tag

inflacja

24 lipca

Droga żywność zafunduje nam inflację. Ceny rosną najmocniej od pięciu lat

W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

17 lipca

11 lipca

Tanie paliwo, droga żywność

Główny Urząd Statystyczny potwierdził swoje wcześniejsze szacunki, według których inflacja wyniosła w czerwcu 1,5 proc. Najniższy w tym roku jej poziom zawdzięczamy przede wszystkim tańszym paliwom, ale za żywność wciąż musimy płacić sporo więcej niż przed rokiem.

W lipcu inflacja może pozostać na obecnym poziomie

GUS – informując dzisiaj o ostatecznym odczycie czerwcowej inflacji – potwierdził, że wskaźnik ten pozostaje w dolnej granicy celu inflacyjnego NBP. Jak ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, w lipcu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług, może utrzymać się na obecnym poziomie.

10 lipca

PKB wzrośnie w tym roku do 4 proc., zakładają ekonomiści NBP

Wzrost PKB przyspieszy do 4 proc. w tym roku (z 2,7 proc. w ub.r.), a następnie spowolni do 3,5 proc. w 2018 r. i do 3,3 prco. w 2019 r. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

Wcześniejsze publikacje

Prezes NBP: Będę za tym, żeby stopy procentowe nie zmieniły się do końca 2018 r.

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że inflacja w kolejnych kwartałach pozostanie umiarkowana. RPP pozostawiła dzisiaj stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński – stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca przyszłego roku.

Pozostałe publikacje o tym tagu

29 czerwca 2017 roku

Inflacja nam nie podskoczy

Wszystko wskazuje na to, że sięgający w lutym 2,2 proc. wzrost wskaźnika cen wyczerpał swoją dynamikę na dłuższy czas. Spadek notowań ropy naftowej, umocnienie się złotego i szczyt sezonowego wzrostu cen żywności pozwalają spodziewać się mniejszej presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach.

22 czerwca 2017 roku

„Minutes” RPP: Inflacja pozostanie umiarkowana w kolejnych kwartałach

Podczas czerwcowego posiedzenia większości członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła, że w nadchodzących kwartałach - w świetle wstępnych prognoz - inflacja pozostanie umiarkowana, mimo koniunktury oraz dobrej sytuacji na rynku pracy - presja inflacyjna pozostaje ograniczona, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

12 czerwca 2017 roku

Kolejny miesiąc ze słabnącą presją inflacyjną

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł w czerwcu 2017 r. w stosunku do maja o 0,8 punktu – wynika z informacji Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik ten prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.

8 czerwca 2017 roku

EBC podniósł prognozy PKB strefy euro, a obniżył prognozy inflacji

Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na ten rok do 1,9 proc. oraz na 2018 r. do 1,8 proc. i na 2019 r. o 1,7 proc., - poinformował prezes EBC Mario Draghi. Oznacza to podwyższenie prognoz wobec oczekiwań z marca.

6 czerwca 2017 roku

W nowym budżecie największą niewiadomą jest liczba nowych emerytów

Główne założenia rządu, na których opiera się przyszłoroczny budżet, wydają się realistyczne, jednak największą niewiadomą jest liczba pracowników, którzy zdecydują się przejść na emeryturę po zmianie ustawy skracającej wiek emerytalny oraz poziom inwestycji – oceniają ekonomiści.

6 czerwca 2017 roku

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego szkodzi złotemu, RPP bez wpływu

Posiedzenie RPP nie będzie miało większego wpływu na notowania złotego. Podobnie jak i informacje nt. założeń budżetowych na przyszły rok, jakimi dziś zajmie się rząd premier Szydło (na to raczej będzie reagował rynek długu). Stąd też krajowy rynek walutowy pozostanie pod wpływem czynników globalnych

31 maja 2017 roku

Inflacja w maju wyhamowała

Po dwumiesięcznej stabilizacji w maju nastąpiło wyhamowanie rocznego wskaźnika inflacji do 1,9 proc. Stało się tak mimo bardzo wysokich cen owoców (truskawek, czereśni), do których przyczyniły się tegoroczne przymrozki. Z drugiej strony w maju nastąpił solidny spadek cen paliw na stacjach, co w dużej mierze bilansowało ewentualne wzrosty cen w kategorii „żywność i napoje alkoholowe”, tudzież w innych kategoriach – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

31 maja 2017 roku

W środę w centrum uwagi dane o PKB i inflacji w Polsce

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym będzie publikacja danych o PKB i inflacji. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szczegółowe dane nt. dynamiki polskiego PKB w I kwartale 2017 roku. Oczekuję, że zgodnie z odczytem flash sprzed 2. tygodni, wzrost przyspieszy do 4 proc. w relacji rocznej z 2,5 proc. odnotowanych w ostatnim kwartale 2016 roku.

24 maja 2017 roku

PKO BP: Wzrost PKB w 2017 r. sięgnie 3,9 proc., przyspieszy do 4,1 proc. w następnym roku

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2017 roku sięgnie 3,9 proc. i będzie napędzany przez popyt zewnętrzny, inwestycje oraz konsumpcję. Przyszły rok - wraz z widocznym już napływem środków z UE powinien przynieść jeszcze silniejszy wzrost gospodarczy - na poziomie 4,1 proc. m.in. dzięki spodziewanemu ożywieniu w strefie euro i USA, uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego.

17 maja 2017 roku

Będzie mniej owoców, a ich ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.