tag

rynki

Przedwczoraj (16 stycznia)

Funt poniżej 5 zł, decyzje agencji bez wpływu

W poniedziałek złoty umacnia się do euro i szwajcarskiego franka oraz wyraźnie do brytyjskiego funta, jednocześnie tracąc do dolara. O godzinie 12:54 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3750 zł, CHF/PLN 4,0790 zł, GBP/PLN 4,98 zł, a USD/PLN 4,1290 zł.

9 stycznia

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

4 stycznia

Złoty zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka

Wzrost inflacji w Europie, co również obserwujemy w Polsce, niewątpliwie potwierdza ożywienie gospodarcze sygnalizowane przez inne dane makroekonomiczne, ale też przybliża moment wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny (ECB).

27 grudnia

Złoty umacnia się po Świętach

Poniedziałek był dniem wolnym w przypadku większości rynków — nie pracowała Europa oraz Stany Zjednoczone — dlatego też zmienność była mocno ograniczona i prawdopodobnie tak pozostanie do końca tygodnia, a większość ruchów będzie podporządkowana kwestii dostosowywania portfeli inwestycyjnych na przyszły rok.

Wcześniejsze publikacje

Kolejne rekordy na Wall Street

Lepsze nastroje widać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 na koniec sesji zyskuj już ponad 1proc., co przekłada się na wzrost o prawie 20 punktów. Zyskują również pozostałe ważne indeksy z warszawskiego parkietu. Dobry światowy sentyment plus stabilizacja rentowności w Polsce jest przyczyną dzisiejszego apetytu na akcje ze strony inwestorów.

Na rynkach spokojniej, niepokój jednak pozostał

Perspektywa fiskalnej stymulacji w USA i wzrostu stóp procentowych wspiera notowania dolara, przekłada się na globalną wyprzedaż obligacji, wspiera nastroje na największych parkietach i powoduje drenaż kapitałów z rynków wschodzących.

Pozostałe publikacje o tym tagu

9 listopada 2016 roku

Zamieszanie na rynkach po wygranej Trumpa

Waluty i akcje na świecie poszły w różnych kierunkach. Część ze strat została jednak szybko odrobiona, a część zysków – stopniała.

1 września 2016 roku

Jak zarobić na cynku?

Inwestorzy z rynku metali przemysłowych już dawno zapomnieli o latach świetności z poprzedniego dziesięciolecia, kiedy ceny metali biły dzień w dzień rekordowe poziomy. Kryzys finansowy spowodował znaczący spadek popytu i pomimo jego obecnego odbicia w dalszym ciągu borykamy się ze stosunkowo niskimi cenami. Są jednak metale mocno przecenione, jak nikiel, oraz takie, które być może podrożały za bardzo.

1 września 2016 roku

Niepewność inwestorów przed raportem o rynku pracy w USA

Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX: Inwestorzy mieli mieszane nastroje podczas środowych notowań w Europie. Gracze wciąż czują się niepewnie przed piątkowym oficjalnym raportem o sytuacji na rynku pracy w USA, który powinien być podstawą dla Fed przy decyzji o koszcie pieniądza

31 sierpnia 2016 roku

Silny sektor bankowy wsparciem dla rynków

Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX: Notowania na europejskich rynkach we wtorek zakończyły się wzrostami bazowych indeksów. Stało się tak za sprawą sektora bankowego, który zarówno w zachodniej Europie, jak i w Polsce ciągnął indeksy w górę. Widać, jak duże znaczenie dla inwestorów ma kwestia poziomu stóp procentowych w USA oraz to, czy Fed zdecyduje się na taką podwyżkę już na wrześniowym posiedzeniu

19 sierpnia 2016 roku

Giełdy: Byki w odwrocie

Michał Stajniak, Analityk rynków finansowych XTB: Rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to efekt pozytywnych wypowiedzi bankierów centralnych ze Stanów Zjednoczonych oraz publikacji raportu z zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia Fed. Sytuacja ta nie jest pozytywna dla globalnego rynku akcji. Słabe nastroje udzielają się również GPW

7 lipca 2016 roku

Ekspert: ceny ropy naftowej do końca roku powinny powoli rosnąć

Eksperci podkreślają, że nadwyżka produkcji ropy naftowej oraz jej zapasy powoli się wyczerpują. Do końca roku cena surowca powinna zatem wykazywać tendencję wzrostową, ale będzie ona powolna. W ostatnich tygodniach natomiast szybko drożeje miedź. Zdaniem Jerzego Nikorowskiego z Biura Maklerskiego BGŻ BNP Paribas traktowanie jej jednak jako dobrej inwestycji obecnie byłoby błędem.

6 lipca 2016 roku

Prof. Orłowski: Rynki będą uważnie obserwować działania NBP i RPP

Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Obie instytucje muszą zdobyć ich zaufanie, więc ewentualne decyzje powinny być ostrożne i głęboko przemyślane.

19 kwietnia 2016 roku

Euforia na światowych giełdach

Pomimo braku konsensusu w trakcie spotkania producentów OPEC, który przełożył się na olbrzymią lukę spadkową po wznowieniu notowań w bieżącym tygodniu, zaledwie dwa dni później obserwujemy prawdziwą wiosnę na światowych rynkach finansowych - ocenia Michał Papuga, analityk XTB

4 marca 2016 roku

Tydzień na rynkach – Czy RPP pozostanie obojętna na decyzje EBC?

Kluczowym wydarzeniem, które może wpłynąć na sytuację na rynkach finansowych w perspektywie najbliższych miesięcy, będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dzień później poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Istotne w najbliższych dniach będą także informacje dotyczące sytuacji w gospodarkach Chin i Niemiec.

19 lutego 2016 roku

Kluczowe informacje z Niemiec i USA

Choć w najbliższych dniach inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z informacjami gospodarczymi dotyczącymi wielu krajów, uwaga będzie koncentrować się na koniunkturze w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z punktu widzenia działań banków centralnych, spore znaczenie mogą mieć dane o inflacji

12 lutego 2016 roku

Czy to już kryzys gospodarczy, czy tylko plotki i niepotrzebna panika?

Słowo „kryzys” jest coraz częściej widoczne na portalach ekonomicznych i słyszane podczas inwestorskich rozmów. Patrząc na sytuację rynkową faktycznie są powody ku temu, by się bać: ostra faza bessy na rynku surowców, coraz mocniejsze spadki na rynkach akcyjnych, rosnący koszt pieniądza na rynku międzybankowym, obawy o europejski sektor bankowy czy wreszcie możliwe twarde spowolnienie w Chinach. Napięcie jest zatem bardzo duże, a na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju plotek.

26 stycznia 2015 roku

Syriza nie przestraszyła inwestorów

Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia jest oczywiście wygrana Syrizy w wyborach generalnych w Grecji. Jednak inwestorzy nie przestraszyli się anty-europejskiej partii, która już ogłosiła zamiar renegocjowania warunków greckiego długu. Dodatkowo w Niemczech mieliśmy pozytywny odczyt indeksu instytutu Ifo

9 stycznia 2015 roku

Okiem eksperta: dlaczego greckie akcje pójdą w górę?

W styczniu głównym tematem w Europie będzie bez wątpienia Grecja. 25 stycznia odbędą się w tym kraju kolejne wybory; w sondażach prowadzi obecnie partia opozycyjna Syriza, słynąca z niechęci do europejskiej waluty i z zapowiedzi wyprowadzenia Grecji ze strefy euro.

17 grudnia 2014 roku

Dziś w roli głównej USA. Rynki czekają co powie Janet Yellen

W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy skupiali swoją uwagę na walutach z krajów emerging markets, które silne traciły w związku z ucieczką kapitału w kierunku bezpieczniejszych aktywów. Mimo tego, że od godzin porannych nadal obserwujemy sporą zmienność, to dzisiaj inwestorzy powinni wyczekiwać na wieczorną konferencje szefowej FED i grudniowy „dot-chart

16 grudnia 2014 roku

Pokolenie #hashtag stawia wyzwania twórcom nowych nośników treści

Wyniki badania przeprowadzonego przez Bain & Company, „Pokolenie #hashtag: Nowa fala kontentu pokolenia internetu”, obejmującego blisko 7000 osób z 10 krajów na świecie pokazują, że tzw. millenialsi stanowią wyzwanie dla firm dostarczających kontentu cyfrowego, gdyż wymagają tworzenia wciąż nowych modeli komunikacji cyfrowej

5 grudnia 2014 roku

QE w Europie najwcześniej w marcu

Rynek nie liczył na zmiany paramentów polityki monetarnej (stopy bez zmian na poziomie 0,05% w przypadku głównej stawki rynkowej), ale już głośno zastanawiał się nad możliwością poszerzenia wachlarza instrumentów wykorzystywanych przez EBC do podniesienia inflacji i pobudzenia gospodarki

4 grudnia 2014 roku

Decyzje, które nie zaskakują inwestorów czyli wczoraj RPP, dzisiaj EBC

Publikowane w ostatnim czasie dane makro (w przeważającej mierze zaskakujące pozytywnie) nie dawały dużych szans na obniżkę stóp procentowych. Decyzja o pozostawieniu stopy referencyjnej na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie 2,0% nie powinna więc być dużym zaskoczeniem dla inwestorów.