tag

oszczędzanie

Dzisiaj

21 marca

Prezes PZU: przygotowujemy plan budowania oszczędności Polaków

W ramach wspierania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowujemy się na udział w planie budowania oszczędności Polaków - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PZU Michał Krupiński. Dodał, że rozważa też powołanie specjalnego funduszu infrastrukturalnego.

20 marca

Obligacje w walutach jako alternatywa do nisko oprocentowanych lokat

Inwestor chcący ulokować środki w inwestycję regularnie wypłacającą odsetki ma szerokie spektrum możliwości. Oczywistym wyborem mogą być lokaty czy też obligacje korporacyjne, które dają perspektywę wyższej stopy zwrotu. Inwestycje te dostępne są zarówno w polskich złotych, jak i walutach zagranicznych. Przyjrzyjmy się możliwościom powierzenia kapitału w ww. inwestycje.

14 marca

Resort finansów sprzedał w lutym obligacje oszczędnościowe za 428 mln zł

Resort finansów sprzedał w lutym oszczędnościowe obligacje 2-letnie za 188,8 mln zł, 3-letnie za 33,2 mln zł, 4-letnie za 167 mln zł i 10-letnie za 38 mln zł. Tym samym papiery o najkrótszym terminie wykupu stanowiły 44 proc. udziału w strukturze sprzedaży, 4-letnie 39 proc., 10-letnie 9 proc. oraz 3-letnie 8 proc.

Wcześniejsze publikacje

Inflacja zmienia preferencje wobec obligacji

Rosnąca skokowo inflacja dobitnie przypomniała o swym istnieniu, skłaniając posiadaczy oszczędności do zwrócenia baczniejszej uwagi na to, co w takich warunkach dzieje się z ich pieniędzmi i w jaki sposób działać, by uchronić kapitał przed erozją. Pierwsze efekty widać już w styczniowych danych o sprzedaży obligacji skarbowych.

Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi

W styczniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o wartości 486,6 mln zł. Było to więcej o 70 proc. niż w grudniu 2016 r. kiedy to wartość sprzedaży takich papierów wyniosła 287 mln zł – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Pozostałe publikacje o tym tagu

9 stycznia 2017 roku

Polacy na emeryturę odkładają rzadziej niż...mieszkańcy niektórych krajów afrykańskich

W Polsce tylko 16 proc. obywateli odkłada z myślą o emeryturze, robi to natomiast jeden na czterech Litwinów, a na Słowacji, jak i w Czechach, na emeryturę odkłada prawie 40 proc. obywateli. W ostatnim roku mniej niż połowa Polaków oszczędziła jakiekolwiek środki – to gorzej nie tylko niż na Białorusi, ale nawet… w afrykańskiej Botswanie czy Kenii.

23 listopada 2016 roku

Daleko nam do finansowej ekstraklasy

W Polsce średnia wartość aktywów finansowych w grupie 10 proc. najzamożniejszej części społeczeństwa wynosi 7,7 tys. EUR. W UE jest to 71 tys. euro. O mizerii polskiego portfela może świadczyć fakt iż przeszło dwa razy zasobniejsi od nas są Grecy.

22 listopada 2016 roku

Życie na kredyt? Polacy są na tak

Polska znajduje się na czele listy państw europejskich, w których obywatele są przyjaźnie nastawieni do zaciągania kredytów. Ponad połowa z nas (52 proc.) nie widzi nic złego w pożyczkach zaciągniętych na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych, a 35 proc. w kredytowaniu planów wakacyjnych – wynika z najnowszego „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016”

28 września 2016 roku

Polacy oszczędzają więcej niż rok temu i dwa lata temu

Przez pierwszych siedem miesięcy br. wartość depozytów gospodarstw domowych ulokowanych w bankach wzrosła nominalnie o 35,2 mld zł - poinformował w środę ZBP. To o ponad 45 proc. więcej niż w 2015 i 2014, kiedy to odnotowano wzrost o odpowiednio 23,8 i 24,1 mld zł.

15 września 2016 roku

Dla Polaków coraz ważniejsza od ceny jest jakość. Ilu konsumentów to klienci oszczędni?

Większość Polaków to wymagający konsumenci, którzy są gotowi zapłacić więcej za produkty lepszej jakości – wynika z badania Shopper Study na zlecenie firmy Henkel. Coraz chętniej kupujemy takie towary, które służą dłużej i lepiej. Tylko 20 proc. stanowią klienci oszczędni, którzy kierują się podczas zakupów głównie ceną. Mamy też coraz większe wymagania wobec sklepów – co do czystości, bogactwa oferty i atmosfery panującej w sklepie.

30 maja 2016 roku

Oszczędzanie na mieszkanie od tego roku

Lada moment rząd ogłosi założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego (tzw. Mieszkanie Plus), jego istotnym elementem mają być kasy oszczędnościowo-budowlane.

29 kwietnia 2016 roku

Program „500+” sposobem na mieszkanie?

Wzrost oszczędności mieszkaniowych, prawdopodobnie będzie nieplanowanym skutkiem kontrowersyjnego programu, który uruchomił nowy rząd – przewiduje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

16 kwietnia 2016 roku

Energa Living Lab pomaga obniżać rachunki za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku

30 marca 2016 roku

Oszczędności - pięta achillesowa naszych finansów

Stopa oszczędności w Polsce jest najniższa w regionie i od lat mniej więcej taka sama. Tymczasem odpowiedni poziom pieniędzy odłożonych przez indywidualne osoby jest konieczny dla wspierania prawidłowego rozwoju gospodarki. Eksperci BGŻOptima postanowili sprawdzić, jak kształtuje się stopa oszczędności w Polsce i na świecie, sięgając po dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego

4 grudnia 2015 roku

Polityka monetarna spekulantów

Polska polityka fiskalno-monetarna jest na rozdrożu. Dla koniecznej jej naprawy konieczna jest kompetentna diagnoza przyczyn kryzysu w jakim znalazł się nasz kraj i braku prorozwojowych działań. Po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego stajemy się bezwolnym powiatem nie mającym wpływu na to co się dzieje w centrali, a jedyną aktywną opcją jaką zostawiono obywatelom było przeniesienie się do innego kraju UE, gdzie żyje się lepiej

31 lipca 2015 roku

Dla większości Polaków oszczędności w banku są bezpieczne

67 proc. Polaków uważa, że oszczędności złożone w bankach w Polsce są bezpieczne, a tylko co piąty jest przeciwnego zdania; za najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej zyskowne uważamy inwestycje w nieruchomości - wynika z badania TNS Polska

15 maja 2015 roku

Polacy chcą oszczędzać długoterminowo - problem w tym, że nie mają z czego

Za 30-40 lat na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca, a nie jak dziś trzy. To spowoduje, że realny poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych może spaść nawet o połowę. W związku z tym konieczna jest budowa systemu motywacyjnego, który zachęcałby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Wprawdzie środki, które Polacy odkładają, z roku na rok są coraz większe, jednak poziom długoterminowych oszczędności jest jednym z najniższych w Europie.

12 marca 2015 roku

Domowa energetyka daje oszczędności - na technologiach korzystają też firmy

Dzięki specjalnym technologiom informatycznym można obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 20 procent. Rozwój usług energy saving to nowy trend, który zakłada nie tylko doradztwo w zakresie wyboru optymalnego dostawcy energii, lecz także innowacyjne aplikacje, które monitorują bieżące zużycie oraz sterują wybranymi obwodami elektrycznymi.