tag

biznes

24 marca

Część Kopalni Wieczorek przejdzie do SRK

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zaakceptowała przekazanie Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) dwóch szybów 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach, wraz z gruntem i częścią podziemnych wyrobisk - wynika z piątkowej informacji spółki.

23 marca

21 marca

Miłego złego początki

Lepiej wygląda sytuacja w Europie, jednak również i tutaj niemal wszystkie indeksy świecą się na czerwono. Niemiecki DAX spadł poniżej psychologicznej bariery 12.000 pkt. Pod presją podażową znajduje się także brytyjski FTSE100 oraz francuski CAC40. Niemniej początkowo inwestorzy byli w dobrych nastrojach, co było zasługą wczorajszej debaty prezydenckiej we Francji.

Eksport, mimo zagrożeń, będzie rósł

Polski eksport będzie dynamiczniej wzrastał w tym roku – w 2016 roku odnotowany wzrost był mizerny. Wzrostowi będzie sprzyjać ożywienie w strefie Euro – mimo, że jest ono nadal słabe to – zgodnie z prognozami Coface – Euroland zaliczy stabilny wzrost o 1,6% w 2017

20 marca

120 start-upów otrzymało pomoc

120 start-upów z całej Polski, spośród ponad pół tysiąca ubiegających się, otrzymało w ostatnich trzech latach pomoc w ramach konkursu Poland Business Starter. "Z konkursu wywodzą się ciekawe, innowacyjne marki" - mówi twórca projektu Sebastian Kolisz. Zgłoszenia do IV edycji przyjmowane są do końca marca.

Wcześniejsze publikacje

URSUS zdobywa Afrykę. Po Tanzanii, Etiopi przyszedł czas na Namibie

Polski producent maszyn rolniczych jest obecny w Afryce od 2013 r. Pierwszą umowę podpisał z etiopską firmą METEC (na dostawę 3 tysięcy ciągników). Po niej przyszły kolejne kontrakty – obecnie spółka należy do czołówki polskich eksporterów na tym kontynencie. W sumie Ursus zawarł w Afryce kontrakty na kwotę około 140 mln USD. Główne afrykańskie rynki, na których dziś działa spółka to Etiopia i Tanzania.

Wartość PKB krajów grupy G20 to prawie 65 bilionów dolarów

Polski minister finansów będzie uczestniczył w szczycie G20 czyli krajów tzw. elity gospodarczej świata. Jak informuje Departament Strategii i Analiz Międzynarodowych PKO BP „Polska gospodarka udowadnia, że jest stabilnym partnerem dla państw grupy G20.”

Decyzja w sprawie kopalni Sośnica - dopiero w przyszłym roku

Ostateczna decyzja dotycząca funkcjonowania kopalni Sośnica w strukturach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zostanie podjęta po pierwszym półroczu 2018 r. i będzie uzależniona od wyników i oceny rentowności kopalni - wynika z piątkowej informacji PGG.

Totalizator Sportowy: Jest nowy prezes

Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego wybrała Olgierda Cieślika na prezesa spółki - poinformował dziś szef rady nadzorczej Totalizatora Piotr Kwiecień. Nowy prezes funkcję obejmie od poniedziałku.

Zimowe mrozy odbiły się na polskich winnicach

Tegoroczne zimowe mrozy mogą mieć wpływ na wysokość przyszłych plonów w winnicach na Podkarpaciu - uważa przewodniczący rady Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis Roman Myśliwiec. W styczniu temperatura spadała nawet do minus 30 stopni C.

Porty lotnicze zarobiły ok. 200 mln złotych

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) szacuje, że w ubiegłym roku zarobiło ok. 200 mln zł - poinformował dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. To o 42 proc. więcej niż w 2015 r.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 marca 2017 roku

Inżynier-informatyk pilnie potrzebny

Polski rynek IT może w tym roku osiągnąć wartość blisko 36 mld zł. Dynamicznie będą rosnąć przede wszystkim usługi outsourcingowe, których udział w rynku usług IT do 2018 roku wzrośnie do ok. 22 proc.

13 marca 2017 roku

Eksperci o prognozach NBP: możemy liczyć na przyspieszenie inwestycji

Z pewnością możemy liczyć na przyspieszenie inwestycji w 2017 roku, wzrostowi gospodarczemu będzie też sprzyjać ożywienie w światowym handlu - uważają ekonomiści. Zagrożeniem dla osiągnięcia wzrostu na poziomie 3,7 proc. w tym roku mogą być jednak drożejące surowce.

13 marca 2017 roku

Polska jest światową potęgą meblarską - wytwarzamy wyroby o wartości ponad 42 mld złotych

Polska jest światową potęgą w produkcji i eksporcie mebli. W ubiegłym roku wartość wytworzonych w kraju wyrobów wyniosła 42,45 mld zł, z czego zdecydowana większość została sprzedana za granicę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat eksport produktów tej branży zwiększył się dziewięciokrotnie. W tym roku przedstawiciele branży spodziewają się dalszych wzrostów.

13 marca 2017 roku

Chemia kluczem do stworzenia elektrycznego samochodu

Znalezienie odpowiednich substancji chemicznych będzie kluczem do rozwoju elektrycznych samochodów, wszystkie inne czynniki są zdecydowanie mniej istotne - przekonywał dyrektor Renault ds. planowania i rozwoju Bruno Ancelin.

13 marca 2017 roku

Nowoczesne technologie dla firm? PARP daje na nie 20 mln złotych

Do 20 mln zł wsparcia dla firm na projekty wdrażające wyniki prac badawczo-rozwojowych przewiduje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach dwóch, startujących w poniedziałek konkursów. Jeden z nich poświęcony jest elektromobilności.

13 marca 2017 roku

100 tys. złotych na założenie biznesu na wsi - jak je zdobyć?

100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi, np. założenie firmy świadczącej usługi turystyczne, można dostać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków rusza w poniedziałek. O pieniądze może starać się rolnik lub jego rodzina.

13 marca 2017 roku

Jak przygotować wystrój sklepu? Eksperci podpowiadają

Na decyzje zakupowe wpływają nie tylko ceny i asortyment, ale i aranżacja sklepu. Istotne jest pierwsze wrażenie – witryna i pierwsza strefa sklepu powinna powiedzieć klientowi coś o marce i cenach, a także zachęcić do wejścia dalej.

12 marca 2017 roku

Za 10 lat wszystkie korporacje będą współpracować ze start-upami

Start-upy mogą również wypromować korporację w nowym środowisku. Korporacje zaś są zbyt duże, by "gonić" wszystkie trendy, ale mają wypracowaną ogromną markę i wielu klientów, mogą wspierać małe przedsiębiorstwa finansowo i pomóc im w wyjściu na rynek globalny.

11 marca 2017 roku

Morawiecki: mocny i wiarygodny rynek kapitałowy to fundament rządowej strategii

Absolutnym priorytetem rządu jest uruchomienie programów tworzących długoterminowe oszczędności Polaków. Polacy, co pokazują ostatnie badania, chcą oszczędzać na emerytury, dlatego środki z OFE zostaną przekazane na imienne konta ponad 16 milionów naszych obywateli. To dlatego, dostosowany do dzisiejszych i przyszłych wyzwań, krajowy rynek kapitałowy jest niezbędnym elementem realizacji Programu Budowy Kapitału -mówił Morawiecki

11 marca 2017 roku

Polacy wydają na ciastka 2,6 mld zł

Polacy zjadają 3,8 kg kg ciastek na osobę, ale jak się okazuje to jest mało. Włoch je 10,5 kg, a Anglik 13,6 kg. Badanie konsumenckie wskazują, że przy wyborze ciastek Polacy kierują się przede wszystkim smakiem (41 proc.) i jakością (22 proc.). Cena oraz rodzaj produktu znalazły się na kolejnym miejscu wśród odpowiedzi (po 17 proc.). Na rynku ciastek w Polsce wartość będą generować firmy skuteczne w innowacjach oraz te, które potrafią tworzyć atrakcyjną ofertę pod marki własne.

9 marca 2017 roku

Jak biznes na nierzetelności stoi. Ponad 80 proc. przedsiębiorców nie otrzymuje pieniędzy na czas

W czwartym kwartale 2016 roku aż 86,7 proc. przedsiębiorców deklarowało, że nie otrzymuje pieniędzy w terminie od swoich klientów i kontrahentów (o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015). Jednocześnie w tym samym czasie o 4,8 proc. zwiększył się odsetek firm spodziewających, że sytuacja ta będzie się jeszcze pogarszać (20,1 proc.). W najgorszej sytuacji są mikro i małe firmy, których brak przelewu na czas, nie raz może oznaczać być albo nie być dla jej dalszej działalności

9 marca 2017 roku

Europejskie firmy nie są gotowe na unijne regulacje GDPR

Z badania przeprowadzonego na zlecenie koncernu Dell wynika, że jedynie 3 proc. działających na rynkach unijnych firm jest przygotowanych na nadchodzące zmiany związane z regulacjami GDPR, które wejdą w życie w maju 2018 roku.

9 marca 2017 roku

Ergo Hestia na drodze zrównoważonego rozwoju

Grupa Ergo Hestia zaprezentowała wyniki 25-letniej działalności na rynku ubezpieczeń. Zarówno tych biznesowych, jak i tych spoza głównej działalności finansowej grupy.

9 marca 2017 roku

Rekordowe przychody Lego - najwyższe od 85 lat

Duży popyt na produkowane w 2016 roku na większości światowych rynków przyczynił się do 6-proc. wzrostu przychodów za pełen rok obrachunkowy. Osiągnęły one wartość 37,9 mld koron (5,4 mld dol.). To najwyższy wynik w 85-letniej historii Lego. Zysk netto pozostającej w rękach prywatnych firmy wyniósł w 2016 roku 9,4 mld koron (1,3 mld dol.), w porównaniu z 9,2 mld koron w roku 2015.

9 marca 2017 roku

LINK4 nawiązał współpracę z Home Broker

LINK4 zaoferuje klientom Home Broker specjalną zniżkę na ubezpieczenie komunikacyjne zawarte za pośrednictwem Open Brokers, które odpowiada także za obsługę klientów w zakresie ubezpieczeń.