tag

rynki

24 kwietnia

Francuski CAC40 i niemiecki DAX na historycznych szczytach po I turze francuskich wyborów

Według rynków wybór Macrona na prezydenta będzie pozytywny dla francuskiej gospodarki oraz stabilności ekonomicznej w Unii Europejskiej. Na zgodny z sondażowymi oczekiwaniami wynik francuskich wyborów zareagowało euforycznie euro, które umocniło się w nocy ponad 2% do dolara. Obecnie para EURUSD rośnie 1,5% handlując w pobliżu poziomu 1,0860, a para EURGBP 1,7% handlując w pobliżu poziomu 0.8500.

20 kwietnia

19 kwietnia

Pokerowe zagranie May

Funt początkowo tracił po doniesieniach, że premier May ma wygłosić tajemnicze oświadczenie. Po tym, jak zostały potwierdzone plotki, że może chodzić o przedterminowe wybory, sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła i brytyjska waluta w parze z amerykańskim dolarem umocniła się do poziomów sprzed październikowego flash crashu.

18 kwietnia

May komplikuje Brexit

Przerwa świąteczna dobrze posłużyła inwestorom na GPW. WIG20 może się dziś pochwalić wzrostem o 0,5%, a cały WIG rośnie o 0,25%. Pośród blue chipów dobrze radziły sobie akcje LPP, które drożały o niemal 3%. Po przeciwnej stronie rynku znajdował się Orange Polska, którego walory taniały o ponad 2%.

Wcześniejsze publikacje

Trump miesza rynkowym optymizmem

Indeksom brakowało w ostatnich dniach motywów do dalszych wzrostów. Dane z Europy wypadały ostatnio szczególnie dobrze, ale było to zbyt mało, aby doprowadzić do wyznaczenia nowych, przynajmniej lokalnych szczytów. Rynki mogły być zmartwione publikacją minutes Fed z ostatniego tygodnia, które pokazały, że Rezerwa Federalna może szykować się do ograniczenia bilansu, który wspierał wzrosty na Wall Street przez kilka ostatnich lat. Zdaniem bankierów, sytuacja jest już na tyle dobra, że nie jest wymagana kontynuacja wspierania tak luźnej polityki monetarnej.

Brazylia wraca do gry

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2017 roku PKB Brazylii wyprzedzi Włochy i powróci na ósme miejsce w rankingu największych gospodarek światowych najpóźniej do 2021 roku. Po trwającym od 2014 roku kryzysie politycznym zakończonym impeachmentem Dilmy Rousseff widać w końcu światełko w „brazylijskim” tunelu. Do podobnych wniosków dochodzą eksperci Atradius w najnowszym Country Report dotyczącym rynków Ameryki Południowej.

Pozostałe publikacje o tym tagu

4 kwietnia 2017 roku

Przecena złotego, jego dalsze losy zależą od banków centralnych

Impulsem, który może potencjalnie wstrząsnąć złotym oraz innymi walutami emerging markets jest polityka. Wstrząs ten miałby wpływ pośredni, poprzez dolara. W najbliższy piątek dojdzie do spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin, podczas dwudniowej wizyty tego ostatniego w USA. Niewątpliwie podczas rozmowy będą poruszane tematy gospodarcze, na co czuły właśnie może być dolar.

20 marca 2017 roku

Spokój złotego, spadki na GPW

Ten poniedziałkowy spokojny handel na krajowym rynku walutowym to przede wszystkim wpływ niewielkich zmian na EUR/USD, braku potencjalnych impulsów, ale też i zapowiedź równie spokojnego tygodnia, który pozbawiony będzie naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych i innych wydarzeń, mogących budzić emocje.

28 lutego 2017 roku

Losy hossy w rękach Trumpa

Już tej nocy ma mieć miejsce wystąpienie Donalda Trumpa przed obiema izbami Kongresu. Inwestorzy od wyborów czekają na obiecaną rewolucję w polityce gospodarczej, głównie w obszarze podatków, która miałaby przyspieszyć wzrost. Dotychczasowe wystąpienia prezydenta były w tym względzie rozczarowujące, więc kiedy w lutym zapowiedział rychłe przedstawienie zarysów planu podatkowego oczekiwania przed wystąpieniem bardzo wzrosły.

28 lutego 2017 roku

Zysk netto GPW najlepszy od 6 lat

Grupa Kapitałowa GPW wypracowała w 2016 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 310,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości 131,1 mln zł. Jest to najwyższy poziom od 2011 r. Zysk EBITDA osiągnął rekordowy poziom: 183,7 mln zł. Koszty operacyjne w 2016 r. były niższe o 24,2 mln zł niż rok wcześniej i wyniosły 150,2 mln zł.

28 lutego 2017 roku

Rynek walutowy czeka na PKB i Trumpa

Wydarzeniem dnia w kraju będzie publikacja szczegółowych danych dotyczących dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za ostatni kwartał 2016 roku. Na świecie będzie to zaś publikacja analogicznych danych o PKB dla USA, której towarzyszyć będą m.in. indeksy Chicago PMI i zaufania amerykańskich konsumentów.

17 lutego 2017 roku

Złoty czeka na ważne dane

Złoty pozostaje relatywnie słabszy w porównaniu do poprzedniego tygodnia, chociaż w stosunku do euro utrzymuje się w spadkowym trendzie, a tuż powyżej poziomu 4,3120 widać silną strefę podażową. Dzisiaj poznamy dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

16 lutego 2017 roku

Dolar nie może znaleźć oparcia

Janet Yellen z pewnością pomogła amerykańskiemu dolarowi. Jej wczorajsza druga część przesłuchania przed Kongresem była nawet bardziej jastrzębia nić oczekiwał tego rynek. Szanse na podwyżkę stóp procentowych podczas najbliższego marcowego posiedzenia wzrosły już w okolice blisko 50%.

30 stycznia 2017 roku

Polityka ciąży rynkowym nastrojom

Narastająca presja inflacyjna przy dosyć wątłym ożywieniu gospodarczym nie wróży nic dobrego dla rynków akcyjnych. Największe spadki odnotowuje natomiast włoski FTSEMIB. Mediolański indeks znajduje się niemal 3% pod kreską. Jest on szczególnie wrażliwy na pogorszenie się nastrojów na globalnych rynkach z uwagi na kruchą kondycję tamtejszego sektora bankowego, a także na rosnące rentowności obligacji emitowanych przez rząd w Rzymie.

25 stycznia 2017 roku

Niewielka zmienność na rynku złotego

Dla złotego kombinacja dobrych nastrojów i słabszego nieco dolara jest dobra, szczególnie wobec faktu, iż na krajowym podwórku jest ostatnio spokojniej. Co prawda najnowsza wypowiedź analityka agencji Fitch wskazuje na utrzymywanie się ryzyka politycznego, ale przypomnijmy, że agencja właśnie utrzymała rating Polski bez zmian. Dlatego tego rodzaju wypowiedzi nie mają wpływu na kurs waluty.

19 stycznia 2017 roku

ECB w centrum uwagi, ważne dane dla złotego

Posiedzenie ECB będzie głównym wydarzeniem dnia. Wprawdzie po południu zostanie opublikowana seria danych makroekonomicznych z USA, jednak raporty nt. rynku nieruchomości, tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 254 tys.) i indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 15,8 pkt.) nie powinny wywołać większych emocji.

16 stycznia 2017 roku

Funt poniżej 5 zł, decyzje agencji bez wpływu

W poniedziałek złoty umacnia się do euro i szwajcarskiego franka oraz wyraźnie do brytyjskiego funta, jednocześnie tracąc do dolara. O godzinie 12:54 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3750 zł, CHF/PLN 4,0790 zł, GBP/PLN 4,98 zł, a USD/PLN 4,1290 zł.

9 stycznia 2017 roku

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

4 stycznia 2017 roku

Złoty zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka

Wzrost inflacji w Europie, co również obserwujemy w Polsce, niewątpliwie potwierdza ożywienie gospodarcze sygnalizowane przez inne dane makroekonomiczne, ale też przybliża moment wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny (ECB).

27 grudnia 2016 roku

Złoty umacnia się po Świętach

Poniedziałek był dniem wolnym w przypadku większości rynków — nie pracowała Europa oraz Stany Zjednoczone — dlatego też zmienność była mocno ograniczona i prawdopodobnie tak pozostanie do końca tygodnia, a większość ruchów będzie podporządkowana kwestii dostosowywania portfeli inwestycyjnych na przyszły rok.

19 grudnia 2016 roku

To powinien być spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach finansowych

Ostatni przed świętami Bożego Narodzenia tydzień powinien ograniczyć się w zasadzie do czekania na święta właśnie i na Nowy Rok. Ta teza znajduje uzasadnienie w braku wyraźnej reakcji na opublikowany dziś rano, lepszy od oczekiwań i najwyższy od 2,5 roku, odczyt indeksu Ifo dla Niemiec.

22 listopada 2016 roku

Kolejne rekordy na Wall Street

Lepsze nastroje widać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 na koniec sesji zyskuj już ponad 1proc., co przekłada się na wzrost o prawie 20 punktów. Zyskują również pozostałe ważne indeksy z warszawskiego parkietu. Dobry światowy sentyment plus stabilizacja rentowności w Polsce jest przyczyną dzisiejszego apetytu na akcje ze strony inwestorów.

15 listopada 2016 roku

Na rynkach spokojniej, niepokój jednak pozostał

Perspektywa fiskalnej stymulacji w USA i wzrostu stóp procentowych wspiera notowania dolara, przekłada się na globalną wyprzedaż obligacji, wspiera nastroje na największych parkietach i powoduje drenaż kapitałów z rynków wschodzących.