Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Miedź w USA drożeje bo brakuje jej w Azji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 23 marca 2015
  • 07:37
  • 0
  • Tagi: biznes gospodarka handel miedź
  • Powiększ tekst

Miedź na giełdzie w Londynie drożeje z powodu malejących zapasów tego metalu na giełdzie w Szanghaju - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.141,50 USD za tonę, po zwyżce o 1,6 proc.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na maj drożeje o 0,4 proc. do 2,7715 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj zdrożała o 3,9 proc. do 43.670 juanów (7.051 USD).

Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali w Szanghaju spadły w ub. tygodniu o 0,9 proc. i wynoszą obecnie 239.349 ton. To pierwszy ich spadek o 4 tygodni - wynika z danych giełdy metali.

"Powodem zwyżki cen miedzi wyraźnie są informacje z Chin" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Chiny są największym odbiorcą miedzi na świecie. Rząd tego kraju zapowiedział podjęcie działań wspierających wzrost gospodarczy. Target PKB na ten rok to 7 proc.

Inwestorzy czekają na dane PMI dla sektora wytwórczego w Chinach, które HSBC opublikuje we wtorek. Analitycy oceniają, że w marcu PMI wyniósł 50,5 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec lutego.

Tymczasem pracę w sobotę wznowiła kopalnia miedzi Grasber, druga największa na świecie. Przerwa w wydobyciu miedzi trwała 5 dni z powodu blokady zorganizowanej przez pracowników Grasberg.

PAP/ as/

Komentarze