Analizy

Niewielkie wzrosty na Wall Street, w centrum uwagi Grecja i Fed

---

  • Opublikowano: 16 czerwca 2015, 22:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Wtorek na Wall Street przyniósł umiarkowane odbicie po wcześniejszych dwóch spadkowych sesjach. W centrum uwagi pozostają obawy o przyszłość Grecji w strefie euro. Rynek czeka również na efekty rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 113,31 pkt. (0,64 proc.) do 17.904,48 pkt.

S&P 500 zyskał 11,86 pkt. (0,57 proc.) i wyniósł 2.096,29 pkt.

Nasdaq Composite wzmocnił się o 25,58 pkt. (0,51 proc.) i wyniósł 5.055,55 pkt.

Uwaga rynków koncentruje się na doniesieniach w sprawie Grecji. W trakcie weekendu po raz kolejny fiaskiem zakończyły się rozmowy między Grecją a jej wierzycielami. Premier Grecji Aleksis Cipras utrzymywał we wtorek twardą retorykę. W przemówieniu przed greckimi parlamentarzystami stwierdził, że będzie przeciwstawiał się próbie "upokorzenia" jego rządu przez międzynarodowe instytucje.

Jednocześnie Cipras dodał jednak, że jego rządowi zależy na zawarciu porozumienia, które położy kres dywagacjom na temat wyjścia Grecji ze strefy euro.

Tymczasem minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild", że na najbliższym spotkaniu eurogrupy nie przedstawi nowych propozycji reform, których domagają się od Aten wierzyciele.

"Spotkanie ministrów finansów strefy euro nie jest odpowiednim forum do prezentacji propozycji, które wcześniej nie były przedmiotem dyskusji i negocjacji na niższym poziomie" - stwierdził Warufakis.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel liczy, iż uda się znaleźć kompromis z Grecją przed spotkaniem eurogrupy. Merkel chciałaby, aby Grecja pozostała w strefie euro jednocześnie jednak ponownie podkreśliła, że Grecja musi spełnić warunki, jakimi obwarowana jest pomoc finansowa.

We wtorek rynek poznał nowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w maju i wyniosła 1,036 mln w ujęciu rocznym. W maju wskaźnik wyniósł 1,165 mln po korekcie wobec 1,135 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,09 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła jednak do 1,275 mln z 1,14 mln poprzednio. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,1 mln.

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek zakłada, że Fed pozostawi w tym tygodniu stopy procentowe bez zmian. W kontekście przyszłości stóp procentowych w USA analizowane będą natomiast komunikat oraz konferencja prasowa po posiedzeniu prezes banku Janet Yellen. Obecny konsensus rynkowy zakłada, że Fed podniesie stopy procentowe we wrześniu.

„Ostatnie, rozczarowujące dane na temat produkcji przemysłowej w maju przypomniały, że wciąż brak jest wyraźnego kierunku w amerykańskiej gospodarce. Nie jest wiec trudno przewidzieć, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w czerwcu” – ocenili w komentarzu ekonomiści ING.

Z poniedziałkowych danych Fed wynika, że produkcja przemysłowa w USA w maju spadła o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali braku zmian wskaźnika produkcji przemysłowej mdm.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze