tag

sektor bankowy

24 kwietnia

W zachodniej Europie na giełdach bardzo mocne wzrosty indeksów

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że w sytuacji, gdy sondaże wskazują na możliwe zwycięstwo Macrona w II turze wyborów, rynki mogą interpretować te informacje jako pozytywne dane dla notowań firm finansowych w regionie, a szczególnie banków. GS ocenia, że mogą zyskiwać na tym banki we Francji, Włoszech i Niemczech.

18 kwietnia

12 kwietnia

Gotówka odchodzi do lamusa

Polska nie odstaje pod względem szybkości wypierania papierowego pieniądza od rozwiniętych, zachodnich rynków. Potwierdzają to dane Narodowego Banku Polskiego – w 2010 roku wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 89,8 miliarda złotych. Pięć lat później kwota ta poszybowała już do wartości 182,8 mld zł. Podobnie jest z liczbą takich transakcji, która w tym czasie wzrosła ponad dwukrotnie: z 2,3 mld rocznie do 4,7 mld w 2015 r.

Banking Forum i Insurance Forum; Banki: tempo zmian coraz większe

Specyfika funkcjonowania banków w obecnej sytuacji polega na tym, by nadążać za zamianą i błyskawicznie pozbywać się starych, niepotrzebnych rozwiązań. Według niego jeszcze nie tak dawno proporcje były całkiem inne: teraz zmiana to aż 85 proc. działalności banków, kilkanaście lat temu było to 15 proc.

10 kwietnia

KNF szacuje koszt prezydenckiej ustawy spreadowej na 9,1 mld zł

Zgodnie z informacją KNF, koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy "o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej" (projekt PO) wyniesie 11,1 mld zł, a ustawy "o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" (projekt Kukiz'15) 52,8 mld zł.

Wcześniejsze publikacje

Polacy znowu zaczęli wypłacać pieniądze z lokat

Od marca do października 2016 r. Polacy wypłacili z lokat bankowych aż 9,1 mld zł. Przyczyn tego odwrotu od lokat jest wiele. Nie bez znaczenia jest zapewne to, że lokaty wydają się coraz mniej atrakcyjne. Spada ich oprocentowanie, a jednocześnie rośnie inflacja. W rezultacie większość z nich, w ujęciu realnym, przynosi nam straty

Pozostałe publikacje o tym tagu

18 marca 2017 roku

Morawiecki: G20 doszło do kompromisu ws. wolnego handlu

G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy - powiedział w sobotę dziennikarzom podczas powrotu ze spotkaniu G20 w Baden-Baden wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

16 marca 2017 roku

Frankowicze: NIK sprawdzi skuteczność nadzoru nad bankami

NIK szczególnie skupi się na kontroli w zakresie ochrony klientów banków którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe Już w raporcie z 2010 roku NIK wskazała na nieskuteczność nadzoru bankowego wobec wzrostu kredytów w walutach obcych. W raporcie z 2014 roku NIK wskazywała brak skutecznej ochrony praw klientów podmiotu rynku finansowego z uwagi m.in. na małą skalę kontroli wzorca umów oraz niską skuteczność prewencyjnego oddziaływania, w tym stosowania kar wobec podmiotów naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

16 marca 2017 roku

Klienci Alior powinni przygotować się na brak dostępu do konta

W piątek 24 marca br. zostaną wyłączone systemy bankowości internetowej i mobilnej: o godz. 14.30 system BusinessNet dla klientów biznesowych, o godz. 17.10 system Sez@m dla klientów indywidualnych i Biura Maklerskiego przejętego z Banku BPH, a o godz. 23.00 bankowość internetowa i mobilna dla pozostałych klientów Alior Banku, w tym klientów Biura Maklerskiego, Kantoru Walutowego i T-Mobile Usługi Bankowe.

16 marca 2017 roku

BOŚ obniża oprocentowanie pożyczek na proekologiczne zakupy

Pożyczka udzielana jest na okres nawet 120 miesięcy. Klienci, którzy poświadczą zakup towaru o charakterze proekologicznym fakturą, mogą liczyć na obniżenie oprocentowania lub marży o jeden punkt procentowy. Wniosek o pożyczkę można złożyć za pośrednictwem bankowości internetowej lub w dowolnym oddziale Banku.

12 marca 2017 roku

Kredyty z oprocentowaniem stałym są za drogie

Na rynku kredytów hipotecznych mamy obecnie sytuację przypominającą wydarzenia sprzed 10 lat. Wtedy tańsze, ale obarczone wyższym ryzykiem kredyty we frankach wygrywały rywalizację z bezpieczniejszymi kredytami w złotych

11 marca 2017 roku

Czterem wielkim bankom KNF zaleciła zatrzymanie zysku i niewypłacanie dywidendy

BZ WBK, PKO BP, BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski poinformowały w komunikatach, że Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła im zatrzymanie zysku za 2016 r. i niewypłacanie dywidendy. KNF w przeszłości już zalecała takie postępowanie bankom, które mają portfele walutowych kredytów mieszkaniowych

10 marca 2017 roku

20 banków na celowniku ABW w sprawie frankowych oszustw

Śledztwo koncentruje się przede wszystkim na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. W chwili obecnej, na podstawie postanowień Sądu Okręgowego w Szczecinie o zwolnieniu z tajemnicy bankowej, zabezpieczana jest dokumentacja od banków, które udzielały tego typu kredytów.

9 marca 2017 roku

Prokuratura i ABW zbiera dowody w sprawie oszustwa frankowiczów przez banki

400 osób otrzymało status pokrzywdzonych w sprawie kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, a kolejnych kilkaset oczekuje na otrzymanie takiego statusu. Liczba osób do przesłuchania w tej sprawie jest tak duża, że wsparcia Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie, udziela ABW

9 marca 2017 roku

Wydatki banków na bezpieczeństwo IT są trzykrotnie wyższe

W przeglądzie krajobrazu cyberzagrożeń dla roku 2016 Kaspersky Lab informował o 20 proc. wzroście ilości szkodliwego oprogramowania atakującego bankomaty w stosunku do 2015 r. W związku z atakami zarówno na własną infrastrukturę, jak i systemy klientów banki wydają trzykrotnie więcej obecnie na bezpieczeństwo IT niż instytucje niefinansowe podobnego rozmiaru.

6 marca 2017 roku

Rekordy PKO BP

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego zarobiła w 2016 w 2,87 mld zł netto. To aż 21 proc. zysków całego sektora, więcej niż wynosi udział w jego aktywach (ok. 17 proc.). Wynik na działalności biznesowej (11,8 mld zł) był w 2016 o 10,6 proc. wyższy niż rok wcześniej, przede wszystkim dzięki odsetkom (10,3 proc. w górę), rosnącym portfelom: kredytowym i papierów wartościowych, a także mocnemu ograniczeniu kosztów – aż o 7,4 proc.

6 marca 2017 roku

Zysk netto PKO BP w IV kwartale 2016 r. wyniósł 593,3 mln zł

Zysk banku okazał się zbliżony do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 611 mln zł. W całym 2016 roku zysk netto grupy PKO BP wyniósł 2 mld 874 mln zł, czyli wzrósł 10,1 proc. rok do roku. Zobowiązania wobec klientów wynosiły pod koniec 2016 roku 205,1 mld zł, rosnąc 4,8 proc. rok do roku.

26 lutego 2017 roku

Jak będzie finansowana Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

ealizacja celów rozwojowych zawartych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 będzie wymagała zaangażowania około 1,5 bln zł środków publicznych oraz 0,6 bln w ramach inwestycji prywatnych - zapisano w strategii

13 lutego 2017 roku

Ujawniamy! Zagraniczny bank chce zniszczyć polską firmę?

HSBC choć zakończył działalność w Polsce w sektorze detalicznym, wciąż obsługuje u nas klientów korporacyjnych. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z tej współpracy. Problemy polskiej spółki Action, która jeszcze w 2013 r. mogła się pochwalić miliardowymi przychodami, zaczęły się w momencie, kiedy bank, nie wypowiadając umowy kredytowej, pozbawił firmę finansowania w związku ze sporem skarbowym, w jaki zaangażowana została spółka.

13 lutego 2017 roku

Banki chcą nam pożyczyć więcej niż potrzebujemy

W Warszawie, gdzie mieszkania są relatywnie drogie, rodzina przy posiadanej zdolności kredytowej, mogłaby myśleć o zakupie 78-metrowego lokum. Ponad dwa razy większe mieszkanie można by kupić w takich miastach jak Katowice, Kielce, Łódź czy Zielona Góra.

13 lutego 2017 roku

Risk-on na GPW. Banki rosną jak na drożdżach

Wzmożone zainteresowanie akcjami banków obserwujemy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dlaczego? Inwestorzy oczekują, że w obliczu dynamicznie rosnącej inflacji banki centralne zaczną podnosić stopy procentowe. To z kolei przełoży się na wzrost marży odsetkowej banków, a w rezultacie na ich przyszłe zyski.

9 lutego 2017 roku

WIG20 mija kolejny kamień milowy

Czwartek był wyjątkowo udany dla warszawskiej giełdy. Cały WIG zakończył dzisiejszą sesją z ponad 2% wzrostem. Gwiazdą GPW był WIG20. Indeks blue chipów zyskał ponad 2,4%, a to oznacza wybicie psychologicznej bariery 2100 pkt. Wznowienie hossy było możliwe dzięki branży paliwowej oraz sektorowi bankowemu.