tag

przemysł

Dzisiaj

GUS: poprawiła się koniunktura w przemyśle

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne.

Przedsiębiorcy w lepszych nastrojach

Wyliczane przez Główny Urząd Statystyczny wskaźniki koniunktury sygnalizują w lutym poprawę nastrojów przedstawicieli większości sektorów polskiej gospodarki, potwierdzając tezę, że osłabienie dynamiki PKB z drugiej połowy ubiegłego roku miało charakter przejściowy. Z jednej strony rosnący optymizm przedsiębiorców odzwierciedla lepsze wyniki zanotowane w styczniu w przemyśle i budownictwie, z drugiej zaś pozwala na bardziej optymistyczne prognozy na kolejne miesiące i kwartały.

Wczoraj

Przedwczoraj (19 lutego)

Ekspert: ważna jest ciągłość polityki gospodarczej

Dla realizacji Strategii Morawieckiego bardzo ważna jest ciągłość w polityce gospodarczej państwa. To naturalne, że zmieniają się opcje polityczne, natomiast bardzo istotne jest to, by była pewna ciągłość planowania i realizowania celów gospodarczych - mówi PAP Mariusz Trojak.

17 lutego

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu w cenach stałych o 9,6 proc. r/r

W styczniu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 9,6 proc. (wobec wzrostu o 6,1 proc. przed miesiącem oraz o 3,2 proc. w styczniu 2016 r.). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 22,3% (wobec spadku przed rokiem o 24,9 proc.) - poinformował GUS w komunikacie.

Wcześniejsze publikacje

Rekordowy rok dla gdyńskiego portu

Zysk netto Portu Gdynia S.A. za 2016 r. przekroczył 60 mln zł., co oznacza że uzyskany wynik był o ponad 31 proc. wyższy niż przed rokiem. Przeładunki towarów w Porcie Gdynia wzrosły o 7,4 proc.

UE wypowiada wojnę celną Chinom. Jak reaguje rynek?

Wprowadzone przez UE blisko 65-proc. cła antydumpingowe na wyrabiane w Chinach i Tajwanie rury ze stali nierdzewnej oraz elementy do ich łączenia są dobre dla hut w Europie, ale mogą być niekorzystne dla przetwórców surowca, m.in. przemysłu maszynowego w Polsce - mówią eksperci.

Pozostałe publikacje o tym tagu

30 stycznia 2017 roku

Rządowe zamówienie rozkręci Łucznika?

Miniaturowa dotychczas Fabryka Broni “Łucznik” Radom zawarła poważny kontrakt na dostawę broni do Wojska Polskiego, bo Wojsko Polskie chce kupić 58 tys. karabinków Beryl.

26 stycznia 2017 roku

PGO kupiła spółkę Kopex Foundry i tworzy największą grupę odlewniczą

Za 100 proc. udziałów spółki Kopex Foundry nabywca zapłaci łącznie 7 mln zł, płatne w dwóch częściach: 1,4 mln zł w dniu podpisania umowy oraz 5,6 mln zł do końca kwietnia br. Dodatkowo w umowie sprzedaży udziałów PGO zobowiązała się, że do końca kwietnia Kopex Foundry dokona spłaty zobowiązań

24 stycznia 2017 roku

Wzrósł indeks PMI przemysłu amerykańskiego

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 55,1 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. W grudniu wskaźnik wyniósł 54,3 pkt.

23 stycznia 2017 roku

Stocznię Szczecińską przejął fundusz Mars za 100 mln zł. Teraz ruszy budowa 2 promów

Umowa sprzedaży była koniecznym warunkiem, aby rozpocząć budowę dwóch promów samochodowo-pasażerskich Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Koszt budowy jednego promu to około 450 mln zł. Promy mają być jednostkami typu ro-pax o długości ponad 220 m i szerokości około 30 m. Statki mają zabierać na pokład 900 pasażerów, a ich linia załadunkowa ma mieć 3,5 km.

19 stycznia 2017 roku

Przemysł spisał się nieźle, konsumenci doskonale

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc., choć spodziewano się jej zwyżki jedynie o 1,8 proc. To wynik nieco gorszy niż w listopadzie, gdy zwiększyła się ona o 3,3, proc., ale można go uznać za satysfakcjonujący

19 stycznia 2017 roku

W 2016 roku w Polsce liczba niewypłacalnych firm wzrosła o 8 proc.

W grudniu 2016 roku opublikowano informacje o niewypłacalności 77 polskich przedsiębiorstw wobec 61 w grudniu 2015 roku. W całym 2016 roku opublikowano informacje o 805 przypadkach niewypłacalności wobec 747 w tym samym okresie ub. Roku, co oznacza wzrost o 8 proc. - informuje w raporcie Euler Hermes

18 stycznia 2017 roku

Morawiecki: W Davos rozmawialiśmy o przemyśle przyszłości

Rozmowy w Davos będą dotyczyć m.in. szans i wyzwań związanych z przemysłem przyszłości - powiedział w Davos wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier nie ma obaw, jeśli chodzi o konsekwencje deklaracji Theresy May nt. Brexitu.

11 stycznia 2017 roku

PGE: Bez spójnej strategii czeka nas deficyt mocy

Presje kosztowe związane z cenami wydobycia węgla, płacowe przez silne związki zawodowe, przy jednoczesnej potrzebie restrukturyzacji kosztów to tylko niektóre decyzje z jakimi będzie się musiał zmierzyć zarząd PGE w 2017 r. Wszystko to trzeba pogodzić jeszcze z wymogami unijnych przepisów choćby związanymi z dekarbonizacją czy ograniczeniem emisji CO2.

10 stycznia 2017 roku

10 mld USD zainwestuje Toyota w USA

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corp. zainwestuje 10 mld dol. w Stanach Zjednoczonych - podała agencja Kyodo.

10 stycznia 2017 roku

Czy Włochy wstrząsną rynkiem walut?

Włoskie wybory parlamentarne, które mogą odbyć się prawdopodobnie w wakacje mogą przynieść wygraną populistów. To w połączeniu z kiepską sytuacją finansową we Włoszech może przynieść wahania na rynku. Dużym czynnikiem ryzyka na świecie mogą okazać się relacje handlowe USA - Chiny

19 grudnia 2016 roku

GUS:dobre dane z przemysłu i sprzedaży detalicznej. Gorsze z budownictwa

Od stycznia do listopada br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,6 proc.(wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.). Jednoczenie jak podał GUS, produkcja budowlano montażowa była niższa w listopadzie tego roku o 12,8 proc., a w porównaniu z październikiem br. była wyższa o 5,4 proc. Rynek spodziewał się spadku produkcji budowlano-montażowej o 18,9 proc. rdr, po spadku o 20,1 proc. w październiku br. Dobre dane o 3,3 proc. wzroście płyną z przemysłu

19 grudnia 2016 roku

Poprawa w przemyśle, mocniejszy wzrost sprzedaży

Patrząc na sytuację naszego przemysłu w dłuższej perspektywie, znajdujemy się w cyklu osłabienia podobnego do tych, które obserwowaliśmy już kilkukrotnie w przeszłości, choć ma on stosunkowo łagodny przebieg. Rozpoczął się on wiosną ubiegłego roku, po tym, gdy w marcu produkcja wzrosła o 8,8 proc.

16 grudnia 2016 roku

Energetyka jądrowa może wesprzeć polski przemysł

Reaktor jądrowy HTR, którego bezpieczeństwo tkwi w samej konstrukcji paliwa - to urządzenie, na którym skorzystać mógłby polski przemysł. Taki badawczy reaktor chcą najpierw zbudować i przetestować naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych - mówi prof. Grzegorz Wrochna.

14 grudnia 2016 roku

Eurostat: Wzrost w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w październiku o 0,8 proc. rok do roku, po wzroście o 3,2 proc. rdr we wrześniu - podał dziś Eurostat. Dodano, że w tym czasie produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,6 proc. rdr.

13 grudnia 2016 roku

Łabędzi śpiew kartelu OPEC

Rynek zdecydowanie nie jest gotowy na powrót cen powyżej 100 dolarów za jedną baryłkę. W tym momencie na całym świecie widać intensyfikację czerpania energii z alternatywnych źródeł, dlatego kontynuacja wzrostu cen ropy naftowej, czy nawet węgla i gazu może doprowadzić do przyśpieszenia takich działań.

1 grudnia 2016 roku

Trochę więcej optymizmu w przemyśle

Choć trudno jeszcze mówić o przełomie, to jednak na razie scenariusz spadku wskaźnika poniżej krytycznego poziomu 50 punktów został oddalony.