tag

podatek

Wczoraj

Morawiecki: kwota wolna od podatku będzie stopniowo rosła

Rząd planuje stopniowo, co roku, podwyższać kwotę wolną od podatku. Ubytek, który w ten sposób powstanie w budżecie, rządzący chcą uzupełnić dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Nowe przepisy to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK wskazał, że przepis ten traci moc 30 listopada 2016 r.

19 kwietnia

30 marca

Morawiecki: od 1 stycznia 2018 r. niższe daniny od firm o niskich dochodach

W ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej chcemy te zasady dopracować i od 1 stycznia 2018 r. one będą wdrożone. Z większymi ulgami dla tych, którzy mają niskie dochody miesięczne: 1 tys. zł, 2 tys. zł, 3 tys. zł, 4 tys. zł, będą lepsze zasady z punktu widzenia łącznych danin: zarówno tego, co płacimy do ZUS, jak i opodatkowania dla tych małych przedsiębiorców - powiedział wicepremier.

MF: 4 mld złotych z podatku bankowego w tym roku

Zakładamy, że w tym roku budżet państwa uzyska blisko 4 mld zł z tytułu podatku bankowego - powiedział w czwartek wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Dodał, że w ubiegłym roku było to powyżej 3 mld zł.

27 marca

Wcześniejsze publikacje

Zmian w podatku bankowym nie będzie

Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym, czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Pozostałe publikacje o tym tagu

12 lutego 2017 roku

Założenie spółki może rodzić obowiązek zapłaty wysokiego podatku

Od 1 stycznia 2017 r. założenie spółki kapitałowej, albo przystąpienie do niej często będzie wiązać się z koniecznością zapłaty wysokiego podatku dochodowego. Ostrożność powinny zachować osoby, które obejmują akcje lub udziały w zamian za wkład niepieniężny

3 lutego 2017 roku

NASZ WYWIAD: Leszek Skiba: W styczniu dochody budżetu z VAT znowu rosną

Grudniowy spadek wpływów budżetu z VAT to efekt przyspieszenia inwestycji – mówi Leszek Skiba, wiceminister finansów. I choć resort finansów liczy, że wysokie inwestycje utrzymają się również w kolejnych miesiącach, to wstępne szacunki dotyczące VAT w styczniu sygnalizują wzrost dochodów

23 stycznia 2017 roku

Morawiecki: Niewykluczone, że mikrofirmy będą zwolnione ze składek, przynajmniej czasowo

Dla małej działalności gospodarczej, tej do 5 tys. zł, ZUS będzie mniej kosztował - to jest nasz plan na ten rok. Zastanawiamy się też nad tym, aby na pierwsze półrocze działalności gospodarczej, tej nowo zakładanej, w ogóle nie było obowiązku płacenia ZUS-u, albo żeby był on niższy - zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki

20 stycznia 2017 roku

Gowin: będzie podwojenie ulg dla firm inwestujących w badania i rozwój

Ustawa o innowacyjności, która w całości obowiązuje od tego roku, zniosła podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Nowe przepisy umożliwiają odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

5 stycznia 2017 roku

KE podejrzewa, że francuskiemu koncernowi energetycznemu przyznano nieuzasadnione korzyści podatkowe

W ocenie Komisji władze podatkowe Luksemburga wydały taką interpretację prawa, dzięki której niektóre transakcje finansowe zostały potraktowane jako dług (pożyczka) oraz jako kapitał jednocześnie. Taka konstrukcja, według wstępnych ustaleń KE, pozwoliła na niepłacenie podatku od zysków w Luksemburgu zarówno przez firmy udzielające pożyczki, jak i przez te, które je brały.

28 grudnia 2016 roku

GUS: z roku na rok budżet zarabia więcej na podatkach środowiskowych

GUS poinformował , że w 2014 r. udział podatków związanych ze środowiskiem w relacji do PKB wyniósł w Polsce 2,51 proc. Dla całej Unii Europejskiej było to 2,46 proc.Największy, bo ponad 80-proc. udział w daninach związanych ze środowiskiem mają podatki od energii.

3 grudnia 2016 roku

"Spiegel" o sposobach unikania podatków przez gwiazdy piłkarskie

Możemy powiedzieć, że pokazaliśmy system firm, który w takim zakresie nie został uwzględniony w oświadczeniu podatkowym Ronaldo - powiedział dziennikarz "Spiegla" Rafael Buschmann, telewizji ZDF. O tym, czy praktyki stosowane przez Ronaldo i jego kolegów były legalne czy też nie, muszą rozstrzygnąć prawnicy, a nie dziennikarze.