Informacje

Coface o ryzyku kredytowym: prawie jedna trzecia sektorów z obniżonymi ocenami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 09:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Pod koniec 2016 r. globalne trendy sektorowe pozostają zróżnicowane. Dotyczy to także tych regionów, które do tej pory nie odczuły w tak dużym stopniu wzrostu poziomu ryzyka. Na przestrzeni całego roku kategorie ryzyka przypisane niemal połowie z 12 sektorów poddanych ocenie w sześciu regionach świata uległy zmianie. Odnotowano 23 spadki i 10 wzrostów poziomu ryzyka.

Oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się także w 2017 r. Tempo wzrostu gospodarki światowej jest nadal niewielkie (szacunkowo 2,6 proc.). Pozostające na niskim poziomie ceny surowców wywierają negatywny wpływ na rentowność wielu sektorów. Wzrost poziomu ryzyka politycznego spowodowany niepewnością związaną ze zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, Brexitem oraz szeregiem zdarzeń o charakterze politycznym, które miały miejsce w Europie, może przyczynić się do odłożenia w czasie decyzji inwestycyjnych przez spółki z krajów rozwiniętych.

W czwartym kwartale sytuacja Ameryki Północnej na poziomie sektorowym pogorszyła się w największym stopniu. W tym kwartale Ameryka Północna jest regionem, który najbardziej odczuł wzrost poziomu ryzyka.

Po spadku liczby upadłości przedsiębiorstw w 2014 (-16 proc.) i 2015 r. (-12 proc.) oczekuje się stabilizacji tej wielkości w 2016 r., a następnie jej niewielkiego wzrostu o +1 proc. w 2017 r. Sektory uzależnione od poziomu konsumpcji gospodarstw domowych ucierpią najbardziej ze względu na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej już spadło o jeden punkt w stosunku rocznym na koniec lipca 2016 r. Kolejna podwyżka stóp procentowych od czasu kryzysu finansowego z 2008 r., która jest spodziewana w grudniu, doprowadzi do wzrostu kosztu kredytów i wpłynie na zmianę przyzwyczajeń nabywczych uboższych gospodarstw domowych. Sytuacja ta przyczyniła się do podjęcia przez Coface decyzji o obniżeniu ocen sektorów detalicznego oraz tekstylno-odzieżowego do kategorii „wysokiego ryzyka”.

Mimo że sektor transportowy w Ameryce Północnej odczuwa pozytywne skutki niskiego poziomu cen ropy naftowej oraz rozpoczętej dziesięć lat wcześniej restrukturyzacji, jego perspektywy, szczególnie w odniesieniu do transportu lotniczego, nie są sprzyjające ze względu na spadek poziomu konsumpcji. Sektor ten jest obecnie oceniany jako sektor „średniego ryzyka”. Z kolei sektor drzewno-papierniczy odczuł skutki spowolnienia na rynku budowlanym w USA. W okresie od stycznia do września 2016 r. wzrost liczby pozwoleń na budowę spadł z +12,5 proc. do +2,3 proc. Poziom ryzyka w tym sektorze jest obecnie określany jako „wysoki”.

Poziom ryzyka kredytowego w Europie wzrasta mimo niewielkiego spadku liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw. W Europie Zachodniej nieznaczny spadek odnotował sektor rolno-spożywczy, który otrzymał kategorię „wysokiego ryzyka”. Europejscy producenci zbóż, szczególnie ci z Francji i Niemiec, odczuli negatywne skutki oddziałującego z podwójną siłą efektu cen i podaży - niespotykanie niskiego poziomu produkcji w połączeniu z niskim poziomem cen na całym świecie.

W Europie Centralnej ocenę ryzyka obniżono w przypadku dwóch sektorów (budownictwo i telekomunikacja), a podwyższono w przypadku jednego sektora (transport). Sytuacja w sektorze budowlanym, któremu przypisano kategorię „wysokiego ryzyka”, pogarsza się z powodu wstrzymywania projektów inwestycyjnych w Polsce w obliczu powolnego angażowania środków z nowego budżetu unijnego. Sektor IT/Telekomunikacyjny który został oceniony jako sektor „średniego ryzyka”, boryka się (podobnie jak reszta świata) z umiarkowanym poziomem konsumpcji, w szczególności z uwagi na spadek globalnej sprzedaży smartfonów. Poziom ryzyka kredytowego wzrasta ze względu na presję spadkową na poziom cen, a co za tym idzie - na marże firm. Sektor transportowy, jak jedyny, który uzyskał podwyższenie oceny do poziomu „średniego ryzyka”, odnosi korzyści dzięki pozytywnym tendencjom konsumpcyjnym w regionie oraz zadowalającym perspektywom wzrostu w strefie euro. Sektor ten ucierpiał jedynie w Polsce z uwagi na jego powiązania z Wielką Brytanią.

Na Bliskim Wschodzie poziom ryzyka w 3/4 sektorów jest oceniany jako „wysoki” lub „bardzo wysoki”. Sektorem, który otrzymał kategorię „wysokiego ryzyka” w ostatnim czasie, jest sektor telekomunikacyjny. Na obecnych w nim marżach negatywnie odbiło się pogorszenie sytuacji na rynku związane w szczególności ze spadkiem przychodów ze sprzedaży ropy naftowej. Ponadto, biorąc pod uwagę zniesienie sankcji, obniżeniu ulegnie wielkość powrotnego wywozu do Iranu. Wreszcie, istnienie czarnego rynku, nad którym trudno jest zapanować, także przyczynia się do osiągania niższych zysków na legalnym rynku.

Oprac. MAS

Powiązane tematy

Komentarze