tag

bank

Dzisiaj

Zysk NBP to szansa na zmniejszenie deficytu budżetowego

Narodowy Bank Polski odnotował w tym roku bardzo wysoki stan rezerw – ponad 108 miliardów euro. Wzrosły również oczekiwania na rekordowo wysokie zyski. Gros tych zysków, czyli 96% jest przekazywanych do państwa i dyspozycji rządu.

17 lutego

9 lutego

Bank Pekao notuje zysk - 494,7 mln złotych

Zysk netto grupy Banku Pekao w IV kwartale 2016 r. wzrósł do 494,7 mln zł z 438,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk był o 3 proc. wyższy od konsensusu, który zakładał 478,5 mln zł. Zarząd banku rekomenduje 8,68 zł dywidendy na akcję z zysku za ub.r.

7 lutego

Inwestycje? Firmy dają sobie na nie czas

Ubiegłoroczne spowolnienie w inwestycjach publicznych i przedsiębiorstw pociągnęło za sobą niższy wzrost PKB. Polska była jednym spośród wielu krajów regionu, które mocno odczuły spadek w inwestycjach.

Część roszczeń frankowiczów wkrótce się przedawni

Zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów, znaczna część umów we frankach podpisywana była w latach 2005-2008; ostatnie wyroki wskazują, że termin przedawnienia ewentualnych roszczeń kredytobiorców mija w ciągu 10 lat od ich podpisania - zaznacza prawnik Rafał Olejnik.

Wcześniejsze publikacje

Bank Światowy: Europa i USA najbardziej niestabilne

Globalna niepewność polityczna może się przełożyć na inwestycje na rynkach wschodzących i w krajach rozwijających się – ocenia Franziska Ohnsorge, ekonomista Banku Światowego odpowiedzialna za flagowy raport tej instytucji na temat perspektyw światowej gospodarki. Indeks niepewności jest wedle Banku Światowego najwyższy od 20 lat. W 2016 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,3 proc., a w tym może przyspieszyć do 2,7 proc. Niepewność sprawia jednak, że prognoza ta jest obarczona dużym ryzykiem.

Andrzej Jakubiak - z KNF do nadzorowanego banku

Jeszcze w październiku ubiegłego roku Andrzej Jakubiak był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, niezwykle ważnej instytucji, sprawującej nadzór nad wielkimi podmiotami, które obracają gigantycznymi pieniędzmi.

Sadurska: Będziemy obserwować działanie ustawy spreadowej

Będziemy obserwować, w jaki sposób tzw. ustawa spreadowa - jeżeli wejdzie w życie - przyczyni się do poprawy sytuacji frankowiczów i wtedy będziemy podejmować innego rodzaju decyzje - powiedziała dziś szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 stycznia 2017 roku

Bank Światowy przewiduje przyszłość gospodarczą Polski

W 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r., gospodarka światowa też będzie rosnąć szybciej, w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc. jak oczekiwano za ubiegły rok - szacuje Bank Światowy w raporcie Global Economic Prospects.

3 stycznia 2017 roku

Ministra Ziobry porządki w finansach

Resort sprawiedliwości zapowiedział ostateczne rozwiązanie problemu polisolokat. Miejmy nadzieję, że minister Ziobro dobierze się też do samych winowajców, bo mowa o produkcie wyjątkowo i od początku bezczelnie nastawionym na wyzysk klientów, przy tym znacznie powszechniejszym niż osławione kredyty frankowe.

31 grudnia 2016 roku

Co czeka sektor bankowy w 2017 roku? Oto największe wyzwania

Skala wyzwań, przed którymi stoi światowy sektor banków, jest gigantyczna – od ultraniskich stóp procentowych, przez napięcia polityczne, po presję konkurencyjną, m.in. ze strony dynamicznie rozwijającej się branży fintech.

19 grudnia 2016 roku

Jaka wymiana handlowa w kolejnym roku? Są wstępne prognozy

Bank HSBC opublikował dziś raport pt. „Global Trade Forecast” poświęcony perspektywom międzynarodowej wymiany handlowej. To kolejna edycja tego raportu, w tym roku po raz pierwszy zawiera również prognozy i wnioski dotyczące sektora usług.

19 grudnia 2016 roku

Ukraina znacjonalizowała największy z banków w tym kraju

Rząd Ukrainy podjął w niedzielę decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju - PrivatBanku. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji Privatbanku, by zapewnić stabilność finansów kraju.

13 grudnia 2016 roku

NBP upamiętni "Wujka"

Narodowy Bank Polski upamiętni trzydziestą piątą rocznicę wydarzeń w katowickiej kopalni „Wujek”. 14 grudnia 2016 roku do obiegu trafi wyjątkowa, srebrna moneta kolekcjonerska.

12 grudnia 2016 roku

Przejęcie Pekao: Jakie szanse, jakie zagrożenia?

Po przejęciu Pekao SA przez PZU w większym stopniu decyzje inwestycyjne będą podejmowane w kraju, choć są pytania o konkurencyjność oferty banków, racjonalność ich decyzji, wartość spółek i ryzyko systemowe - mówią ekonomiści.

8 grudnia 2016 roku

Prof. Grażyna Ancyparowicz: "Ogromnym błędem była sprzedaż Pekao, Włochom"

"PZU umocni swoją pozycję, podniesie się wartość portfela aktywów Polskiego Funduszu Rozwoju. Zyska również polska gospodarka, poprawi się bilans płatniczy, ponieważ zyski wygospodarowane w Pekao będą teraz inwestowane w kraju, a nie jak bywało wcześniej – transferowane za granicę" - mówi prof. Grażyna Ancyparowicz.

8 grudnia 2016 roku

Janusz Szewczak o przejęciu Pekao od UniCredit: "To bardzo istotne zdarzenie natury gospodarczej"

Nie warto się oczywiście było śpieszyć z tą transakcją, bo każdy dzień pracuje na korzyść obniżenia tej ceny. Gdyby Włochów udało się przetrzymać jeszcze kilka dni, to być może cena byłaby o kilka miliardów niższa. 9 grudnia UniCredit musi bowiem podać informacje na temat dokapitalizowania u siebie — mówi w rozmowie poseł PiS Janusz Szewczak.

8 grudnia 2016 roku

Andrzej Sadowski: Potrzebna zmiana jakościowa a nie tylko ilościowa

"PZU jest firmą, w której rząd ma sporo do powiedzenia i która de facto realizuje pewne zamierzenia władzy-właściciela. Czy jednak zakup tego banku przez inne banki należące do rządu jak chociażby BOŚ nie dałyby większej skali synergii i korzyści przy realizacji tego samego celu jakim jest repolonizacja? " - pyta w wywiadzie dla wGospodarce.pl Andrzej Sadowski.

8 grudnia 2016 roku

Pekao: Więcej, niż zwykła transakcja…

Biznes nie przepada za symboliką, a raczej jest mu ona obojętna – chyba, że symbol jest jednocześnie drogocennym znakiem towarowym, ale to zupełnie inna historia. Choć na przejęcie Pekao SA przez PZU i PFR radziłbym spojrzeć również z tej strony.

8 grudnia 2016 roku

Efekt Pekao na giełdzie: Akcje PZU mocno w górę

Rano podczas czwartkowej sesji ceny akcji PZU wzrosły o ponad 4,4 proc. - to reakcja na informacje o zakupie akcji Pekao przez PZU i PFR od włoskiego UniCredit. W tym samym czasie akcje Pekao spadły o 1,1 proc.

8 grudnia 2016 roku

Morawiecki: Polski kapitał w Pekao to wzmocnienie sektora bankowego

Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki - poinformował dziś wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.