tag

przemysł

Wczoraj

Morawiecki: W Davos rozmawialiśmy o przemyśle przyszłości

Rozmowy w Davos będą dotyczyć m.in. szans i wyzwań związanych z przemysłem przyszłości - powiedział w Davos wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier nie ma obaw, jeśli chodzi o konsekwencje deklaracji Theresy May nt. Brexitu.

11 stycznia

PGE: Bez spójnej strategii czeka nas deficyt mocy

Presje kosztowe związane z cenami wydobycia węgla, płacowe przez silne związki zawodowe, przy jednoczesnej potrzebie restrukturyzacji kosztów to tylko niektóre decyzje z jakimi będzie się musiał zmierzyć zarząd PGE w 2017 r. Wszystko to trzeba pogodzić jeszcze z wymogami unijnych przepisów choćby związanymi z dekarbonizacją czy ograniczeniem emisji CO2.

10 stycznia

Czy Włochy wstrząsną rynkiem walut?

Włoskie wybory parlamentarne, które mogą odbyć się prawdopodobnie w wakacje mogą przynieść wygraną populistów. To w połączeniu z kiepską sytuacją finansową we Włoszech może przynieść wahania na rynku. Dużym czynnikiem ryzyka na świecie mogą okazać się relacje handlowe USA - Chiny

19 grudnia

GUS:dobre dane z przemysłu i sprzedaży detalicznej. Gorsze z budownictwa

Od stycznia do listopada br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,6 proc.(wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.). Jednoczenie jak podał GUS, produkcja budowlano montażowa była niższa w listopadzie tego roku o 12,8 proc., a w porównaniu z październikiem br. była wyższa o 5,4 proc. Rynek spodziewał się spadku produkcji budowlano-montażowej o 18,9 proc. rdr, po spadku o 20,1 proc. w październiku br. Dobre dane o 3,3 proc. wzroście płyną z przemysłu

Poprawa w przemyśle, mocniejszy wzrost sprzedaży

Patrząc na sytuację naszego przemysłu w dłuższej perspektywie, znajdujemy się w cyklu osłabienia podobnego do tych, które obserwowaliśmy już kilkukrotnie w przeszłości, choć ma on stosunkowo łagodny przebieg. Rozpoczął się on wiosną ubiegłego roku, po tym, gdy w marcu produkcja wzrosła o 8,8 proc.

Wcześniejsze publikacje

Energetyka jądrowa może wesprzeć polski przemysł

Reaktor jądrowy HTR, którego bezpieczeństwo tkwi w samej konstrukcji paliwa - to urządzenie, na którym skorzystać mógłby polski przemysł. Taki badawczy reaktor chcą najpierw zbudować i przetestować naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych - mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Eurostat: Wzrost w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w październiku o 0,8 proc. rok do roku, po wzroście o 3,2 proc. rdr we wrześniu - podał dziś Eurostat. Dodano, że w tym czasie produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,6 proc. rdr.

Łabędzi śpiew kartelu OPEC

Rynek zdecydowanie nie jest gotowy na powrót cen powyżej 100 dolarów za jedną baryłkę. W tym momencie na całym świecie widać intensyfikację czerpania energii z alternatywnych źródeł, dlatego kontynuacja wzrostu cen ropy naftowej, czy nawet węgla i gazu może doprowadzić do przyśpieszenia takich działań.

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 grudnia 2016 roku

Trochę więcej optymizmu w przemyśle

Choć trudno jeszcze mówić o przełomie, to jednak na razie scenariusz spadku wskaźnika poniżej krytycznego poziomu 50 punktów został oddalony.

22 listopada 2016 roku

Technologie zbrojeniowe z Izraela

Polsko-izraelska grupa robocza ustali kwestie związane z transferem technologii zbrojeniowych oraz ich możliwością produkcji w kraju

18 listopada 2016 roku

Kongres 590: Jak zapewnić energię?

Program Rodzina 500 plus wpłynie na rynek odbiorców detalicznych i może wywołać kilkuprocentowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, na Kongresie 590

2 listopada 2016 roku

Przemysł w czwarty kwartał wchodzi z mniejszą siłą

Początek ostatniego kwartału br. dla polskich producentów był słaby, a warunki gospodarcze nie uległy niemal żadnej poprawie od września - informuje Markit , który bada koniunkturę. Wskaźnik PMI dla Polski w październiku spadł do 50,2 pkt. z 52,2 pkt. we wrześniu.

1 września 2016 roku

Jak zarobić na cynku?

Inwestorzy z rynku metali przemysłowych już dawno zapomnieli o latach świetności z poprzedniego dziesięciolecia, kiedy ceny metali biły dzień w dzień rekordowe poziomy. Kryzys finansowy spowodował znaczący spadek popytu i pomimo jego obecnego odbicia w dalszym ciągu borykamy się ze stosunkowo niskimi cenami. Są jednak metale mocno przecenione, jak nikiel, oraz takie, które być może podrożały za bardzo.

1 września 2016 roku

Powiew optymizmu w brytyjskim przemyśle

Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski: Indeks PMI dla przemysłu W Wielkiej Brytanii za sierpień wzrósł do poziomu 53,3 pkt., co jest najwyższą wartością od listopada 2015 roku. Funt zdrożał na szerokim rynku, a inwestorzy obniżyli oczekiwania odnośnie dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii

1 września 2016 roku

PMI znów daje nadzieję na przyspieszenie

Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER: Po zaskakująco słabym lipcowym odczycie, sierpień przyniósł wzrost wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu z 50,3 do 51,5 punktu. Choć zbyt wcześnie, by na tej podstawie wnioskować, że sygnały spowolnienia zostały zanegowane, to poprawa jest wyraźnie widoczna

31 sierpnia 2016 roku

MR rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

W środę, 31 sierpnia ruszył cykl 12 konferencji zaplanowanych przez Ministerstwo Rozwoju w sprawie konsultacji społecznych na temat Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przedstawiciele Ministerstwa będą rozmawiać o proponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju Polski. Każde ze spotkań będzie poświęcone innemu aspektowi projektu dokumentu.

1 sierpnia 2016 roku

NFOŚiGW: Od 1 sierpnia rusza nabór wniosków do programu Sokół

Propozycje wdrożenia innowacyjnych technologii środowiskowych, które mają służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko można zgłaszać w rozpoczynającym się dzisiaj naborze wniosków do programu Sokół. Przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym. NFOŚiGW zakończy nabór 30 listopada br.

13 lipca 2016 roku

NCBiR przekaże 5 mld zł rocznie na rozwój nowoczesnego przemysłu w Polsce

Inicjatywy Narodowego Centrum Badan i Rozwoju będą spójne z rządowym Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma na celu budowę przemysłu nowych technologii – podkreśla dyrektor Centrum. Łącznie trafi na nie ok. 5 mld zł rocznie. Zadaniem NCBiR jest likwidacja luk kompetencyjnych, tak by przemysł angażował się w innowacyjne projekty. Pośrednio ma również nastąpić aktywizacja ośrodków akademickich.

1 lipca 2016 roku

Zaskoczenie: przemysł w Polsce ma się gorzej od oczekiwań

Wskaźnik PMI, obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego, spadł w czerwcu do 51,8 pkt wobec 52,1 pkt w maju br. - wynika z danych firmy Markit. Zdaniem jej analityków wzrost w polskim sektorze przemysłowym utrzymuje umiarkowane tempo.