Opinie

Oficerowie BOPE po akcji. Fot. kizaz.com
Oficerowie BOPE po akcji. Fot. kizaz.com

BOPE - policyjna siła, z którą trzeba się liczyć

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 31 marca 2014, 11:07

    Aktualizacja: 31 marca 2014, 11:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Od wczoraj w Rio de Janeiro trwa akcja mająca na celu wyczyścić fawele z handlarzy narkotykami – prawdziwej plagi w Brazylii. W akcji biorą też udział oddziały BOPE – specjalnej, zmilitaryzowanej policji. Ale czym dokładnie jest ta grupa i kim są jej funkcjonariusze?

BOPE to skrót od Batalhão de Operações Policiais Especiais, co można przetłumaczyć na język polski jako Policyjny Batalion Operacji Specjalnych. To elitarna jednostka policji należąca do Żandarmerii Wojskowej w Rio i operuje w fawelach. To tutaj – w siedlisku biedy, prosperują handlarze narkotyków i to właśnie ich zwalcza BOPE.
http://1.bp.blogspot.com/-KQunsFR8a1E/TZG_CqrXp2I/AAAAAAAAABE/uYk0aty_xRA/s1600/bope.jpg
Oficerowie tej jednostki posiadają szerokie doświadczenie walki w terenie zabudowanym – niektóre pacyfikacje Haweli przypominają nieduże wojny. Oficerowie BOPE walczą pod ogniem z broni automatycznej i maszynowej – handlarze są bowiem doskonale uzbrojeni. Jednak i policjanci nie wkraczają do walki bezbronni: flota opancerzonych wozów bojowych „Pacyfikador” oraz „Caveirão” (Wielka Czaszka) uzbrojonych w karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, broń długa w postaci karabinów M16A2, M4A1 oraz inne, strzelby Benelli, nowoczesne pistolety maszynowe, a nawet ładunki wybuchowe C4. Ten cały sprzęt byłby jednak bezużyteczny gdyby nie doskonałe przygotowanie i wyszkolenie oficerów BOPE. To najtwardsi policjanci, a ich jednostka powszechnie uznawana jest za najbardziej bezwzględną w Ameryce Łacińskiej. Oficerowie BOPE długo pracowali na tę reputację.
http://4.bp.blogspot.com/-CUCGWtjrP4Q/UfmVL7P0GOI/AAAAAAAAAHI/V-IIqh6O9Eg/s1600/papa-bope.jpg
Są bezkompromisowi – podczas pacyfikacji faweli strzelają by zabić. Handlarze narkotykami, którzy przeżyją i dostaną się do niewoli niejednokrotnie są poddawani torturom takim jak duszenie plastikowym workiem by ujawnili swoich współpracowników. Podczas jednej z akcji w której oficerowie BOPE zastrzelili ponad 30 handlarzy zdecydowano się wystawić ich ciała na widok publiczny na jednym z placów faweli – miało to pokazać lokalnym mieszkańcom jak kończą Ci, którzy handlują narkotykami.

BOPE jest jednogłośnie krytykowane przez obrońców praw człowieka – funkcjonariuszy oskarża się o bezprawne egzekucje, nadużycia władzy i aresztowania osób niewinnych.
http://img1.mlstatic.com/caveiro-do-bope_MLB-O-4302413254_052013.jpg
Mimo tych zarzutów oficerowie BOPE wykonują swoje zadania – wojna z narkobiznesem jest bezwzględna. Tylko w roku ubiegłym globalny narkobiznes zarobił 870 mld. dolarów.

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

Siódmy numer miesięcznika "W Sieci Historii" cały czas do nabycia w naszym portalowym sklepie wSklepiku.pl.

Miesięcznik

Powiązane tematy

Komentarze