tag

gospodarka

Wczoraj

Budżet USA: NATO przyjmuje go z zadowoleniem

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę z zadowoleniem przyjął zwiększenie wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych w Europie w przedstawionym poprzedniego dnia pierwszym projekcie budżetu nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Uprawnienia CO2 dla biznesu prosto od Tauronu

Przedsiębiorstwa przemysłowe, które są klientami TAURONA i mają obowiązek umarzania uprawnień do emisji CO2, mogą teraz wypełnić te zobowiązania dzięki nowej ofercie produktowej, w której TAURON oferuje sprzedaż uprawnień w pakiecie z energią elektryczną lub paliwem gazowym.

FED i Draghi - to czeka dziś rynki

Na europejskich parkietach w środę górą sprzedający akcje. Inwestorzy czekają na protokół z posiedzenia Fed, wcześniej wystąpi prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi - podają maklerzy.

Millenialsi ratunkiem dla rynku pracy?

Jak twierdzi A. Carvelli, młodzi Polacy mogą bez obaw szukać dobrej posady dotąd, aż ją znajdą. Najpóźniej po pół roku pracy w danej firmie powinni wiedzieć, jakie mają szanse na awans, by zdecydować, czy chcą w niej zostać. Ekspert też uważa, że osoby, które często zmieniają pracę, nie muszą bać się o swoją karierę.

Targi pełne smaków - z Polski i świata

Polska żywność ma na świecie bardzo dobrą markę stąd organizacja "żywnościowych" targów w naszym kraju nie powinna dziwić. Ale nie tylko nasi producenci żywności będą mogli się pochwalić swoimi produktami - na targach, które odbędą się już w czerwcu goście będą mogli poznać smaki z Litwy, Rumunii czy Bułgarii.

Trójmiejska mafia mieszkaniowa rozbita

14 mieszkańców Trójmiasta podejrzewanych o oszustwa w celu przejmowania mieszkań zatrzymała pomorska policja. Sprawa dotyczy kilkudziesięciu nieruchomości w całej Polsce. Według policji, zatrzymani tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą.

Zlikwidowano kolejną, nielegalną fabrykę papierosów

Nielegalną fabrykę papierosów w Pszczynie zlikwidowali śląscy mundurowi. Zatrzymano troje obywateli Ukrainy, przy których znaleziono blisko tonę krajanki, 2,7 tony tytoniu i ponad 7 tys. gotowych papierosów - bez znaków akcyzy. Strata Skarbu Państwa to blisko 2,3 mln zł.

Mieszkanie Plus to także inwestycje

W ramach programu Mieszkanie plus obecnie realizujemy inwestycje powyżej 5 mln zł - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Dodał, że trwają prace nad rozwiązaniami dla małych miejscowości.

Przedwczoraj (23 maja)

Wiceszef Jobbik o finansach Sorosa: Organizacje pozarządowe są elementem politycznego nacisku w Europie Środkowej

"Nikogo nie dziwi informacja, że liderzy Partii Komunistycznej, zarówno jej węgierskiej inkarnacji jak i tych z reżimów innych państw socjalistycznych z lat 80-tych realnie byli przygotowani na upadek tego systemu. Dawni liderzy tamtych ugrupowań nie zaprzeczają gdy są pytani o to czy celowo rozmontowali w krytycznym momencie zbrodniczy system i stworzyli nowy, podobny, na co przychylnie patrzyli partnerzy z zachodu" - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl Márton Gyöngyösi, wiceszef węgierskiej partii Jobbik.

Na wjazd do Europy czeka ponad 6 milionów islamskich imigrantów

Na wjazd do Europy oczekiwało w końcu kwietnia do 6,6 mln migrantów przebywających w państwach Afryki Północnej, a także w Jordanii i Turcji - poinformował we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild" powołując się na udostępniony mu oficjalny raport.

Maj przyniósł dalszą poprawę nastrojów społecznych

Maj przyniósł dalszą poprawę nastrojów społecznych. Przybyło pozytywnych, a jednocześnie ubyło negatywnych ocen sytuacji w kraju w wymiarze ogólnym oraz politycznym i gospodarczym - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Turystyka - nowy kierunek to Dubaj

15 mln turystów odwiedziło w ubiegłym roku Dubaj. To jeden z najpopularniejszych kierunków podróży na świecie. Zyskuje na znaczeniu także pod względem biznesowym. To powoduje, że linie lotnicze Emirates stale rozwijają sieć połączeń z i do tego miasta.

Polska będzie konkurować z UE o pracownika z Ukrainy?

Głównym problemem na rynku pracy jest podaż, czyli dostępność pracowników, która systematycznie spada. To efekt czynników demograficznych, ale są one też wspierane przez emigrację Polaków do pracy za granicą. To powoduje, że dostępność kandydatów na rynku jest bardzo mocno ograniczona.

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie - co mówi prawo? Ekspert podpowiada

Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego Izby Cywilnej z dnia 9 grudnia 2016 roku jednoznacznie przesądził, że dopuszczalne jest nabycie prawa własności nieruchomości przez posiadacza samoistnego w drodze zasiedzenia, nawet jeżeli nieruchomość ta pozostaje w użytkowaniu wieczystym ustanowionym na rzecz innego podmiotu.

Chiński biznes coraz lepiej rozpoznaje polskie marki

Chińczycy wydają się dość trudnymi partnerami w interesach. Polacy narzekają, że rozmowy z nimi przebiegają zbyt wolno. Dużo szybciej realizują projekty z Japończykami czy Koreańczykami. Ale ten ogromny kapitał może przynieść nieporównywalnie większe zyski tym, którzy zgłębią oczekiwania inwestorów z Państwa Środka.

Injustice 2 - superbohaterowie powracają

Ciężko pisze się recenzję "Injustice 2" - gry, której istnienie wydaje się wręcz nierealne. Współcześnie bowiem gaming przyzwyczaja nas do śmiałych rozwiązań, często też stara się grafiką lub ambitną fabułą przykryć jakieś mankamenty gameplayu. Tymczasem "Injustice 2" to tytuł w starym stylu - czysty gameplay, czysta adrenalina, radość z gry dostępna praktycznie dla każdego i od razu.

Polski pawilon na Expo 2017 coraz bliżej

Polski pawilon na Expo w Kazachstanie będzie gotowy do 26 maja - mówi komisarz generalny sekcji polskiej Astana EXPO 2017 Andrzej Stefański. Dodał, że nasz kraj zaprezentuje osiągnięcia z wykorzystania tradycyjnych i alternatywnych źródeł energii.

Lot marsjańskiej rakiety odbędzie się w 2018 lub 2019 roku

Pierwszy lot największej rakiety nośnej na świecie - SLS, która w przyszłości ma wynieść statek kosmiczny Orion w załogową misję na Marsa, ma się odbyć pod koniec 2018 lub w 2019 roku. Nad nową rakietą Agencja NASA pracuje wraz z firmą Boeing, a załogowa misja marsjańska planowana jest na lata 30.

Nowe prawo wodne doprowadzi do wzrostu cen?

Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.

22 maja

Prezes PAIiH: podpisaliśmy umowę o współpracy z singapurską federacją biznesu oraz singapurskim odpowiednikiem PAIiH

Singapur znajduje się na 2 miejscu w rankingu Doing Business, jeśli idzie o łatwość robienia interesów. To kultura z olbrzymim doświadczeniem biznesowym, dużo większym niż nasze. Jeżeli będziemy wychodzili z punktu widzenia naszych korzyści biznesowych oni ze swoich, na pewno się dogadamy - powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) Tomasz Pisula

Michał Dębowski: "Wierzę w siłę naszych przedsiębiorców"

"Nowy rząd okazał się nie taki straszny, jak z początku się wydawał. Finanse publiczne, mimo kosztownego programu 500+, wzrostu płac w budżetówce, kosztownego programu restrukturyzacji górnictwa i zwiększenia nakładów na wojsko się nie zawaliły, a dług publiczny nie przekroczył zapisanego w Konstytucji progu 55% PKB" - mówi Michał Dębowski, lider Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Gdańsku.

MR spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej zbliżonego do 8% r/r w maju

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w kwietniu br. o 0,6 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 13,3 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym r/r.

Polskie winnice zapraszają turystów

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje turystów. "Właściciele gospodarstw winiarskich proponują m.in. zwiedzanie winnic, degustacje, kupno wina" - powiedziała prezes Ewa Wawro z fundacji Galicja Vitis.

Jakie zyski grupy PKO BP? Mamy dane

Zysk netto grupy PKO BP w pierwszym kwartale 2017 roku spadł do 525 mln zł z 638,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się bliski oczekiwaniom rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 508,7 mln zł.

Zmiany w zarządach BOP i BOPS

Jaap Rabou został powołany na członka zarządu i dyrektora sprzedaży w Basell Orlen Polyolefins (BOP). Będzie także prezesem Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż (BOPS). Od 1 czerwca zastąpi na obu stanowiskach P"ivi Helenę Huovinen, która objęła je w grudniu 2013 r.

Będzie spotkanie Duda-Macron

Prezydent Andrzej Duda spotka się podczas szczytu NATO w Brukseli z prezydentem Francji Emmanulem Macronem, ale nie wiadomo jeszcze, czy także z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Sklep przyszłości to sklep bez kas i kolejek

Kolejki do sklepowych kas są zmorą większości konsumentów. 61 proc. z nich uważa, że można je skrócić dzięki szybkim płatnościom zbliżeniowym i tyle samo respondentów oczekuje, aby można było płacić kartą w każdym sklepie, bez wyjątku.

Legendarny cyrk kończy działalność

Po blisko 150 latach działalności słynny amerykański cyrk Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus w niedzielę wieczorem dał ostatnie przedstawienie. Cyrk postanowił zakończyć działalność m.in. z powodu wysokich kosztów utrzymania i malejącej liczby widzów.

19 maja

Rynek związany z obrotem danymi, za 3 lata będzie wart 600 mld zł

W trakcie debaty zatytułowanej Polska wobec globalnej gospodarki, odbywającej się podczas VII edycji Kongresu „Polska Wielki Projekt” paneliści poruszali tematy związane z pracą i przemysłem 4.0, platformowymi modelami biznesowymi, a także szansami i wyzwaniami, jakie stawia przed nami pojawienie się komercyjnych usług opartych o inteligentne oprogramowanie oraz gospodarka oparta na danych

Bezpardonowa walka o gospodarkę USA trwa...

Z jednej strony Partia Demokratyczna stara się sparaliżować działania legislacyjne w Kongresie tworząc przy wsparciu liberalnych mediów atmosferę dezinformacji i chaosu, z drugiej Prezydent Trump i przywódcy Republikanów uparcie informują o postępie prac i dotychczasowych dokonaniach

PGE z warunkową umową na kupno polskich aktywów EdF

PGE odkupiło od francuskiej firmy elektrociepłownie w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Zawidawie i Siechnicy. Spółka zaznaczyła, że przejęcie polskich aktywów francuskiego EDF to jej strategiczna transakcja. Dzięki niej PGE stanie się największym dostawcą ciepła systemowego w największych polskich aglomeracjach

Kodeks urbanistyczno-budowlany już w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2018 roku powinny wejść w życie niektóre przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, te dotyczące zwykłych obywateli - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. W związku z wprowadzeniem kodeksu zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw.

Wcześniejsze publikacje

Wszystko na temat: Upadłość konsumencka. Odcinek 1.

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Pomimo faktu, że obowiązuje od niedawna - weszła w życie 1 stycznia 2015 roku - z dobrodziejstwa ustawy przez pierwsze dwa lata skorzystało blisko 7 tys. naszych rodaków. Konkretnie: 2112 Polaków uzyskało status upadłego w 2015 roku i 4434 w roku ubiegłym.

Konferencja wGospodarce.pl – „Na drodze zrównoważonego rozwoju": Finanse bardziej polskie

Repolonizacja sektora finansowego w Polsce jako sposób na zapewnienie stabilnej akcji kredytowej dla przedsiębiorstw – to temat jednego z paneli, jaki odbył się podczas I Konferencji wGospodarce.pl – „Na drodze zrównoważonego rozwoju”. W dyskusji wzięli udział: Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP, Jarosław Grzywiński – p.o. prezesa GPW, oraz Piotr Osiecki – prezes Altus TFI. Moderatorem panelu był Stanisław Koczot, zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej.

Przetargi MON mają wzmocnić pozycję i potencjał polskiego wojska na świecie

Niezwykle ważne jest, żeby polskie firmy przemysłu obronnego były zaangażowane w modernizację polskiej armii. To powinien być priorytet na równi z samą modernizacją – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Krajowy przemysł ma potencjał, by dostarczyć większość wyposażenia i uzbrojenia, które zamierza kupić wojsko.

Pracownice banku zatrzymały oszustwo "na wnuczka"

Białostocka policja podziękowała pracownicom banku, dzięki którym nie doszło do kolejnego wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na wnuczka. Starsza kobieta chciała wypłacić 9 tys. zł przeświadczona, że bierze udział w policyjnej akcji.

Małe i średnie firmy chcą zwiększyć inwestycje

Spośród przedstawicieli małych i średnich firm (MŚP) 41 proc. zapowiada, że będzie zwiększać inwestycje; to największy odsetek od IV kwartału 2015 roku - wynika z najnowszego "Barometru EFL" na II kwartał tego roku.

Finanse Francji w rękach prawicy

Powołany w środę gabinet nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona to rząd złożony z polityków umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej i spoza polityki, ale resort finansów przypadł prawicy - podkreśla w czwartek francuska prasa.

Fundusze unijne dla Torunia - ile i na co?

Toruń otrzymał ok. 232 mln zł dofinansowania ze środków UE na lata 2014-2020. Na taką kwotę miasto podpisało już umowy, które zakładają m.in. rewitalizację Starówki, przebudowę Szosy Chełmińskiej oraz modernizację kanalizacji. Projekty będą kosztowały ok. 342 mln zł.

ZPP: Polscy przedsiębiorcy za zmianami w systemie podatkowym

Dla większości badanej grupy przedsiębiorców obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, a 92% z nich uważa, że system powinien zostać uproszczony – tak wynika z badania przeprowadzonego przez prof. Dominikę Maison z Wydziału Psychologii UW na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W ocenie badanej grupy przedsiębiorców lepszym rozwiązaniem byłby podatek wyliczany jako procent od sprzedaży firm lub wprowadzenie stałej wartości procentowej podatku od funduszu płac.

UE wreszcie ukarze Węgry sankcjami?

Tu nie chodzi o praworządność, tylko o to, żeby dać po łapach tym państwom, które stają się dużo silniejsze gospodarczo i mogą zagrozić krajom starej Unii - tak wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) odniósł się w czwartek do rezolucji PE dot. Węgier.

Dopalacze zamiast zabawek w przesyłkach z Chin

Ponad 13 kg tzw. dopalaczy znaleźli w zagranicznych przesyłkach pocztowych funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej. Zgodnie z deklaracją chińskiego nadawcy w paczkach miały być zabawki.

Kowalczyk: Mieszkanie Plus to priorytet rządu

Pakiet ustaw związanych z Mieszkaniem plus jest dla rządu obecnie priorytetem - powiedział w czwartek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Zapewnił, że nie ma żadnych pomysłów na łączenie czy likwidację resortów.

Grecy są w stanie utrzymać rodziny dzięki emeryturom dziadków

Około połowy gospodarstw domowych w zadłużonej Grecji jest w stanie się utrzymywać tylko dzięki emeryturze dziadków, a blisko trzy czwarte Greków pesymistycznie ocenia szanse na poprawę stanu swych finansów - wynika z badania omawianego w czwartek przez dpa.

Kolejny wyrok przeciwko bankowi - kolejne zwycięstwo frankowiczów?

Ogłoszono kolejny wyrok przeciwko Bankowi Millenium, w którym sąd stwierdził, że umowa jest nieważna od początku jej zawarcia. Uznał też, że to umowa w złotówkach, a element indeksacji powoduje, że jest to swego rodzaju hybryda, która posiada cechy swoiste dla kredytu walutowego.

Globalne niepokoje i spadki na giełdach

Na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem niemiecki DAX traci aż 1,44%, CAC 40 zniżkuje 1,71%, natomiast brytyjski FTSE 100 spada jedynie o 0,45%. Na Wall Street sytuacja wygląda minimalnie lepiej. S&P 500 po ponad godzinie handlu traci 1,09%, DJIA zniżkuje o 1,16%, natomiast Nasdaq spada aż o 1,42%. W przypadku GPW mamy kontynuację słabszych nastrojów, które widoczne są od kilku sesji. Indeks nie był w stanie przebić 2400 punktów i obecne spadki o około 100 punktów póki co noszą znamiona korekty. Słabiej zachowują się spółki energetyczne oraz paliwowe

Szewczak: przedstawiciele MFW zadowoleni ze stanu polskiej gospodarki

Delegacja MFW przyjechała do Polski z cykliczną misją, która ma związek z dorocznym przeglądem Polski. Eksperci MFW zapoznają się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej. Szewczak powiedział, że w czwartek misja ma zaprezentować swoje stanowisko po wizycie w Polsce.

RPP: Stopy procentowe bez zmian

RPP pozostawiła zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy procentowe bez zmian. Dzisiaj o 16 ej odbędzie się konferencja Rady,na której odniesie się do najnowszych danych GUS, który wczoraj podał wstępne szacunki tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Zdaniem Moniki Kurtek głównego ekonomisty Banku Pocztowego,wysoki wzrost gospodarczy i perspektywa jego dalszego rozpędu w kolejnych kwartałach może przyczynić się do zmiany dotychczasowej bardzo łagodnej retoryki przez Radę.

Raport Work Service: 14 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

Po dwóch latach przerwy na pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków migracyjnych powróciła Wielka Brytania (19 proc., wzrost o 5 pp. w ciągu sześciu miesięcy, pierwszy od dwóch lat). Według badania Work Service, aż 58 proc. osób rozważających wyjazd na Wyspy Brytyjskie chce zdążyć przed Brexitem i możliwym wprowadzeniem ograniczeń w swobodzie przepływu osób

Inna wersja tzw. „Trump trade”

Dla złotego i walut rynków wschodzących sytuacja się komplikuje. Jeśli program gospodarczy Trumpa zostanie wstrzymany, rynkom wschodzących przestaje grozić wizja zacieśniania monetarnego Fed. Ale jeśli obawy o impeachment wystraszą inwestorów na Wall Street, a za tym ruszy globalna wyprzedaż aktywów ryzykownych, wówczas złoty ma więcej do stracenia niż zyskania. Nocny pobyt EUR/PLN poniżej 4,18 okazał się krótkotrwały, ale jeśli rynki światowe pozostaną spokojne, apetyt na złotego nie zniknie. Dziś poznamy decyzję RPP, gdzie stopy powinny pozostać bez zmian

ME: niebawem finalna decyzja rządu dotycząca budowy elektrowni jądrowej

- Teraz jest pytanie nie tyle czy, tylko jak przeprowadzić ten proces, by był on przewidywalny, mieścił się w ramach czasowych - bo to się przekłada na pieniądze - jak zorganizować finansowanie i na koniec wybrać technologię - mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Dodał, że "niebawem będziemy dysponowali wystarczającymi przesłankami, by rząd podjął finalną decyzję"

ZIPSEE „Cyfrowa Polska”: Michał Kanownik ponownie wybrany na stanowisko prezesa

Walne jednogłośnie wybrało na kolejną 2 - letnią kadencję dotychczasowego prezesa Związku Michała Kanownika. Jako ważne sprawy dla branży wskazuje on m.in.: uszczelnienie systemu podatkowego, reformę prawa autorskiego, kwestię gospodarowania elektośmieciami, cyberbezpieczeństwa czy stosowania kryteriów jakościowych i środowiskowych w przetargach publicznych.

Tempo wzrostu PKB może sięgnąć w tym roku 4 proc.

Po tym, jak wzrost PKB w I kw. 2017 r. przyspieszył do 4 proc. r/r, ekonomiści sądzę, że w całym 2017 r. są szanse na utrzymanie tempa w okolicach co najmniej 4 proc. Według nich, dane te wskazują, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego dobiegło końca.

Za kilka lat pracowników zastąpią roboty

W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej.

Polska gospodarka na czwórkę

Wstępne dane GUS, mówiące o wzroście polskiej gospodarki o 4 proc. w pierwszym kwartale obecnego roku stanowią spore pozytywne zaskoczenie, w porównaniu z i tak już optymistycznymi oczekiwaniami ekonomistów.

Prawo nie nadąża za nowymi technologiami

Nowe technologie są coraz częściej obecne w naszej codzienności. Jest bardzo wiele sposobów oddziaływania nowych technologii na praktykę stosowania i tworzenia prawa w Polsce. Najbardziej pożądane przez inwestorów technologie zakłócają i zmieniają rzeczywistość.

Spokój, który może być zgubny

Indeksy oczekiwanej zmienności dla rynku akcji (konkretnie S&P500 - VIX) i walutowego (CVIX) spadły do poziomów niewidzianych nawet do 1993 r. Indeksy te kalkulowane są z wyceny opcji kupna i sprzedaży i mają za zadanie określić bezpieczeństwo inwestycji w niedalekiej przyszłości (do 30 dni), stąd są określane jako „wskaźniki strachu”. Im niżej wskaźnik, tym mniejszy „strach”, więc ostatnie spadki wyraźnie pokazują, że inwestorzy nie boją się jutra. Bardziej niż ryzyka geopolityczne liczą się przyspieszający wzrost gospodarczy i opieszałość banków centralnych w zacieśnianiu monetarnym.

Po Brexicie przyjdzie czas na upadłości brytyjskich firm?

Wielka Brytania nie wyszła jeszcze z Unii Europejskiej, ten proces zajmie prawdopodobnie dwa lata, jednak ryzyko po stronie przedsiębiorstw wzrasta. Z jednej strony kraj korzysta na słabnącej wartości funta, co wspiera eksport. Dla poszczególnych branż nie ma to jednak dużego znaczenia.

Chińskie zbliżenie z kontrowersyjnym prezydentem

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte, a rozmowy przyniosły wstępną decyzję o zakupie przez stronę filipińską chińskiej broni o wartości pół miliarda dolarów - podały we wtorek miejscowe media.

USA: Sądy imigracyjne zalegają z rozpatrzeniem spraw

Sądy imigracyjne w Stanach Zjednoczonych w kwietniu zalegały z rozpatrzeniem prawie 586 tys. spraw, a średni czas oczekiwania na rozprawę wynosił 670 dni - wynika z raportu pozarządowej organizacji Transactional Records Access Clearinghouse (TRAC).

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 maja 2017 roku

Orange prezentuje nowe cenniki usług roamingowych - ile zapłacą klienci po 15 czerwca?

15 czerwca 2017 oznacza poważne zmiany na arenie telefonii komórkowej - po negocjacjach na forum UE operatorzy komórkowi zgodzili się na otwarcie na wspólny rynek i od tej daty operatorzy komórkowi mają rozliczać prowadzenie rozmów i wysyłanie wiadomości według stawek i zasad obowiązujących w ofercie, z której korzysta klient. Jeśli więc korzystamy z taryfy z nielimitowanymi rozmowami - za zagraniczne połączenia nie powinniśmy zapłacić ani grosza.

14 maja 2017 roku

Łapiński: Uchodźcom pomagać na miejscu

Uchodźcom należy pomagać na miejscu, trzeba skupić się na rozwiązaniu konfliktu w Syrii - mówił w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Ocenił też, że zmianę stanowiska Platformy Obywatelskiej w sprawie przyjmowania uchodźców można nazwać "saltem Schetyny".

14 maja 2017 roku

Oto zmiany w finansowaniu nauki - znamy szczegóły

Podwyższenie ulgi podatkowej na badania i rozwój - przewiduje przygotowany przez resort nauki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Zmiany mogą kosztować finanse publiczne około miliard złotych rocznie.

14 maja 2017 roku

Szyszko proponuje: Ulga podatkowa za zieleń na prywatnej posesji

Gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom np. przez obniżkę podatku gruntowego to, że utrzymują na swoim terenie drzewa - uważa minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że jeśli właściciel posadził na swoim gruncie drzewo, to powinien móc je też bez przeszkód usunąć.

14 maja 2017 roku

Atak hakerów: Uderzono w 200 tys. podmiotów

Piątkowy atak cybernetyczny dotknął 200 tys. podmiotów w co najmniej 150 krajach - ogłosił dziś dyrektor Europolu Rob Wainwright. Wyraził jednocześnie obawę, że liczba ta może wzrosnąć, jak ludzie wrócą w poniedziałek do pracy.

14 maja 2017 roku

Kownacki zwołuje komisję obrony: Chodzi o zakup samolotów VIP

Poprosiłem przewodniczącego sejmowej komisji obrony o zwołanie jej posiedzenia, żeby rozwiązać wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu samolotów do przewozu VIP-ów - powiedział w niedzielę wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

14 maja 2017 roku

Mączyńska: Pomysł Emmanuela Macrona na UE grozi marginalizacją Polski

Pomysł Emmanuela Macrona na UE grozi marginalizacją Polski, a zapowiedzi karania nas za przyciąganie kapitału zagranicznego są niezgodne z zasadami UE i niesprawiedliwe, bo Francja sporo skorzystała na otwarciu polskiego rynku, wystarczy wspomnieć TP SA - mówi Elżbieta Mączyńska.

14 maja 2017 roku

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci": Druga wojna o Caracale i przełomowy wywiad z Prezydentem RP

W tej sprawie nie chodzi o to, kto doradzał Antoniemu Macierewiczowi, by zrezygnować z zakupu śmigłowców Airbusa. To tylko medialna zasłona dymna. Kluczowe pytanie brzmi bowiem: dlaczego kierowane przez Tomasza Siemoniaka MON uparcie dążyło do zakupu caracali? Dotarliśmy do niejawnych dokumentów, które dowodzą, że resort dostawał jasne ostrzeżenia: planowany zakup nie jest korzystny dla polskiej armii.

14 maja 2017 roku

Młodzi przebojowi w pracy? Te badania burzą mit o ich pewności siebie

Są niepewni siebie, boją się porażki. Bywa, że ich lęk budzi nawet perspektywa kontaktów z szefem i innymi pracownikami. Boją się też, że będą mało zarabiać, choć ich finansowe wymagania nie należą do wygórowanych. Studenci i absolwenci czują lęk przed pracą.

13 maja 2017 roku

Ekocentryzm zagrożeniem dla polskich lasów

Ekocentryzm jest jednym z zagrożeń dla funkcjonowania polskich lasów. Nie możemy ulegać tym, którzy twierdzą, że człowiek nie może ingerować w przyrodę - powiedział w Toruniu dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

13 maja 2017 roku

Ekonomista Microsoft: Technologia może zastąpić kompetencje

Każda technologia zastępuje jakiś obszar pracy ludzi. Pytanie jednak brzmi, jak nowe technologie w obecnej, czwartej rewolucji przemysłowej, wpłyną na kompetencje pracowników; zastąpią je czy uzupełnią - powiedział główny ekonomista Microsoft Corporation Preston McAfee.

13 maja 2017 roku

Szef brytyjskiego MSZ: To UE powinna nam zapłacić po Brexicie

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział w sobotnim wywiadzie dla dziennika "Telegraph", że istnieją "bardzo dobre argumenty" za tym, by to Unia Europejska wypłaciła Wielkiej Brytanii pieniądze w ramach rozliczeń spowodowanych Brexitem.

13 maja 2017 roku

Niemiecka kolej i Renault ofiarami cyberataku

Nie tylko brytyjska służba zdrowia ucierpiała w piątkowym ataku cybernetycznym. Działania hakerów dotknęły m.in. niemieckiej kolei, czy fabryk francuskiego koncernu Renault. O próbie ataku informował też rosyjski bank centralny - podają w sobotę agencje.

13 maja 2017 roku

Beata Szydło: Priorytetem rządu są wsie i lasy

Dla kierowanego przeze mnie rządu sprawy polskiej wsi i polskich lasów, to jedno z zadań o strategicznym znaczeniu - napisała do uczestników konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś" premier Beata Szydło. List odczytała szefowa jej kancelarii Beata Kempa.

13 maja 2017 roku

Polacy dobrze mówią po angielsku - to ważna umiejętność w biznesie

Polacy znaleźli się w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim w biznesie, zajmując 9. miejsce i wyprzedzając kraje takie jak Niemcy i Szwajcaria – pokazuje raport EF EPI-c, badający biznesową znajomość języka angielskiego na świecie. Z raportu wynika również, że z angielskim najlepiej radzą sobie pracownicy takich branż jak consulting i specjalistyczne usługi. Najsłabiej natomiast wypada sektor publiczny, a także przedstawiciele logistyki i edukacji.

13 maja 2017 roku

Pierwsze polskie truskawki droższe niż rok temu

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze polskie truskawki z tuneli, kosztują 21-26 zł za kg, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Na razie owoców jest mało, truskawki z upraw polowych będą opóźnione ok. 10 dni.