tag

biznes

18 sierpnia

BIEC: Wskaźnik Dobrobytu w sierpniu rośnie miesiąc do miesiąca

Do wzrostu wskaźnika przyczyniły się w równym stopniu wszystkie jego składowe. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali ostatniego roku o 4,5 proc. Pracownicy zdają sobie sprawę, że ich siła przetargowa na rynku pracy rośnie - napisano w komunikacie

12 sierpnia

GAZETA BANKOWA: Polski biznes podbija Niemcy

Wielton, Global Cosmed, Izo-Blok czy Medort to polskie spółki, które w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy przejęły swoich niemieckich konkurentów. Dziś wprowadzają własne strategie, pomagają im stanąć na nogi. A to na pewno nie koniec biznesowych zakupów za Odrą – pisze Ewa Wesołowska w sierpniowym wydaniu miesięcznika ekonomiczno-finansowego „Gazeta Bankowa

Węgry: Dynamicznie rośnie wymiana handlowa z Polską

Dwustronna wymiana handlowa wyniosła w zeszłym roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego 8,014 mld euro, o 4,6 proc. więcej niż w 2015 r. Utrzymało się duże, dodatnie dla Polski saldo na poziomie 1,64 mld euro, gdyż polski eksport sięgnął 4,8 mld euro (wzrost o 1,1 proc.), a import 3,2 mld euro (wzrost o 10,3 proc.)

11 sierpnia

Poczta Polska stawia na innowacje

Czujnik sprawdzający, ile listów zostało wrzuconych do skrzynki, czy automat do odbierania przesyłek w miejscu zamieszkania – to projekty, które Poczta Polska wyłoniła w pierwszym etapie programu GammaRebels, skierowanego do start-upów i młodych innowatorów.

Pociągi wróciły na Centralną Magistralę Kolejową

W piątek rano pociągi kursujące na trasie z Warszawy do Krakowa, Katowic i Wrocławia wróciły na Centralną Magistralę Kolejową - poinformowała komunikacie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakończyły się miesięczne prace na jednym z odcinków CMK.

Jest miejsce dla start-upów w Krakowie

Ok. 400 twórców start-upów może znaleźć siedzibę w powstającym biurowcu High5ive w Krakowie. Początkujące firmy będą miały do dyspozycji prawie 4 tys. mkw. powierzchni z nowoczesną infrastrukturą. Budynek ma być gotowy w pierwszym kwartale 2018 r.

Donald Trump dobry dla drobnego biznesu

Amerykański Indeks Optymizmu Małych Przedsiębiorstw - miernik oceny stanu gospodarki przez członków Narodowej Federacji Niezależnych Przedsiębiorstw - wzrósł w lipcu o 1,6 pkt do 105,2 pkt - poinformował dziś dziennik "Washington Times".

10 sierpnia

Budownictwo notuje znacznie lepsze wyniki

W 2017 roku budownictwo odnotowuje znacznie lepsze wyniki niż w roku poprzednim. W czerwcu dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrosła o niemal 12 proc., a w całym pierwszym półroczu sięgnęła blisko 8 proc.

Barometr koniunktury IRG SGH wzrósł o 0,15 pkt kw/kw i o 4,1 pkt r/r w III kw.

III kwartał to zwykle okres najsilniejszego pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. W efekcie poziom aktywności gospodarczej w tym kwartale jest najwyższy. Takie zachowania obserwowaliśmy do 2014 roku. Od trzech lat reakcje przedsiębiorstw odbiegają od wcześniej obserwowanego rytmu. Przebieg wartości zarówno barometru, jak i poszczególnych wskaźników koniunktury wskazuje na dryfowanie gospodarki - informuje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH)

KRD: Faktury niespłacone w terminie zmorą dużych firm

3 miesiące i 13 dni - średnio tyle czekali polscy przedsiębiorcy na zapłatę od kontrahentów w II kwartale 2017 r. To o 10 dni dłużej niż trzy miesiące wcześniej. W tym samym czasie przybyło firm, które narzekają na kłopoty z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi - podał KRD.

Wcześniejsze publikacje

Napięcia polityczne powodują spadki europejskich indeksów

W pierwszej godzinie handlu na europejskich giełdach przeważają spadki. Sentyment chłodzą polityczne napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Koreą Północą. W centrum uwagi inwestorów znajdują się też wyniki spółek, słabnący USD oraz doniesienia z rynku surowców

Konkurs na prezesa JSW

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wszczęła postępowanie służące wyłonieniu prezesa spółki oraz jego zastępcy do spraw technicznych - podała w środę firma. Nowym członkiem zarządu firmy ds. strategii i rozwoju został Artur Dyczko.

Wojna o handel w niedzielę między OPZZ a "Solidarnością"

OPZZ chce odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele; w zamian postuluje wprowadzenie wyższych stawek za pracę w niedziele. "Niech OPZZ nie krytykuje, tylko napisze własny projekt i zbierze pod nim podpisy" - skomentowało NSZZ "Solidarność".

W Holandii wielka kontrola jaj

Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa żywności NVWA poinformował we wtorek, że zarządził kontrolę krajowych ferm produkujących zarówno jaja, jak i mięso drobiowe, ze względu na możliwość skażenia trującym środkiem owadobójczym fipronil. Chodzi o kilka ferm.

Pozostałe publikacje o tym tagu

5 sierpnia 2017 roku

Spotkania biznesowe w ramach The Tall Ships Races

Ponad 150 szefów firm z Europy weźmie udział w spotkaniach biznesowych w ramach finału The Tall Ships Races w Szczecinie. Rozmowy z przedsiębiorcami prowadzone na pokładach żaglowców przyniosą efekty w postaci nowych inwestycji w mieście - zapowiedział wiceprezydent Szczecina Michał Przepiera.

4 sierpnia 2017 roku

Prezes PFR Paweł Borys: Pakiet ustaw Konstytucji dla Biznesu jesienią w Sejmie

Mamy taką strukturę gospodarki gdzie mamy silne małe i średnie polskie firmy wytwarzające ponad 50 proc. PKB i tworzące 60 proc zatrudnienia, a jednocześnie niewiele tych dużych polskich firm, dlatego też poprzez różnego rodzaju instrumenty finansowe, jak również zmiany regulacyjne, które wprowadza Ministerstwo Rozwoju czyli 100 zmian dla biznesu czy Konstytucję Biznesu chcemy tworzyć takie otoczenie dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości żeby było z jednej strony łatwo zakładać nowe firmy a z drugiej żeby te już istniejące mogły stawać się większymi, aktywniej konkurując na rynkach międzynarodowych - mówił prezes PFR Paweł Borys

4 sierpnia 2017 roku

200 mln złotych na elektryczne autobusy

200 mln zł dostaną samorządy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup nowych autobusów elektrycznych, szkolenia kierowców, czy budowę stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego - poinformował w piątek Fundusz.

4 sierpnia 2017 roku

Nowa akcja dla pracujących na autostradach

Do zwrócenia uwagi na osoby pracujące na autostradzie A2 zachęcić ma kierowców prowadzona przez najbliższe dwa miesiące kampania społeczna "Autorefleksja za kółkiem". Ofiarami zdarzeń na autostradzie padają m.in. kasjerki, pracownicy utrzymania i patrolowcy.

4 sierpnia 2017 roku

Słabe zbiory owoców oznaczają wyższe ceny

Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że zbiory owoców z drzew będą o 30–40 proc. niższe niż w roku ubiegłym. W niektórych odmianach owoców plony mogą być na poziomie 20 proc. – podkreśla prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

4 sierpnia 2017 roku

Emilewicz: Niższy ZUS dla małej działalności gospodarczej od 2019 roku

Spodziewamy się, że po wakacjach ruszy proces legislacyjny ustawy o małej działalności gospodarczej. Chcielibyśmy, by zakończył się on do końca 2017 r. Wówczas przedsiębiorcy płaciliby obniżone składki od 1 stycznia 2019 r - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

3 sierpnia 2017 roku

Spółki giełdowe także muszą zabezpieczać dane

Aplikacje szyfrujące dane mają dwa główne zadania. Muszą bezpiecznie przechowywać to, nad czym każdego dnia pracujemy na naszym sprzęcie. Dane te powinny jednak znajdować się nie tyko na komputerze, ale też w zabezpieczonym miejscu.

3 sierpnia 2017 roku

Aviva poprawia wyniki

“Nowe regulacje, zmiany w ofercie firm, podatek od aktywów – te czynniki od kilku kwartałów przekształcają rynek ubezpieczeń na życie. Wielu ubezpieczycieli przesuwa uwagę ku polisom ochronnym (życiowym, zdrowotnym, wypadkowym) oraz ochronno-inwestycyjnym i wprowadza nowości. O ile w ubiegłym roku składka brutto branży spadła, w tym widać pewne ożywienie. Zmiany na rynku trudno jednak oceniać tylko przez pryzmat składki brutto, która pokazuje łącznie dwie różne wartości – składkę za ochronę ubezpieczeniową i wpłaty inwestycyjne. - mówi Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska

3 sierpnia 2017 roku

PAIH pracuje nad inwestycjami rzędu 6 mld euro w Polsce

W połowie wakacji Polska Agencja Inwestycji i Handlu pracuje nad realizacją 181 projektów inwestycyjnych w Polsce wartych ponad 6 mld euro, czyli o 2 mld euro więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. - podała w czwartek PAIH.

3 sierpnia 2017 roku

Apel sprzedawców węgla do samorządów

Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dla ponad 3,5 mln gospodarstw domowych mogą oznaczać wzrost cen paliwa o połowę, a kotły węglowe mogą podrożeć nawet ośmiokrotnie - ocenia środowisko sprzedawców węgla, apelując o zmiany w uchwałach.

3 sierpnia 2017 roku

NIK: Uzupełnić program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu

NIK proponuje, by w projektowanej nowelizacji Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki był zapis, że warunkiem otrzymania pomocy jest realizacja deklaracji ws. innowacyjności polskich firm lub podnoszenia kwalifikacji pracowników.

3 sierpnia 2017 roku

Na giełdach europejskich spadki

W zachodniej Europie na giełdach spadki indeksów. Kolejne spółki w regionie podają swoje wyniki finansowe. Fed woli być ostrożny w dalszym podwyższaniu stóp procentowych - informują maklerzy.

3 sierpnia 2017 roku

Zbiory rzepaku zwiększą eksport?

W całym kraju rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego. Najbardziej zaawansowane są zbiory na południu Polski. Nasiona rzepaku ozimego na ogół spełniają parametry jakościowe - poinformował resort rolnictwa.

2 sierpnia 2017 roku

Digitalizacja w Polsce postępuje wolniej niż zakładano: Ma się to zmienić

Proces digitalizacji zasobów w krajach Unii Europejskiej z roku na rok postępuje. Niestety pod tym względem Polska odstaje od czołówki mimo prac podejmowanych przez odpowiednie ministerstwa. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, brak zaangażowania w te działania sektora MŚP jest niepokojący.

2 sierpnia 2017 roku

50 mln zł z Agencji Rozwoju Przemysłu dla Radomia

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje przeznaczyć prawie 50 mln zł na nowe projekty w podstrefie Radom w tym na modernizację hali „Łucznik”, zakup od miasta działki „Wośniki” i wybudowanie na jej terenie nowoczesnych obiektów – poinformowała ARP w komunikacie.

2 sierpnia 2017 roku

Podkarpackie: Pożyczki na założenie firmy

Nawet 50 tys. zł mogą otrzymać osoby, które chcą założyć firmę na Podkarpaciu. Pieniądze przyznawane są na preferencyjnych warunkach. Pożyczki udziela Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Pożyczki są przeznaczone są dla każdego, kto chce rozpocząć działalność gospodarczą, w tym dla studentów, osób pracujących, bezrobotnych zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz nieaktywnych zawodowo