Rynki czekają na finał reformy podatkowej w USA
Najistotniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie finał legislacyjnych prac nad reformą podatkową w USA. Na rynku polskim oczekiwana jest seria miesięcznych danych ze sfery realnej za listopad (produkcja, sprzedaż, rynek pracy) – piszą ekonomiści BOŚ w komentarzu tygodniowym.
Na dzisiaj planowane jest głosowanie nad reformą podatkową w obu izbach Kongresu USA, zaś na środę – podpisanie jej przez prezydenta USA.
W świetle deklaracji polityków republikańskich powszechne są obecnie oczekiwania, że reforma zostanie gładko przegłosowana w Kongresie, na fali tych oczekiwań w początkiem bieżącego tygodnia panują optymistyczne nastroje na globalnych rynkach akcji (w tym także w Europie). Jeśli reforma ostatecznie wejdzie w tym tygodniu w życie, można oczekiwać, że globalny rynek finansowy wejdzie w Nowy Rok w bardzo dobrych nastrojach – czytamy w komentarzu.
Jak dodają analitycy banku, jednocześnie jako „łyżeczkę dziegciu” wskazać należy ryzyka polityczne w Europie, które mogą zakłócać nastroje rynkowe, w szczególności na rynkach europejskich.
Wśród tych czynników ryzyka należy wskazać w krótkim okresie wybory regionalne w Katalonii (21. grudnia). Bieżące badania sondażowe wskazują na zwycięstwo partii opowiadających się za pozostaniem Katalonii regionem Hiszpanii w wyborach. Prawdopodobny jest scenariusz utworzenia koalicji przez wiele mniejszych partii co może być dodatkowym utrudnieniem dla podjęcia nowych rozmów dot. statusu regionu – piszę ekonomiści.
I wskazują, że w najbliższych tygodniach ryzyko w Europie może dodatkowo wzmacniać oczekiwane rozwiązanie parlamentu włoskiego z perspektywą wiosennych przedterminowych wyborów. W przypadku sytuacji we Włoszech komentatorzy wskazują na spore wyzwania dla utworzenia stabilnego rządu z odpowiednim poparciem w parlamencie.
W Polsce istotnymi wydarzeniami dla rynku będą informacje ze sfery realnej za listopad (produkcja, sprzedaż, rynek pracy).
Oczekiwane mocne dane mogą lekko wspierać polskie aktywa, niemniej wobec utrzymującej się jednoznacznie łagodnej retoryki RPP, dominującym czynnikiem także dla rynku krajowego pozostanie sytuacja rynkowa globalnie. Jednocześnie wraz ze zbliżaniem się końca tygodnia i okresu świątecznego aktywność inwestorów zapewne będzie słabnąć – piszą ekonomiści BOŚ.