tag

rynek mieszkaniowy

22 marca

78 tysięcy dostają na mieszkanie duże rodziny

Już 2,2 miliardy złotych wydano w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Z dopłat skorzystało prawie 86 tys. osób, które otrzymały przeciętnie po 25,5 tys. zł. na zakup własnego „M”. Rodzinom wielodzietnym wypłacano po 78 tysięcy, choć rekordziści inkasowali ponad 100 tysięcy – wynika z szacunków Open Finance.

20 marca

15 marca

Mieszkaniowa hossa bez wzrostu cen

Nasz rynek nieruchomości od kilku lat znajduje się w fazie doskonałej koniunktury. Rekordowe lub bliskie najwyższym w historii są liczba oddawanych mieszkań, wydanych zezwoleń i rozpoczętych budów. By określić ten stan mianem hossy brakuje tylko jednego elementu – wzrostu cen. Ale i bez niego mieszkaniowe inwestycje są wystarczająco atrakcyjne.

10 marca

Znowu za przeciętną pensję bank da na mieszkanie pół miliona

Trzyosobowa rodzina, w której oboje dorośli pracują, może dziś zadłużyć się na mieszkanie na kwotę 476 tys. zł (mediana) – wynika z szacunków Open Finance. Nic z tego jednak jeśli potencjalny kredytobiorca nie ma gotówki na wkład własny i pokrycie kosztów transakcyjnych.

Wcześniejsze publikacje

300 mln zł na wsparcie efektywności energetycznej w mieszkaniówce

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków mieszkaniowych w ramach środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - poinformowano w czwartek w komunikacie prasowym NFOŚiGW. Fundusz zarezerwował na ten cel 300 mln zł.

Ceny mieszkań w Warszawie najniższe od 4 lat

Styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych miastach Polski. Nastąpiło to po letnich i jesiennych podwyżkach średnich stawek, co oznacza, że wróciły one po prostu do poziomu z wiosny 2016 r. W Warszawie średnia cena mieszkań jest najniższa od marca 2013 r. - wynika z analizy firmy Home Broker i Open Finance.

Deweloperzy budują teraz najwięcej mieszkań w historii

Deweloperzy budują teraz najwięcej mieszkań w historii - mówią PAP analitycy, pytani o ocenę czwartkowych danych GUS. Zgodnie z nimi w styczniu 2017 r. oddano do użytku o 12,5 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,1 proc.

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 lutego 2017 roku

Od lutego 2016 r. deweloperzy oddali ponad 80 tys. mieszkań

W okresie luty 2016 - styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem - wynika z obliczeń Home Broker dokonanych na podstawie danych GUS.

18 lutego 2017 roku

K. Płochocki z PZFD: Deweloperzy są ostrożniejsi w decyzjach inwestycyjnych

2017 rok będzie także dobrym rokiem dla inwestorów instytucjonalnych, którzy dostrzegli potencjał w tej części rynku, a stale rosnące zainteresowanie mieszkaniami na wynajem będzie sprzyjał ich działaniom. Utrudnieniem dla kupujących okaże się 20-procentowy wkład własny, a także rosnące ceny najtańszych lokali spowodowane zmianami warunków technicznych. Z drugiej strony przewidujemy wzrost transakcji dokonywanych za gotówkę i zakupów mieszkań jako lokaty kapitału, a udział programu 500+ może przyczynić się do podejmowania decyzji Polaków o zakupie większych lokali.

7 lutego 2017 roku

Rekordowy styczeń i spodziewany impas w programie MdM

Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to przeszło 114 tys. zł, dostępne w Warszawie dla klientów z co najmniej trójką dzieci kupujących mieszkanie o powierzchni 65 mkw. lub większej. Single lub pary bezdzietne mogą w stolicy zyskać ponad 29 tys. zł. W innych miastach dopłaty są niższe, acz w Poznaniu także można dostać ponad 100 tys. zł. Maksymalna kwota w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu to ok. 93 tys. zł.

24 stycznia 2017 roku

Rynek AGD w Polsce może wzrosnąć o kilka procent

Ok. 5 proc. może wzrosnąć w tym roku sprzedaż sprzętu AGD, a pod względem wartości ok. 6 proc. - podał Wojciech Konecki, dyrektor generalny Związku Pracodawców AGD (CECED Polska). Sprzyjać temu będzie popyt na rynku mieszkaniowym i program 500 plus.

23 stycznia 2017 roku

Pieniądze z MdM na ten rok rozeszły się w rekordowym tempie

Już dziś jest pewne, że styczeń br. będzie rekordowy pod względem wykorzystania środków. Jeszcze w 2016 roku mówiono, ze pieniędzy wystarczy na 2-3 miesiące, podczas gdy prawie wszystkie zniknęły w ciągu zaledwie 2-3 tygodni. Ostatni komunikat BGK na koniec czwartku (19 stycznia br.) mówił o wykorzystaniu pieniędzy na poziomie 92,44%. Spora część banków już wstrzymała lub przynajmniej ograniczyła przyjmowanie wniosków.

23 stycznia 2017 roku

Przed deweloperami rok próby

Wciąż „byczo” wygląda sytuacja w kwestii nowych pozwoleń na budowę. W tym przypadku roczny rezultat to w sumie prawie 212 tys. jednostek, dokładnie o 12 proc. lepszy od zrealizowanego w 2015 roku. Sami deweloperzy zabezpieczyli na własne potrzeby 107 tys. takich dokumentów, o jedną dziesiątą więcej rok do roku.

22 stycznia 2017 roku

Przed deweloperami rok próby

Styczniowa informacja GUS, komunikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego, jest najciekawszą w 12-miesięcznej skali tego typu publikacją. Zawiera bowiem pełne podsumowanie statystyk inwestycyjnych pierwotnego segmentu krajowej mieszkaniówki w zakończonym roku. Ten ostatni okazał się ponownie rekordowy pod względem sprzedażowym. A jaki był inwestycyjnie?

19 stycznia 2017 roku

W 2016 r. oddano do użytku ponad 160 tys. mieszkań

O 10,2 proc. - do 162.727 - wzrosła w ubiegłym roku liczba mieszkań oddanych do użytku, jest to znaczący wzrost w porównaniu do 2015 r. kiedy to zanotowano wzrost o 3,2 proc. - wynika ze wstępnych danych GUS.

11 listopada 2016 roku

Rośnie zainteresowanie zakupem M w zabytkowych kamienicach

Według danych agencji Metrohouse co 10-ta transakcja na rynku wtórnym dotyczy mieszkań w przedwojennych kamienicach. Zainteresowanie takimi ofertami z roku na rok rośnie. Przykładowo w Warszawie za m kw. zapłacimy od 7.000 zł w rejonach bliskich Centrum Ceny w obrębie Starego Miasta, w wyremontowanych kamienicach zaczynają się od 18 tys. zł.

17 maja 2016 roku

Wszystkie przecieki na temat programu Mieszkanie plus

W internecie aż huczy od analiz i opinii na temat rządowego programu „Mieszkanie plus”. Choć oficjalnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie podaje żadnych szczegółów, same zapowiedzi budzą duże emocje. Zebraliśmy wszystkie pogłoski, by sprawdzić, czym program „Mieszkanie plus” może się okazać.

14 kwietnia 2016 roku

BGK pomoże gminom w finansowaniu mieszkań komunalnych i socjalnych

Powstanie 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych dzięki dotacji BGK w ramach rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował Bogusław Białowąs z BGK. W marcu samorządy złożyły do BGK 111 wniosków na kwotę dofinansowania prawie 102 mln zł.

28 lutego 2015 roku

Początek roku ze spadkami cen mieszkań w Polsce, średnio o 1 proc.

Obniżka cen jest też widoczna w skali roku. Ceny mieszkań spadły w tym okresie w największych miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W tych miastach obniżka sięgnęła 1-2 proc. Największy spadek cen zanotowano natomiast w Lublinie - 4,6 proc, a najbardziej znaczący wzrost w Bydgoszczy - 5,5 proc. oraz w Katowicach - 2,8 proc. Najdroższym miastem w Polsce pod względem cen mieszkań pozostaje Warszawa – średnio 7096 zł za m kw.

26 stycznia 2015 roku

Pierwszy rok MdM, czyli porażka na wszystkich frontach - druzgocąca analiza rządowego projektu dla młodych

Gdy program Mieszkanie dla młodych startował w styczniu ubiegłego roku jego obiecujące perspektywy wydawały się oczywiste, a jedyną kwestią było oszacowanie terminu wyczerpania puli 600 mln zł zarezerwowanych na rządowe subwencje w 2014 roku. Dziś wiadomo, że optymistyczne przewidywania nie miały realnych podstaw, trudno też liczyć na znaczącą poprawę w przyszłości.