tag

branża spożywcza

11 sierpnia

KE chce spotkania państw członkowskich UE w sprawie skandalu z jajami

Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi dotyczy jak na razie 12 państw UE. W jego rezultacie miliony jaj wycofano z półek głównie w Niemczech, Belgii i Holandii, ale wykryto je także we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach

10 sierpnia

Polska korzysta na aferze ze skażonymi jajami

Polska jest jednym z większych producentów jaj w UE. Afera ze skażonymi jajami sprzyja polskiemu eksportowi. Ceny poszły w górę nawet o 25 proc. powiedział dyrektor Krajowej Izby Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymaślik. Na aferze ze skażonymi jajami korzysta Polska - przyznał Szymaślik - jest duże ssania na polskie jaja, nie oznacza to, że są podpisywane nowe kontrakty, ale producenci dostają większe zlecenia

Holandia odrzuca oskarżenia Belgii w sprawie fipronilu; KE apeluje o spokój

Władze Holandii zaprzeczyły jednak podanym przez Belgię informacjom, które sugerują, że w listopadzie ubiegłego roku ukrywały skażenie jaj fipronilem. Szef holenderskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności Rob van Lint przyznał w holenderskich mediach, że otrzymał informacje na ten temat, ale nie stwierdzono zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Słowacja: Wykryto holenderskie jaja skażone fipronilem

Jak poinformował szef słowackiej Państwowej Administracji Weterynaryjnej i Żywnościowej (SVPS) Jozef Biresz, dotarła ona do hurtowni we Vrbovem dzięki nałożonemu na Holandię obowiązkowi udokumentowania łańcuchów sprzedaży pochodzących z tego kraju jaj. Według ministerstwa rolnictwa, austriacki dostawca rozpoczął już wycofywanie skażonego towaru

4 sierpnia

Produkcja piwa w Polsce wzrosła o 14 proc. w ciągu dekady

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w ubiegłym roku statystyczny Polak wypił średnio 98,8 litrów piwa. W ostatnich dziesięciu latach najmniejsze spożycie piwa odnotowano w 2010 roku - 90,2 litra, największe zaś w 2012 roku - 99,2 litra

31 lipca

W.Brytania/ Szkocja chce stworzenia prawnej definicji whisky

Rynek eksportu szkockiej whisky jest wart ok. 4 miliardów funtów, a obecne przepisy Unii Europejskiej chronią konsumentów przed zalewem produktów niższej jakości. Rząd w Edynburgu jest jednak zaniepokojony tym, co może się wydarzyć po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty

Wcześniejsze publikacje

Polacy coraz częściej sięgają po szkocką

Jak wynika z danych Scotch Whisky Association (SWA), w całym 2016 roku do Polski trafiło 28 milionów butelek szkockiej whisky o łącznej wartości 62,5 milionów funtów. W porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowano wzrosty zarówno w ujęciu ilościowym – o 15,8 proc., jak i wartościowym – o 19 proc. Największy przyrost importu nastąpił w segmencie blended malt. Osiągnięty wynik 270 tysięcy butelek był lepszy w stosunku do 2015 roku aż o 450 proc. i dał łączną wartość ok. 520 tysięcy funtów.

Pozostałe publikacje o tym tagu

6 marca 2017 roku

Polska w 2016 r. wyeksportowała żywność za 24,1 mld zł

Najwięcej polskich produktów, bo aż 81,3 proc. trafiło do Unii. Ich wartość wyniosła 19,6 mld euro. W 2016 r., tradycyjnie, najwięcej artykułów rolno-spożywczych sprzedano do Niemiec za 5,4 mld euro tj. o 1,7 proc. więcej niż ub.r. Eksport do Niemiec stanowił 22,6 proc. wartości całego eksportu rolno-spożywczego. Na rynek niemiecki wysyłano głównie ryby wędzone, drób oraz wyroby piekarnicze i cukiernicze.

28 lutego 2017 roku

Wartość eksportu szkockiej do Polski wyniosła 62 mln funtów

Eksport szkockiej (wliczając w to nie tylko single malty, ale także blended whisky) odnotował wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Jego wartość wyniosła niecałe 4 miliardy funtów, co daje wzrost o 3,3 proc. w stosunku do 2015. W swoich najlepszych latach wartość eksportu przekraczała jednak 4 miliardy funtów.

26 grudnia 2016 roku

Polacy piją coraz więcej wody butelkowanej

Z raportu KPMG wynika, że wartość całego rynku napojów bezalkoholowych w Polsce wyniosła w ubiegłym roku 21,7 mld zł. Eksperci oceniają, że polski rynek wód ma ogromny potencjał wzrostowy, zwłaszcza porównując spożycie wody w krajach zachodniej Europy. Szacuje się, że w Polsce do 2020 roku wartość sprzedaży zwiększy się o 13 proc. i przekroczy 24 mld zł. 45 proc. wolumenu sprzedaży przypada na wody butelkowane.

26 września 2016 roku

Dobre wyniki eksportu polskich produktów rolno-spożywczych

11,5 mld euro wyniosła wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu - poinformował w Poznaniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Według resortu, w tym roku Polska wyeksportuje więcej produktów i za większe pieniądze niż w 2015 r.

28 lipca 2016 roku

Chińczycy skontrolują polskie sady. Możemy na tym skorzystać

Przed pierwszym sezonem eksportowym, na jesieni tego roku, chińscy inspektorzy skontrolują sady i pakowalnie jabłek pod kątem spełniania chińskich wymagań fitosanitarnych. Chęć eksportu tych owoców do Chin zgłosiło ponad 900 sadowników i ok. 160 pakowalni.

28 lipca 2016 roku

Polscy producenci mleka domagają się unijnego wsparcia

Producenci mleka opowiadają się za unijnym wsparciem w zamian za ograniczenie produkcji mleka. W resorcie rolnictwa przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem Krzysztofem Jurgielem na temat propozycji KE dotyczącej pomocy producentom mleka.

25 lipca 2016 roku

Coraz więcej krajów chce kupować polską żywność

Coraz więcej zakładów mięsnych otrzymuje zgodę na eksport polskiej wołowiny do Turcji, chęć kupowania polskiej wołowiny i drobiu wyraziła też Arabia Saudyjska. Algieria chce importować ryby i miód - poinformował resort rolnictwa.

25 lipca 2016 roku

Nawet kilkanaście tysięcy osób warzy w Polsce piwo domowym sposobem

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych szacuje, że w domu piwo warzy kilkanaście tysięcy miłośników tego trunku. Przekonują ich do tego niewysokie koszty oraz fakt, że mogą uzyskać piwo, które będzie dokładnie odpowiadać ich gustom i którego nigdzie nie można kupić. Dane rynkowe pokazują, że browary regionalne i rzemieślnicze zdobywają coraz większą popularność.

21 lipca 2016 roku

We Wrocławiu będzie można studiować browarnictwo

W październiku na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym 30 osób zacznie zgłębiać tajniki technologii produkcji piw. Uczelnia otwiera bowiem pierwsze w Polsce studia podyplomowe dotyczące piwowarstwa.

30 czerwca 2016 roku

KE zwiększyła limity interwencji na rynku mleka

Komisja Europejska zwiększyła limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.

23 czerwca 2016 roku

Polska wśród unijnych liderów w produkcji owoców i warzyw

Mimo rosyjskiego embarga uderzającego w naszych rolników Polska jest wśród unijnych liderów producentów owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że aż w 5 z 8 kategorii jesteśmy w czołowej trójce spośród wszystkich państw unijnych.