autor

Robert Bombała

Dzisiaj

POLSKA NA HANNOVER MESSE 2017 „Smart Means Poland” na tegorocznej edycji Hannover Messe

Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji największej i najważniejszej na świecie imprezy przemysłowej. W dzisiejszej ceremonii otwarcia wezmą udział m.in. premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel. Szefowe polskiego i niemieckiego rządu otworzą też wspólnie w poniedziałek polskie stanowisko. W wydarzeniu udział wezmą m.in. wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin.

Polacy oczekują stałej poprawy dochodów

W pierwszym kwartale 2017 roku w Europie nastroje konsumenckie utrzymały się na wysokim poziomie. W Polsce mocno wzrosła skłonność do zakupów w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z badania GFK.

Przedwczoraj (21 kwietnia)

Dane o produkcji sprzedanej przemysłu zaskoczyły resortu rozwoju

Opublikowany przez GUS wynik marcowej produkcji sprzedanej przemysłu jest wyraźnie powyżej oczekiwań Ministerstwa Rozwoju – napisał resort w swoim komentarzu. Analitycy MR dodają, że w kwietniu 2017 roku powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 2,5 proc. r/r.

Kopernik-ekonomista na monecie kolekcjonerskiej

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Srebrna dziesięciozłotówka zainauguruje serię Wielcy polscy ekonomiści i będzie dostępna w nakładzie do 15 tys. egzemplarzy.

20 kwietnia

Marzec kontynuuje poprawę koniunktury w przemyśle

Marzec jest kolejnym miesiącem poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym. Wskaźniki koniunktury zwiększyły swoje wartości zarówno w skali miesiąca jak i w skali roku. Przewidywania na najbliższe miesiące są w dalszym ciągu optymistyczne – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH).

19 kwietnia

GUS: średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło w marcu o 5,2 proc. r/r

W marcu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wyniosło 4.577,86 zł i w ujęciu rocznym było wyższe o 5,2 proc. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. licząc rok do roku i wyniosło 5.981,7 tys. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniejsze publikacje

Nowa strategia Poczty Polskiej ma zwiększyć jej przychody do 7 mld zł w 2021 r.

Zmiana struktury przychodów i ich wzrost o 25 proc., w tym pięciokrotne zwiększenie przychodów z usług logistycznych, dwuipółkrotny wzrost z usług międzynarodowych czy podwojenie przychodów z usług kuriersko-paczkowych, spadek udziału przychodów osiąganych z tradycyjnej korespondencji z 58 proc. do 37 proc. przewiduje nowa strategia Poczty Polskiej na lata 2017-2021. Odrzucono plany wprowadzenia spółki na giełdę.

Afrykańskie, czekoladowe El Dorado

1,7 mln ton ziaren kakao sprowadzono w 2016 r. do UE, a z nich robi się czekoladę. Najwięcej surowca do produkcji wyrobów czekoladowych trafiło do Unii w minionym roku z Afryki – poinformował Eurostat. Na czwartym miejscu - w gronie eksporterów wyrobów czekolady – uplasowała się Polska.

Na koniec grudnia 2016 r. ponad 900 tys. osób miało IKE

902,6 tys. osób posiadało na koniec grudnia 2016 r. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – o 47,4 tys. więcej niż rok wcześniej - co stanowiło 5,5 proc. liczby osób pracujących. IKE, w opisywanym czasie prowadziło 50 instytucji finansowych – poinformowała, w raporcie o IKE i IKZE, Komisja Nadzoru Finansowego.

Pozostałe publikacje tego autora

10 kwietnia 2017 roku

Wzrosły indeksy BIK-u popytu na kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł +9,4 proc., a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł +1,9 proc. w marcu 2017 r. Indeksy BIK - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne i Popytu na kredyty Mieszkaniowe - pokazują roczną dynamikę wartości wnioskowanych poszczególnych kredytów – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

7 kwietnia 2017 roku

Jen największym walutowym beneficjentem nalotu na Syrię

Rynki czekają na reakcję Rosji po ataku amerykańskim na syryjskie lotnisko i z wielką uwagą przyglądają się spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Największym beneficjentem akcji w Syrii, spośród walut, jest jen – uważa Marek Rogalski z DM BOŚ.

6 kwietnia 2017 roku

Zysk NBP przekroczył 9,2 mld zł

Narodowy Bank Polski zamknął 2016 rok zyskiem w wysokości 9 mld 200 mln 987 tys. złotych. Tegoroczny zysk jest wyższy od ubiegłorocznego o 925 mln 206 tys. zł. - poinformował bank w komunikacie

5 kwietnia 2017 roku

BGK współfinansował zakup Elektrowni Połaniec przez Eneę

Enea kupiła za ok. 1,26 mld zł Elektrownię Połaniec, przy finansowaniu transakcji skorzystała głównie ze środków własnych, w tym także ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji oraz emisji dostępnej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – poinformował bank w komunikacie

5 kwietnia 2017 roku

Wielkanoc będzie droższa

Ceny żywności na tegoroczne Święta Wielkanocne będą około 4 proc. wyższe niż przed rokiem. To znacząca podwyżka, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat żywność na Wielkanoc drożała średnio o mniej niż 1 proc. – wynika z analizy Banku BGŻ BNP Paribas.

3 kwietnia 2017 roku

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 5,3 proc.

Wskaźnik bezrobocia w lutym wyniósł w strefie euro 9,5 proc. (9,6 proc. w styczniu 2017 r.), w krajach UE bezrobocie w opisywanym okresie sięgało 8,0 proc. (8,1 proc. w styczniu 2017 r.), a w Polsce 5,3 proc.(5,4 proc. w styczniu 2017 r.) - poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat.

3 kwietnia 2017 roku

Wzrost upadłości przedsiębiorstw w I kw. 2017 r. jest wynikiem zmian w przepisach

W I kwartale 2017 r. sądy wydały 189 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw, to o 39 proc. więcej niż w I kwartale 2016 r. - wynika z raportu przygotowanego przez Coface Polska. W I kw. 2017 r. ogłoszono łącznie 77 postanowień restrukturyzacyjnych, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu było ich jedynie 6. Wynik pierwszego kwartału 2016 r. stanowi bardzo niską bazę do porównania, bo były to pierwsze miesiące funkcjonowania nowego prawa restukturyzacyjnego.

31 marca 2017 roku

BGK: Niższa inflacja w marcu nie oznacza spadku tendencji wzrostu cen

Marcowa korekta indeksu CPI pasuje do wyników ostatniej projekcji inflacyjnej NBP. Tym samym może być argumentem użytym do podtrzymania dotychczasowej "gołębiej" retoryki RPP na najbliższym posiedzeniu Rady w przyszłym tygodniu – uważają ekonomiści BGK.

31 marca 2017 roku

60 mln zł straty BOŚ przez rezerwy na kredytowanie farm wiatrowych z lat poprzednich

BOŚ zanotował w 2016 r. stratę w wysokości 60 mln zł. Gdyby nie rezerwy na kredyty na farmy wiatrowe zysk przekroczyłby 31 mln zł – poinformował bank w komunikacie. Utworzone przez Grupę odpisy dotyczą w szczególności projektów wiatrowych wspieranych przez Bank i jego spółki zależne w latach 2014 – 2015.