Informacje

Fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS
Fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Ilu Polaków przyjęłoby uchodźcę pod swój dach? Są dane sondażowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 20 maja 2016
  • 15:02
  • 8
  • Tagi: Europa imigracja polityka Polska sondaż uchodźcy
  • Powiększ tekst

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Amnesty International i oprócz Polski dotyczy również innych krajów.

Spór wokół kwestii uchodźców i imigrantów przybywających do Europy z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki toczy się już od wielu miesięcy i wciąż wywołuje wiele skrajnych emocji. Od czasu do czasu ten problem staje się głównym tematem rozmaitych sondaży – najnowszy został przeprowadzony na zlecenie organizacji Amnesty International.

Wśród pytań zadawanych w ramach sondażu znalazło się też takie: „czy w razie potrzeby byłbyś gotowy, by przyjąć uchodźców pod własny dach?”. W tym przypadku twierdząco odpowiedziało zaledwie 3 proc. Polaków. Dla porównania, w Indonezji i Rosji wynik jest jeszcze niższy, bo wynosi 2 proc.

Okazało się również, że aż 73 procent Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że „ludzie w innych krajach powinni udzielić schronienia tym, którzy uciekają przed wojną lub prześladowaniami”. Większość rodaków uważa zatem, że należy uchodźcom pomóc (nie mylić z imigrantami), ale tylko niewielka część z nich jest gotowa pomagać im bezpośrednio, udzielając schronienia we własnym domu.

Największa otwartość na uchodźców panuje obecnie w Chinach, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

/mk

>> Czytaj również: Wiemy, ilu cudzoziemców otrzymało w Polsce status uchodźcy

Komentarze