tag

finanse

Wczoraj

Sadurska: Będziemy obserwować działanie ustawy spreadowej

Będziemy obserwować, w jaki sposób tzw. ustawa spreadowa - jeżeli wejdzie w życie - przyczyni się do poprawy sytuacji frankowiczów i wtedy będziemy podejmować innego rodzaju decyzje - powiedziała dziś szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Przedwczoraj (17 stycznia)

Protest przeciwko ograniczaniu roli pośredników w obrocie kredytami

Pracownicy branży pośredników finansowych apelują do wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego "o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce".

Mapa ryzyka obligacji korporacyjnych

Dla inwestorów działających na rynku akcji niemal równie ważne, jak wybór konkretnej spółki, jest to jaką reprezentuje branżę. Często właśnie to kryterium decyduje o zaangażowaniu kapitału. Ten szerszy kontekst jest zupełnie zrozumiały i w pełni racjonalny.

14 stycznia

Gdzie po konto i kartę dla nastolatka

Bezwarunkowo darmowy rachunek z „plastikiem” proponują tylko: BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. W dwóch pierwszych, zupełnie darmowe są też wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Znacznie trudniej znaleźć natomiast ofertę, w której zupełnie bezpłatna jest karta dołączona do młodzieżowego konta.

13 stycznia

Wcześniejsze publikacje

Schetyna nie widzi sensu kierowania ustawy budżetowej do TK, Petru wręcz przeciwnie

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział , że Platforma zastanowi się jakie dalsze kroki podjąć w sprawie ustawy budżetowej. Lider Kukiz 15 Paweł Kukiz powiedział: "TK jest Trybunałem PiS-owskim, w związku z czym mogę się w tej chwili założyć - o każdą kwotę - że będzie wszystko w porządku z ustawą budżetową na 2017 r. "

Płacisz gotówką? Uważaj - możesz stracić prawo do kosztów

Przedsiębiorca płacący gotówką może stracić prawo do zaliczenia zakupu w koszty uzyskania przychodu, a także prawo do amortyzacji - ostrzega doradca podatkowy Konrad Piłat. Wystarczy, że przekroczy limit 15 tys. zł płatności gotówkowej, co nie jest trudne.

Deficyt sektora finansów publicznych może być najniższy od 10 lat

Jeśli potwierdzą się przewidywania ekonomistów, deficyt sektora finansów publicznych za 2016r. może być najniższy od 10 lat. Ich zdaniem wartość ta mogła spaść na koniec minionego roku do ok. 2,0-2,3% PKB. Rząd, w pracach nad budżetem 2017r., zakładał deficyt na poziomie 2,9% PKB.

Bank Światowy przewiduje przyszłość gospodarczą Polski

W 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r., gospodarka światowa też będzie rosnąć szybciej, w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc. jak oczekiwano za ubiegły rok - szacuje Bank Światowy w raporcie Global Economic Prospects.

Pozostałe publikacje o tym tagu

5 stycznia 2017 roku

Rekordowe wykupy na Catalyst w 2017 r.

Wartość niewykupionego długu sięgnie 132-140 mln zł, co nominalnie wcale nie byłoby wartością niższą niż w poprzednich okresach. Większość szacowanej kwoty (117,8 mln zł) to jednak nie spekulacje, a pewność wynikająca z toczących się postępowań sanacyjnych

5 stycznia 2017 roku

Słabość dolara siłą złotego

Tańszy dolar to dobra wiadomość dla rynków wschodzących. Szczególnie, że w ostatnich dniach wyraźnie umocnił się chiński juan, którego słabość mogła stać się zarzewiem kolejnego kryzysu finansowego. Oddalenie tych obaw sprzyja walutom takim jak złoty, który dodatkowo wsparty został silnymi danymi z polskiej gospodarki.

4 stycznia 2017 roku

Złoty zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka

Wzrost inflacji w Europie, co również obserwujemy w Polsce, niewątpliwie potwierdza ożywienie gospodarcze sygnalizowane przez inne dane makroekonomiczne, ale też przybliża moment wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny (ECB).

4 stycznia 2017 roku

Po raz pierwszy od pięciu kwartałów Polacy są mniej zadłużeni

Pod koniec września 2016 r. po raz pierwszy od pięciu kwartałów spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków, pokazujący liczbę osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych oraz kredytowych - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej.

3 stycznia 2017 roku

Propozycja złagodzenia nadzoru nad małymi SKOK-ami

Złagodzenie środków nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego nad małymi spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi zakłada projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach, złożony w Sejmie przez posłów PiS.

3 stycznia 2017 roku

Ministra Ziobry porządki w finansach

Resort sprawiedliwości zapowiedział ostateczne rozwiązanie problemu polisolokat. Miejmy nadzieję, że minister Ziobro dobierze się też do samych winowajców, bo mowa o produkcie wyjątkowo i od początku bezczelnie nastawionym na wyzysk klientów, przy tym znacznie powszechniejszym niż osławione kredyty frankowe.

2 stycznia 2017 roku

Giełdy z przytupem zaczynają Nowy Rok

Lepsze nastroje pośród inwestorów na Starym Kontynencie mogą być uzasadnione przez solidne odczyty grudniowych indeksów PMI dla przemysłu. Dobrze zaprezentowały się dane ze strefy euro — w przypadku Niemiec odnotowano wynik na poziomie 55,6 pkt. czyli o 0,1 pkt. powyżej oczekiwań rynku.

30 grudnia 2016 roku

PKP PLK: ponad 1 mld zł na unowocześnienie blisko 1 tys. km tras kolejowych

Prace obejmą łącznie ok. 990 km linii kolejowych. Do współpracy z systemem ERTMS/ETCS przystosowane zostaną także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną dwa lokalne centra sterowania (LCS) w Rzepinie i Zbąszynku, a trzy zostaną zmodernizowane (LCS Opalenica, LCS Błonie i LCS Mińsk Mazowiecki).

30 grudnia 2016 roku

Ministerstwo Skarbu podniosło kapitał PGZ o 300 mln zł

Środki finansowe pozyskane przez PGZ zostaną przeznaczone m.in. na poszerzenie oferty handlowej . Umożliwi to m.in. zabezpieczenie potrzeb Marynarki Wojennej RP na dostawy okrętów, pomocniczych jednostek pływających oraz na utrzymanie ich w gotowości bojowej

30 grudnia 2016 roku

Świadczenia b. esbeków będą niższe - prezydent podpisał ustawę

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

29 grudnia 2016 roku

Rok 2016 należał do ubezpieczeń majątkowych, 2017 zdominują życiówki?

Taniej nie będzie, taniej już było. Rok 2017 będzie rokiem kolejnych podwyżek. Branża już je zapowiedziała, robiąc sobie tym samym miejsce na konsekwencję w pierwszych miesiącach nowego roku. Emocje nie będą już jednak takie silne, a po świątecznej przerwie, z pełnymi brzuchami i nastawieniem raczej na spełnianie marzeń i noworocznych postanowień, chęci walki ze światem są też mniejsze. Same podwyżki będą również delikatniejsze. Oby...

29 grudnia 2016 roku

Dolar pokazuje oznaki zmęczenia

W przypadku złotego mamy do czynienia z pewną stabilizacją zarówno w parze z euro, jak i dolarem. Notowania polskiej waluty w kolejnych tygodniach powinny zależeć nie tylko od tego, jak będą się kształtować globalne nastroje, ale również od decyzji agencji ratingowych.

29 grudnia 2016 roku

Polacy coraz bardziej lubią gotówkę

Na koniec czerwca tego roku gotówki w gospodarce (poza kasami banków) było 163 mld zł. To o 61 proc. więcej niż na koniec stycznia 2013 r. W tym samym czasie wartość depozytów bankowych rosła w tempie o połowę mniejszym osiągając dynamikę 33 proc.

28 grudnia 2016 roku

GUS: z roku na rok budżet zarabia więcej na podatkach środowiskowych

GUS poinformował , że w 2014 r. udział podatków związanych ze środowiskiem w relacji do PKB wyniósł w Polsce 2,51 proc. Dla całej Unii Europejskiej było to 2,46 proc.Największy, bo ponad 80-proc. udział w daninach związanych ze środowiskiem mają podatki od energii.

28 grudnia 2016 roku

Polska gospodarka w 2016 - podsumowanie roku w liczbach

Sprawdź najważniejsze liczby mijającego roku. Na ile Polacy zadłużeni są w bankach, ile wyniosła pensja minimalna, a ile tempo wzrostu polskiej gospodarki. Jak oprocentowany jest WIBOR, a ile trzeba zapłacić za dolara i euro.

28 grudnia 2016 roku

Szykuje się najlepszy kwartał od lat

Nieco gorzej wygląda dzisiaj sytuacja w przypadku sektora bankowego. Europejski Bank Centralny poinformował, że najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Pascho musi zebrać 8,8 mld EUR, aby utrzymać płynność, a nie jak wcześniej spekulowano 5,0 mld EUR.