tag

rynki

21 czerwca

Początek kłopotów walut EM

Dane ostatnio mocno rozczarowywały i rynek będzie szukał potwierdzenia, że zła passa jest przerywana. Dolar pozostał mocny do euro pomimo spadku rentowności długu USA pod 2,15 proc. Pokazuje to, że surowcowe załamanie silniej uderza we wspólną walutę poprzez obniżenie oczekiwań inflacyjnych zmniejszających presję na ECB by szybko normalizować politykę. A to przecież ten kanał rozbudził popyt na wspólną walutę. Oczekujemy kontynuacji spadków EUR/USD, którego katalizatorem będzie przełamanie 1,1110

Złoty zmącony przez nastroje

Jednym z największych przegranych ostatniej oraz bieżącej sesji jest polski złoty. Wczoraj poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej - wciąż mocne ponad 8,0% odbicie, jednak nieco mniejsze niż spodziewał się tego rynek. Jednak nastroje na złotym psuje przede wszystkim spadek wartości akcji na niemieckim oraz polskim rynku. W przypadku Polski inwestorzy nie są zadowoleni z rozgrywek w największych spółkach finansowych, które obecne są na indeksie WIG20.

19 czerwca

Powiew optymizmu

Przy Książęcej najlepiej dziś radziły sobie blue chipy. WIG20 w niezłym stylu powrócił ponad poziom 2.300 pkt. W przypadku pozostałych indeksów, mWIG40 wzrósł o 1,16%, a cały WIG odbijał o 0,9%. Jedynie sWIG80 notował marginalny spadek rzędu 0,3%

W politycznym kotle

Nawet jeśli ryzyko „twardego Brexitu” zmalało, trudno uznać łagodniejsze rozwiązanie za korzystne dla brytyjskiego gospodarki, jeśli nowe porozumienia handlowe z UE nie będą nawet w połowie tak dobre, jak dotychczasowa przynależność w jednolitym rynku europejskim

Perspektywy euro coraz jaśniejsze

Ważne w kontekście europejskiej waluty będą dane PMI, wstępne za czerwiec, które opublikowane zostaną pod koniec tego tygodnia. W Europie czuć świeży powiew wzrostu gospodarczego, co jednak nie przekłada się na większą presję cenową. To właśnie ten czynnik wstrzymuje EBC przed podjęciem wyraźnych kroków w kierunku wyjścia z ultra luźnej polityki monetarnej. Lepsze dane z pewnością przybliżyłyby taki krok.

8 czerwca

Super Czwartek dla rynków finansowych

Gospodarka strefy euro w pierwszej części roku wyraźnie przyspieszyła, co zmusiło EBC do przeanalizowania, czy pokaźny pakiet stymulacyjny, składający się m.in. z programu skupu obligacji (60 mln EUR miesięcznie od kwietnia, a wcześniej było to 80 mld EUR) oraz ujemnej stopy depozytowej (-0,4%), jest nadal konieczny

31 maja

W środę w centrum uwagi dane o PKB i inflacji w Polsce

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym będzie publikacja danych o PKB i inflacji. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szczegółowe dane nt. dynamiki polskiego PKB w I kwartale 2017 roku. Oczekuję, że zgodnie z odczytem flash sprzed 2. tygodni, wzrost przyspieszy do 4 proc. w relacji rocznej z 2,5 proc. odnotowanych w ostatnim kwartale 2016 roku.

Wcześniejsze publikacje

Napięcia pomiędzy Europą a USA szkodzą nastrojom

Na parkiecie przy Książęcej traciły przede wszystkim duże spółki, ale spore straty zanotowały też benchmarki skupiające mniejsze firmy. WIG20 cofnął się o ponad 1,3%, spadając poniżej 2.300 pkt. Sytuacja na pozostałych benchmarkach była tylko trochę lepsza. Indeks małych spółek, sWIG80, stracił około 0,5%, a mWIG40 nieco ponad 0,2%. Natomiast cały WIG znalazł się 0,8% poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Pośród warszawskich blue chipów pod dużą presją znalazły się notowania PZU (-3,76%).

Euro ucieka dolarowi

Wtorek był dniem triumfu euro. Ubiegły tydzień upływał pod znakiem wyprzedaży europejskiej waluty pomimo wyraźnej wygranej Emmanuela Macrona we Francji. Wygrana partii Kanclerz Merkel w wyborach regionalnych miała się okazać pozytywnym impulsem dla euro i tak faktycznie się stało, gdyż dodatkowo lepsze dane makroekonomiczne ze Starego Kontynentu napędzają spekulacje nt. możliwego zwrotu w dotychczas ultra ekspansywnej polityce EBC.

Spokój, który może być zgubny

Indeksy oczekiwanej zmienności dla rynku akcji (konkretnie S&P500 - VIX) i walutowego (CVIX) spadły do poziomów niewidzianych nawet do 1993 r. Indeksy te kalkulowane są z wyceny opcji kupna i sprzedaży i mają za zadanie określić bezpieczeństwo inwestycji w niedalekiej przyszłości (do 30 dni), stąd są określane jako „wskaźniki strachu”. Im niżej wskaźnik, tym mniejszy „strach”, więc ostatnie spadki wyraźnie pokazują, że inwestorzy nie boją się jutra. Bardziej niż ryzyka geopolityczne liczą się przyspieszający wzrost gospodarczy i opieszałość banków centralnych w zacieśnianiu monetarnym.

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 maja 2017 roku

Dobre informacje dla Polski

W Polsce podstawy do kontynuacji wzrostów są wręcz wyśmienite. Komisja Europejska podwyższa prognozy wzrostu gospodarczego za bieżący rok do poziomu 3,5% z poziomu 3,2% wskazując na silną konsumpcję oraz odbicie inwestycji. Spółki notują bardzo dobre wyniki finansowe, w szczególności sektor energetyczny, ale również Boś Bank. Z mniejszych spółek Ursus w dalszym ciągu kontynuuje swój rajd. Na drugim końcu indeksu WIG20 znajdują się spółki paliwowe oraz JSW. WIG20 przed końcem sesji traci 0,46%.

11 maja 2017 roku

Złoty traci do euro, dolara i szwajcarskiego franka

Złoty słabo wypada też na tle innych walut regionu, tracąc po 0,4 proc. m.in. do węgierskiego forinta i tureckiej liry oraz po 0,3 proc. do czeskiej korony i rumuńskiego leja. To wskazuje na lokalne przyczyny słabości krajowej waluty. Jednak poza zwykłą realizacją zysków, czy w nieco szerszym ujęciu, poza prawdopodobnym zakończeniem trwającej od grudnia aprecjacji złotego, nie sposób je w tej chwili wskazać.

10 maja 2017 roku

Niska zmienność ryzykiem dla inwestorów

Dane z europejskich gospodarek są bardzo mocne, co z jednej strony jest dobre dla spółek, zaś z drugiej może oznaczać zaostrzenie retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi, szef EBC podczas dzisiejszej przemowie w holenderskim parlamencie nie powiedział nic znaczącego, ale co ważniejsze, nie mówił nic na temat ryzyk oraz ewentualnych czynników zagrożenia dla wzrostu, czy inflacji. Może to być pierwszy sygnał dla inwestorów, którzy szukają momentu na wyjście z rynku akcyjnego.

10 maja 2017 roku

Złoty odrabia poniedziałkowo-wtorkowe straty

Dla złotego taka ewentualna zmiana retoryki przez ECB, w sytuacji gdy perspektywa podwyżek stóp procentowych w Polsce wciąż pozostaje odległa (najwcześniej nastąpi to w I kwartale 2018 roku), będzie powodować zamykanie pozycji w polskich aktywach. Tym samym przekładając się na osłabienie złotego.

10 maja 2017 roku

Banki centralne rozdają karty

Wyższe rentowności amerykańskich papierów sprawiają, że pomimo niższej niepewności politycznej pod presją znajdują się waluty krajów wschodzących w tym złoty. Jednakże skala osłabienia polskiej waluty jest mocno ograniczona i przy utrzymaniu dobrej koniunktury w strefie euro oraz w rodzimej gospodarce, powinna ona kontynuować umocnienie z ostatnich kilkunastu tygodni

9 maja 2017 roku

Zwrot na złotym, waluty tańsze już nie będą

Część rynku oczekuje, że wobec bardzo dobrych danych płynących z Europy i równoczesnego zmniejszenia ryzyka politycznego, przedstawiciele ECB zmienią retorykę i odejdą od obecnego gołębiego nastawienia.Być może o tym przekonamy się już w środę, przy okazji wystąpienia prezesa ECB Mario Draghiego w holenderskim parlamencie

9 maja 2017 roku

Byki wracają na rynek

Kupujący szybko powrócili na europejskie indeksy. Poniedziałkowa sesja upływała pod znakiem spadków związanych z realizacją zysków po wygranej Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich. Dziś jednak ponownie dominują wzrosty, czemu sprzyja mniejsza niepewność polityczna oraz poprawiające się perspektywy makroekonomiczne w strefie euro. Teraz uwaga inwestorów powinna zostać przekierowana na działania banków centralnych.

8 maja 2017 roku

Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski

Jeżeli przyjąć, że wybór Macrona jest już uwzględniony w cenach, a płynące szerokim strumieniem pozytywne dane z Europy nie tworzą już nowego paliwa do umocnienia wspólnej waluty, to inwestorzy będą teraz szukać nowych tematów. Tym tematem będzie prawdopodobna czerwcowa podwyżka stop procentowych przez Fed. Szczególnie, gdyby po słabym pierwszym kwartale, amerykańska gospodarka mocniej przyspieszyła. Stąd też oczekuję, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD wróci w okolice 1,06-1,07 dolara.

7 maja 2017 roku

Co oznacza wybór Macrona?

Francja wybrała swojego prezydenta. Po burzliwej pierwszej turze tym razem zaskoczenia nie było. Sondaże nie dawały Le Pen dużych szans. Do tej pory wybór Emmanuela Macrona traktowany był jako niedopuszczenie liderki Frontu Narodowego do władzy. Macron to jednak nie jest placebo, jego sukces będzie oznaczał daleko idące zmiany dla Francji, Europy, a być może także dla Polski.

24 kwietnia 2017 roku

Francuski CAC40 i niemiecki DAX na historycznych szczytach po I turze francuskich wyborów

Według rynków wybór Macrona na prezydenta będzie pozytywny dla francuskiej gospodarki oraz stabilności ekonomicznej w Unii Europejskiej. Na zgodny z sondażowymi oczekiwaniami wynik francuskich wyborów zareagowało euforycznie euro, które umocniło się w nocy ponad 2% do dolara. Obecnie para EURUSD rośnie 1,5% handlując w pobliżu poziomu 1,0860, a para EURGBP 1,7% handlując w pobliżu poziomu 0.8500.

19 kwietnia 2017 roku

Pokerowe zagranie May

Funt początkowo tracił po doniesieniach, że premier May ma wygłosić tajemnicze oświadczenie. Po tym, jak zostały potwierdzone plotki, że może chodzić o przedterminowe wybory, sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła i brytyjska waluta w parze z amerykańskim dolarem umocniła się do poziomów sprzed październikowego flash crashu.

18 kwietnia 2017 roku

May komplikuje Brexit

Przerwa świąteczna dobrze posłużyła inwestorom na GPW. WIG20 może się dziś pochwalić wzrostem o 0,5%, a cały WIG rośnie o 0,25%. Pośród blue chipów dobrze radziły sobie akcje LPP, które drożały o niemal 3%. Po przeciwnej stronie rynku znajdował się Orange Polska, którego walory taniały o ponad 2%.

13 kwietnia 2017 roku

Inwestycyjna sztafeta. USA przekazują pałeczkę Europie

Europejska gospodarka znajduje się obecnie w fazie przechodzenia z rewizji negatywnych do pozytywnych. Oczywiście nie mamy pewności, czy poprawa danych gospodarczych w Europie będzie długotrwała, jednak wiele na to wskazuje.

12 kwietnia 2017 roku

Trump miesza rynkowym optymizmem

Indeksom brakowało w ostatnich dniach motywów do dalszych wzrostów. Dane z Europy wypadały ostatnio szczególnie dobrze, ale było to zbyt mało, aby doprowadzić do wyznaczenia nowych, przynajmniej lokalnych szczytów. Rynki mogły być zmartwione publikacją minutes Fed z ostatniego tygodnia, które pokazały, że Rezerwa Federalna może szykować się do ograniczenia bilansu, który wspierał wzrosty na Wall Street przez kilka ostatnich lat. Zdaniem bankierów, sytuacja jest już na tyle dobra, że nie jest wymagana kontynuacja wspierania tak luźnej polityki monetarnej.

10 kwietnia 2017 roku

Brazylia wraca do gry

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2017 roku PKB Brazylii wyprzedzi Włochy i powróci na ósme miejsce w rankingu największych gospodarek światowych najpóźniej do 2021 roku. Po trwającym od 2014 roku kryzysie politycznym zakończonym impeachmentem Dilmy Rousseff widać w końcu światełko w „brazylijskim” tunelu. Do podobnych wniosków dochodzą eksperci Atradius w najnowszym Country Report dotyczącym rynków Ameryki Południowej.

6 kwietnia 2017 roku

Złoty rośnie na wiosnę. Czy utrzyma wznoszący kurs?

Złoty w ostatnich trzech miesiącach wzmacniał się w relacji do dolara, euro, funta, franka szwajcarskiego. Złożyło się kilka czynników preferencyjnych dla polskiej waluty. Po gorszych od oczekiwań październikowych danych odnośnie produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej czy sprzedaży detalicznej, mogących sugerować niższe tempo wzrostu gospodarczego, kolejne trzy miesiące pozytywnie zaskoczyły część ekonomistów, co przyczyniło się do wzmocnienia złotego.

4 kwietnia 2017 roku

Przecena złotego, jego dalsze losy zależą od banków centralnych

Impulsem, który może potencjalnie wstrząsnąć złotym oraz innymi walutami emerging markets jest polityka. Wstrząs ten miałby wpływ pośredni, poprzez dolara. W najbliższy piątek dojdzie do spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin, podczas dwudniowej wizyty tego ostatniego w USA. Niewątpliwie podczas rozmowy będą poruszane tematy gospodarcze, na co czuły właśnie może być dolar.

20 marca 2017 roku

Spokój złotego, spadki na GPW

Ten poniedziałkowy spokojny handel na krajowym rynku walutowym to przede wszystkim wpływ niewielkich zmian na EUR/USD, braku potencjalnych impulsów, ale też i zapowiedź równie spokojnego tygodnia, który pozbawiony będzie naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych i innych wydarzeń, mogących budzić emocje.