autor

Robert Bombała

Wczoraj

W 2016 roku duży skok ofert pracy na portalu pracuj.pl

W 2016 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 486.146 ofert pracy, co oznacza wzrost liczby ogłoszeń o 12% w porównaniu z rokiem 2015. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki – informuje portal.

Przedsiębiorstwa finansowe za rozróżnieniem doradcy kredytowego od pośrednika

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) proponuje, aby banki nie wypłacały wynagrodzenia - za pośrednictwo w kredycie hipotecznym - jedynie tzw. niezależnym doradcom, natomiast prowizję otrzymywałby tradycyjnie rozumiany pośrednik. Jest to odpowiedź KPF na wprowadzenie zapisu do „ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami”, zakazującego wypłacania wynagrodzenia pośrednikowi przez kredytodawcę.

1,2 proc. wyniosła inflacja w UE w grudniu 2016 r.

Inflacja w krajach Unii Europejskiej wyniosła na koniec grudnia 1,2 proc. licząc rok do roku. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w strefie euro wzrósł z 0,6 proc. w listopadzie do 1,1 proc. na koniec grudnia 2016 r. r/r - poinformował Eurostat - biuro statystyczne UE.

Przedwczoraj (17 stycznia)

Enea może kupić 50 proc. spółki celowej Elektrowni Ostrołęka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na zakup 50 proc. akcji spółki celowej Elektrownia Ostrołęka przez Eneę. Celem transakcji ma być budowa i eksploatacja bloku energetycznego opalanego węglem klasy 1.000 MW – poinformowała Enea w komunikacie.

Polacy kupili w minionym roku ponad 416 tys. aut osobowych

Liczba nowych rejestracji samochodów osobowych w 2016 roku wyniosła 416.123 jest to o 17,2 proc. więcej (o 61,1 tys. szt.) niż w rok poprzednim. Liczba łącznie zarejestrowanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. wzrosła o 16,6 proc. (o 67,7 tys. szt.) i wyniosła 475.935 – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

16 stycznia

Polacy oczekują w tym roku premii i wyższych pensji

Polska plasuje się na 3 miejscu pod względem oczekiwań wzrostu wynagrodzeń w tym roku wśród krajów Europy, 51% pracowników oczekuje podwyżek. Przed nami są Szwedzi – 65% i Brytyjczycy – 59%. Ponad 56% Polaków spodziewa się premii w 2017 r. W tym „rankingu” wyprzedzają nas jedynie Węgrzy – 57% - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Randstad.

13 stycznia

Naciągnięci przez „Telefonię Polska Razem” mogą wycofać się z umowy

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że klienci, „naciągnięci” przez „Telefonię Polska Razem”, składają indywidualnie oświadczenia „o uchyleniu od skutków oświadczenia woli” złożonego pod wpływem błędu. Jeśli mają problem ze złożeniem takiej reklamacji czy zażalenia, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy rzeczników konsumentów.

Wcześniejsze publikacje

Marcin Jastrzębski nowym prezesem Lotosu

Rada Nadzorcza Grupy Lotos rozstrzygnęła konkurs na członków zarządu koncernu. Prezesem spółki został Marcin Adam Jastrzębski, który jednocześnie złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Do zarządu na stanowisko wiceprezesa ds. produkcji został wybrany Jarosław Paweł Kawula.

Euro za 3 PLN - UOKiK wszczął postępowanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko dwóm przedsiębiorcom prowadzącym kantory sprzedaży walut w ramach sieci Interchange, którzy wprowadzali w błąd klientów, co do wysokości kursów walut – poinformował Urząd. Działania zostały podjęte po zawiadomieniu przez NBP i skargach konsumentów, w tym zagranicznych turystów.

W 2016 r. wyprodukowano w Polsce ponad 660 tys. samochodów

Polskie fabryki wyprodukowały w grudniu ubiegłego roku 51.425 samochodów osobowych i dostawczych czyli o 12,68% więcej niż w grudniu rok wcześniej – informuje Instytut badan Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. W całym 2016 r. liczba aut, która opuściła polskie fabryki wyniosła 660.642 szt. i było to o 2,84% czyli 18.236 szt. więcej niż w 2015r.

RPP: Poziom stóp procentowych sprzyja wzrostowi gospodarczemu

RPP podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dzisiaj RPP zdecydowała pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Deficyt sektora finansów publicznych może być najniższy od 10 lat

Jeśli potwierdzą się przewidywania ekonomistów, deficyt sektora finansów publicznych za 2016r. może być najniższy od 10 lat. Ich zdaniem wartość ta mogła spaść na koniec minionego roku do ok. 2,0-2,3% PKB. Rząd, w pracach nad budżetem 2017r., zakładał deficyt na poziomie 2,9% PKB.

Rozbito grupę przestępczą, która kosztowała skarb państwa 80 mln zł

Wywiad Skarbowy z Gdańska rozpracował grupę przestępczą, która fikcyjnie zawyżała wartość faktur – nawet dziesięciokrotnie, od których nie odprowadzano podatku VAT. Przedmiotem obrotu miały być komponenty do produkcji luksusowych kosmetyków. Na kontach firm, które uczestniczyły w przestępstwie, zabezpieczono 2,5 mln zł.

Optymizm wraca na giełdę wraz z kapitałem zagranicznym

Indeks giełdowy WIG 20 utrzymał dzisiaj na otwarciu, przekroczoną wczoraj psychologiczną barierę 2.000 pkt. Według analityków kapitał zagraniczny wraca na Polską giełdę. Dla WIG-u głównego indeksu giełdy, na najbliższe tygodnie przewidywane jest przekroczenie 56.000 pkt.

W roku 2016 było najwięcej internetowych ofert pracy w historii

Miniony rok był dobry dla rynku wolnych miejsc pracy. Grudniowy Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmianę liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu a przygotowywany przez Katedrę Ekonomii WSIiZ oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), wzrósł nieznacznie.

Pozostałe publikacje tego autora

5 stycznia 2017 roku

UOKiK nałożył 15 mln zł kary na T-Mobile, w kolejce czekają następni

T-Mobile Polska nie miała wyraźnej zgody abonentów na dodatkowe opłaty za świadczenie usług „Granie na Czekanie”, „Szafa Gra” i „Prenumeratę”. UOKiK, „w związku z praktykami naruszającymi zbiorowe interesy konsumentów”, nałożył na operatora 15 mln zł kary.

3 stycznia 2017 roku

Ministerstwo Skarbu Państwa kończy działalność

Ministerstwo Skarbu Państwa oficjalnie zakończyło funkcjonowanie. Spółki skarbu państwa, które podlegały temu resortowi, trafią pod nadzór innych ministerstw, w zależności od branży, którą reprezentują – poinformował Henryk Kowalczyk, przewodniczący stałego Komitetu Rady Ministrów.

2 stycznia 2017 roku

Zgoda UOKiK na przejęcie dużego developera

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez firmę Amos Luzon Energy and Development Group kontroli nad Ronson Europe. Pierwsza z tych firm zajmuje się w Polsce głównie produkcją ścianek działowych i drzwi, druga znana jest z działalności developerskiej.

2 stycznia 2017 roku

Dalsza poprawa na rynku pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, od drugiej połowy 2013 roku systematycznie zmniejsza się. W listopadzie br. skala zmian był nieco większa niż w poprzednich miesiącach – stopa bezrobocia zmalała o 0,2 punktu procentowego i wyniosła 8,4% - informuje Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

2 stycznia 2017 roku

Noworoczne zmiany w przepisach budowlanych

Likwidacja pozwoleń lub zgłoszeń na budowę niektórych budynków, to część zmian jakie wprowadza od nowego roku, znowelizowane prawo budowlane.

30 grudnia 2016 roku

UOKiK ukarał spółkę Fordex za zmowę cenową

72 tys. zł kary nałożył Urząd Konkurencji i Konsumentów na dystrybutora sprzętu narciarskiego spółkę Fordex za zmowę cenową z siecią sklepów Intersport. Wspomniane porozumienie dotyczyło sprzętu i akcesoriów narciarskich firmy Nordica, których Fordex jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce.

28 grudnia 2016 roku

457 tys. nowo zarejestrowanych samochodów w 2016r.

Mijający rok powinien zamknąć się liczbą ponad 457 tys. rejestracji aut osobowych i dostawczych, w tym 400 tys. osobowych - prognozuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.