Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Nowe rygory dla emitentów papierów wartościowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2015, 16:42

    Aktualizacja: 1 grudnia 2015, 18:20

  • Powiększ tekst

Rząd idzie za dyrektywami UE: jest projekt przepisów ws. bezpieczeństwa obrotu na rynku kapitałowym. Rząd przyjął też projekt, który zapewni nadzór nad alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (AFI). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów i kontrahentów w tych funduszach.

Rząd we wtorek przyjął projekt, mający zwiększyć bezpieczeństwo obrotu na rynku kapitałowym i ochronę inwestorów. Przewiduje on m.in. kary i środki administracyjne za naruszenie przepisów wynikających z dyrektywy dot. przejrzystości informacji o emitentach na giełdzie. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy dotyczącej m.in. przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym oraz prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą.

W znowelizowanych przepisach przewidziano m.in. doprecyzowanie definicji "państwa macierzystego" oraz procedury wyboru przez emitenta tego państwa i zawiadamiania o tym wyborze. Projekt dotyczy też nakładania kar i stosowania środków administracyjnych za naruszenia przepisów wynikających z dyrektywy. Chodzi np. o wprowadzenie sankcji dla członka rady nadzorczej lub członka innego organu nadzorującego spółki publiczne za naruszenie obowiązków przez spółkę oraz zwiększenie maksymalnych wymiarów administracyjnych kar pieniężnych.

Jak podało CIR, w wyniku wprowadzonych zmian nastąpi m.in. wzmocnienie systemu kar i środków administracyjnych za naruszenia przepisów unijnej dyrektywy, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu na rynku kapitałowym oraz ochrony inwestorów.

Rząd przyjął też projekt, który zapewni nadzór nad alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (AFI). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów i kontrahentów w tych funduszach.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych, który ma wprowadzić do polskiego prawa regulacje unijne - dyrektywę w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dyrektywa ZAFI) oraz dyrektywę w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS).

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, projekt przewiduje m.in. dodatkowo uznanie za AFI spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, które pozyskują kapitał od wielu inwestorów z myślą o inwestowaniu go zgodnie z określoną polityką inwestycyjną z korzyścią dla tych inwestorów, a ponadto uznanie za ZAFI spółki kapitałowej, która pozyskuje kapitał od wielu inwestorów z myślą o inwestowaniu go zgodnie z określoną polityką inwestycyjną z korzyścią dla tych inwestorów.

Projekt przewiduje również wprowadzenie wymogu prowadzenia działalności przez krajowych zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego), wyłącznie po uzyskaniu wpisu do rejestru ZAFI wykonujących działalność bez zezwolenia (wyłączeniem tym nie będą objęte ZAFI będące towarzystwami funduszy inwestycyjnych).

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.