tag

dług publiczny

3 lutego

10 stycznia

Jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

FOR wyliczył, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to, że każdy z nas został zadłużony na ponad 26 tysięcy złotych. Jak podkreśla fundacja, to z naszych podatków rząd będzie spłacał odsetki od tego długu. FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

12 grudnia

23 sierpnia

Deficyt budżetowy USA sięgnie w tym roku 590 mld dolarów

Deficyt budżetowy USA w roku finansowym 2016 wzrośnie do 590 mld dolarów wskutek słabszej niż oczekiwano dynamiki wpływów i większych wydatków na różne programy, w tym Social Security i Medicare - poinformowało we wtorek Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO)

Wcześniejsze publikacje

Ekspertka: zapowiadane zmiany w OFE mogą ograniczyć poziom długu publicznego

Przekazanie funduszy z OFE do III filara i Funduszu Rezerwy Demograficznej – nowa koncepcja Ministerstwa Rozwoju – oznacza likwidację II filara w obecnej formie. Na zmianie mogą zyskać IKE i IKZE, na których jak dotychczas odkładał pieniądze niewielki odsetek Polaków. Nie wiadomo jednak, jak miałby wyglądać transfer środków. Wyższe aktywa w Funduszu Rezerwy Demograficznej pozwolą ograniczyć poziom długu publicznego, może się również poprawić sytuacja sektora finansów publicznych.

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 stycznia 2016 roku

Rating Standard&Poor's a kryzys służby zdrowia

Polska bardziej skorzystałaby na skoncentrowaniu się na negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi niż na rozniecaniu wątpliwości agencji ratingowych kosztownymi obietnicami dla starzejącego się społeczeństwa - pisze dr Cezary Mech

9 lipca 2015 roku

Platforma po grecku

Platforma Obywatelska manipulowała długiem publicznym po „grecku”. Tak było na przykład w roku 2013 gdy w Polsce doprowadzono do nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która przewidywała zawieszenie pierwszego progu ostrzegawczego

16 lutego 2015 roku

Obligacje skarbowe: Skarb Państwa sprzedaje dużo mniej papierów, ale i mniej wyda na obsługę długu

Oprocentowanie polskich obligacji skarbowych spadło do rekordowo niskiego poziomu. W rezultacie dużego zainteresowania polskim rynkiem długu, przynajmniej z zagranicy, nie ma, bo polskie papiery dłużne nie dają okazji do ekstrapremii. Polskie obligacje pozostają atrakcyjną inwestycją dla rodzimych inwestorów instytucjonalnych. Dla krajowych inwestorów indywidualnych oferowane oprocentowanie było wyraźnie zbyt niskie

13 stycznia 2015 roku

Jak nie pomylić długu z deficytem

Zarówno dług, jak i deficyt są ponurymi bohaterami wielu medialnych wystąpień polityków, a o walce z nimi mówi się w przeróżnych kontekstach. Z wielu wypowiedzi wynika nawet, że dług i deficyt to ta sama, niepoliczalna i nieskończenie wielka wartość.

10 listopada 2014 roku

Ceny polskich obligacji idą w górę. Euro nawet na poziomie 4,20

W poniedziałek, przy małej płynności, kurs złotego jest stabilny, a ceny obligacji idą w górę w ślad za papierami niemieckimi. Dilerzy nie wykluczają w kolejnych dniach umocnienia złotego ku 4,20 za euro. Dla rynku długu istotne będą czwartkowe dane o inflacji.

15 października 2014 roku

Góra przeznaczenia

Nadszedł czas, by porozmawiać o długu. Być może jest to oczywista prawda, o której nikt nie chce wspominać, ale kwestia ta nabrzmiała na tyle, że cały gmach drży w posadach. Ignorując ten problem narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.**

22 września 2014 roku

Miało być dobrze, a nie jest. Dług nie maleje, lecz rośnie

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2014 r. wzrosło o 1 mld 130,8 mln zł w porównaniu z czerwcem, czyli 0,2 proc. i wyniosło 751 mld 334,8 mln zł - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

17 września 2014 roku

Sadowski: Straszy się nas tylko po to, aby „udowodnić”, że inflacja, która pożera nasze oszczędności jest dobra

Inflacja była dotychczas bohaterem, bo na niej zawsze zyskuje rząd. Przecież deflacja istnieje od lat w takim sektorze jak sprzęt elektroniczny, czy sprzęt AGD. Za te same pieniądze co roku możemy kupić znacznie lepsze akcesoria lub zapłacić znacznie mniej za ekwipunek tej samej generacji. Tutaj deflacja powoduje, że obywatele stają się właścicielami coraz lepszych rozwiązań oraz wpływa pozytywnie na upowszechnienie technologii – mówi w wywiadzie dla wG.pl Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

16 września 2014 roku

Dobry czas dla obligacji

Sierpień był kolejnym miesiącem, w którym wartość sprzedaży obligacji Skarbu Państwa wzrosła. Wciąż najpopularniejsze były obligacje dwuletnie, jednak nabywcy chętnie wybierali również papiery o dłuższym horyzoncie czasowym.

11 września 2014 roku

Dług nie maleje. Przybyło ponad 11 mld zł

Państwowy dług publiczny po II kwartale wyniósł 793.565,5 mln zł, co oznaczało wzrost o 11.461,0 mln zł, czyli 1,5 proc. w stosunku do I kwartału 2014 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

22 sierpnia 2014 roku

Dług publiczny Portugalii wzrósł do 134 proc. PKB

Dług publiczny Portugalii wzrósł w pierwszym półroczu tego roku do 134 proc. PKB. Wysokość długu coraz bardziej oddala się od planowanej na ten rok przez rząd. Dług miał wynieść na koniec 2014 roku 130,2 proc.