tag

zdrowie

4 lipca

26 czerwca

10 czerwca

Ekspertka: tanie okulary ze straganów mogą szkodzić oczom

Takie okulary tak naprawdę nie chronią oczu, ale działają wręcz odwrotnie. Rozszerzają nasze źrenice i powodują, że jeszcze więcej światła pada na siatkówkę oka, niż gdybyśmy ich w ogóle nie zakładali - ostrzega ordynator oddziału okulistycznego szpitala im. Jonschera w Łodzi.

20 kwietnia

Serce z drukarki 3D

www.sxc.hu

W Warszawie może powstać jeden z najnowocześniejszych w Europie oddziałów elektroterapii, czyli dziedziny kariologii, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ratuje życie.

Wcześniejsze publikacje

Pomóc małej Laurce

Laura jest 15-miesięcznym dzieckiem, śliczną małą dziewczynką. Jednak mało przybiera na wadze, nie potrafi siedzieć, raczkować ani pokazać, że chce zabawkę. Urodziła się 2,5 miesiąca przed terminem i jej organizm nie zdołał dogonić rówieśników w rozwoju. Ważna jest więc rehabilitacja, a to duży koszt. Tata Maciej, mama Agnieszka Wojtaszczykowie i jej kierowniczka z placówki Kasy Stefczyka w Łodzi walczą o normalne życie dla Laurki.

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 lutego 2017 roku

1,76 mln osób posiadało na koniec września 2016 r. prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Po trzech kwartałach 2016 roku, liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zwiększyła się, licząc rok do roku, o 28 proc. i osiągnęła liczbę 1,76 mln. Składka przypisana brutto wyniosła 399,1 mln zł – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń – informuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

11 lutego 2017 roku

Dlaczego urzędnicy milczą kiedy zagrożone jest życie obywateli. "Bo jest ustawa"

Suplementy diety mogą wykazywać właściwości alergenne i rakotwórcze, powodować zakażenia dróg oddechowych i moczowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przyczyniać się do powstawania ropni, zapalenia wsierdzia, osierdzia, czasami zatruć pokarmowych. Przykładowo jeden ze składników suplementu pochodził od rośliny, która zawiera substancje psychoaktywne.

10 lutego 2017 roku

Producenci suplementów diety zarabiają na niewiedzy Polaków

Zamiast truć się suplementami diety niewiadomego pochodzenia, lepiej zjeść warzywa, owoce czy po prostu dobry obiad w ciągu dnia - radzą dietetycy. Kupując warzywa zapłacimy o wiele mniej niż za specyfiki o wątpliwej sile działania. Tak naprawdę tego typu substytuty diety powinniśmy przyjmować w ostateczności i najlepiej po konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem żywienia. Tymczasem producenci tych specyfików zarabiają bez przeszkód miliony na niewiedzy Polaków

25 stycznia 2017 roku

Nie będzie „aptek dla farmaceutów”

Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem projektu, na mocy którego prawo do otwierania aptek mieliby wyłącznie farmaceuci

29 listopada 2016 roku

Komunikacja kluczem do prowadzenia efektywnej opieki medycznej

Komunikacja jest kluczowa dla bezpiecznej i efektywnej opieki medycznej - podkreśla prezes PTKM Katarzyna Jankowska. Z raportu OECD i KE wynika, że tylko co trzeciemu polskiemu pacjentowi lekarz dał możliwość zadawania pytań, a tylko co drugi konsultował plan leczenia.

15 listopada 2016 roku

Dłużej żyjemy, dłużej pracujemy

Żyjemy coraz dłużej, ale w związku z tym pracujemy także coraz dłużej. Według danych Eurostatu, tylko na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat czas pracy wydłużył się prawie o 2 lata i wynosi obecnie średnio ponad 35 lat.

4 listopada 2016 roku

Bezpłatna opieka zdrowotna dla każdego? Tego chce rząd

Bezpłatne świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego, również dla nieubezpieczonych - zakłada nowela, którą dziś przyjął Sejm. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami obowiązkowe szczepionki od 2017 r. nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

2 listopada 2016 roku

Nowa metoda finansowania opieki zdrowotnej - od połowy przyszłego roku

Od połowy przyszłego roku prowadzony będzie pilotaż dotyczący nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Resort chce, by POZ otrzymywały wydzielone środki na badania diagnostyczne i porady specjalistyczne.

26 października 2016 roku

Eksperci ostrzegają: Zmiany w opiece zdrowotnej muszą być ostrożne

Projekt nowelizacji ustawy, który zakłada utworzenie sieci szpitali, będzie sprzyjał największym szpitalom. Szanse na kontrakty z płatnikiem stracą mniejsze i prywatne placówki. Bez prywatnego kapitału państwo nie poradzi sobie z ochroną zdrowia – przestrzegają eksperci Pracodawców RP.

27 września 2016 roku

Smog nas zabija? Szokujące badania

Z pozoru niewinne palenie w piecu czymkolwiek, może mieć śmiertelne skutki. Jak pokazują badania Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, powstający smog przyczynia się do wzrostu liczby chorych z zawałem aż o 12 proc., a o 16 proc. wzrasta liczba udarów mózgu.

22 września 2016 roku

NIK ocenia opiekę i leczenie chorób układu oddechowego

Dostęp do profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego jest niewystarczający i ulegał w ostatnich latach stopniowemu pogorszeniu m.in. z powodu niskich wartości umów oraz niskiej wyceny profilaktycznych porad specjalistycznych - wynika z raportu NIK

21 września 2016 roku

Nadchodzi czas rewolucji w systemach ochrony zdrowia?

Jak wynika z badań, 30 proc. pacjentów szuka informacji o ochronie zdrowia w Internecie. W Europie Środkowo-Wschodniej na 3 lekarzy przypada tysiąc mieszkańców, a na 600 łóżek - 100 tysięcy osób. Budżet w regonie na ochronę zdrowia wynosi 82 mld euro. Mimo to, wciąż lista problemów jest długa: kolejki, brak lekarzy i zbyt długi czas oczekiwania na diagnozę. Według ekspertów to właśnie telemedycyna może być przyszłością prywatnego rynku zdrowia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz w kolejnych latach - publicznego

12 września 2016 roku

Każdy otrzyma dostęp do bezpłatnej opieki medycznej?

Każdy, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego, ma mieć dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej - zakłada projekt, którym we wtorek zajmie się rząd. Ponadto zakup obowiązkowych szczepionek od 2017 r. nadal ma być finansowany z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

7 września 2016 roku

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w refundacji chorób rzadkich

Nawet 2 mln Polaków może żyć z rzadką chorobą. Obecnie leki sieroce wykorzystywane przy leczeniu chorób rzadkich konkurują z lekami stosowanymi przy powszechnych schorzeniach na takich samych warunkach. Szansą dla chorych jest nowelizacja ustawy refundacyjnej, która może zacząć obowiązywać od stycznia 2017 roku.