość stabilne zachowanie złotego może zaskakiwać.

6 lipca 2017 roku

Przed eurodolarem seria ważnych wydarzeń

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich godzin była publikacja protokołu z czerwcowego spotkania FED. W dokumencie nie było większych zaskoczeń, więc rynek walutowy szybko powrócił do punktu wyjścia. Niemniej przed dolarem maraton danych makroekonomicznych z USA, co może także się odbić na notowaniach złotego.

4 lipca 2017 roku

Trump już nie straszy rynku walut - finanse nie będą reagowały mocno na wizytę prezydenta USA w Polsce

Jak zapewnia dr Przemysław Kwiecień, Donald Trump przyzwyczaił już rynki finansowe do swoich zaskakujących wypowiedzi. Dlatego, jego wystąpienia przestają na nie wpływać. Nawet, gdyby powiedział w Warszawie coś sprzecznego z interesami Europy Środkowo-Wschodniej lub mocno zaakcentował przyjaźń polsko-amerykańską, waluty i tak nie powinny na to zareagować.

3 lipca 2017 roku

Dolar odzyska blask?

To jeden z tych tygodni, kiedy inwestorzy ponownie zadają sobie pytanie, czy nadchodzi odreagowanie dolara. Niezaprzeczalnie od początku roku amerykańska waluta się osłabia, ale mając na uwadze rozmiary jej ostatniej wyprzedaży oraz serię nadchodzących danych makroekonomicznych z USA można mieć nadzieje na przynajmniej chwilowe zerwanie ze złą passą.

30 czerwca 2017 roku

Wyższe stopy procentowe w Polsce dopiero w 2019?

W czerwcu inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała do 1,5 proc. i była najniższa od grudnia ub.r. Dane wzmacniają, powtarzana jak mantrę, sugestię prezesa Glapińskiego, że również w 2018 roku nie będzie argumentów za podwyżką stóp procentowych w Polsce.

29 czerwca 2017 roku

Dolar taniej. Kolejny dzień i wraca do 3,70 zł

Ostatni tydzień czerwca na rynku walutowym upływa pod znakiem banków centralnych. To liczne wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych generują zmienność na tym rynku. Wszystko zaczęło się od słów Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego (ECB), o ożywieniu

29 czerwca 2017 roku

Dolar najtańszy od miesięcy

W trakcie pierwszych notowań podczas czwartkowej sesji kurs amerykańskiej waluty otarł się o poziom 3,70 złotego. Aby znaleźć tańszego dolara trzeba się cofnąć do października 2015 roku. Europa nabiera rozpędu i banki centralne wreszcie to odnotowują. Mówi się coraz częściej, że era drogiego dolara dobiegła końca.

27 czerwca 2017 roku

Koalicja nie pomaga notowaniom funta

Na szerokim rynku mamy dziś podtrzymanie dobrych nastrojów, wyraźnie zyskują dolary australijski i nowozelandzki. Inwestorzy czekają na panel EBC (15:30), gdzie głos zabiorą szef Banku Mario Draghi oraz prezes Banku Kanady Stephen Poloz. Ważne będą też dane o nastrojach konsumentów z USA (16:00). Indeks Conference Board rozczarowywał w kwietniu i maju i dalsze pogorszenie nastrojów może być sygnałem ostrzegawczym dla Fed.

27 czerwca 2017 roku

Złoty czeka na Yellen i Draghiego

Ostatnie umocnienie złotego traktować jako odreagowanie wcześniejszych wzrostów polskich par. Tym samym, nie tylko majowe dołki na EUR/PLN i CHF/PLN, a także czerwcowe minimum na USD/PLN, wydają się być niezagrożone, ale też w kolejnych tygodniach złoty powinien ponownie znaleźć się pod presją sprzedających. Dlatego należy się liczyć z powrotem euro do 4,25-4,26 zł, wzrostem franka do 3,93-3,95 zł oraz ruchem dolara do 3,84 zł.

21 czerwca 2017 roku

Początek kłopotów walut EM

Dane ostatnio mocno rozczarowywały i rynek będzie szukał potwierdzenia, że zła passa jest przerywana. Dolar pozostał mocny do euro pomimo spadku rentowności długu USA pod 2,15 proc. Pokazuje to, że surowcowe załamanie silniej uderza we wspólną walutę poprzez obniżenie oczekiwań inflacyjnych zmniejszających presję na ECB by szybko normalizować politykę. A to przecież ten kanał rozbudził popyt na wspólną walutę. Oczekujemy kontynuacji spadków EUR/USD, którego katalizatorem będzie przełamanie 1,1110