tag

prawo

Dzisiaj

ZPP: Bankowa samowola i bezradne państwo

Do końca grudnia 2015 roku polskie przepisy wyróżniały dwa rodzaje upadłości: likwidacyjną oraz układową z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W ramach drugiego rodzaju upadłości, na skutek zawarcia układu z wierzycielami, możliwe było ratowanie przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności gospodarczej.

Prestiżowy zawód? Komornik

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o kosztach komorniczych i komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem obu projektów, chce zwiększyć zaufanie społeczne do zawodu komornika i nadzór nad tą profesją.

Zbliża się termin rejestracji kart SIM. Co się zmieni?

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na polskim rynku jest dostępnych ponad 56,2 mln kart SIM, z czego 27,6 mln to karty pre-paid. Liczba aktywnych kart przedpłaconych jest trochę mniejsza i wynosi 18,8 mln podobne przepisy już obowiązują w Niemczech, Hiszpanii i Francji

Wczoraj

Rada Ministrów zajmie się zmianami w kodeksie pracy

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni - takie m.in. zmiany w kodeksie pracy proponuje strona pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego. Propozycją RDS zajmie się we wtorek Rada Ministrów.

13 stycznia

Naciągnięci przez „Telefonię Polska Razem” mogą wycofać się z umowy

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że klienci, „naciągnięci” przez „Telefonię Polska Razem”, składają indywidualnie oświadczenia „o uchyleniu od skutków oświadczenia woli” złożonego pod wpływem błędu. Jeśli mają problem ze złożeniem takiej reklamacji czy zażalenia, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy rzeczników konsumentów.

12 stycznia

Wcześniejsze publikacje

Kiedy prezydent podejmie decyzję w sprawie reformy edukacji?

Prezydent podejmie decyzję ws. reformy edukacji w konstytucyjnym terminie, który mija w poniedziałek - powiedziała w niedzielę szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska. Politycy opozycji popierają propozycję ZNP zorganizowana referendum ws zmian w systemie edukacji.

Celnicy krytycznie o tworzeniu urzędu celno-skarbowego

Celnicy ze związku zawodowego Celnicy PL uważają, że utworzenie tylko jednego urzędu celno-skarbowego w każdym z województw to błąd - powinny powstać co najmniej dwa. Resort finansów tłumaczy, że urzędy powstaną tam, gdzie obecnie funkcjonują izby celne.

Pozostałe publikacje o tym tagu

5 stycznia 2017 roku

Koniec z pracą "na czarno" we Francji

Francja wprowadza "dowód tożsamości zawodowej". Każdy kto chce tam podjąć pracę musi go posiadać od momentu rozpoczęcia pracy. Koszt to 10 euro. Według francuskich władz to sposób walki z nadużyciami związanymi z pracownikami delegowanymi. Według szacunków nielegalnie we Francji pracuje od 250 do 300 tys. osób.

5 stycznia 2017 roku

Senat zajmie się instytutami badawczymi

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o instytutach badawczych, która zwiększa wpływ ministrów na działanie tych jednostek. Nowelizacja zakłada m.in., że minister może bez konkursu powoływać dyrektora instytutu badawczego i jego zastępców.

4 stycznia 2017 roku

UE zacieśnia współpracę podatkową, ale do uszczelnienia sytemu daleko

Międzynarodowym korporacjom powinno być trudniej uchylać się od podatków. Właśnie wchodzą w życie przepisy, które zmuszają kraje UE do automatycznej wymiany informacji ws. tzw. interpretacji podatkowych. Według danych KE państwa UE straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT; w przypadku Polski luka ta wyniosła 38 mld zł.

2 stycznia 2017 roku

Upadłość konsumencka łatwiejsza dzięki liberalizacji przepisów

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Dzięki bardziej liberalnym przepisom tylko przez pierwszych 11 miesięcy 2016 roku ich liczba przekroczyła 4 tys. Większość upadłości to tzw. zaległe, czyli dotyczące zobowiązań sięgających lat 90. Rok 2017 powinien przynieść coraz większą liczbę upadłości. Polska gospodarka wytrzyma ok. 10 tys. upadłości rocznie – podkreśla Mateusz Medyński z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

2 stycznia 2017 roku

Spadła liczba upadłości likwidacyjnych. To zasługa nowego prawa

W roku 2016 liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w roku 2015. Ale zdaniem ekspertów, to niekonieczne efekt gorszej kondycji firm, bo nowe prawo upadłościowe objęło większy krąg podmiotów

2 stycznia 2017 roku

Noworoczne zmiany w przepisach budowlanych

Likwidacja pozwoleń lub zgłoszeń na budowę niektórych budynków, to część zmian jakie wprowadza od nowego roku, znowelizowane prawo budowlane.

2 stycznia 2017 roku

Od stycznia nowe obowiązki dla podatników - co się zmieni?

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Obowiązek prowadzenia bieżącej dokumentacji cen transferowych obejmie firmy i przedsiębiorców, których obroty przekraczają 2 mln euro, oraz tych, którzy dokonują transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. Zmiany mają uszczelnić system podatkowy. Ułatwią też urzędom skarbowym wytypowanie podatników do kontroli.

30 grudnia 2016 roku

Prezydent podpisał nowelizację podnoszącą najniższe emerytury

Zgodnie z nowelizacją najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 880,45 zł do 1 tys. zł. Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 675,13 zł do 750 zł.

30 grudnia 2016 roku

Świadczenia b. esbeków będą niższe - prezydent podpisał ustawę

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

29 grudnia 2016 roku

Dziś na posiedzeniu rządu trzy bardzo ważne ustawy

Rząd zajmie się m.in. alimenciarzami. Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu karnego osobie, której dług alimentacyjny przekroczy sumę trzech należnych świadczeń okresowych - najczęściej miesięcznych - będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara do roku pozbawienia wolności.

28 grudnia 2016 roku

Prezes UOKiK: Kary za łamanie przepisów będą wyższe

Prezes UOKiK chce zmienić wytyczne dotyczące karania za łamanie przepisów. Pułap wyjściowy wzrośnie z 1-3 proc. do około 6 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa - zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

28 grudnia 2016 roku

Nowa ustawa o komornikach - jak oceniają ją eksperci?

Nadmiernie rozbudowany nadzór nad komornikami i niejasny status tego zawodu - takie zarzuty wobec projektu nowej ustawy o komornikach autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zgłasza samorząd radców prawnych. Podobne uwagi ma też Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych.

22 grudnia 2016 roku

Podatki należy napisać od nowa

Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.

20 grudnia 2016 roku

Polacy nie korzystają z praw konsumenckich bo ich nie znają

Konsumenci nie poświęcają zbyt wiele czasu i uwagi, by zaznajomić się ze swoimi uprawnieniami i zasadami korzystania z nich, w tym z zasadami zwrotu towarów. Jednocześnie to właśnie znajomość praw jakie przysługują konsumentowi w związku z daną transakcją oraz brak obaw dotyczących uciążliwości procedur, odgrywa znaczącą rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie.

19 grudnia 2016 roku

Mniejsze wymogi wobec operatorów maszyn budowlanych

MR planuje wydanie w grudniu rozporządzenia, które zmniejsza obowiązki dot. szkoleń operatorów maszyn, by ułatwić działalność w szczególności firm budowlanych i pracowników tego sektora - poinformował wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

16 grudnia 2016 roku

Tajlandia zaostrza walkę z cyberprzestępczością

Parlament Tajlandii jednomyślnie uchwalił w piątek nowelizację ustawy o cyberprzestępczości z 2007 roku, co zdaniem krytyków nasili i tak znaczącą ingerencję państwowej cenzury w działalność internautów.