tag

WIG-20

14 sierpnia

Niech żyje korekta!

Poprzedni tydzień przyniósł nam potężną wyprzedaż na światowych parkietach. Indeksy od Azji po Stany Zjednoczone nie tyle co traciły, a w niektórych dniach wręcz tonęły. Wystarczył jednak jeden weekend, by sytuacja odwróciła się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

10 sierpnia

Rynki w czwartek: Nadszedł czas bezpiecznych przystani

Ostatnie spięcia pomiędzy Koreą Północą oraz Stanami Zjednoczonymi nadal warunkują sentyment utrzymujący się na rynku. Głównymi beneficjentami awersji do ryzyka tradycyjnie pozostają bezpieczne przystanie. Wysoce rozczarowująca dynamika czerwcowych zamówień na maszyny (-1,9 proc. m/m, konsensus: 3,6 proc.) nie przeszkadza jenowi w utrzymywaniu pozycji lidera w koszyku walut G10. Jego 0,7 proc. aprecjacja spycha kurs USD/JPY ku poziomom nienotowanym od połowy czerwca

Giełdy toną w najlepsze

Kolejny dzień przynosi kolejną wyprzedaż na światowych parkietach. Giełdy od Azji po Stany Zjednoczone zaliczają dziś spadkową sesję, a jednym z niewielu wyjątków jest jedynie giełda w Budapeszcie, która resztką sił utrzymała się powyżej poziomu z wczorajszego zamknięcia.

8 sierpnia

Rynki we wtorek: Amerykańskie podbicie zmienności

Niemrawy początek wtorkowej sesji nie zwiastował wystąpienia wyraźnych przetasowań na rynku walutowym. Wejście do gry przez amerykańskich inwestorów istotnie podbiło zmienność, która osiągnęła swoje maksimum tuż po publikacji drugorzędnych danych dotyczących ilości otwartych procesów rekrutacyjnych w USA (6,2 mln, konsensus: 5,7 mln). Powyższa prawidłowość wyraźnie potwierdza powszechne przekonanie o obecności dość nerwowej atmosfery, która niewątpliwie determinuje kierunek przyszłych notowań

7 sierpnia

Wakacyjne podrygi byków

Poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie przyniosła żadnych rewolucyjnych rozstrzygnięć. Należy jednak nadmienić, iż praktycznie każdy z indeksów zakończył dzień powyżej zera, potwierdzając siłę kupujących, którą mogliśmy obserwować w poprzednich miesiącach.

Wcześniejsze publikacje

Czwartek na rynkach: czeski film w cieniu brytyjskiego dramatu

Czwartek na rynkach został zdominowany przez niejednogłośną decyzję Banku Anglii w sprawie pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie (0,25 proc.). Zwolennikami podwyżki stóp byli doskonale znani opinii publicznej jastrzębi członkowie BOE, tj. Michael Saunders oraz Ian McCafferty

Dobre payrolle negatywne dla Wall Street?

Dzisiejsza sesja giełdowa na rynkach finansowych należała raczej do spokojniejszych. Niemniej sporo działo się dzisiaj na rynkach, a jedno z ważniejszych wydarzeń tego tygodnia dopiero przed nami. Najmocniej w Europie prezentowała się dzisiaj giełda w Londynie za sprawą decyzji Banku Anglii, natomiast w Warszawie dzień zakończony został pozytywnie pomimo mieszanych doniesień z rynku

Wall Street znów bliżej nieba

Szaleństwo na amerykańskich indeksach wydaje się nie mieć końca. Po kilku negatywnych sesjach amerykańskie indeksy znów ruszyły na nowe historyczne szczyty. W Europie widoczne są próby odreagowania, choć do historycznych lub przynajmniej lokalnych szczytów jest jeszcze daleko

WIG20 kończy dobry miesiąc

Ostatnia sesja miesiąca była mieszana w wykonaniu większości światowych rynków akcyjnych. Jednakże poniedziałek, jak i cały lipiec był dobrym okresem dla warszawskiego indeksu blue chipów. WIG20 wzrósł w tym czasie o dobre kilkadziesiąt punktów, odsuwając tym samym widmo wystąpienia szerszej korekty.

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 lipca 2017 roku

Nastroje zagranicą nie pomogły GPW

Poniedziałkowa sesja na większości europejskich parkietów giełdowych była mieszana. Za granicą jest to efekt posiedzenia EBC z ubiegłego tygodnia, słabszych odczytów PMI ze strefy euro oraz doniesień o rzekomej zmowie niemieckich koncernów motoryzacyjnych. Natomiast na GPW częściowo odbiły się kwestie polityczne.

20 lipca 2017 roku

Draghi bez fajerwerków

Za nami już wydarzenie tygodnia, czyli posiedzenie EBC oraz konferencja prezesa Draghiego. Obyło się bez fajerwerków, gdyż nie padały żadne konkrety odnośnie możliwości ograniczenia stymulacji ze strony Banku, co uchroniło europejskie indeksy giełdowe przed spadkami.

18 lipca 2017 roku

Optymistyczne nastawienie do akcji małych i średnich spółek

Jednym z wiodących trendów I połowy 2017 r. było oczekiwanie na informacje związane z podwyżkami stóp procentowych w Polsce. Scenariusz ten jednak się oddalił nie dając wsparcia bankom, które obecnie nie są najmocniejszym ogniwem warszawskiego parkietu. Obciążają je niepewność sektora finansowego, na którą wpływ mają zmiany prawne, ryzyka regulacyjne oraz kwestie kredytów frankowych.

17 lipca 2017 roku

Rynki wschodzące liderami wzrostów

Na początku nowego tygodnia palmę pierwszeństwa dzierżą rynki wschodzące. Jest to zasługa kolejnych solidnych danych z Chin, a także niższych rentowności amerykańskich obligacji. Niemniej sytuacja może się diametralnie zmienić, gdyż we czwartek odbędzie się posiedzenie EBC.

5 lipca 2017 roku

Indeksy płasko przed FOMC

Dzisiejsza sesja na rynkach przebiega bardzo spokojnie, pomimo powrotu amerykańskiego rynku po wczorajszych obchodach Dnia Niepodległości. Przez większość dnia nastroje należały do raczej dobrych, choć później zburzone zostały one przez lekkie rozczarowanie danymi ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce RPP podjęła decyzje o utrzymaniu stóp procentowych, co w dłuższym terminie jest pozytywne dla rodzimych inwestorów.

29 czerwca 2017 roku

Gospodarka napędzi wyniki polskich spółek

W 2017 roku polska giełda w ładnym stylu powróciła do europejskiej czołówki. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ostatnich miesiącach prym wiodły duże spółki. Od lokalnego dołka w listopadzie ubiegłego roku WIG20 urósł o ponad 30 proc. – znacznie bardziej niż indeksy GPW grupujące spółki o średniej i małej kapitalizacji. To efekt m.in. napływu zagranicznego kapitału oraz funduszy typu ETF inwestujących w Polsce, ale także dużego popytu na największe spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych.

7 czerwca 2017 roku

Rynki wstrzymują oddech

Rynki finansowe wstrzymują oddech przed super czwartkiem, który na dłuższy czas ustanowi nastroje wśród inwestorów. Przede wszystkim mówi się o wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oraz decyzji EBC na temat prowadzenia polityki monetarnej. Niemniej ciekawym wydarzeniem może być również przesłuchanie Jamesa Comeya przed komisją w amerykańskim Kongresie. Wobec tych wszystkich wydarzeń jutrzejszego dnia, inwestorzy nie są dzisiaj skorzy do jasnej deklaracji kierunków.

6 czerwca 2017 roku

Niepewność przed EBC

Szybko optymistyczne nastroje sprzed weekendu zostały zastąpione przez niepewność związaną z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. EBC może zasygnalizować chęć zmniejszenia skali luzowania, co jest zagrożeniem dla rynków akcyjnych. Spadkom na zachodnich parkietach opiera się jednak warszawski WIG20, którego ciągną w górę koncerny naftowe.

2 czerwca 2017 roku

Nieoczekiwana euforia

Końcówka tygodnia dobitnie potwierdza siłę hossy trwającej od kilku lat na globalnych rynkach akcyjnych. Opublikowane wczoraj drugorzędne dane ze Stanów Zjednoczonych pchnęły Wall Street na nowe szczyty, za czym w ślad podążyła Europa.

1 czerwca 2017 roku

Lepsze nastroje w Europie nie pomogły GPW

Niepokojąco słabe odczyty z Chin, to za mało, aby zachwiać nastrojami na globalnych rynkach giełdowych. Uwaga inwestorów jest obecnie nakierowana na postępujące ożywienie w strefie euro oraz na USA. Z kolei nastroje w Warszawie były mieszane, co po części jest zasługą sygnałów wskazujących, że drugi kwartał w wykonaniu polskiej gospodarki może być słabszy.

29 maja 2017 roku

Czerwona sesja w ograniczonym handlu

Nastroje na światowych parkietach są dzisiaj raczej mieszane, choć warto zwrócić uwagę, że wiele rynków jest dzisiaj zamkniętych. Sesje nie odbyły się dzisiaj w Chinach oraz Hong Kongu, natomiast w przypadku zachodnich rynków handel nie odbywa się w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych ze względu na Dzień Pamięci.

16 maja 2017 roku

Mocny wzrost PKB to za mało dla GPW

Początek roku w wykonaniu polskiej gospodarki był bardzo dobry, co potwierdziła dzisiejsza publikacja wstępnych danych PKB. Jednakże nie uchroniło to indeksów z warszawskiej giełdy przed sporymi spadkami. Z sytuacją na GPW kontrastuje nieco większy optymizm na zagranicznych parkietach.

12 maja 2017 roku

Rynki wypatrują nowych impulsów

Koniec tygodnia przyniósł większy spokój na rynkach akcyjnych. Po mini hossie z przełomu kwietnia i maja teraz większość parkietów ulega konsolidacji, czekając na nowe impulsy. Takim katalizatorem mogłyby być zmiany w polityce Europejskiego Banku Centralnego. To jednak spekulacje i obecnie na pierwszy plan wybija się kończący sezon wyników.

4 maja 2017 roku

Realizacja zysków na WIG20

Dzisiaj mieliśmy do czynienia z udanym atakiem na poziom 2400 punktów na najważniejszym polskim indeksie giełdowym. Atak był udany, choć nie udało się utrzymać wzrostów na sam koniec sesji. W przypadku zagranicznych parkietów możemy mówić o umiarkowanym optymizmie, choć martwić zaczyna wyprzedaż surowców przemysłowych

28 kwietnia 2017 roku

GPW realizuje zyski przed "majówką"

Choć piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów, to jednak przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego inwestorzy postanowili zrealizować zyski po szalonym rajdzie z tego tygodnia. Na zagranicznych rynkach może dziwić odporność Wall Street na bardzo rozczarowujące dane o wzroście gospodarczym w USA.

5 kwietnia 2017 roku

Doniesienia z Chin i USA napędzają wzrosty

Dzisiejsza sesja giełdowa na światowych rynkach z pewnością będzie należała do udanych. Doniesienia z Chin na temat stworzenia dużego ośrodka przemysłowo-handlowego w pobliżu Pekinu spowodowała euforię inwestorów na rynku surowców oraz na rynku giełdowym. Z kolei z USA poznaliśmy dane dotyczące zatrudnienia, które zachęcają inwestorów do kupowania akcji przed rządowym raportem, który będzie opublikowany w najbliższy piątek

4 kwietnia 2017 roku

Zielony początek tygodnia na GPW

Sesja na GPW była bardzo udana, gdyż wszystkie główne benchmarki zamknęły się na plusie. WIG20 zyskał dziś 0,87%, tym samym oddalił się od bariery 2200 pkt.

4 kwietnia 2017 roku

Mieszany start kwartału, choć mocny na GPW

Zeszły piątek był ostatnim dniem marca i ostatnim dniem bardzo mocnego kwartału na rynkach finansowych. Podczas, gdy marzec był miesiącem niepewnym, większość spółek i indeksów przyniosła wzrosty w poprzednim miesiącu. Dzisiaj rozpoczyna się nowy miesiąc i kwartał z brakiem wyraźnych wskazań, co do tego, jak będą zachowywać się inwestorzy.

31 marca 2017 roku

Koniec kwartału hamuje wzrosty?

Dzisiaj opublikowane dane makroekonomiczne wypadły stosunkowo dobrze dla rynków akcyjnych. Nastroje w chińskim biznesie mają się coraz lepiej, a tymczasem w strefie euro osłabła presja inflacyjna, co ucina spekulacje nt. możliwości ograniczenia luzowania przez EBC. Jednakże ostatni dzień I kwartału ubiega pod znakiem spadków, przy czym nie widać zbyt dużej zmienności.