tag

gospodarka

Dzisiaj

Wczoraj

Zeznania jednego człowieka pogrążą Hannę Gronkiewicz-Waltz

Wczoraj rozpoczęła pracę Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie powołana przez Sejm, i już przesłuchanie jej pierwszego świadka Grzegorza Śledziewskiego byłego pracownika Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN), przyniosło cały szereg informacji, które pogrążają prezydent Hannę Gronkiewicz - Waltz i jej najbliższe otoczenie.

Podpisano umowy ws. korytarzy transportowych z Azerbejdżanem

Okazją do podpisania porozumień była wizyta prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, którzy przyjechał do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przywódcy podpisali Deklarację ws. Mapy Drogowej dotyczącej Strategicznego Partnerstwa i Współpracy Gospodarczej między obydwoma państwami

Kolejne uczelnie wyższe rozpoczęły współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową

27 czerwca br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. zawarła umowy o współpracy z ośmioma uczelniami wyższymi. Ich przedmiotem jest kooperacja pomiędzy Grupą PGZ i poszczególnymi ośrodkami naukowymi w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami, przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej. Gościem honorowym uroczystości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Mateusz Morawiecki może zachęcić Polaków do oszczędzania

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce jest jednym z najniższych.

Kompetencje językowe pracowników kluczowe dla firm

Wysokie kompetencje językowe pracowników przynoszą firmie duże korzyści finansowe i mają znaczący wpływ na jej rozwój. Pozwalają na szybsze rozwiązywanie problemów, umożliwiają bezpośrednią komunikację między ludźmi. Pomagają też uzyskać interesujące kontakty biznesowe.

Koalicja nie pomaga notowaniom funta

Na szerokim rynku mamy dziś podtrzymanie dobrych nastrojów, wyraźnie zyskują dolary australijski i nowozelandzki. Inwestorzy czekają na panel EBC (15:30), gdzie głos zabiorą szef Banku Mario Draghi oraz prezes Banku Kanady Stephen Poloz. Ważne będą też dane o nastrojach konsumentów z USA (16:00). Indeks Conference Board rozczarowywał w kwietniu i maju i dalsze pogorszenie nastrojów może być sygnałem ostrzegawczym dla Fed.

Złoty czeka na Yellen i Draghiego

Ostatnie umocnienie złotego traktować jako odreagowanie wcześniejszych wzrostów polskich par. Tym samym, nie tylko majowe dołki na EUR/PLN i CHF/PLN, a także czerwcowe minimum na USD/PLN, wydają się być niezagrożone, ale też w kolejnych tygodniach złoty powinien ponownie znaleźć się pod presją sprzedających. Dlatego należy się liczyć z powrotem euro do 4,25-4,26 zł, wzrostem franka do 3,93-3,95 zł oraz ruchem dolara do 3,84 zł.

Zięć Donalda Trumpa pożyczył 225 mln dolarów z Deutsche Bank

Firma Jareda Kushnera, zięcia i jednego z najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa, uzyskała na miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA pożyczkę w wysokości 225 milionów dolarów od Deutsche Bank - podał dziennik "The Washington Post" w poniedziałek.

Przedwczoraj (26 czerwca)

MF: Napływ BIZ wyniósł ok. 12,9 mld euro w 2016 r.

Zobowiązania rezydentów wobec inwestorów zagranicznych z tytułu inwestycji bezpośrednich zwiększyły się w 2016 r. o ok. 12,9 mld euro, co stanowiło wartość zbliżoną do napływu kapitału w 2015 r. - czytamy w dokumencie "Dług publiczny. Raport roczny 2016"

Cudzoziemcy wydali w Polsce 9,4 mld zł w I kwartale

Jak podaje GUS, w strukturze wydatków cudzoziemców w Polsce przekraczających lądową granicę w pierwszym kwartale 2017 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (46,6 proc.), następnie z Ukrainą (20,8 proc.), Czechami (12,6 proc.), Słowacją (8,5 proc.), Białorusią (6,8 proc.), Litwą (3,1 proc.) i Rosją (1,5 proc.).

Te wakacje nie będą tak rekordowe jak poprzednie

Jak pokazują wstępne dane dotyczące obłożenia hoteli, ten rok w turystyce będzie udany. Choć pierwsze informacje z rynku nie zapowiadają przekroczenia rekordowych wyników, które padły w poprzednim sezonie.

Silne fundamenty złotego, ale czy to wystarczy?

Należy zwrócić uwagę na rekordowo niski deficyt budżetowy od 1992 roku. Deficyt wynosi obecnie jedynie 0,2 mld złotych za pierwsze pięć miesięcy tego roku. Oczywiście bardzo dobre wykonanie budżetu to być może efekt zabiegów księgowych, czyli późniejsze zwroty podatku VAT. Z drugiej strony tak dobre dane to nie tylko efekt tego jednego czynnika, ale również samej lepszej ściągalności podatków, czy ogólnie wyższej bazy

Polscy kierowcy - samochód na prąd dobry ale drogi

Zdecydowana większość polskich kierowców przebadana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych interesuje się samochodami elektrycznymi, a 70 proc. uważa je za przyszłość motoryzacji. Jednak zakup auta na prąd rozważa w najbliższym czasie tylko 12 proc.

23 czerwca

Medyczna marijuana - ładnie to tak?

Rząd przyjął ustawę dotyczącą tzw. medycznej marijuany. O ile nie sposób przejść obojętnie obok ludzkiego cierpienia, jakie łagodzić ma ów bazujący na roślinie o charakterystycznych listkach medykament o tyle samo przegłosowanie sprawy odsłoniło rzeczywiste intencje wielu zwolenników projektu. Nie to, żeby te intencje były jakoś szczególnie niejasne

Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec spadł do 59,3 pkt

Niemieckie dane pokazały dalszą ekspansję sektora przemysłowego oraz lekkie osłabienie dynamiki wzrostu w sektorze usług. Dane te są w szczególności ważne dla Europejskiego Banku Centralnego, gdyż ich widoczna poprawa w przeciągu ostatnich miesięcy wskazuje na dobrą koniunkturę gospodarczą oraz brak potrzeby dalszej stymulacji za pomocą polityki monetarnej - pisze w swojej analizie Michał Stajniak analityk rynków finansowych z XTB

Dalsze ożywienie w Europie

Od poranka publikowane są wstępne odczyty indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek. Na razie dane z Francji oraz Niemczech pokazały dalszą ekspansję sektora przemysłowego oraz lekkie osłabienie dynamiki wzrostu w sektorze usług. Dane te są w szczególności ważne dla Europejskiego Banku Centralnego, gdyż ich widoczna poprawa w przeciągu ostatnich miesięcy wskazuje na dobrą koniunkturę gospodarczą oraz brak potrzeby dalszej stymulacji za pomocą polityki monetarnej

Kopacz atakuje komisję śledczą Amber Gold

Celem komisji śledczej ds. Amber Gold jest polityczne zniszczenie oponentów - oceniła b. premier Ewa Kopacz (PO). Jej zdaniem, sprawa Amber Gold nie zaszkodzi Donaldowi Tuskowi, ani jego synowi - Michałowi. Przekonywała też, że Tusk wróci do krajowej polityki.

Lewica bojkotuje Cisowiankę - dlaczego? GRAFIKI

Czyżbyśmy mieli początek kolejnego bojkotu ze strony lewicy? Wszystko na to wskazuje, bowiem na stronie "Szantaż z dala od szpitala" pojawiła się grafika nawołująca do bojkotu wody mineralnej Cisowianka. Dlaczego?

Wcześniejsze publikacje

GUS: poprawiły się oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,7 pkt proc. m/m w czerwcu br. i wyniósł plus 4,8 pkt (i wzrósł o 11,3 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

NIK: szara strefa w gospodarce to jeden z największych hamulców rozwoju Polski

Zdaniem Izby, tak wysoki poziom szarej strefy w Polsce stanowi zagrożenie dla dalszego stabilnego rozwoju gospodarczego kraju jak i równowagi finansów publicznych. Według prof. Friedricha Schneidera z Uniwersytetu im. Johannesa Keplera w Linz, Polska należy do krajów, w których udział szarej strefy w gospodarce jest wyższy od średniej dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Izba wskazała w swoim raporcie, że w latach 2012-2015 pogorszyła się skuteczność poboru podatków. Kluczowym problemem była niewystarczająca skuteczność organów kontroli skarbowej oraz organów Służby Celnej w ograniczaniu niekorzystnych zjawisk w gromadzeniu dochodów podatkowych

Polski złoty dalej pod presją

Notujemy mocną sprzedaż detaliczną, a instytucje finansowe podwyższają perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce ze względu na spodziewane odbicie inwestycji. Mimo to, złoty znajduje się pod wyraźną presją od końca zeszłego tygodnia, mimo iż w zasadzie sytuacja fundamentalna nie zmieniła się znacząco w ostatnich tygodniach

Inwentaryzacja fauny i flory na terenie PKN Orlen

Na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie rozpoczęła się inwentaryzacja przyrodnicza; prace potrwają do jesieni. Przyrodnicy zbadają faunę i florę występującą na obszarze ponad 1300 ha.

Były prezes Ruchu Chorzów zatrzymany

Katowicki sąd aresztował na trzy miesiące b. prezesa i b. udziałowca klubu sportowego Ruch Chorzów Dariusza S. Prokuratura zarzuca mu wręczenie 72 tys. zł korzyści majątkowych b. szefowi urzędu skarbowego w Sosnowcu.

Projekt promu dla PŻB - na ukończeniu

Pierwszy etap projektowania promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest już na ukończeniu - poinformował członek zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Konrad Konefał. Jak dodał, jednocześnie prowadzone są prace w szczecińskiej stoczni.

BGK uruchamia 280 mln zł dla mazowieckich przedsiębiorców

Dzięki tym środkom możliwe będzie wsparcie przedsiębiorstw znajdujących się w tzw. „luce finansowej”. Jest to sytuacja, w której osoba fizyczna lub przedsiębiorca posiadający dobry pomysł na biznes, nie ma możliwości otrzymać kredytu z banku na jego sfinansowanie - tłumaczy dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM

Rząd da więcej na drogi

Rada Ministrów zaakceptowała wniosek resortu infrastruktury i zwiększyła o 28 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych - poinformował w komunikacie resort infrastruktury.

Dobre dane wycenione przez złotego

Z punktu widzenia rynku złotego tak dobra sytuacja na rynku akcji to trochę miecz obusieczny. Z jednej strony sprzyja to umocnieniu waluty, z drugiej oznacza ryzyko poważniejszej korekty. Widać, że polska waluta nie reaguje już na dobre dane z gospodarki i podobnie jak euro względem innych walut, złoty dostał w ostatnim czasie „zadyszki”

Dane z polskiej gospodarki mogą we wtorek wesprzeć złotego

Ryzyko związane z polityką Fed-u dostrzegalne jest już w notowaniach polskich par. Układ sił na wykresach EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN wskazuje, że półroczny trend spadkowy został definitywnie zakończony, a obecnie rozpoczęła się korekta tego ruchu. Jej celem są okolice 4,25 zł dla euro, 3,93 zł dla franka i 3,84 zł dla dolara.

Szef niemieckiego MSZ za "sprawiedliwym podziałem uchodźców"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel powiedział we wtorek w oświadczeniu wydanym z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, że Niemcy same nie poradzą sobie ze skutkami kryzysu migracyjnego. Opowiedział się za bardziej sprawiedliwym rozdziałem uchodźców.

Pozostałe publikacje o tym tagu

17 czerwca 2017 roku

Uwaga na oszustów: Klienci padają ofiarą wyłudzeń doładowań do sieci Play

400 złotych do zapłaty za doładowania innych telefonów? Taki rachunek otrzymał jeden z klientów sieci Play. Padł ofiarą oszustów podszywających się pod firmę.Do ataków dochodzi najprawdopodobniej za pomocą serwisu Play24 - przestępcy wykorzystują system by sprzedawać doładowania kart z dużym rabatem.

17 czerwca 2017 roku

Dyski SSD czekają zmiany pojemności

Dyski SSD to kategoria sprzętu, który cały czas intensywnie się rozwija. Nie tylko zwiększa się szybkość transferu danych, lecz także zmieniają się sposoby podłączania dysku do komputera i technologie, jakie wykorzystują kości pamięci.

17 czerwca 2017 roku

Niemiecka prasa krytykuje Sigmara Gabriela za antyamerykańską szarżę

Ostra krytyka pod adresem Senatu USA za uchwalenie nowych sankcji wobec Rosji, zawarta we wspólnym oświadczeniu szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela i kanclerza Austrii Christiana Kerna, spotkała się z negatywną reakcją CDU i Zielonych oraz części niemieckiej prasy.

17 czerwca 2017 roku

Niewielkie zainteresowanie marszem muzułmanów przeciwko terroryzmowi

Zaledwie kilkaset osób przyszło w sobotę na marsz muzułmanów przeciwko islamskiemu terroryzmowi w Kolonii na zachodzie Niemiec. Organizatorzy zapowiadali wcześniej udział 10 tys. osób. Największe niemieckie stowarzyszenie muzułmańskie DITIP odmówiło udziału.

17 czerwca 2017 roku

Tekken 7 - bijatyka dla nowicjuszy i zawodowców

Obecny rok jest naprawdę dobry dla fanów bijatyk - najpierw otrzymali oni znakomity, superbohaterski "Injustice 2", teraz nadszedł wielki powrót do przeszłości w postaci "Tekkena 7". Jak ta bijatyka radzi sobie z konkurencją? Bardzo dobrze.

17 czerwca 2017 roku

Impact Winter - ekonomiczny surwiwal z problemami

Znajdź się w sytuacji nie do pozazdroszczenia i przetrwaj tak długo jak się da - oto scenariusz większości gier z coraz bardziej popularnego gatunku survivalowego. Dobrze, że pojawia się "Impact Winter", który stawia ten schemat trochę na głowie.

17 czerwca 2017 roku

Sytuacja na rynku pracy sprzyja aktywizacji osób niepełnosprawnych

Należy wykorzystać szansę, jaką daje obecna sytuacja na rynku pracy i zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnością - uważa prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. Jego zdaniem należy rozszerzyć możliwości dofinansowania osób, które aktywnie poszukują pracy.

17 czerwca 2017 roku

Sankcje USA: Nowe prawo zaszkodzi nie tylko Nord Stream 2 ale i rosyjskiemu przemysłowi wydobywczemu w rejonie Arktyki

Amerykańskie zbliżenie z Rosją mające mieć miejsce podczas prezydentury Donalda Trumpa jest już tylko wspomnieniem, po tym jak amerykański Senat niemal jednogłośnie objął sankcjami państwo Władimira Putina. To efekt zajęcia przez Rosję Krymu i eskalowanie wojny domowej w Syrii. Sankcje jednak mają też oddźwięk w Polsce, uderzają bowiem w spółki działające wokół Nord Stream 2.

17 czerwca 2017 roku

Małgorzata Wassermann: Nie boję się ataków

W ostatnim czasie do komisji wpłynął materiał dowodowy, który jest bardzo mocny, a dla niektórych porażający – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w rozmowie z Małgorzatą Wassermann. Z przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold rozmawia Wojciech Biedroń.

17 czerwca 2017 roku

Nowy adwokat w Białym Domu

Prezydent USA Donald Trump zatrudnił znanego waszyngtońskiego adwokata Johna Dowda, który dołączył do zespołu prawników reprezentujących go w sprawie domniemanych powiązań jego sztabu wyborczego z Rosją.

17 czerwca 2017 roku

USA wesprze Filipiny w walce z rebelią i islamistami

Zapewniona przez armię USA pomoc dla ogarniętego rebelią południa Filipin stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe deklaracje filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte, który od Waszyngtonu wolał Pekin i Moskwę - oceniają eksperci "South China Morning Post".

16 czerwca 2017 roku

Morawiecki: Liczymy na szybkie przezwyciężenie kryzysu ze stawkami VAT

Zablokowanie na piątkowym posiedzeniu unijnych ministrów finansów projektu ws. niższego podatku na e-publikacje oraz odwróconego podatku VAT jest niekorzystne dla Polski. Wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki liczy jednak na szybkie porozumienie.

16 czerwca 2017 roku

W ten weekend zatankujemy taniej

Bieżący tydzień na rynku paliw detalicznych w Polsce mija pod znakiem najtańszego tankowania w tym roku. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół - wskazali eksperci rynku paliwowego. Według nich spadków cen należy oczekiwać również w przyszłym tygodniu.

16 czerwca 2017 roku

Decyzja FED nieco osłabia złotego

Środowa decyzja FED, który podniósł spoty procentowe o 0,25 punkta procentowego od razu wpłynęła na spadek notowań złotego - zwracają uwagę analitycy. Choć złotówka w piątek znów się umocniła, w opinii niektórych analityków w dłuższej perspektywie można oczekiwać osłabienia tendencji wzrostowych złotówki z ostatnich tygodni.