tag

rynki

20 marca

Spokój złotego, spadki na GPW

Ten poniedziałkowy spokojny handel na krajowym rynku walutowym to przede wszystkim wpływ niewielkich zmian na EUR/USD, braku potencjalnych impulsów, ale też i zapowiedź równie spokojnego tygodnia, który pozbawiony będzie naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych i innych wydarzeń, mogących budzić emocje.

28 lutego

Losy hossy w rękach Trumpa

Już tej nocy ma mieć miejsce wystąpienie Donalda Trumpa przed obiema izbami Kongresu. Inwestorzy od wyborów czekają na obiecaną rewolucję w polityce gospodarczej, głównie w obszarze podatków, która miałaby przyspieszyć wzrost. Dotychczasowe wystąpienia prezydenta były w tym względzie rozczarowujące, więc kiedy w lutym zapowiedział rychłe przedstawienie zarysów planu podatkowego oczekiwania przed wystąpieniem bardzo wzrosły.

Zysk netto GPW najlepszy od 6 lat

Grupa Kapitałowa GPW wypracowała w 2016 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 310,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości 131,1 mln zł. Jest to najwyższy poziom od 2011 r. Zysk EBITDA osiągnął rekordowy poziom: 183,7 mln zł. Koszty operacyjne w 2016 r. były niższe o 24,2 mln zł niż rok wcześniej i wyniosły 150,2 mln zł.

Rynek walutowy czeka na PKB i Trumpa

Wydarzeniem dnia w kraju będzie publikacja szczegółowych danych dotyczących dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za ostatni kwartał 2016 roku. Na świecie będzie to zaś publikacja analogicznych danych o PKB dla USA, której towarzyszyć będą m.in. indeksy Chicago PMI i zaufania amerykańskich konsumentów.

17 lutego

Złoty czeka na ważne dane

Złoty pozostaje relatywnie słabszy w porównaniu do poprzedniego tygodnia, chociaż w stosunku do euro utrzymuje się w spadkowym trendzie, a tuż powyżej poziomu 4,3120 widać silną strefę podażową. Dzisiaj poznamy dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

16 lutego

Dolar nie może znaleźć oparcia

Janet Yellen z pewnością pomogła amerykańskiemu dolarowi. Jej wczorajsza druga część przesłuchania przed Kongresem była nawet bardziej jastrzębia nić oczekiwał tego rynek. Szanse na podwyżkę stóp procentowych podczas najbliższego marcowego posiedzenia wzrosły już w okolice blisko 50%.

Wcześniejsze publikacje

Polityka ciąży rynkowym nastrojom

Narastająca presja inflacyjna przy dosyć wątłym ożywieniu gospodarczym nie wróży nic dobrego dla rynków akcyjnych. Największe spadki odnotowuje natomiast włoski FTSEMIB. Mediolański indeks znajduje się niemal 3% pod kreską. Jest on szczególnie wrażliwy na pogorszenie się nastrojów na globalnych rynkach z uwagi na kruchą kondycję tamtejszego sektora bankowego, a także na rosnące rentowności obligacji emitowanych przez rząd w Rzymie.

Niewielka zmienność na rynku złotego

Dla złotego kombinacja dobrych nastrojów i słabszego nieco dolara jest dobra, szczególnie wobec faktu, iż na krajowym podwórku jest ostatnio spokojniej. Co prawda najnowsza wypowiedź analityka agencji Fitch wskazuje na utrzymywanie się ryzyka politycznego, ale przypomnijmy, że agencja właśnie utrzymała rating Polski bez zmian. Dlatego tego rodzaju wypowiedzi nie mają wpływu na kurs waluty.

ECB w centrum uwagi, ważne dane dla złotego

Posiedzenie ECB będzie głównym wydarzeniem dnia. Wprawdzie po południu zostanie opublikowana seria danych makroekonomicznych z USA, jednak raporty nt. rynku nieruchomości, tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 254 tys.) i indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 15,8 pkt.) nie powinny wywołać większych emocji.

Pozostałe publikacje o tym tagu

9 stycznia 2017 roku

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

4 stycznia 2017 roku

Złoty zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka

Wzrost inflacji w Europie, co również obserwujemy w Polsce, niewątpliwie potwierdza ożywienie gospodarcze sygnalizowane przez inne dane makroekonomiczne, ale też przybliża moment wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny (ECB).

27 grudnia 2016 roku

Złoty umacnia się po Świętach

Poniedziałek był dniem wolnym w przypadku większości rynków — nie pracowała Europa oraz Stany Zjednoczone — dlatego też zmienność była mocno ograniczona i prawdopodobnie tak pozostanie do końca tygodnia, a większość ruchów będzie podporządkowana kwestii dostosowywania portfeli inwestycyjnych na przyszły rok.

19 grudnia 2016 roku

To powinien być spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach finansowych

Ostatni przed świętami Bożego Narodzenia tydzień powinien ograniczyć się w zasadzie do czekania na święta właśnie i na Nowy Rok. Ta teza znajduje uzasadnienie w braku wyraźnej reakcji na opublikowany dziś rano, lepszy od oczekiwań i najwyższy od 2,5 roku, odczyt indeksu Ifo dla Niemiec.

22 listopada 2016 roku

Kolejne rekordy na Wall Street

Lepsze nastroje widać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 na koniec sesji zyskuj już ponad 1proc., co przekłada się na wzrost o prawie 20 punktów. Zyskują również pozostałe ważne indeksy z warszawskiego parkietu. Dobry światowy sentyment plus stabilizacja rentowności w Polsce jest przyczyną dzisiejszego apetytu na akcje ze strony inwestorów.

15 listopada 2016 roku

Na rynkach spokojniej, niepokój jednak pozostał

Perspektywa fiskalnej stymulacji w USA i wzrostu stóp procentowych wspiera notowania dolara, przekłada się na globalną wyprzedaż obligacji, wspiera nastroje na największych parkietach i powoduje drenaż kapitałów z rynków wschodzących.

9 listopada 2016 roku

Zamieszanie na rynkach po wygranej Trumpa

Waluty i akcje na świecie poszły w różnych kierunkach. Część ze strat została jednak szybko odrobiona, a część zysków – stopniała.

1 września 2016 roku

Jak zarobić na cynku?

Inwestorzy z rynku metali przemysłowych już dawno zapomnieli o latach świetności z poprzedniego dziesięciolecia, kiedy ceny metali biły dzień w dzień rekordowe poziomy. Kryzys finansowy spowodował znaczący spadek popytu i pomimo jego obecnego odbicia w dalszym ciągu borykamy się ze stosunkowo niskimi cenami. Są jednak metale mocno przecenione, jak nikiel, oraz takie, które być może podrożały za bardzo.

1 września 2016 roku

Niepewność inwestorów przed raportem o rynku pracy w USA

Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX: Inwestorzy mieli mieszane nastroje podczas środowych notowań w Europie. Gracze wciąż czują się niepewnie przed piątkowym oficjalnym raportem o sytuacji na rynku pracy w USA, który powinien być podstawą dla Fed przy decyzji o koszcie pieniądza

31 sierpnia 2016 roku

Silny sektor bankowy wsparciem dla rynków

Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX: Notowania na europejskich rynkach we wtorek zakończyły się wzrostami bazowych indeksów. Stało się tak za sprawą sektora bankowego, który zarówno w zachodniej Europie, jak i w Polsce ciągnął indeksy w górę. Widać, jak duże znaczenie dla inwestorów ma kwestia poziomu stóp procentowych w USA oraz to, czy Fed zdecyduje się na taką podwyżkę już na wrześniowym posiedzeniu

19 sierpnia 2016 roku

Giełdy: Byki w odwrocie

Michał Stajniak, Analityk rynków finansowych XTB: Rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to efekt pozytywnych wypowiedzi bankierów centralnych ze Stanów Zjednoczonych oraz publikacji raportu z zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia Fed. Sytuacja ta nie jest pozytywna dla globalnego rynku akcji. Słabe nastroje udzielają się również GPW

7 lipca 2016 roku

Ekspert: ceny ropy naftowej do końca roku powinny powoli rosnąć

Eksperci podkreślają, że nadwyżka produkcji ropy naftowej oraz jej zapasy powoli się wyczerpują. Do końca roku cena surowca powinna zatem wykazywać tendencję wzrostową, ale będzie ona powolna. W ostatnich tygodniach natomiast szybko drożeje miedź. Zdaniem Jerzego Nikorowskiego z Biura Maklerskiego BGŻ BNP Paribas traktowanie jej jednak jako dobrej inwestycji obecnie byłoby błędem.

6 lipca 2016 roku

Prof. Orłowski: Rynki będą uważnie obserwować działania NBP i RPP

Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Obie instytucje muszą zdobyć ich zaufanie, więc ewentualne decyzje powinny być ostrożne i głęboko przemyślane.

19 kwietnia 2016 roku

Euforia na światowych giełdach

Pomimo braku konsensusu w trakcie spotkania producentów OPEC, który przełożył się na olbrzymią lukę spadkową po wznowieniu notowań w bieżącym tygodniu, zaledwie dwa dni później obserwujemy prawdziwą wiosnę na światowych rynkach finansowych - ocenia Michał Papuga, analityk XTB

4 marca 2016 roku

Tydzień na rynkach – Czy RPP pozostanie obojętna na decyzje EBC?

Kluczowym wydarzeniem, które może wpłynąć na sytuację na rynkach finansowych w perspektywie najbliższych miesięcy, będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dzień później poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Istotne w najbliższych dniach będą także informacje dotyczące sytuacji w gospodarkach Chin i Niemiec.

19 lutego 2016 roku

Kluczowe informacje z Niemiec i USA

Choć w najbliższych dniach inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z informacjami gospodarczymi dotyczącymi wielu krajów, uwaga będzie koncentrować się na koniunkturze w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z punktu widzenia działań banków centralnych, spore znaczenie mogą mieć dane o inflacji

12 lutego 2016 roku

Czy to już kryzys gospodarczy, czy tylko plotki i niepotrzebna panika?

Słowo „kryzys” jest coraz częściej widoczne na portalach ekonomicznych i słyszane podczas inwestorskich rozmów. Patrząc na sytuację rynkową faktycznie są powody ku temu, by się bać: ostra faza bessy na rynku surowców, coraz mocniejsze spadki na rynkach akcyjnych, rosnący koszt pieniądza na rynku międzybankowym, obawy o europejski sektor bankowy czy wreszcie możliwe twarde spowolnienie w Chinach. Napięcie jest zatem bardzo duże, a na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju plotek.