Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nawet pracujący Polacy będą musieli zacząć grzebać w śmietnikach. Wszystko przez zmianę opłat dla ZUS

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lipca 2015, 11:35

    Aktualizacja: 14 lipca 2015, 12:13

  • 9
  • Powiększ tekst

Wszystko wskazuje na to, iż w Polsce PO ludzie młodzi a także - przedsiębiorcy - będą wkrótce zmuszeni do grzebania po śmietnikach.

Dlaczego? Wszystko przez zmianę systemu składek ZUS.

Od 2016 roku, składka ZUS od umowy cywilnoprawnej będzie liczona nie od minimalnego wynagrodzenia – tak jak obecne, ale od 60% średniego wynagrodzenia, które obecnie wynosi (grudzień 2013), uwaga, uwaga: 4222 zł.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, iż każdy kto założy firmę z miejsca będzie traktowany przez ZUS jak krezus. I zostanie pozbawiony jakichkolwiek dochodów.

Z tego ZUS wynosi co miesiąc 1214,93 zł, a 60% tej kwoty to 729 zł i to będzie minimalna wartość, którą na ZUS będzie musiała zapłacić każda osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło w Polsce. Minister Finansów w nosie ma fakt, że wynagrodzenie zwane „średnią krajową” jest liczone tylko i wyłącznie w firmach, które zatrudniają powyżej 9 osób, czyli firmy zatrudniające mniej niż 9 osób w ogóle nie są brane pod uwagę. Proszę zwrócić uwagę, że mikrofirm jest w Polsce prawie 3 miliony, a ogólny rozkład to 99,5% dla mikroprzedsiębiorstw. Z tego wynika, że obliczanie średniego wynagrodzenia odbywa się na podstawie danych z 0,5% firm. Gdy zaś w firmie jest 49 pracowników i prezes, to nawet jeżeli pracownik zarabia 2000 zł, a prezes 100.000 zł To średnia wynosi 3960 zł. Ponadto przy obliczaniu przeciętnego wynagrodzenia brane pod uwagę są tylko umowy o pracę.

Sprawa dotyczy też osób zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych.

Każdy kto od 2016 r. będzie chciał pracować na podstawie umowy „śmieciowej” będzie musiał oddać samemu ZUSowi 729 zł, czyli osoby chcące zarobić choćby 2000 zł będą mogły dostać na rękę 1271 zł i oddać od tego jeszcze blisko 1/5 podatku dochodowego oczywiście pomijając śmieszną kwotę wolną od opodatkowania zostanie im około 1020 zł z tego oczywiście należy odliczyć jeszcze VAT i akcyzę, którą trzeba uiścić podczas robienia normalnych zakupów, więc zostanie nam jakieś 700 zł czystego pieniądza.

Tym samym każdy kto pracuje, jeśli znajdzie czas, będzie musiał grzebać po śmietnikach by znaleźć cokolwiek do jedzenia.

parezja.pl/ Polskie Radio/ as/

Powiązane tematy

Komentarze