tag

prawo

Wczoraj

Zlikwidowano kolejną, nielegalną fabrykę papierosów

Nielegalną fabrykę papierosów w Pszczynie zlikwidowali śląscy mundurowi. Zatrzymano troje obywateli Ukrainy, przy których znaleziono blisko tonę krajanki, 2,7 tony tytoniu i ponad 7 tys. gotowych papierosów - bez znaków akcyzy. Strata Skarbu Państwa to blisko 2,3 mln zł.

Przedwczoraj (23 maja)

Gliński ws. jednolitej ceny książki: decyzja nie została podjęta

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, przygotowany przez Polską Izbę Książki, nad którym pracuje teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakłada, że cena książki przez rok od daty wprowadzenia jej na rynek będzie mogła być obniżona maksymalnie o 5 proc.

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie - co mówi prawo? Ekspert podpowiada

Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego Izby Cywilnej z dnia 9 grudnia 2016 roku jednoznacznie przesądził, że dopuszczalne jest nabycie prawa własności nieruchomości przez posiadacza samoistnego w drodze zasiedzenia, nawet jeżeli nieruchomość ta pozostaje w użytkowaniu wieczystym ustanowionym na rzecz innego podmiotu.

Nowe prawo wodne doprowadzi do wzrostu cen?

Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.

22 maja

Kancelaria Prezydenta: będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto

Projekt przewiduje, iż jeżeli ktoś się pomyli w przelewie i zauważy to, będzie mógł zgłosić się do instytucji finansowej, w której zrobiono przelew. Wówczas w ciągu trzech dni instytucja ta będzie musiała zawiadomić podmiot, na który niesłusznie wpłynęły pieniądze, że należy je oddać. Na zwrot będzie 30 dni. Jeśli podmiot, który niesłusznie otrzymał pieniądze, tego nie zrobi, instytucja finansowa przekaże poszkodowanemu dane tego podmiotu.

19 maja

Jeden przelew do ZUS, zamiast na cztery rachunki - Prezydent podpisał ustawę

Zmiany przewidują, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek w ZUS, na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Teraz są cztery oddzielne rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Odprowadza na nie składki 6,9 mln płatników

Kodeks urbanistyczno-budowlany już w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2018 roku powinny wejść w życie niektóre przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, te dotyczące zwykłych obywateli - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. W związku z wprowadzeniem kodeksu zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw.

Wcześniejsze publikacje

Wszystko na temat: Upadłość konsumencka. Odcinek 1.

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Pomimo faktu, że obowiązuje od niedawna - weszła w życie 1 stycznia 2015 roku - z dobrodziejstwa ustawy przez pierwsze dwa lata skorzystało blisko 7 tys. naszych rodaków. Konkretnie: 2112 Polaków uzyskało status upadłego w 2015 roku i 4434 w roku ubiegłym.

Dopalacze zamiast zabawek w przesyłkach z Chin

Ponad 13 kg tzw. dopalaczy znaleźli w zagranicznych przesyłkach pocztowych funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej. Zgodnie z deklaracją chińskiego nadawcy w paczkach miały być zabawki.

Nowela ustawy "apteka dla aptekarza" podpisana przez prezydenta

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne m.in. dlatego, że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku. Według MZ, połowa z ok. 15 tys. aptek jest skupiona w sieciach aptecznych. Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi od połowy 2018 r.

Zwolnienia w formie elektronicznej wystawiane są od początku 2016 r. Obecnie muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Według resortu rodziny i pracy z 23 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy do tej pory przestawiło się na formę elektroniczną wystawiania zwolnień mniej niż 3 proc.

Prawo nie nadąża za nowymi technologiami

Nowe technologie są coraz częściej obecne w naszej codzienności. Jest bardzo wiele sposobów oddziaływania nowych technologii na praktykę stosowania i tworzenia prawa w Polsce. Najbardziej pożądane przez inwestorów technologie zakłócają i zmieniają rzeczywistość.

USA: Sądy imigracyjne zalegają z rozpatrzeniem spraw

Sądy imigracyjne w Stanach Zjednoczonych w kwietniu zalegały z rozpatrzeniem prawie 586 tys. spraw, a średni czas oczekiwania na rozprawę wynosił 670 dni - wynika z raportu pozarządowej organizacji Transactional Records Access Clearinghouse (TRAC).

Rząd zajmie się we wtorek projektem noweli Prawa prasowego

Niewłaściwe jest, aby po 28 latach od zmiany systemu politycznego w Polsce, podstawowy akt prawny regulujący działalność prasową, a co za tym idzie podstawowy akt prawny gwarantujący wolność wypowiedzi, w dalszym ciągu odwoływał się do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i nieaktualnych pojęć funkcjonujących w okresie, kiedy ustawa była uchwalana - napisano w uzasadnieniu projektu

Jest projekt ustawy o rynku mocy

Minister energii skierował na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy o rynku mocy. Resort chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 r. Mają one zapewnić bezpieczne dostawy energii dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Nowe przepisy usprawnią działanie ratownictwa górniczego?

W połowie roku wejdą w życie przepisy, służące usprawnieniu działania ratowników górniczych. Zmiany m.in. precyzują zasady prowadzenia akcji w kopalniach. Nowością jest zobowiązanie, by jeden z pięciu członków zastępu ratowniczego był jednocześnie ratownikiem medycznym.

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 maja 2017 roku

Nowe przepisy dla firm audytorskich i biegłych rewidentów

Nowe przepisy ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym będą dotyczyć 1650 firm audytorskich i 7110 biegłych rewidentów, a także dwóch tysięcy tzw. Jednostek Zainteresowania Publicznego - podał resort finansów w czwartkowym komunikacie.

11 maja 2017 roku

18 maja Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy abonamentowej

Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika

11 maja 2017 roku

Sejm poparł poprawki Senatu dotyczące ustawy o wycince drzew

Posłowie poparli wszystkie sześć zmian, jakie do noweli zaproponowali senatorowie. Teraz nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która dotyczy wycinki na prywatnych gruntach trafi do podpisu prezydenta. Nowe prawo zaostrza obowiązujące od początku roku liberalne przepisy dotyczące wycinki

11 maja 2017 roku

Ustawa uwłaszczeniowa być może już od lipca

Ustawa, która spowoduje, że Polacy staną się właścicielami gruntów, wejdzie w życie być może już od 1 lipca - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

11 maja 2017 roku

Afera reprywatyzacyjna: Szefem komisji weryfikującej został Patryk Jaki

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki jest szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji - ogłosiła w czwartek premier Beata Szydło. Jaki zachęca do składania wniosków do komisji by zajęła się konkretnymi nieruchomościami. Chce by każdego miesiąca komisja badała kolejną sprawę.

10 maja 2017 roku

Unijne rozporządzenie o ochronie danych: Polskie firmy będzie mógł karać regulator z Niemiec czy Francji

W lipcu powinien być już gotowy pakiet ustaw, które dostosują polskie prawo do unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Niespełnienie wymogów wynikających z tego rozporządzenia grozi ogromnymi karami, które będą mogły być nakładane także przez instytucje z innych krajów UE – powiedział Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji podczas V kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń

9 maja 2017 roku

Komisja sprawiedliwości obraduje nad projektem reformy KRS

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka obraduje od rana we wtorek nad rządowym projektem noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami.

4 maja 2017 roku

Kiedy auto służbowe może być prywatne? Prawnik radzi

Pod koniec 2016 roku okazało się, że przepisy dotyczące VAT-u od samochodów osobowych będą obowiązywać aż do końca 2019 roku. Ta informacja jest dobra dla rynku motoryzacyjnego, który lubi stabilizację – w tych warunkach bardziej się rozwija.

29 kwietnia 2017 roku

Straż Graniczna zapowiada zwiększenie obsady stanowisk do odprawy pasażerów

Dłuższe odprawy na lotniskach wynikają z zaostrzenia przepisów dotyczących przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych - przypomina SG. To już wywołuje duże perturbacje i kłopoty dla podróżnych np. w kwietniu 33 pasażerów nie zdążyło na samolot do Londynu. Tymczasem wakacje zbliżają się "wielkimi krokami "

29 kwietnia 2017 roku

Organizacja Turkey Blocks: w Turcji zablokowano dostęp do Wikipedii

Turkey Blocks o godz. 8 lokalnego czasu (godz. 7 czasu polskiego) wykryła blokadę wszystkich wersji językowych tej internetowej encyklopedii. Agencja AFP podaje, że mieszkańcy Stambułu nie mogli w sobotę rano wejść na strony Wikipedii, chyba że używali połączenia VPN

29 kwietnia 2017 roku

Ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim: branża turystyczna i władze liczą na rozwój

Bez wizy obywatele Polski i innych krajów UE od piątku mogą wybierać się na Białoruś pieszo, kajakiem lub rowerem przez przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na kanale. W ramach ruchu bezwizowego na Białoruś można się dostać także przez przejście drogowe w Kuźnicy. Taka możliwość istnieje od 26 października 2016 r. Od maja 2016 r. ruch bezwizowy obowiązuje również na przejściu turystycznym w Puszczy Białowieskiej.

29 kwietnia 2017 roku

Dziś wchodzi w życie ustawa, która ma lepiej chronić uczestników rynku Forex

Uchwalona 9 marca br., przez Sejm nowela znosi podział rynku finansowego na giełdowy i pozagiełdowy. Jak zwracał uwagę NIK, w swoim raporcie inwestycje na zamianach kursów walut niosą ze sobą bardzo duże ryzyko. Według danych Izby, od początku 2012 roku do połowy 2016 roku straty polskich firm na rynku Forex wyniosły 2,1 mld zł. Zniesiony podział rynku na giełdowy i pozagiełdowy zastąpiony ma być rynkiem regulowanym. Pojawi się również instytucja rachunku derywatów

28 kwietnia 2017 roku

Mało czasu na PIT: Pamiętajmy o przysługujących nam ulgach

Na ulgę prorodzinną mogą liczyć rodzice i opiekunowie dziecka – przy jednym dziecku można odliczyć ponad 1,1 tys. zł. Nawet 1,5 tys. zyskają ci, którzy odkładają pieniądze na IKZE, a na 760 zł mogą liczyć użytkownicy internetu, którzy jeszcze nie korzystali z ulgi. Na zmniejszenie dochodu do opodatkowania pozwalają również darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tylko w 2016 roku Polacy odliczyli od podatku łącznie 6,4 mld zł.

28 kwietnia 2017 roku

Prezydent podpisał tzw. pakiet wierzycielski

Wprowadzono przepisy zwiększające pewność zapłaty należności, które uwzględniają zwłaszcza takie etapy, jak: zaciągnięcie zobowiązania, dochodzenie zapłaty, zabezpieczenie roszczenia. Nowe regulacje mają też zwiększyć możliwości prawidłowej oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta oraz poprawią skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2017 r., ale część przepisów zacznie obowiązywać w późniejszym terminie

28 kwietnia 2017 roku

ZUS wstrzymuje wypłatę zasiłków chorobowych - dlaczego?

Pracownicy nie zawsze wykorzystują zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Powinno ono służyć jak najszybszemu powrotowi do zdrowia. Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców. Dlatego pracownicy są coraz częściej kontrolowani. W 2016 roku wydano 22,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę prawie 16,3 mln zł.