
Znajdź swoją okazję na pracę: zobacz oryginalne kierunki studiów
Psychologia zwierząt, public affairs i lobbing czy zarządzanie parafiami. Na uczelniach powstaje coraz więcej nietypowych kierunków. To nowość i nie ma jeszcze pełnych danych o szansach na zatrudnienie po ich ukończeniu. Uczelnie zapewniają, że dobrze rokują - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Wyższe uczelnie w Polsce oferują nowe kierunki studiów, ktore mają być odpowiedzią na potrzeby rynku.
"Zachowania psa, konia, podstawy neurobiologii czy problemy behawioralne poszczególnych grup zwierząt. M.in. takie przedmioty wykładane są na kierunku stosowana psychologia zwierząt w Collegium Humanitatis. Kilkanaście tygodni temu zajęcia na I roku tych licencjackich studiów rozpoczęło 70 osób."
Kanclerz tej uczelni zapewnia, że studenci to nie są osoby pzypadkowe.
"To jedyny taki kierunek w Polsce – mówi Elżbieta Jarząbek, kanclerz uczelni. – Kim są nasi studenci? Tu nie przychodzą ludzie z przypadku. Najczęściej są to osoby mocno związane ze zwierzętami i z tym, co się dzieje wokół nich. Sporo jest u nas lekarzy weterynarii, którzy chcą poszerzyć zakres oferowanych przez siebie usług – dodaje."
Uczelnie łączą siły z organizacjami biznesu by przyciągnąć studentów.
"Collegium Civitas we współpracy z PKPP Lewiatan uruchamia właśnie podyplomowe studium Public Affairs & Lobbing. Jak powiedziano nam na uczelni, te studia mają dać „szeroką wiedzę, praktyczne umiejętności oraz możliwości nawiązania kontaktów w świecie public affairs: organizacji biznesu, think tanków, korporacji i organizacji pozarządowych, mających wpływ na kluczowe decyzje podejmowane w Warszawie i w Brukseli, na szczeblu lokalnym i europejskim”.
Współpraca uczelni i organizacji gospodarczych zdaniem kancelrz uczelni jest naturalną konsekwencją zmian w gospodarce.
"Coraz więcej branż w Polsce jest poddawanych regulacjom. Wdrażanych jest wiele praw unijnych, co ma realne przełożenie na gospodarkę. Jest coraz większe zainteresowanie firm i organizacji pozarządowych, by to rozumieć, brać udział w procesie konsultacji społecznych, i właśnie do tego będą przygotowani nasi absolwenci – opowiada Teresa Wierzbowska, pełnomocnik rektora ds. kształcenia."
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/opr. Jas
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.