Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Samochód dla polskiej armii tylko z Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 10 września 2015
  • 08:03
  • 4
  • Tagi: armia biznes gospodarka samochód technologia wojsko Wojsko Polskie
  • Powiększ tekst

Odtworzenie polskiej marki motoryzacyjnej produkującej pojazdy na terenie naszego kraju i sfinalizowanej w całości z polskiego kapitału jest niemożliwe.

Nakłady na ten cel wyniosłyby co najmniej kilkanaście milionów euro, a cała inicjatywa wymagałaby koordynacji wielu działań takich jak zaprojektowanie czy skonstruowanie samochodu, uruchomienie produkcji oraz budowę sieci serwisowej i dystrybucyjnej. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, polski rynek jest stosunkowo niewielki, a opłacalność produkcji standardowego samochodu osobowego wymagałaby chętnych na co najmniej 300 tysięcy nowych egzemplarzy pojazdu.

– Inną sytuacją jest produkcja drogich pojazdów sportowych lub kolekcjonerskich, która byłaby opłacalna po przekroczeniu poziomu sprzedaży kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy egzemplarzy. Kolejnym rozwiązaniem jest produkcja samochodu, który będzie zawierał podzespoły któregoś z uznanych producentów i wizerunek pojazdu przypominający te produkowane dawniej w Polsce. Natomiast pomysły wskrzeszenia starych polskich marek takich jak Warszawa, Junak czy Syrena zazwyczaj kończyły się na projektach i nie zostały wykorzystane do przywołania starych sentymentów – ocenia Faryś.

eNewsroom/ as/

Komentarze