tag

Europejski Bank Inwestycyjny

27 czerwca

Europejski Bank Inwestycyjny wspiera polską firmę meblarską

Według EBI inwestycja znacząco przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w regionie, w którym średnia stopa bezrobocia jest wyższa od średniej stopy krajowej. Pierwsi pracownicy produkcyjni zostaną zatrudnieni jesienią 2017 r., a do 2019 r. powstanie kilkaset nowych miejsc pracy przy procesie produkcji. Ponadto powstaną nowe miejsca pracy pośrednio podczas prac budowlanych oraz na etapie operacyjnym (dostawcy i usługi logistyczne) - wynika z komunikatu.

13 czerwca

75 mln euro pożyczki z EBI dla BOŚ

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), w ramach Planu Junckera, udzielił Bankowi Ochrony Środowiska (BOŚ) 75 mln euro pożyczki na inwestycje realizowane przez małych i średnich przedsiębiorców, spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego - poinformował EBI we wtorek w komunikacie.

24 maja

EBI i BGK ustanowiły platformę wsparcia potrzeb czynszowego budownictwa społecznego

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), zawarły porozumienie ustanawiające platformę inwestycyjną, której zadaniem będzie wspieranie projektów z zakresu budowy społecznych mieszkań czynszowych w gminach w całej Polsce. Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Planu inwestycyjnego dla Europy, opracowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera, platforma ta umożliwi uruchomienie programu finansowego w sektorze, w którym konieczne są wzmożone inwestycje oraz ograniczy wykluczenie społeczne – poinformował bank w komunikacie.

1 kwietnia

4,5-5 mld euro wyniosą w tym roku inwestycje EBI w Polsce

4,5 mld euro - tyle ma wynieść minimalna wartość kredytów, jaką Europejski Bank Inwestycyjny wesprze w tym roku prorozwojowe inwestycje w Polsce - poinformował PAP wiceszef EBI Vazil Hudak. Pieniądze trafią prawdopodobnie m.in. na rozbudowę drugiej nitki stołecznego metra

Wcześniejsze publikacje

EBI i BGK finansują budowę Trasy Łagiewnickiej

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowy w sprawie finansowania budowy Trasy Łagiewnickiej (część południowego odcinka wewnętrznej obwodnicy Krakowa) łącznie z nową linią tramwajową. Kredyt udzielony przez EBI jest objęty gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) – jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską pod kierownictwem Jean-Claude’a Junckera – poinformował bank BGK.

Nasz rynek obligacji wciąż za mały

Ministerstwo Finansów chętnie sięga też po dług nominowany w walutach. W marcu sprzedało obligacje 10- i 20-letnie o łącznej wartości 1,5 mld euro. Według zapowiedzi resortu, kolejne operacje tego typu będą miały wartość nie przekraczającą poziomu niezbędnego do refinansowania potrzeb walutowych budżetu.

Morawiecki: EBI jest ważny z punktu widzenia rozwoju Polski

Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas bardzo istotny z punktu widzenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na ten temat rozmawiał z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble.

Pozostałe publikacje o tym tagu

27 lutego 2017 roku

EBI: inwestycje w UE rosną wolniej niż po poprzednich kryzysach

Unia Europejska niespiesznie wychodzi z kryzysu, wolno w UE rosną inwestycje - wskazuje przedstawiony w poniedziałek w Warszawie raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Według banku zwiększenia inwestycji w 2016 r. spodziewało się 36 proc. firm w Polsce.

27 lutego 2017 roku

W 2016 r. EBI przyznał Polsce 4,44 mld euro kredytów

W 2017 roku EBI skupi się zwłaszcza na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu istotnych inwestycji w obszarach innowacji, badań i rozwoju oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Ma też wspierać małe i średnie firmy.

13 lutego 2017 roku

EBI sfinansuje budowę 1,3 tys. tanich mieszkań w Poznaniu

Około 1,3 tys. tanich mieszkań zostanie wybudowanych w Poznaniu, dzięki kredytowi na kwotę 147 mln złotych przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Lokale będą budowane pod wynajem, z możliwością wykupu. W ramach inwestycji ma powstać też infrastruktura. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

24 stycznia 2017 roku

4,52 mld euro kredytów z EBI dla polskich firm

W 2016 roku wartość kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w Polsce spadła o prawie 20 proc. - wynika z zaprezentowanych we wtorek w Brukseli danych. W 2016 r. grupa EBI wsparła przedsiębiorstwa w Polsce łączną kwotą 4,52 mld euro. Rok wcześniej było to 5,5 mld euro. Kierownictwo banku nie widzi jednak problemów związanych z finansowaniem inwestycji nad Wisłą.

2 stycznia 2017 roku

Nowe inwestycje z planu Junckera już na początku roku

W pierwszych miesiącach 2017 roku Europejski Bank Inwestycyjny rozpocznie prace nad kolejnymi projektami w Polsce finansowanymi z planu Junckera - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudak. Jak wskazał, będą to projekty z sektora państwowego, banków oraz spółek prywatnych.

21 grudnia 2016 roku

SM Mlekpol zbuduje nowoczesną fabrykę za 400 mln zł

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 400 mln zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie około 160 osób.Planowana wydajność zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Łączna powierzchnia budynków produkcyjnych to 20 tys m.kw.

22 czerwca 2016 roku

Plan Junckera w planie Morawieckiego

Resort rozwoju w porozumieniu z innymi ministerstwami, przygotował listę 47 inwestycji publicznych wartych 81 mld zł, które zawalczą o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) - finansowego filaru tzw. Planu Junckera

15 września 2014 roku

Polska ma własny pomysł na wzrost w UE

Ministrowie finansów państw UE omawiali na nieformalnym spotkaniu w sobotę w Mediolanie możliwości zwiększenia inwestycji w Europie. Polska po raz pierwszy na forum unijnym przedstawiła własny pomysł utworzenia paneuropejskiego funduszu na rzecz wzrostu.

31 stycznia 2014 roku

Ten kredyt ma dać pracę młodym

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 50 mln euro Europejskiemu Funduszowi Leasingowemu (EFL) na finansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które wspierają zatrudnienie młodzieży w różnych sektorach w Polsce. Jest to pierwszy w Polsce kredyt EBI w ramach inicjatywy "Praca dla Młodych".