Analizy

Fot.Unvrs/sxc.hu
Fot.Unvrs/sxc.hu

Dynamiczna przecena kawy arabica

źródło: Paweł Grubiak, członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

  • Opublikowano: 11 września 2014, 11:33

  • Powiększ tekst

Na rynkach większości towarów rolnych w ostatnich dniach przeważał kolor czerwony – dotyczy to zarówno notowań zbóż, jak i cen softcommodities.

W przypadku zbóż, w tym tygodniu inwestorzy skupiają się przede wszystkim na Stanach Zjednoczonych i zaplanowanej na dziś publikacji amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Instytucja ta w swoim comiesięcznym raporcie poda m.in. prognozy dotyczące produkcji zbóż w Stanach Zjednoczonych w tym i przyszłym sezonie. Inwestorzy oczekują, że USDA po raz kolejny podniesie prognozy produkcji kukurydzy, pszenicy oraz soi, potwierdzając tym samym obfitość tych zbóż na globalnym rynku.

Niemniej jednak, wczoraj na rynkach towarów rolnych uwagę inwestorów przyciągnęła także sytuacja na rynku kawy. W środę notowania nowojorskich kontraktów na ten surowiec (gatunek arabica) osunęły się w dół aż o 5,5%. Na tle tak dynamicznego spadku, zniżka cen londyńskich kontraktów na kawę robusta (-2,4%) wydawała się niewielka.

Tak wyraźny spadek cen kawy arabica miał kilka przyczyn. Najważniejszą z nich jest sytuacja na rynku brazylijskim. W Brazylii zbiory kawy w sezonie 2013/2014 były spore, a nadwyżka wyniosła 7 mln worków kawy. To dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że na przełomie poprzedniego i bieżącego roku obawiano się o skutki suszy, która dotknęła sporą część terenów uprawnych w Brazylii.

Nie dość, że sama produkcja kawy w Brazylii jest duża, to jeszcze tamtejsi rolnicy mają obecnie zachętę do zwiększania eksportu tego surowca. Słabość brazylijskiego reala sprawia, że sprzedaż kawy za dolary jest bardziej opłacalna.

Do spadku notowań kawy arabica w pewnym stopniu przyczyniają się także oczekiwania dotyczące produkcji tego surowca w Kolumbii – kraju, który znajduje się w czołówce globalnych producentów kawy arabica. W miniony piątek podniesione zostały prognozy produkcji kawy w Kolumbii w 2014 r., z wcześniej oczekiwanych 11,4 mln worków do 11,5-12,0 mln worków.

Niemniej jednak, nawet pomimo ostatniego spadku cen, wzrost cen kawy arabica od początku tego roku wynosi niemal 60%.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.