tag

podatki

Przedwczoraj (16 stycznia)

12 stycznia

10 stycznia

Rozbito grupę przestępczą, która kosztowała skarb państwa 80 mln zł

Wywiad Skarbowy z Gdańska rozpracował grupę przestępczą, która fikcyjnie zawyżała wartość faktur – nawet dziesięciokrotnie, od których nie odprowadzano podatku VAT. Przedmiotem obrotu miały być komponenty do produkcji luksusowych kosmetyków. Na kontach firm, które uczestniczyły w przestępstwie, zabezpieczono 2,5 mln zł.

"Polski system podatkowy jest głupi i szkodliwy"

Póki co Polska nie może konkurować kapitałem z krajami ze starej i bogatej Unii Europejskiej, ale polski rząd powinien od 1 stycznia 2017 zacząć konkurować na najlepsze prawo i rozwiązania podatkowe.

9 stycznia

Gdzie szukać pieniędzy na 500 plus - co może zrobić rząd, aby zwiększyć wpływy budżetowe, a nie obciążyć nadmiernie gospodarki ?

W minionym roku rząd rozpoczął realizację ambitnych programów socjalnych i gospodarczych. Część z tych inicjatyw, jak chociażby osławiony już „500 plus” ze swej istoty związana jest z poważnymi nakładami budżetowymi. Nie dziwi więc, że równolegle rząd szczegółowo przygląda się możliwościom zarówno uszczelnienia systemu podatkowego, jak i potencjalnym nowym źródłom finansowania obranej polityki.

Wcześniejsze publikacje

Węgry: Obniżono VAT na niektóre towary, niewykluczone dalsze obniżki

Od 1 stycznia VAT na mięso drobiowe oraz jajka spadł z 27 do 5 proc., a na świeże mleko - z 18 do 5 proc. Sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Istvan Nagy ocenił we wtorek, że będzie to oznaczać dla przeciętnej węgierskiej rodziny roczną oszczędność rzędu 25-30 tys. forintów (356-427 zł).

Juncker paraliżował prace zespołu ds. reform podatkowych UE

Brytyjski dziennik „The Guardian” oskarżył Jean Claude'a Junkcera - szefa Komisji Europejskiej - o to, że będąc premierem Luksemburga potajemnie blokował prace zespołu powołanego przez UE do ukrócenia praktyk podatkowych międzynarodowych korporacji.

Pozostałe publikacje o tym tagu

23 grudnia 2016 roku

W 2017 roku nie będzie zmian w systemie podatkowym

Premier Beata Szydło w wywiadzie dla PAP zapowiedziała, że w przyszłym roku nie będzie żadnych zmian w systemie podatkowym. Prowadzone będą za to zmiany nad jego uszczelnieniem - dodała.

22 grudnia 2016 roku

Podatki należy napisać od nowa

Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.

21 grudnia 2016 roku

Eksperci o rezygnacji z jednolitego podatku

To racjonalna decyzja - komentuje zapowiedź rezygnacji z tzw. jednolitego podatku Rafał Antczak z firmy Deloitte. Natomiast Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion nie rozumie tej decyzji i jest nią zasmucony.

21 grudnia 2016 roku

Jednolitego podatku nie będzie

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem. "Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego" – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

15 grudnia 2016 roku

Kaczyński dla „Rzeczpospolitej”: „nie mamy planu podwyższenia podatków”

Nie mamy żadnego planu podwyższenia podatków - zapewnia prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", który w czwartek wieczorem ukazał się na internetowej stronie dziennika. "Na pewno nie chcemy uderzać w przedsiębiorców, wręcz przeciwnie, chcemy ich zachęcić do inwestycji i innowacyjności" - dodał lider partii rządzącej

9 grudnia 2016 roku

Konfiskata rozszerzona remedium na walkę z szarą strefą

Masz majątek i nie potrafisz powiedzieć skąd go masz, to go tracisz. Z powodu działalności samych wyspecjalizowanych w wyłudzaniu podatków mafii państwo może tracić rocznie 60-80 mld zł. Dotąd mafie te działały przede wszystkim w czterech branżach, wskazanych już w poprzednim, kwietniowym raporcie: paliwowej, hazardowej, tytoniowej i spirytusowej

8 grudnia 2016 roku

CBŚP rozbił grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Osiem osób, w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

7 grudnia 2016 roku

Firmy w Polsce nie znają ulgi na badania i rozwój… i na tym tracą

Z badania Ayming Polska wynika, że po prawie roku obowiązywania ulgi B+R zaledwie 16 proc. badanych firm deklaruje bardzo dobrą i dobrą znajomość jej mechanizmu. Zdecydowana większość ma bardzo niską wiedzę na ten temat, a 40 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie zna ulgi badawczo-rozwojowej.

4 grudnia 2016 roku

Prezydent A. Duda: będę czynił wszystko, aby kwota wolna wzrosła do 8 tys. zł

Prezydent Andrzej Duda: wszystkie te dobre zmiany, które były wprowadzane,one mają swój koszt. Zależy mi na tym, żeby przynajmniej proces (podnoszenia kwoty wolnej od podatku) się rozpoczął, żebyśmy dochodzili, oczywiście w trakcie kadencji, w kolejnych latach do tego progu, tych 8 tys. zł (...) stopniowo, ale idźmy w tym kierunku. Rozpocznijmy te kroki, bo to jest konieczne.

1 grudnia 2016 roku

Sejm: Koniec prac nad nowelizacją ustawy o VAT

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, nad którą Sejm w czwartek rano zakończył pracę, przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu.

30 listopada 2016 roku

Kwota wolna: Nowa ustawa realizuje zalecenia TK

Nowa ustawa z formalnego punku widzenia realizuje zalecenia TK dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku, ale nie skorzystają na niej osoby o niskich i regularnych dochodach - ocenił w rozmowie dr Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.