Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rynki walutowe: wiele danych w bieżącym tygodniu

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 1 września 2014, 19:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Rynki amerykańskie są zamknięte z okazji Święta Pracy, ale europejskie działają w oczekiwaniu na ostateczne korekty indeksu Purchasing Manager's Index dotyczącego sytuacji w sektorze wytwórczym w sierpniu. Odczyt ten otwiera tydzień, w którym przewidziano posiedzenia aż pięciu banków centralnych. Sesję tę rozpoczyna dzisiejszej nocy Reserve Bank of Australia.

Tydzień na rynku walut

USD Wszystko zależy od danych. Rezerwa Federalna robiła wszystko, co w swojej mocy, by przerzucić odpowiedzialność za politykę pieniężną na najnowsze dane. W tym tygodniu poznamy, jak zwykle, najważniejszy odczyt z pierwszego tygodnia danego miesiąca. Obejmie on dwa zbiory danych Institute for Supply Management (dotyczących sektora wytwórczego – jutro, a pozostałych sektorów – w czwartek) oraz piątkowy raport na temat zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.

Ewentualne związane z tym niespodzianki mogą mieć większy wpływ na politykę, niż w sezonie letnim, ponieważ zbliża się „chwila prawdy” na zakończenie luzowania ilościowego. W dalszej perspektywie, tj. za dwa tygodnie, czeka nas posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wraz z najnowszymi prognozami Fed w zakresie polityki i danych.

Co do zasady, mamy nadzieję na dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, mimo iż przekona nas dopiero rozprzestrzenienie tej aprecjacji na mniejsze waluty G10 i rynki wschodzące – co umożliwi rozciągnięcie w czasie i jeszcze bardziej w górę przewidywanych podwyżek stóp procentowych.

EUR Prognoza dotycząca euro jest w całości zależna od działań Europejskiego Banku Centralnego oraz stopnia szczegółowości dalszych wskazówek dotyczących wielkości i charakteru programu papierów wartościowych opartych na aktywach. W wycenach euro uwzględniono już luzowanie ilościowe wdrażane przez EBC, dlatego Draghiemu nie będzie łatwo zaimponować rynkom w najbliższy czwartek. Euro powinno być w coraz większym stopniu postrzegane jako waluta transakcji carry trade, a nawet może gwałtownie się umocnić w negatywnej korelacji z apetytem na ryzyko, jeżeli rynki światowe będą wykazywać nerwowość w tym tygodniu, w szczególności w przypadku, gdy dane amerykańskie okażą się rozczarowujące.

GBP
Rynek wstrzymuje oddech przed referendum w Szkocji, podczas gdy prasa analizuje wiarygodność sondaży. Po ostatniej intensywnej wyprzedaży dane z tego tygodnia będą miały zasadnicze znaczenie, w tym dane Purchasing Manager´s Index dotyczące sektora wytwórczego (dzisiaj) oraz sektora usługowego (w środę). Zaplanowane na czwartek posiedzenie Bank of England nie powinno mieć kluczowego znaczenia ze względu na fakt, iż ewentualne podwyżki stóp przewidywane są w grudniu i później.

CHF Swiss National Bank musi zaryzykować pewne innowacje, o ile chce uniknąć testowania dolnej granicy na poziomie 1,2000 w parze EUR/CHF. Więcej informacji na temat waluty szwajcarskiej pojawi się na posiedzeniu SNB 18 września.

JPY W tym przypadku dane są wyraźnie mniej satysfakcjonujące – jak zatem postąpi w tym tygodniu Bank of Japan? Prezes BoJ, Haruhiko Kuroda, będzie wkrótce zmuszony porzucić frazes pt. „wszystko idzie zgodnie z planem”, ponieważ zbliżamy się do kolejnej rundy ewentualnych działań politycznych.

Co do zasady, istotnym pytaniem pozostaje, w jakim stopniu jen będzie odzwierciedlać kierunek apetytu na ryzyko. Duże wyprzedaże ryzykownych aktywów mogą w krótkim terminie zapewnić wsparcie. W przypadku mocnych danych amerykańskich, jen straci na wartości, pod warunkiem, że dane te wzmocnią przewidywania rynku dotyczące pierwszej podwyżki stóp przez Fed.

Ewidentne oznaki spadku kursu jena? Nastroje najprawdopodobniej pozostaną niedźwiedzie, o ile utrzyma się znaczny apetyt na ryzyko, a przewidywania dotyczące polityki Fed pójdą w górę. Możliwość wzrostów? Jen może się umocnić w przypadku niewielkiego apetytu na ryzyko w połączeniu ze słabymi danymi ze Stanów Zjednoczonych, co przesunęłoby przewidywania dotyczące polityki Fed na późniejsze terminy w 2015 r. Cały obszar pomiędzy tymi ewentualnościami pozostaje niepewny, mimo iż stabilne stopy procentowe oznaczają, że główny nacisk położony byłby na kierunek apetytu na ryzyko.

Bieżący tydzień powinien udzielić nam odpowiedzi na pytanie, czy para USD/JPY jest w stanie przełamać wierzchołki z ubiegłego tygodnia w kierunku testu obszaru 105,00-plus osiągniętego wcześniej tego roku. Szanse dla byków wzrosną w przypadku mocniejszych danych amerykańskich przesuwających w czasie przewidywaną pierwszą podwyżkę stóp przez Fed, mimo iż kierunek apetytu na ryzyko również odgrywa tu istotną rolę. Posiedzenie Bank of Japan odbędzie się w czwartek.

AUD Dolar australijski był ostatnio bardzo stabilny i mocny. Dominował temat deprecjacji waluty nowozelandzkiej i wyjątkowo niskich globalnych stóp procentowych w połączeniu z mocnym apetytem na ryzyko. Posiedzenie Reserve Bank of Australia przewidziane jest na dzisiejszą noc i z pewnością będzie mieć istotny wpływ na kurs waluty australijskiej, w szczególności, jeżeli prezes RBA, Glenn Stevens, nie podtrzyma swojego obecnego neutralnego podejścia (mimo iż trudno na razie wyrokować, co mogłoby przyczynić się do zmiany tego stanowiska). Waluta może być podatna na osłabienie, jeżeli dane ze Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu okażą się mocne, a przewidywania dotyczące stóp procentowych wzrosną.

CAD Niewielkie, chwilowe wsparcie ze strony sektora fuzji i przejęć w ubiegłym tygodniu i wkraczamy obecnie na obszar poślizgu, tj. 1,0800-plus, aby powstrzymać dalszą sprzedaż w parze USD/CAD. Biorąc pod uwagę posiedzenie Bank of Canada w środę i raport w sprawie zatrudnienia publikowany w piątek, można przyjąć, że prezes Bank of Canada, Stephen Poloz, będzie w środę unikał dramatycznych gestów, aby zapobiec potencjalnemu umocnieniu waluty kanadyjskiej.

NZD Przewidujemy, że niedawne osłabienie waluty nowozelandzkiej utrzyma się, ponieważ przewidywania dotyczące Reserve Bank of New Zealand poszły w dół. W tym tygodniu nie zostaną opublikowane żadne kluczowe dane.

SEK W czwartek odbędzie się posiedzenie szwedzkiego Riksbank. Ewentualne ryzyko dotyczy spadku szwedzkiej waluty, w szczególności po podanym dziś rano słabym odczycie PMI w sektorze wytwórczym. Obszar 9,13/15 będzie kluczowym wsparciem w parze EUR/SEK.

NOK Potencjał wzrostów został już w znacznej mierze zrealizowany. Waluta norweska może być szczególnie wrażliwa na umocnienie euro, jeżeli Draghi w czwartek przedstawi słabszą retorykę.

Dane ekonomiczne • Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego AiG Performance of Manufacturing Index w sierpniu wyniósł 47,3 w porównaniu z 50,7 w lipcu. • Chiny: wskaźnik PMI sektora wytwórczego w sierpniu wyniósł 51,1 w porównaniu z 51,2 przewidywanym i 51,7 w lipcu. • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym HSBC w sierpniu skorygowany w dół do 50,2 z pierwotnie szacowanego poziomu 50,3. • Szwecja: wskaźnik PMI sektora wytwórczego w sierpniu wyniósł 51,0 w porównaniu z 54,8 przewidywanym i 55,1 w lipcu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym Markit w sierpniu (08:00) • Wielka Brytania: zatwierdzone kredyty hipoteczne (Mortgage Approvals) w lipcu (08:30) • Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym Markit w sierpniu (08:30) • Australia: pozwolenia na budowę w lipcu (01:30) • Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (04:30)

John J Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Bank

Powiązane tematy

Komentarze