tag

zanieczyszczone powietrze

Przedwczoraj (17 stycznia)

Ciepło z elektrociepłowni zwalczy smog

Jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest ciepło systemowe, czyli pochodzące z elektrociepłowni i ciepłowni. Kolejne sposoby to rozwój elektromobilności i więcej pomp ciepła w domach jednorodzinnych - przekonuje Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

9 stycznia

Premier: najbliższe posiedzenie KERM będzie poświęcone kwestiom czystości powietrza

Smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce. Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało z pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską.

2 stycznia

Alarm smogowy w Chinach trwa

W niedzielę 25 chińskich miast ogłosiło "czerwony alert" - najwyższy stopień ostrzeżenia przed smogiem, skutkujący zamykaniem fabryk, placów budowy i szkół

1 stycznia

Wcześniejsze publikacje

Minister środowiska ma sposób na czyste powietrze

Podstawowym odnawialnym źródłem energii w dużych aglomeracjach w Polsce powinna być geotermia, a na terenach wiejskich - biomasa - podkreślił w rozmowie z PAP minister środowiska Jan Szyszko. Jego zdaniem to jeden ze sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji.

Zakopane czeka proces o bezprawne pobieranie opłaty klimatycznej

fot. www.freeimages.com

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynął niedawno pozew czterech turystów, zdaniem których, z uwagi na zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem została od nich bezprawnie pobrana opłata miejscowa (klimatyczna). Proces ma ruszyć w przyszłym roku. Z tytułu opłaty miejscowej do kasy Zakopanego rocznie wpływa około 2,7 mln zł

Pozostałe publikacje o tym tagu

6 maja 2014 roku

Władze Pekinu ukarały 652 firmy za zanieczyszczenie powietrza

Władze Pekinu nałożyły kary na 652 zakłady przemysłowe za naruszenie przepisów ochrony środowiska w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. Kary opiewają łącznie na 14,5 mln juanów (7,2 mln zł) - wynika z danych Biura Ochrony Środowiska Pekinu.

25 lutego 2014 roku

Domaga się odszkodowania od państwa za smog

Mieszkaniec miasta Shijiazhuang w północnych Chinach złożył w sądzie pozew przeciwko państwu, domagając się skutecznej ochrony obywateli przed szkodliwym dla zdrowia smogiem oraz wypłacenia im rekompensaty za poniesione z jego powodu koszty.

16 stycznia 2014 roku

Pekin pogrążony w smogu. To skutek rozwoju gospodarczego

Drapacze chmur w Pekinie zasnuł w czwartek gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy.

12 stycznia 2014 roku

Jaki jest cel akcyzy na CNG?

13 września 2013 r. Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym wprowadzając akcyzę na CNG (ang. Compressed Natural Gas – gaz ziemny sprężony do 20-25 MPa) w wysokości 0,34 zł netto/m3. Zmiana ta, która niewątpliwie wpłynie negatywnie na rynek CNG, skłania do postawienia pytania o całościową politykę rządu w zakresie wspierania niskoemisyjnego transportu.

16 października 2013 roku

Węgiel zostaje, choć miał być zakazany

Zarząd województwa małopolskiego przyjął we wtorek projekt uchwały, w której określił rodzaje paliw dopuszczonych do ogrzewania domów w Krakowie. Wbrew wcześniejszy zapowiedziom, nie będzie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych, w tym węgla.