tag

sektor bankowy

24 marca

KNF wkrótce przedstawi wyliczenia skutków projektów ustaw ws. kredytów walutowych

Jeżeli tempo prowadzonych przez banki działań zmierzających w kierunku zmniejszania ryzyka związanego z utrzymywaniem portfeli walutowych kredytów mieszkaniowych będzie niewystarczające, KNF pod koniec tego roku może podjąć decyzję o utrzymaniu obecnych kryteriów dotyczących podziału zysków - zapowiada Filip Świtała, zastępca przewodniczącego KNF

18 marca

Morawiecki: G20 doszło do kompromisu ws. wolnego handlu

G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy - powiedział w sobotę dziennikarzom podczas powrotu ze spotkaniu G20 w Baden-Baden wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

16 marca

Frankowicze: NIK sprawdzi skuteczność nadzoru nad bankami

NIK szczególnie skupi się na kontroli w zakresie ochrony klientów banków którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe Już w raporcie z 2010 roku NIK wskazała na nieskuteczność nadzoru bankowego wobec wzrostu kredytów w walutach obcych. W raporcie z 2014 roku NIK wskazywała brak skutecznej ochrony praw klientów podmiotu rynku finansowego z uwagi m.in. na małą skalę kontroli wzorca umów oraz niską skuteczność prewencyjnego oddziaływania, w tym stosowania kar wobec podmiotów naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Klienci Alior powinni przygotować się na brak dostępu do konta

W piątek 24 marca br. zostaną wyłączone systemy bankowości internetowej i mobilnej: o godz. 14.30 system BusinessNet dla klientów biznesowych, o godz. 17.10 system Sez@m dla klientów indywidualnych i Biura Maklerskiego przejętego z Banku BPH, a o godz. 23.00 bankowość internetowa i mobilna dla pozostałych klientów Alior Banku, w tym klientów Biura Maklerskiego, Kantoru Walutowego i T-Mobile Usługi Bankowe.

BOŚ obniża oprocentowanie pożyczek na proekologiczne zakupy

Pożyczka udzielana jest na okres nawet 120 miesięcy. Klienci, którzy poświadczą zakup towaru o charakterze proekologicznym fakturą, mogą liczyć na obniżenie oprocentowania lub marży o jeden punkt procentowy. Wniosek o pożyczkę można złożyć za pośrednictwem bankowości internetowej lub w dowolnym oddziale Banku.

12 marca

Kredyty z oprocentowaniem stałym są za drogie

Na rynku kredytów hipotecznych mamy obecnie sytuację przypominającą wydarzenia sprzed 10 lat. Wtedy tańsze, ale obarczone wyższym ryzykiem kredyty we frankach wygrywały rywalizację z bezpieczniejszymi kredytami w złotych

Wcześniejsze publikacje

20 banków na celowniku ABW w sprawie frankowych oszustw

Śledztwo koncentruje się przede wszystkim na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. W chwili obecnej, na podstawie postanowień Sądu Okręgowego w Szczecinie o zwolnieniu z tajemnicy bankowej, zabezpieczana jest dokumentacja od banków, które udzielały tego typu kredytów.

Wydatki banków na bezpieczeństwo IT są trzykrotnie wyższe

W przeglądzie krajobrazu cyberzagrożeń dla roku 2016 Kaspersky Lab informował o 20 proc. wzroście ilości szkodliwego oprogramowania atakującego bankomaty w stosunku do 2015 r. W związku z atakami zarówno na własną infrastrukturę, jak i systemy klientów banki wydają trzykrotnie więcej obecnie na bezpieczeństwo IT niż instytucje niefinansowe podobnego rozmiaru.

Pozostałe publikacje o tym tagu

6 marca 2017 roku

Rekordy PKO BP

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego zarobiła w 2016 w 2,87 mld zł netto. To aż 21 proc. zysków całego sektora, więcej niż wynosi udział w jego aktywach (ok. 17 proc.). Wynik na działalności biznesowej (11,8 mld zł) był w 2016 o 10,6 proc. wyższy niż rok wcześniej, przede wszystkim dzięki odsetkom (10,3 proc. w górę), rosnącym portfelom: kredytowym i papierów wartościowych, a także mocnemu ograniczeniu kosztów – aż o 7,4 proc.

6 marca 2017 roku

Zysk netto PKO BP w IV kwartale 2016 r. wyniósł 593,3 mln zł

Zysk banku okazał się zbliżony do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 611 mln zł. W całym 2016 roku zysk netto grupy PKO BP wyniósł 2 mld 874 mln zł, czyli wzrósł 10,1 proc. rok do roku. Zobowiązania wobec klientów wynosiły pod koniec 2016 roku 205,1 mld zł, rosnąc 4,8 proc. rok do roku.

26 lutego 2017 roku

Jak będzie finansowana Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

ealizacja celów rozwojowych zawartych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 będzie wymagała zaangażowania około 1,5 bln zł środków publicznych oraz 0,6 bln w ramach inwestycji prywatnych - zapisano w strategii

13 lutego 2017 roku

Ujawniamy! Zagraniczny bank chce zniszczyć polską firmę?

HSBC choć zakończył działalność w Polsce w sektorze detalicznym, wciąż obsługuje u nas klientów korporacyjnych. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z tej współpracy. Problemy polskiej spółki Action, która jeszcze w 2013 r. mogła się pochwalić miliardowymi przychodami, zaczęły się w momencie, kiedy bank, nie wypowiadając umowy kredytowej, pozbawił firmę finansowania w związku ze sporem skarbowym, w jaki zaangażowana została spółka.

13 lutego 2017 roku

Banki chcą nam pożyczyć więcej niż potrzebujemy

W Warszawie, gdzie mieszkania są relatywnie drogie, rodzina przy posiadanej zdolności kredytowej, mogłaby myśleć o zakupie 78-metrowego lokum. Ponad dwa razy większe mieszkanie można by kupić w takich miastach jak Katowice, Kielce, Łódź czy Zielona Góra.

13 lutego 2017 roku

Risk-on na GPW. Banki rosną jak na drożdżach

Wzmożone zainteresowanie akcjami banków obserwujemy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dlaczego? Inwestorzy oczekują, że w obliczu dynamicznie rosnącej inflacji banki centralne zaczną podnosić stopy procentowe. To z kolei przełoży się na wzrost marży odsetkowej banków, a w rezultacie na ich przyszłe zyski.

9 lutego 2017 roku

WIG20 mija kolejny kamień milowy

Czwartek był wyjątkowo udany dla warszawskiej giełdy. Cały WIG zakończył dzisiejszą sesją z ponad 2% wzrostem. Gwiazdą GPW był WIG20. Indeks blue chipów zyskał ponad 2,4%, a to oznacza wybicie psychologicznej bariery 2100 pkt. Wznowienie hossy było możliwe dzięki branży paliwowej oraz sektorowi bankowemu.

26 stycznia 2017 roku

Notowania akcji polskich banków w trendzie zwyżkowym

Wartość aktywów bankowych należących już dziś do Grupy PZU oraz tych, które mogą należeć w przypadku zakończenia trwającego obecnie procesu przejmowania od Unicredit wzrosła od 8 grudnia 2016 roku, czyli dnia ogłoszenia transakcji zakupu akcji Banku Pekao S.A. o 1,3 miliarda złotych. To pokazuje m.in. jak atrakcyjna była cena, którą zdecydował się zapłacić PZU za walory Pekao SA

14 stycznia 2017 roku

Tylko u nas: ZBP o rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej

Stan Giełdy oraz sytuacja finansowa głównych akcjonariuszy polskich banków uczyni bardzo trudnym emisje nowych akcji. Kredyt dla gospodarki stanie się zatem droższy. Większość banków i tak nie może wypłacić dywidendy na skutek zapisów rekomendacji KNF dotyczącej polityki dywidendowej w bankach

14 stycznia 2017 roku

Gdzie po konto i kartę dla nastolatka

Bezwarunkowo darmowy rachunek z „plastikiem” proponują tylko: BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. W dwóch pierwszych, zupełnie darmowe są też wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Znacznie trudniej znaleźć natomiast ofertę, w której zupełnie bezpłatna jest karta dołączona do młodzieżowego konta.

28 grudnia 2016 roku

Szykuje się najlepszy kwartał od lat

Nieco gorzej wygląda dzisiaj sytuacja w przypadku sektora bankowego. Europejski Bank Centralny poinformował, że najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Pascho musi zebrać 8,8 mld EUR, aby utrzymać płynność, a nie jak wcześniej spekulowano 5,0 mld EUR.

19 grudnia 2016 roku

Ile straciliśmy na prywatyzacji banków ?

W chwili obecnej zagraniczne instytucje bankowe działające na polskim rynku mogą pochwalić się zyskami rzędu 15 mld złotych rocznie. Dodajmy, że łączna kwota za którą zostały sprzedane wynosi ok. 25 miliardów, czyli 15 proc. tego, ile faktycznie były warte. Co więcej, często powtarza się, że te pieniądze jednak zostają w kraju i napędzają naszą gospodarkę.Niestety, to tylko mit.

16 grudnia 2016 roku

Zwolnienia grupowe w Alior Bank: 2600 osób odejdzie do końca 2017 r.

Na skutek fuzji z bankiem BPH, do końca 2017 r. w sumie zostanie zwolnionych 2600 pracowników. Zwolnienia nie ominą kadry kierowniczej, ekspertów oraz specjalistów. Docelowa liczba osób objętych optymalizacją zatrudnienia zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi - poinformował dzisiaj bank

8 września 2016 roku

Forum Ekonomiczne w Krynicy: repolonizacja banków tak, nacjonalizacja nie

Kapitał ma narodowość, więc zwiększenie udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym nie jest czymś złym, byleby nie doprowadziło do nacjonalizacji i upolitycznienia sektora - zgodzili się uczestnicy debaty na temat repolonizacji banków, zorganizowanej w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.