autor

Zespół wGospodarce.pl

Wczoraj

PAIiIZ zapowiada rebranding

W ramach przekształcenia PAIiIZ w PAIH już likwidowane są podlegające Ministerstwu Rozwoju Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) w Szanghaju, Toronto, Berlinie i Budapeszcie, a w ich miejscu powoływane są biura handlowe bliżej centrów biznesowych i pozbawione rozbudowanej obsługi oraz otoczki dyplomatycznej. Docelowo takich biur ma być ok. 70

GUS: w grudniu zatrudnienie o 3,1 proc. wyższe niż rok wcześniej

W grudniu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,1 proc. rdr., a przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,7 proc. rdr, do ponad 4,6 tys. zł - podał w środę GUS. Eksperci zwracają uwagę na rozczarowujący wzrost średnich wynagrodzeń.

PGNIG oczekuje dobrych wyników w styczniu

PGNiG spodziewa się bardzo dobrych wyników sprzedaży w styczniu, m.in. dzięki mroźnej zimie. Dlatego niższa cena detaliczna gazu, która zostanie wprowadzona 18 lutego, będzie miała ograniczony wpływ na wyniki - poinformował PAP wiceprezes gazowej spółki Maciej Woźniak.

Zmiany w VAT budzą wątpliwości

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne.

Inflacja w 2017 r. wyniesie 1,6 proc. PKB - 3,1 proc.

Prognoza centralna dla wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego to 1,6 proc. dla 2017 roku oraz 2 proc. w 2018 roku. W przypadku PKB jest to odpowiednio 3,1 proc. i 3,3 proc.

Prezydent Andrzej Duda: Budżet 2017 był uchwalony prawidłowo

Podpisałem budżet na 2017 r. w pełnym przekonaniu, że został on uchwalony prawidłowo - mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Ocenił również, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński w trakcie głosowań nad budżetem 16 grudnia zrobił wszystko, aby Sejm mógł sprawnie pracować.

Sadurska: Będziemy obserwować działanie ustawy spreadowej

Będziemy obserwować, w jaki sposób tzw. ustawa spreadowa - jeżeli wejdzie w życie - przyczyni się do poprawy sytuacji frankowiczów i wtedy będziemy podejmować innego rodzaju decyzje - powiedziała dziś szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Morawiecki: W Davos rozmawialiśmy o przemyśle przyszłości

Rozmowy w Davos będą dotyczyć m.in. szans i wyzwań związanych z przemysłem przyszłości - powiedział w Davos wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier nie ma obaw, jeśli chodzi o konsekwencje deklaracji Theresy May nt. Brexitu.

Przedwczoraj (17 stycznia)

Marnowanie żywności w UE: Komisja Europejska pod pręgierzem ETO

Komisja Europejska za mało zrobiła, by ograniczyć marnowanie żywności w Unii Europejskiej - stwierdzono w raporcie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Podkreślono, że rocznie na śmietnik trafia w UE 88 mln ton jedzenia. KE odpiera zarzuty i zapewnia, że walczy z tym zjawiskiem.

WIG20 spada o 0,49 proc.

WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 0,49 proc., do 2015,28 pkt., WIG30 zmniejszył się o 0,54 proc. i wyniósł 2333,15 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 193 spółek, 169 spadł, a 59 pozostał bez zmian.

CIR: przyspieszyła realizacja programów operacyjnych z perspektywy 2014-2020

Według CIR do końca 2016 r. ogłoszono nabory na ponad 182 mld zł, czyli 59 proc. dostępnych środków z Unii Europejskiej na politykę spójności. Podpisano też 10 tys. umów angażując jedną czwartą wszystkich dostępnych środków unijnych dla Polski, co pozwoliło przekroczyć plan kontraktacji na 2016 r. o 6,4 mld zł.

Premier May przedstawiła plan rządu dotyczący Brexitu: Razem, ale osobno

Theresa May w swoim wystąpieniu zapowiedziała m.in. opuszczenie obecnej unii celnej i wynegocjowanie nowego porozumienia, które pozwoli rządowi w Londynie na ustalanie własnych stawek celnych przy maksymalnym uproszczeniu biurokracji w handlu z UE. Takie rozwiązanie pozwoli na zawieranie umów celnych także z krajami trzecimi, m.in. Indiami, Australią i Nową Zelandią.

Planowana jest rozmowa May-Szydło

Najprawdopodobniej jeszcze we wtorek May będzie rozmawiała z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, francuskim prezydentem Francois Hollande'em, a także przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Ciepło z elektrociepłowni zwalczy smog

Jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest ciepło systemowe, czyli pochodzące z elektrociepłowni i ciepłowni. Kolejne sposoby to rozwój elektromobilności i więcej pomp ciepła w domach jednorodzinnych - przekonuje Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

NFOŚiGW udzieli 100 mln zł dotacji i pożyczek

Zadania, na realizację których można przeznaczyć dotacje i pożyczki z Funduszu, to m.in.: rekultywacja gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą; prowadzanie technologii ograniczających powstawanie odpadów w trakcie wydobycia i przeróbki surowców;

Protest przeciwko ograniczaniu roli pośredników w obrocie kredytami

Pracownicy branży pośredników finansowych apelują do wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego "o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce".

Premier dokona przeglądu resortów

W środę rozpocznie się dwutygodniowy przegląd resortów, jego celem będzie wyznaczenie nowych kierunków działań rządu - poinformowała premier Beata Szydło. Pierwsze spotkania szefowa rządu odbędzie w środę z ministrami: obrony, spraw wewnętrznych, pracy i zdrowia.

ZPP: Bankowa samowola i bezradne państwo

Do końca grudnia 2015 roku polskie przepisy wyróżniały dwa rodzaje upadłości: likwidacyjną oraz układową z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W ramach drugiego rodzaju upadłości, na skutek zawarcia układu z wierzycielami, możliwe było ratowanie przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności gospodarczej.

Polska na EXPO stawia na energetykę

Za niecałe pół roku rozpocznie się Wystawa Światowa EXPO 2017, której tegorocznym gospodarzem jest Kazachstan. W wydarzeniu weźmie udział ponad setka państw i organizacji, a niektóre z nich już rozpoczęły budowę narodowych pawilonów.

Polska awansowała w rankingu innowacyjności Bloomberga

Ranking Bloomberga uwzględnia łącznie siedem czynników m.in.: procentowy udział wydatków na badania i rozwój w produkcie krajowym brutto (Polska na 35. miejscu), udział produkcji dodanej w PKB (16. miejsce), wydajność pracy w przeliczeniu na pracownika (35.)

Polacy są otwarci na nowoczesność w motoryzacji

Polacy są bardziej otwarci na innowacje w motoryzacji i wprowadzenie na drogi samochodów autonomicznych niż inni Europejczycy - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego w europejskich krajach przez brytyjską uczelnię LSE i firmę Goodyear.

Prestiżowy zawód? Komornik

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o kosztach komorniczych i komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem obu projektów, chce zwiększyć zaufanie społeczne do zawodu komornika i nadzór nad tą profesją.

Prezydent Chin ostrzega przed wojną handlową

Prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł, że "nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej". A do niej – jego zdaniem – dojdzie, jeśli świat odrzuci globalizację i zdecyduje się na blokowanie międzynarodowej wymiany handlowej

Nowy prezes Synthosu

Do 2002 roku pracował na stanowisku kierownika działu sprzedaży i marketingu a następnie został głównym inżynierem i dyrektorem produkcji . Nowy prezes zarządzał m.in. spółkami produkcyjnymi w Polsce i w Czechach oraz bezpośrednio nadzorował największe procesy inwestycyjne.

Zbliża się termin rejestracji kart SIM. Co się zmieni?

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na polskim rynku jest dostępnych ponad 56,2 mln kart SIM, z czego 27,6 mln to karty pre-paid. Liczba aktywnych kart przedpłaconych jest trochę mniejsza i wynosi 18,8 mln podobne przepisy już obowiązują w Niemczech, Hiszpanii i Francji

80% dopłaty przy wymianie pieca dla najuboższych

Zakładamy, że wsparcie dla tych, którzy będą chcieli wymienić piece, musi być dla najuboższych; można liczyć nawet do 80 proc. przy wcześniejszej termomodernizacji - mówiła we wtorek na antenie TVP Info podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Rekomendacje KSF ws. frankowiczów: dobry ruch, ale...

Piątkowe rekomendacje nadzorcze Komitetu Stabilności Finansowej dla banków posiadających kredyty frankowe idą w dobrym kierunku - mówią PAP eksperci. Większość z nich wątpi jednak, czy rekomendacje odniosą skutek i doprowadzą do przewalutowania tych kredytów

16 stycznia

Samorządowcy z PO-PSL chcą wyższych opłat za wywóz śmieci?

Dla 250 tys. mieszkańców okolic Jarocina, to była jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Dzięki porozumieniu 17 gmin, w Witaszyczkach powstała Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w kraju, oferująca swoje usługi najtaniej w Wielkopolsce

Sędziowie TK mają wykorzystać zaległe urlopy

Inspektor Pracy skierował do TK wystąpienie o niezwłoczne udzielenie m.in. sędziom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za lata 2014 i 2015 - poinformowała w poniedziałek PAP Państwowa Inspekcja Pracy.

Polski rynek PR rośnie

Polski rynek PR rośnie w tempie ok. 9 proc. rocznie. To trzykrotnie szybciej niż średni wzrost na świecie. Wzrasta również zapotrzebowanie na usługi PR, a polskie agencje coraz częściej są doceniane w globalnych konkursach na najlepsze kampanie.

Stolarzy czeka dobry rok

Wzrost tempa rozwoju gospodarczego i dobra sytuacja na rynku pracy sprawiają, że Polacy chętniej wydają pieniądze. Również na meble, czego efektem będzie rosnąca liczba zamówień. Zmienia się klient docelowy – coraz więcej zleceń dotyczyć będzie małych metraży w nowym budownictwie, ubędzie realizacji w domach jednorodzinnych i „wielkiej płycie”.

Jerzy Kwieciński: zaczynamy czuć przyspieszenie w gospodarce

Powoli zaczynamy czuć w gospodarce przyspieszenie, wynikające m.in. z realizacji inwestycji dofinansowywanych z funduszy Unii Europejskiej - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wskazał, że udało się już podpisać umowy na 10 tys. projektów warte prawie 120 mld zł.

Wzrost PKB w 2016 r. bliski 3%

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Powstanie 168 km nowego gazociągu

Budowa gazociągu jest podzielona na dwa etapy: pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km w województwie wielkopolskim), drugi - połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km w województwie wielkopolskim i dolnośląskim).

Rząd chce nowych norm dla kotłów i paliw

Wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów oraz dla paliw, poprawa ocieplenia budynków, dotacje do ekologicznych pieców - to niektóre z propozycji, jakimi ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu rząd, by skuteczniej walczyć o poprawę jakości powietrza w Polsce.

Od lipca zmiany w zbiórce odpadów

Od lipca wejdą ujednolicone zasady selektywnej zbiórki odpadów. Będą one zbierane z podziałem na 4 frakcje: szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji, metale i tworzywa sztuczne. MŚ tłumaczy zmiany tym, że obecnie w Polsce tylko 26 proc. śmieci jest poddawanych recyklingowi

Trump: Unia Europejska to wehikuł, który wspiera Niemcy

Wierzę, że inne kraje też wyjdą z UE. Utrzymanie tego razem nie będzie tak proste, jak wielu ludziom się wydaje, a jeśli uchodźcy dalej będą napływać do różnych części Europy, to będzie bardzo ciężko – powiedział Donald Trump w wywiadzie dla „Timesa”

Rośnie sprzedaż detaliczna - kto korzysta?

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku sprzedaż detaliczna w Polsce dynamicznie rosła głównie za sprawą programu Rodzina 500 plus. Korzysta na nim rynek handlu odzieżą i obuwiem, a szczególnie segment dyskontów. Zarówno pod względem liczby sklepów, jak i sprzedaży segment ten dynamicznie rośnie, znacznie szybciej niż cały rynek. Ta tendencja powinna się utrzymać.

Rada Ministrów zajmie się zmianami w kodeksie pracy

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni - takie m.in. zmiany w kodeksie pracy proponuje strona pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego. Propozycją RDS zajmie się we wtorek Rada Ministrów.

Firmę założysz także przez telefon

Od poniedziałku firmę można założyć także przez telefon - poinformował wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. To - jak podkreślił - kolejne z ułatwień dla przedsiębiorców przygotowane przez resort, które ma pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej.

15 stycznia

Na Pomorzu już wkrótce zaparkujesz dzięki smartfonowi

Inteligentny parking to rozwiązanie, które pomoże mieszkańcom i turystom znaleźć w bardzo szybki sposób wolne miejsce parkingowe. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca.

Deutsche Bank wprowadza zakaz korzystania z sms-ów i aplikacji typu WhatsApp

Działania banku związane są z wymogami prawa dotyczącymi bezpieczeństwa danych bankowych. Mają też oczyścić reputację banku, nadwerężoną szeregiem dochodzeń w sprawie wyjaśnienia jego roli w sprzedaży tzw. toksycznych długów, manipulowania stopami procentowymi i praniem brudnych pieniędzy w Rosji.

Jakie faktury przedsiębiorcy najczęściej zgłaszają do faktoringu?

Zobowiązań z terminem zapłaty wyznaczonym na 91 – 120 dni jest już tylko 6,5%, a tych z ponad 120 dniami tylko 3,5%. To zazwyczaj dość kłopotliwe zobowiązania, także dla faktorów. Fakturę z zapłatą za 4 miesiące trudno jest kontrolować, stwarza większe zagrożenie dla wykonawcy usługi czy dostawcy towaru.

BIK: Jak Polacy finansowali święta w 2016 r.

W okresie przedświątecznym 2016 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 556,4 tys. kredytów na kwotę 5,7 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, o 12% spadła liczba udzielonych kredytów natomiast o 4% wzrosła ich wartość.

Rynek chemii budowlanej wzrósł o 10 proc

2016 r. to drugi rok wzrostu na rynku z rzędu, po poprzednich dwóch (2013-2014) kiedy to branża chemii budowlanej przeżywała w Polsce kryzys.Na polskim rynku chemii budowlanej działa ponad 100 firm, z czego ok. 30 pokrywa 90 proc. całości sprzedaży.

Airbus otwiera konkurs innowacyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw

Komunikacja kosmiczna to jedyny sposób na ustanowienie komunikacji szerokopasmowej pomiędzy ludźmi a maszynami, niezależnie od tego, czy dana jednostka znajduje się na terenach zurbanizowanych czy odosobnionych, na morzu, w powietrzu, a nawet w kosmosie. SpaceDataHighway jest niczym pierwszy światłowód w kosmosie, ale ma dodatkową zaletę, którą jest mobilność.

Rekordowe darowizny na inaugurację Trumpa

Trump dostał już taką kwotę jaką wydał poprzedni prezydent Obama na obie inauguracje, a fundusze ciągle płyną. Wśród największych ofiarodawców znaleźli się koncern lotniczy Boeing (milion USD) i paliwowy gigant Chevron (pół miliona USD). A firma telekomunikacyjna AT&T obiecała zapewnienie ekstra usług na waszyngtońskich błoniach zwanych the Mall, gdzie w dniu inauguracji zgromadzą się tłumy.

Wcześniejsze publikacje

"Guardian": negocjator UE chce specjalnej umowy dla londyńskiego City

To może być, wg Guardiana interpretowane jako zapowiedź specjalnej umowy regulującej pozycję Londynu jako jednego z centrów finansowych dla Europy i rozliczeń we wspólnej walucie, euro, a także odejście od dotychczasowych zapowiedzi twardego podejścia Brukseli do rozmów o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Sprawdź, czy Twoje dziecko będzie podróżowało bezpiecznie

Już w momencie zamawiania transportu rodzice i organizator wyjazdu powinni uprzedzić przewoźnika, o wystosowaniu wniosku w sprawie kontroli przez ITD. Kierowca autokaru może prowadzić swój pojazd przez maksymalnie 10 godzin dziennie - ale tylko dwa razy w tygodniu.Po 4,5-godzinnej jeździe kierowca musi zrobić co najmniej 40-minutową przerwę.

Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką

Upadłość konsumencką najczęściej ogłaszane są względem osób w wieku produkcyjnym. Od 30 do 70 lat. W tym najwięcej notuje się w przedziale od 40 do 49 lat. Tych łącznie w 2016 roku w sądach ogłoszono 1080. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to wzrost o ponad 90 proc. Niewiele mniej ogłoszonych upadłości odnosiło się do trzydziestolatków.

Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski

W czerwcu 2016 r. agencja ostrzegła jednak, że eskalacja konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego w Polsce może pogorszyć klimat inwestycyjny, a także wpłynąć na rating suwerenny, pomimo ostrzeżeń nie zdecydowała się na podjęcie żadnej decyzji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali polską politykę gospodarczą i ekonomiczną

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła w piątek kolejne dwuletnie porozumienie w sprawie elastycznej linii kredytowej (flexible credit line - FCL) o zmniejszonej wysokości 6,5 miliarda SDR-ów (około 8,24 miliarda euro). Doskonała ocena polskiej polityki ekonomicznej i gospodarczej przewodniczącego Mitsuhiro Furusawy

Agencja ratingowa Fitch nie zmieniła ratingu Polski. Moody's nie podjął decyzji

Agencja Fitch w komunikacie uzasadniającym swoją decyzję o potwierdzeniu dotychczasowej oceny ratingowej Polski wskazuje na solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym stabilny system bankowy oraz właściwą politykę pieniężną. Agencja Mood's podkreśliła w dzisiejszym komunikacie, że nie zaktualizowała ratingów m.in. Litwy, Polski oraz Portugalii - ostrzegła w przypadku Polski, że eskalacja konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego w Polsce może pogorszyć klimat inwestycyjny, a także wpłynąć na rating suwerenny.

Ceny transportu i żywności napędziły grudniową inflację

Ceny transportu i żywności podniosły grudniowy wskaźnik inflacji - zauważają analitycy w komentarzach do piątkowych danych GUS. Urząd podał, że w grudniu ceny wzrosły o 0,8 proc. w skali roku i 0,7 proc. mdm. W całym 2016 r. deflacja wyniosła 0,6 proc.

Wygrana Trumpa kosztowała Sorosa miliard dolarów

Miliarder Georg Soros założył, że wygrana kandydata republikanów Donalda Trumpa przyniesie rynkom katastrofę. Ta strategia, w efekcie przyniosła mu miliard dolarów straty. Soros,zwolennik Hilary Clinton, wszystkie działania finansowe kierował na korzyści związane z wygraną kandydatką demokratów. Tymczasem, inny zwolennik Clinton, Warren Buffet zarobił na "trumpowym rajdzie" kilka miliardów dolarów

W Sejmie ruszają prace nad projektami ustaw o kredytach frankowych

W Sejmie są trzy projekty ustaw, dotyczące kredytów we frankach. Projekt prezydencki zakłada, że banki zwrócą klientom spready, projekt PO zakłada przewalutowanie po kursie bieżącym, zaś wg propozycji Kukiz’15 kredyty w walutach obcych zostaną uznane za od początku zaciągnięte w złotych

ZPP: zmiany w prawie, dotyczące lichwy, źle wpłyną na firmy pożyczkowe

Projekt zmian, proponowanych przez resort sprawiedliwości w kodeksie karnym dotyczących lichwy, nie będzie jej przeciwdziałał – ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który w ogłoszonej w czwartek „Białej Księdze” uznał, że projekt negatywnie wpłynie na rynek firm pożyczkowych.

Schetyna nie widzi sensu kierowania ustawy budżetowej do TK, Petru wręcz przeciwnie

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział , że Platforma zastanowi się jakie dalsze kroki podjąć w sprawie ustawy budżetowej. Lider Kukiz 15 Paweł Kukiz powiedział: "TK jest Trybunałem PiS-owskim, w związku z czym mogę się w tej chwili założyć - o każdą kwotę - że będzie wszystko w porządku z ustawą budżetową na 2017 r. "

Kolej z autobusami synchronizują swoje rozkłady

Dzięki podpisaniu tego listu intencyjnego rozkłady jazdy dotyczące dowozu pasażerów do stacji kolejowych będą korelowane. Mam nadzieję, że od pierwszego kwietnia na jednej platformie internetowej będzie można kupić, na razie dwa odrębne bilety, ale w jednej transakcji

Big Data? To przeżytek. Dziś liczy się Fast Data

Szacuje się, że 90% wszystkich istniejących w dzisiejszej cyberprzestrzeni danych zostało wygenerowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, a do 2020 roku każdy użytkownik sieci będzie już wytwarzał 1,7 MB informacji na sekundę. To oznacza, że liczba danych sięgnie 44 trylionów gigabajtów.

Kto zatruwa powietrze w UE? Niemcy i Francja

www.sxc.hu

Kto jest największym emitentem CO2 do atmosfery? Wbrew trwającej od kilku dni akcji medialnej nie jest to Polska. Co więcej - nasz kraj nie znajduje się nawet w pierwszej 20-tce największych emitentów. Są tam za to nasi sąsiedzi.

ARR chce otworzyć dla polskiej żywności rynki Azji

Agencja Rynku Rolnego spodziewa się w tym roku stabilizacji na rynkach produktów rolnych. Skupi się na dalszym wspieraniu polskich rolników z sektorów, które ponoszą straty spowodowane rosyjskim embargiem, oraz ustabilizowaniu sytuacji na rynku drobiu w związku z wykryciem nowych ognisk ptasiej grypy.

Pensja prezesa JSW od 30 tys. do 65 tys. zł miesięcznie

Miesięczna pensja prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyniesie między 7 a 15-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku). Akcjonariusze (JSW) przyjęli nowe zasady wynagradzania członków zarządu i rady nadzorczej spółki, dostosowując je do zapisów ustawy z czerwca ub. roku. O zmianę wnioskował minister energii, reprezentujący głównego akcjonariusza - Skarb Państwa.

Senat USA: Ostateczna likwidacja Obamacare coraz bliżej

Amerykański Senat uczynił w czwartek pierwszy konkrety krok na drodze ku uchyleniu jednego z głównych osiągnięć administracji prezydenta Baracka Obamy, czyli ustawy o przystępnej opiece zdrowotnej, regulującej system ubezpieczeń zdrowotnych zwany Obamacare.

Płacisz gotówką? Uważaj - możesz stracić prawo do kosztów

Przedsiębiorca płacący gotówką może stracić prawo do zaliczenia zakupu w koszty uzyskania przychodu, a także prawo do amortyzacji - ostrzega doradca podatkowy Konrad Piłat. Wystarczy, że przekroczy limit 15 tys. zł płatności gotówkowej, co nie jest trudne.

Biznes nie może działać normalnie - środowisko prawne jest zanieczyszczone szkodliwymi przepisami

W 2016 roku nic się nie zmieniło w polskim życiu politycznym. Polski parlament nadal szczyci się uchwalonymi 30 tysiącami aktów prawnych, za sprawą których nie tylko zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo wysokie, lecz przede wszystkim dochodzi do zanieczyszczenia otoczenia tzw. „biznesu”. Jest ono wysoce toksyczne, a rządowi przez cały rok nie udało się zmienić tego faktu. Jak było źle, tak nadal jest, a dodatkowo zostały dołożone kolejne toksyczne rozwiązania.

Pozostałe publikacje tego autora

10 stycznia 2017 roku

10 mld USD zainwestuje Toyota w USA

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corp. zainwestuje 10 mld dol. w Stanach Zjednoczonych - podała agencja Kyodo.

10 stycznia 2017 roku

Będą nowe reguły dla e-usług w Unii Europejskiej

Wprowadzenie nowej unijnej e-karty usług, badanie proporcjonalności przepisów, czy wytyczne na temat reform dla państw członkowskich to niektóre z propozycji jakie Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek, by poprawić działanie rynku usług w ramach UE.

10 stycznia 2017 roku

Profesor Koźmiński: Rok 2017 to niepewność dla PKB

Dane za przedostatni kwartał minionego roku pokazują wyraźne spowolnienie inwestycji i wzrostu PKB. W tym roku trzeba się spodziewać dalszego spadku koniunktury – prognozują ekonomiści i socjologowie z Akademii Leona Koźmińskiego, którzy na podstawie kilkudziesięciu wskaźników gospodarczych i społecznych opracowali prognozę na nadchodzący rok. Kluczowym dla gospodarki słowem będzie „niepewność”, zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców.

10 stycznia 2017 roku

Yahoo chce zmienić nazwę na Altaba

Amerykański portal internetowy Yahoo zamierza zmienić nazwę na Altaba. Zmniejszy też o połowę liczbę członków zarządu, jeśli sfinalizowana zostanie, wyceniana na 4,8 mld dol. transakcja, przejęcia go przez amerykański koncern telekomunikacyjny Verizon - podała we wtorek agencja AP Financial News.

10 stycznia 2017 roku

Producenci zapowiadają ucywilizowanie reklamy suplementów diety

Producenci, którzy do końca lutego 2017 r. zobowiążą się do przestrzegania kodeksu będą musieli zaznaczyć w reklamie produktu, że jest to "suplement diety", żeby konsument miał większą świadomość, że nie jest to np. lek

10 stycznia 2017 roku

Na przełomie stycznia i lutego pierwsze śmigłowce dla wojska

Według rzecznika MON koncepcja offsetowa będzie gotowa najpóźniej do końca tygodnia, Następnie MON zaprosi producentów. Jak dodał, jest przekonany, że do końca roku trafią do wojska śmigłowce wybrane już na zakończenie przetargu.

10 stycznia 2017 roku

Jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

FOR wyliczył, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to, że każdy z nas został zadłużony na ponad 26 tysięcy złotych. Jak podkreśla fundacja, to z naszych podatków rząd będzie spłacał odsetki od tego długu. FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

10 stycznia 2017 roku

Maroko: Władze zakazują produkcji, importu i sprzedaży burek

Według mediów marokańskie MSW wydało okólnik skierowany do urzędników odpowiedzialnych za handel w miastach, z którego wynika, że od tego tygodnia nie mogą wydawać zgody na sprzedaż burek. Zdaniem wysokiego angą przedstawiciela MSW Maroka;"(...)Bandyci wielokrotnie wykorzystywali ten strój, by popełniać przestępstwa "

10 stycznia 2017 roku

61 proc. Polaków chce elektrowni jądrowej

Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji