tag

żywność

24 lipca

Droga żywność zafunduje nam inflację. Ceny rosną najmocniej od pięciu lat

W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

19 lipca

18 lipca

Bliski koniec maślanej drożyzny

Do ustabilizowania się sytuacji na rynku masła trzeba jeszcze czasu, ale są pierwsze sygnały wskazujące na to, że zbliża kres drożyzny. Ceny zbytu przestały rosnąć i jeśli ta tendencja się utrzyma, jest szansa że dotrze także na sklepowe półki.

17 lipca

Wcześniejsze publikacje

Zmiany w zasadach zawierania umów z rolnikami

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, owoców i warzyw oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych – zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego. Senat nie wniósł do niej poprawek

Tanie paliwo, droga żywność

Główny Urząd Statystyczny potwierdził swoje wcześniejsze szacunki, według których inflacja wyniosła w czerwcu 1,5 proc. Najniższy w tym roku jej poziom zawdzięczamy przede wszystkim tańszym paliwom, ale za żywność wciąż musimy płacić sporo więcej niż przed rokiem.

Inflacja w czerwcu wyniosła 1,5 proc. w ujęciu rocznym

Inflacja – według szybkiego szacunku – wyniosła w czerwcu 1,5 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu do 1,9 proc. w maju – poinformował GUS. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu mniejszego wzrostu cen towarów i usług licząc rok do roku.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 czerwca 2017 roku

Inflacja bazowa powinna być na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca

Ekonomiści oceniają, że wartość inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii), którą poda dzisiaj NBP, powinna być zbliżona do tej z zeszłego miesiąca, kiedy to wyniosła 0,9 proc. GUS poinformował w poniedziałek, że wskaźnik inflacji CPI w maju w ujęciu rocznym wyniósł 1,9 proc.

1 czerwca 2017 roku

Nie będzie "pionowej" inspekcji żywności

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ) nie będzie spionizowana, co oznacza, że na szczeblu wojewódzkim będzie podlegała wojewodom, a nie głównemu inspektorowi PIBŻ - mówi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

31 maja 2017 roku

Inflacja w maju wyhamowała

Po dwumiesięcznej stabilizacji w maju nastąpiło wyhamowanie rocznego wskaźnika inflacji do 1,9 proc. Stało się tak mimo bardzo wysokich cen owoców (truskawek, czereśni), do których przyczyniły się tegoroczne przymrozki. Z drugiej strony w maju nastąpił solidny spadek cen paliw na stacjach, co w dużej mierze bilansowało ewentualne wzrosty cen w kategorii „żywność i napoje alkoholowe”, tudzież w innych kategoriach – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

24 maja 2017 roku

Straty klęskowe w rolnictwie już oszacowano na blisko 46 mln zł

Specjalne komisje ds. szacowania strat z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych pracują w 15 województwach w 477 gminach . Tylko 6 z nich zakończyło swoje prace. Starty oszacowano łącznie na blisko 46 mln zł - poinformował w środę resort rolnictwa.

24 maja 2017 roku

Targi pełne smaków - z Polski i świata

Polska żywność ma na świecie bardzo dobrą markę stąd organizacja "żywnościowych" targów w naszym kraju nie powinna dziwić. Ale nie tylko nasi producenci żywności będą mogli się pochwalić swoimi produktami - na targach, które odbędą się już w czerwcu goście będą mogli poznać smaki z Litwy, Rumunii czy Bułgarii.

17 maja 2017 roku

Będzie mniej owoców, a ich ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

12 maja 2017 roku

Wbrew oczekiwaniom w ujęciu miesięcznym nie wzrosły ceny żywności

Opublikowany dziś przez GUS drugi szacunek potwierdził stabilizację poziomu rocznej inflacji w kwietniu. Wbrew oczekiwaniom w ujęciu miesięcznym nie wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – komentuje dane o kwietniowej inflacji Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

11 maja 2017 roku

Kwietniowe przymrozki mogą wpłynąć na inflację

Niekorzystne warunki pogodowe w kwietniu i maju mogą ograniczyć spadek inflacji. Ostatnie przymrozki wyrządziły wiele szkód w sadownictwie i ogrodnictwie, co może spowodować utrzymywanie się cen żywności na wysokim poziomie – uważają ekonomiści.

3 maja 2017 roku

Polskim producentom żywności wkrótce będzie w Kanadzie łatwiej

Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską nie będzie momentem przełomowym, ale ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek kanadyjski – powiedział we wtorek PAP przebywający w Kanadzie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

29 kwietnia 2017 roku

Szyszko: jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność

Jest na ten nasz obecny model rolnictwa ogromne zapotrzebowanie, a nie na genetycznie modyfikowaną żywność. Jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność. Mamy takie możliwości, gdyż mamy bioróżnorodność i wysoką jakość gleb. (...) Mamy ogromny potencjał, możemy wygrywać jakością - zapewniał minister środowiska Jan Szyszko

14 kwietnia 2017 roku

GUS: w 2016 r. kura nioska zniosła średnio 219 jaj

W ubiegłym roku kura nioska zniosła średnio 219 jaj - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z danych Urzędu wynika, że spożycie jaj w Polsce spadło w latach 2005-2015 z 215 do 144 rocznie.