tag

Rosja

Wczoraj

21 czerwca

Rosja rozważa kontrsankcje w stosunku do USA

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że Moskwa będzie kierować się zasadą wzajemności, odpowiadając na rozszerzenie przez USA sankcji wobec Rosji za jej działania na Ukrainie. Dodał również, że konkretne kroki są już omawiane

19 czerwca

UE także przedłuża sankcje na Rosję

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek sankcje gospodarcze wobec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu i Sewastopola. Restrykcje będą obowiązywać do 23 czerwca 2018 roku - poinformowała Rada UE.

17 czerwca

Sankcje USA: Nowe prawo zaszkodzi nie tylko Nord Stream 2 ale i rosyjskiemu przemysłowi wydobywczemu w rejonie Arktyki

Amerykańskie zbliżenie z Rosją mające mieć miejsce podczas prezydentury Donalda Trumpa jest już tylko wspomnieniem, po tym jak amerykański Senat niemal jednogłośnie objął sankcjami państwo Władimira Putina. To efekt zajęcia przez Rosję Krymu i eskalowanie wojny domowej w Syrii. Sankcje jednak mają też oddźwięk w Polsce, uderzają bowiem w spółki działające wokół Nord Stream 2.

Wcześniejsze publikacje

Szykuje się poważna batalia o Nord Stream 2

Zatwierdzenie mandatu dla KE w Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, najpewniej nie będzie proste, bo przeciwstawne interesy poszczególnych stolic mogą sprawić, że mandatu nie uda się ustalić bardzo długo. Polska, a także kilka innych krajów naszego regionu jest przeciwnych projektowi, ale np. Niemcy mają do niego pozytywny stosunek. Komisja zapowiada, że będzie gotowa do rozmów z Rosjanami zaraz po tym, jak Rada UE zatwierdzi mandat negocjacyjny

Rosja pokazuje kto jej przyjacielem a kto wrogiem

Zaznaczono kolorem czerwonym tych wrogów, państwa stosujące sankcje wobec Rosji i potępiające jej politykę, kolorem różowym kraje zachowujące neutralność w konfliktach w których uczestniczy Rosja i na seledynowo wyróżniono przyjaciół Kremla (партнеры России).

Ekspert: Polskie granice z Rosją nie są ani stabilne, ani bezpieczne

Granic z Rosją nie można traktować jako stałe i stabilne, ale nie zaryzykowałbym tezy o nadchodzącej wojnie światowej, bo Rosja to kraj słabszy niż się wydaje, a sytuacja międzynarodowa jej nie sprzyja - uważa ekspert ds. polityki międzynarodowej dr Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Uczelni Łazarskiego.

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 maja 2017 roku

Rosyjskie koleje mszczą się na Łotwie za Nord Stream 2

Rosyjskie koleje państwowe RŻD odrzucają większość zleceń na dostarczanie towarów z Rosji przez łotewskie porty - podają dziś agencje, według których jest to odwet Moskwy za sprzeciw Łotwy wobec projektu Nord Stream 2.

22 maja 2017 roku

Hakerzy ukradli przez smartfony klientów rosyjskich banków prawie milion dolarów

Rosyjscy przestępcy komputerowi wykradli za pomocą szkodliwego oprogramowania nieco ponad 890 tys. dolarów z kont klientów rosyjskich banków - informuje w poniedziałek agencja Reutera. Atak przeprowadzono za pomocą oprogramowania zaprojektowanego na urządzenia z mobilnym systemem operacyjnym Android. Przestępcom udało się zainfekować złośliwym oprogramowaniem ponad milion smartfonów w Rosji

12 maja 2017 roku

Globalny cyberatak? Rosjanie donoszą o zmasowanej akcji hakerskiej

Hakerzy zaatakowali w piątek komputery podłączone do wewnętrznych sieci MSW i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej . Portal Gazieta.ru informuje, że zaatakowane zostały komputery w całej Rosji. Informacje o cyberatakach napływają również z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, USA, Chin, Włoch, Wietnamu i Tajwanu - twierdzą Rosjanie

5 maja 2017 roku

Celne trafienie w rosyjską „benzokolonkę”.

Reakcja, jakiej doczekał się w Moskwie opublikowany w najnowszym numerze Gazety Bankowej raport poświęcony pozycji Rosji we współczesnej polityce międzynarodowej i jej sytuacji gospodarczej potwierdza, że trafiliśmy w sedno.

4 maja 2017 roku

Patriotyzm po rosyjsku - Putin na dekolcie

Władimir Putin od lat lansowany jest w Rosji na symbol mężczyzny i seksapilu. Teraz specjalna linia odzieży "patriotycznej" pozwala Rosjankom na umieszczenie wizerunku "wodza" na dekolcie.

1 maja 2017 roku

27 rannych w samolocie Aerofłotu po turbulencji

27 osób, głównie obywateli Rosji, doznało różnego rodzaju urazów i złamań w trakcie lotu do Bangkoku, gdy samolot pasażerski wpadł w strefę tzw. turbulencji bezchmurnego nieba

7 kwietnia 2017 roku

Jen największym walutowym beneficjentem nalotu na Syrię

Rynki czekają na reakcję Rosji po ataku amerykańskim na syryjskie lotnisko i z wielką uwagą przyglądają się spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Największym beneficjentem akcji w Syrii, spośród walut, jest jen – uważa Marek Rogalski z DM BOŚ.

3 kwietnia 2017 roku

PILNE! Zamach w metrze w Petersburgu. Są zabici

Co najmniej 10 osób zginęło, a 50 zostało rannych w poniedziałek w wybuchach w metrze w Petersburgu. Według służb ratowniczych do wybuchów doszło w dwóch wagonach na dwóch stacjach metra

30 marca 2017 roku

Komisja Europejska usiądzie z Rosją do rozmów na temat Nord Stream 2

Komisja Europejska zwróciła się do krajów członkowskich UE w sprawie negocjacji z Rosją na temat gazociągu Nord Stream 2, którym ma płynąć rosyjski gaz do Niemiec po dnie Bałtyku - podano w środę wieczorem, powołując się na duński dziennik "Politiken".

17 marca 2017 roku

Straty rosyjskich banków na Ukrainie mogą wynieść 3-5 mld dolarów

Ogólne straty filii, objętych sankcjami, rosyjskich banków na Ukrainie mogą sięgnąć 3-5 mld dolarów - szacuje w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na ekspertów. Według "Kommiersanta" sankcje mogą zaszkodzić systemowi bankowemu samej Ukrainy.

16 marca 2017 roku

Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskich banków

Władze Ukrainy nałożyły sankcje na pięć działających w tym kraju banków z rosyjskim kapitałem, zakazując im wyprowadzania środków za granicę. Decyzję, którą podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, zaakceptował w czwartek prezydent Petro Poroszenko.

10 marca 2017 roku

Niemcy stawiają Rosji "ukraiński" warunek ws. Nord Stream 2

Niemcy postawiły Rosji "ukraiński" warunek w sprawie gazociągu Nord Stream 2, co może skutkować impasem w realizacji projektu, ale gdy gazociąg powstanie, kraje europejskie raczej nie będą bronić tranzytu gazu przez Ukrainę - ocenia "Moskowskij Komsomolec".

9 marca 2017 roku

Badania: Rosjanie nie odczuwają poprawy stanu swojej gospodarki

Większość Rosjan nie odczuwa poprawy stanu krajowej gospodarki, o której w ostatnich miesiącach mówili przedstawiciele władz; z optymizmem oceniają sytuację jedynie osoby zatrudnione w strukturach siłowych i administracji państwowej - pisze dziś prasa.

27 lutego 2017 roku

Spadek handlu z Rosją z powodu kryzysu w relacjach

W 2016 r. wymiana handlowa między Białorusią i Rosją zmniejszyła się do poziomu z 2009 r. Wtedy przyczyną był światowy kryzys finansowy, dzisiaj głęboki kryzys w stosunkach białorusko-rosyjskich" - oceniają w poniedziałek niezależne "Biełorusskije Nowosti".