tag

zakup mieszkania

19 czerwca

BGKN: REIT-y mogą spowodować, że lokale w programie Mieszkanie plus będą tańsze

Wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak przypomniał, że obecnie "mieszkania finansowane są w większości kredytami hipotecznymi, ale też spory odsetek ludzi kupuje lokale z myślą o ich wynajmowaniu". Jego zdaniem, dla takich osób nowym narzędziem mogą być spółki i fundusze REIT, które także z powodzeniem "mogą zapełnić lukę finansową, co potrzebne będzie, aby w Polsce powstawało dodatkowe 50-60 tys. mieszkań rocznie

30 maja

Analitycy: boom na rynku kredytów mieszkaniowych to m.in. efekt dobrej koniunktury w gospodarce

Rosnąca gospodarka i mniejsze bezrobocie sprzyjają inwestowaniu w mieszkania - komentuje analityk Domiporta.pl Marcin Górka. Zaznaczył jednak, że boomowi na rynku mieszkaniowym sprzyjają także niskie stopy procentowe w bankach. Ludzie wycofują pieniądze z kont, ale także z giełdy i z funduszy. Szukają większego zysku, a taki może dać inwestycja w mieszkanie na wynajem - twierdzi Górka

15 maja

Na zakup mieszkania dostaniesz już pół miliona

Najwięcej na mieszkanie pożyczą Euro Bank i ING Bank Śląski. Te instytucje byłyby na 30 lat skłonne pożyczyć ponad 500 tys. zł. Niewiele mniej zaoferowały takie instytucje jak Raiffeisen Polbank, BGŻ BNP Paribas czy Millennium. Co ciekawe na drugim biegunie uplasował się Bank Pocztowy ze swoją promocyjną ofertą z obniżoną marżą. Instytucja ta najbardziej zachowawczo podchodziła do możliwości finansowych klientów oferując im zadłużenie się na niecałe 380 tys. zł.

30 kwietnia

Coraz więcej osób szuka mieszkania za własne pieniądze

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku tylko co piąty szukający mieszkania do kupienia nie potrzebował zaciągać na nie kredytu. Do końca 2016 roku udział klientów gotówkowych systematycznie rósł i na początku roku osiągnął 35 procent. Od kilku miesięcy widoczna jest stabilizacja w strukturze klientów

Wcześniejsze publikacje

W 2017 r. państwo wyda więcej na „mieszkaniówkę”

Po sprawdzeniu mieszkaniowych wydatków państwa z ostatnich 20 lat można stwierdzić, że kwota przewidziana w tegorocznym budżecie będzie najwyższa od 2003 r. Przy takich wieloletnich porównaniach, trzeba jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, proste zestawienie wydatków mieszkaniowych z 2003 r. oraz 2017 r. nie uwzględnia inflacji. Po drugie, relacja bezpośrednich wydatków mieszkaniowych państwa do PKB, w 2017 r. nadal pozostanie bardzo niska i prawdopodobnie nie przekroczy 0,10%. Analogiczny wynik z 2016 r. wynosił 0,08%. Dla porównania, bezpośrednie wydatki budżetu na sferę mieszkaniową w połowie lat 90 - tych stanowiły około 0,80% krajowego PKB.

BGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków w ramach MdM

Limit na rok 2018 wynosi 762 mln zł z czego zarezerwowano już 381 mln zł i zgodnie z zapisami ustawowymi zarezerwowano 50 proc. pozostałego limitu środków na 2018 r, które będą dostępne od 1 stycznia 2018r.

Koniec pieniędzy z MdM możliwy już w tym tygodniu

W marcu zainteresowanie dopłatami z MdM-u wzrosło ponad dwukrotnie w porównaniu do poprzednich miesięcy. Ostatnie dni marca można wręcz określić jako MdM-ową gorączkę, podobną do tej, jaka panowała w styczniu, gdy w dwa tygodnie wykorzystano cały limit na tegoroczne dopłaty (obecnie wnioski dotyczą dopłat na 2018 r.).

Nowe limity w MdM niewiele zmieniają (poza Opolem)

Aktualnie liczba zainteresowanych dopłatami jest ograniczona ze względu na ich dostępność (ubiegać się można jedynie o pieniądze z puli na przyszły rok, co znacznie utrudnia zakup mieszkania na rynku wtórnym). Nie znaczy to jednak, że na dofinansowanie nie ma chętnych.Bank Gospodarstwa Krajowego nie ogłosił jeszcze statystyk za marzec, lecz w lutym kredytobiorcy wnioskowali o dopłaty na łączną kwotę 45,5 mln zł, a do wykorzystania w tym roku zostało jeszcze tylko 156 mln zł.

Pozostałe publikacje o tym tagu

2 marca 2017 roku

Coraz więcej Ukraińców kupuje mieszkania w Polsce

Ukraińcy stanowią największą grupę migrantów zarobkowych w Polsce. Według różnych szacunków pracuje u nas nawet ponad milion obywateli Ukrainy. Zarówno migranci, jak i osoby mieszkające na stałe na Ukrainie coraz częściej interesują się polskim rynkiem mieszkań.

2 marca 2017 roku

Bez 60 tysięcy kawalerki nie kupisz

Żeby kupić mieszkanie trzeba mieć też pieniądze na notariusza, podatki, prowizję pośrednika, opłaty sądowe czy te związane z zaciągnięciem kredytu, zatem odłożone 20 proc. wkładu własnego może się okazać kwotą niewystarczającą.

17 lutego 2017 roku

Kiedy wystawić swoje mieszkanie na sprzedaż?

Według statystyk Metrohouse najczęściej pojawiający się zakres czasowy przy sprzedaży mieszkania wystawionego po cenie rynkowej wynosi od 90 do 130 dni. Warto o tym pamiętać planując przeprowadzenie transakcji sprzedaży mieszkania.

11 lutego 2017 roku

Wynająć czy kupić własne M? Która opcja jest bardziej opłacalna

W samym 2016 roku nowe mieszkania kupiło już 29,5 tys. Polaków. Takiego popytu na własne M nie było nawet w szczycie boomu mieszkaniowego w latach 2006–2008. Jak kupić: samodzielnie, a może z pomocą pośrednika, nowe mieszkanie czy na rynku wtórnym. Dodatkowe opłaty jakie czekają kupującego własne M - eksperci radzą

11 lutego 2017 roku

Jaki był styczeń na rynku mieszkaniowym

Powodu do zadowolenia nie mają chętni na dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Wraz z podwyżką marż w Alior Banku, średnia marża dla kredytów udzielanych w ramach programu wzrosła do najwyższego poziomu w historii.

10 lutego 2017 roku

MdM wkrótce może się zatrzymać...

Niezależnie od scenariuszy wykorzystania środków w 2017 roku i 2018 roku, program Mieszkanie dla Młodych wkroczył już w swoją ostatnią fazę działania. Można obliczyć, że fundusze posiadane przez BGK, wystarczą jeszcze na dotowanie około 21 tys. mieszkań.

6 lutego 2017 roku

Ruszył nowy wyścig po dopłaty z MdM

W 2017r. można zarezerwować jeszcze ok. 205 mln zł z przyszłorocznej puli z programu MdM.Pieniędzy może jednak zabraknąć już w marcu, a najpóźniej w maju. Ostatnia szansa na dopłatę będzie jeszcze na początku przyszłego roku. Wtedy udostępnione zostanie 381 mln zł. Podobnie jak w tym roku, te pieniądze mogą jednak zniknąć w ciągu zaledwie miesiąca.

19 stycznia 2017 roku

Indywidualne Konta Mieszkaniowe ruszą na początku 2018r.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

9 stycznia 2017 roku

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 r.?

Wyższe stopy doprowadzą jednocześnie do podniesienia kosztów kredytów hipotecznych i wzrostu oprocentowania bankowych lokat oraz obligacji skarbowych, co zmniejszy zainteresowanie inwestorów rynkiem mieszkaniowym.

3 stycznia 2017 roku

Za mieszkanie płacimy gotówką

Szacunki NBP pokazują, że Polacy w trzecim kwartale br. wydali ponad 3,4 mld zł gotówki na zakup nowych mieszkań. To właśnie popyt inwestycyjny jest powodem tego, że przeciętne nowe „M” było w trzecim kwartale 2016 r. w większości finansowane gotówką (65 proc. ceny).

14 grudnia 2016 roku

Rynek kredytowy. Co się zmieni po 1 stycznia?

Z powodu zmiany wkładu własnego nie ma co podejmować pochopnych decyzji kredytowe, które są podyktowane wyłącznie zbliżającymi się zmianami w rekomendacji KNF. Jest niemal pewne, że nadal wiele banków pozostanie przy dotychczasowym wariancie dozwolonym przez KNF oczekując 10 proc. wkładu własnego i ubezpieczenia pozostałej wartości od ryzyka niskiego wkładu własnego.

14 grudnia 2016 roku

Mieszkanie dla młodych – czy można zarezerwować środki na 2017 rok?

Wszyscy zainteresowani zakupem mieszkania z dopłatą mogą składać wnioski jeszcze przed zakończeniem tego roku. Jeśli weryfikacja kredytobiorcy przebiegnie bez problemu, a zdolność kredytowa pozwoli na uzyskanie kredytu hipotecznego, wniosek o rządową dopłatę będzie czekał na odblokowanie puli na rok 2017: do 2 stycznia.

25 listopada 2016 roku

Zakup mieszkania na rynku wtórnym: Co trzeba sprawdzić?

Przy zakupie każdego mieszkania trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości i upewnić się, kto jest właścicielem. Ale kiedy kupuje się straszy lokal, dobrze jest jeszcze ocenić jego stan techniczny.

27 września 2014 roku

Wiceprezes UOKiK: Ustawa wzmocniła kupujących

Ustawa deweloperska wzmocniła pozycję kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym - mówiła wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska w piątek w Sejmie. Urząd ma jednak - zapowiedziała - przygotować nowelę przepisów, która w drugim kwartale 2015 r. ma trafić do Sejmu.

23 września 2014 roku

Super-pic-nadzór: Czyje interesy chroni KNF?

Komisja Nadzoru Bankowego wykonywała swoje funkcje nadzorcze w strukturach NBP do końca 2007 r. Następnie została rozwiązana i jej zadania zostały przekazane poza niezależny bank centralny, do „supernadzoru” obejmującego także ubezpieczenia i rynek kapitałowy – Komisji Nadzoru Finansowego. Odpowiedzią na pytanie o skutki tej zmiany mogą być obecne problemy ludzi uwikłanych w pułapki polisolokat i kredytów frankowych, którym może pomóc jedynie sąd.