Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Wskaźnik RSI dla surowców: Co jest modne, a co nie

źródło: Ole Hansen, Saxo Bank

  • Opublikowano: 21 sierpnia 2014, 08:42

  • 0
  • Powiększ tekst

W wyniku osłabienia utrzymującego się w większości sektorów towarowych (przy czym metale przemysłowe są tu może pewnym wyjątkiem) notowania kilku poszczególnych surowców doszły do poziomów odpowiadających wyprzedaniu rynku lub do niego się zbliżają.

Jak wynika z poniższej tabeli, w chwili obecnej ceny kształtują się powyżej 5-dniowej średniej kroczącej tylko w przypadku kilku surowców. Dla kilku innych wskaźniki RSI są czerwone; dotyczy to również niektórych mniejszych rynków, jak np. oleju sojowego CBOT i chudej wieprzowiny.

Olej sojowy CBOT tanieje od końca czerwca; w tym czasie surowiec ten stracił na wartości ponad 20%, a wczoraj kurs kontraktu terminowego na dostawę grudniową spadł do poziomu najniższego od 5 lat. Perspektywa rekordowej produkcji soi w Stanach Zjednoczonych niekorzystnie wpływa też na ceny oleju palmowego i rzepakowego, które wykorzystuje się do produkcji żywności i biodiesla, a także jako paliwo do elektrowni.

Notowania kontraktu terminowego CME na chudą wieprzowinę również spadły o ponad 20% poniżej górki wyznaczonej na początku lipca. Wyprzedaż nastąpiła po dramatycznej zwyżce, zainicjowanej prawie rok temu w reakcji na wirusa, który w USA zabił aż 7 milionów świń.

Ole Hansen, Saxo Bank

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze