Polscy artyści w 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Album muzyczny „Nasza Niepodległa” powstał specjalnie na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawnictwo to ma za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory, powstałe w okresie ostatnich stu lat. Na płycie znalazły się pieśni patriotyczno-religijne, dawne piosenki żołnierskie i legionowe, piosenki frontowe i napisane podczas II wojny światowej piosenki opozycyjne, a także nowsze, powstałe lub spopularyzowane po 1989 roku.
Nowoczesne aranżacje oraz udział znakomitych polskich artystów sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych polskich premier muzycznych 2018 roku. W projekcie wzięli udział następujący soliści: Kayah, Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Andrzej Krzywy, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Tomasz Szczepanik, Piotr Zubek, a także Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol. W nagraniu uczestniczyła Polska Orkiestra Radiowa i wielu znakomitych muzyków sesyjnych. Za muzyczny kształt wydawnictwa odpowiada Piotr Dziubek.
Każdy wybór skażony jest już u swego zarania niedoskonałością. Wyobraźmy sobie jednak pełne wydanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych. To setki, jeśli nie tysiące godzin nagraniowych, a więc zadanie niemożliwe do realizacji. Mamy wszakże nadzieję, że niniejsza płyta, choć naznaczona subiektywnym wyborem, spełni nasz cel nadrzędny - ukazanie roli, jaką pełniły w naszych dziejach pieśń i piosenka patriotyczna - czytamy słowa Stanisława Bukowskiego z Polskiego Radia w książeczce załączonej do płyty z muzyką.
Wyboru dokonali Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła z SOS MUSI. Ich decyzją na płycie znajduje się czternaście piosenek, powstałych w różnym okresie – od czasów, kiedy Polska pozostawała pod zaborami, po lata współczesne. Najstarsze: „Ostatni mazur”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone słoneczko”, piosenki z okresu II wojny światowej: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki”, oraz powstałe niedługo po wojnie i w ostatnich dziesięcioleciach: „Nim wstanie dzień”, „Psalm stojących w kolejce”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Nadzieja”, „Przeżyj to sam” oraz „Nie pytaj o Polskę”.
Te, jakże czasem różne i z odległych lat, utwory w spójną całość i muzyczną koncepcję połączył Piotr Dziubek.
To był trud, ale i przyjemność. To jest zaszczyt posługiwać się polską muzyką. Mówię to nie tylko dlatego, że jestem Polakiem. Mam przekonanie, że w naszej kulturze zostawili ślad twórcy wybitni - mówił Piotr Dziubek podczas prezentacji płyty.
Album jest częścią dużego projektu pod nazwą „Nasza Niepodległa 1918–2018”, realizowanego w tym roku w Polsce i za granicą. Projekt uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018 oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, a także prawo do posługiwania się oficjalnym logo Niepodległa. Partnerem projektu jest Rada Polonii Świata.
Premiera handlowa wydawnictwa będzie miała miejsce 14 września. Już tydzień później, 20 września w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert, w którym wystąpią na żywo wszyscy soliści i muzycy, którzy brali udział w nagraniu tej płyty.Ta gala „Nasza Niepodległa” transmitowana w TVP (23.09 godz. 22.15) inauguruje V Światowy Zjazd Polonii i Polaków zza granicy. Z całego świata przybędzie tysiąc osób, aby tutaj w kraju wspólnie z nami świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Aby ten projekt miał prawdziwie edukacyjny wymiar wydano towarzyszący płycie śpiewnik. Dostaną go w prezencie dzieci ze szkół polonijnych na całym świecie. Takich szkół jest około tysiąca.
Partnerami projektu są: Totalizator Sportowy, PZU, KGHM, Poczta Polska, Bank Pocztowy, Fundacja PZU i tygodnik Sieci.
Tracklista:
- Nie pytaj o Polskę – Andrzej Krzywy
- Nadzieja – Kayah
- Czerwone słoneczko – Maryla Rodowicz
- Ballada o Janku Wiśniewskim – Piotr Cugowski
- Czerwone maki na Monte Cassino – Halina Mlynkova
- Nim wstanie dzień – Katarzyna Moś
- Dziś do ciebie przyjść nie mogę – Tomasz Szczepanik
- Pieśń konfederatów barskich – Krzysztof Cugowski
- Marsz Pierwszej Brygady – Piotr Zubek
- Ostatni mazur – Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol
- Polskie kwiaty – Katarzyna Cerekwicka
- Psalm stojących w kolejce – Anna Wyszkoni
- Przeżyj to sam – Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak
- Serce w plecaku – Łukasz Zagrobelny