tag

socjalizm

1 czerwca

Kraje OPA bezradne wobec kryzysu w Wenezueli

Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) poświęcone rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli zakończyło się w środę w Waszyngtonie bez osiągnięcia porozumienia.

29 maja

21 kwietnia

20 kwietnia

Wcześniejsze publikacje

Nowy Kapitał

Autorem pierwszego, znacznie skromniejszego edycyjnie „Kapitału”, który ukazał się równiutkie 150 lat temu, był niemiecki filozof Karol Marks. Notabene, chyba na żadnym innym myślicielu świata nie powieszono później tylu zdechłych Azorów, ale nie dlatego, że jego ekonomiczne diagnozy okazały się mylne, tylko dlatego, że książka stała się symbolicznym punktem wyjścia dla wielkich społecznych ruchów i przemian XX wieku (rewolucje, rzezie, ludobójstwa, wojny). Dziś historyczny marksowski „Kapitał” można kupić w każdej poważniejszej księgarni, z solennym Państwowym Wydawnictwem Naukowym na czele.

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 października 2016 roku

Hiszpania: Rekordowy dług socjalistów

Hiszpańska Robotnicza Partia Socjalistyczna (PSOE) ma największe długi w swojej historii. Zobowiązania największego parlamentarnego ugrupowania opozycji wobec banków przekraczają już 75 mln euro - podają dziś media

15 września 2015 roku

Klasycy Ekonomii: Murray N. Rothbard - Marks zdemaskowany

Trzysta lat temu warunki gospodarcze na świecie były bardziej jednorodne niż obecnie. Istniały co prawda pewne dzikie plemiona, ale reszta świata znajdowała się zasadniczo na tym samym poziomie rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego. Później jednak w niektórych krajach nastąpiła radykalna zmiana. Na Zachodzie rozwinął się kapitalizm, akumulowano i inwestowano kapitał, doskonalono narzędzia. Rozwinęła się cywilizacja zachodnia. Obecnie istnieje ogromna różnica pomiędzy cywilizacją zachodnią w krajach rozwiniętych i warunkami panującymi w krajach zacofanych.

3 września 2014 roku

Tort jest niewielki – o miliardach dla polskiej budżetówki

Zbliżają się wybory! Świadczy o tym nie tyle wzmożona aktywność polityków, co ich skłonność do cudownego mnożenia pieniędzy. Okazuje się, że w przeddzień końca kadencji Rządu, z pustego Salomon jednak naleje, a kolejne ulgi podatkowe, podwyżki dla budżetówki oraz wyższe emerytury, mają być tego dowodem. Oby te obietnice nigdy się nie spełniły.

31 maja 2014 roku

Europopulizm

Na Starym Kontynencie dokonał się cud – Francois Hollande nawołuje do radykalnej redukcji podatków i wydatków publicznych, a David Cameron przyznaje, że Europejczykom potrzeba mniej… Europy. Ta zaskakująca iluminacja jest dowodem na to, że za prawdziwych populistów można z całą pewnością uznać obecny euroestablishment, który teraz próbuje dostosować się do nastrojów społeczeństwa. Próba zwodzenia elektoratu na niewiele się jednak zda.

26 kwietnia 2014 roku

Oburzeni socjaliści na Półwyspie Iberyjskim

Zacznijmy od Felipe Gonzáleza, socjalisty będącego 14 lat u władzy. Jak to socjalista zostawił po sobie zgliszcza. 20 proc. bezrobocie, gospodarka w zupełnej ruinie, co prawda kraj był już w Unii Europejskiej, ale z racji zupełnego braku pomysłu na Hiszpanię nie przynosiło to gigantycznych sukcesów.

7 kwietnia 2014 roku

Merkel ulega… Polska zyskuje

Kiedy wszystko wskazywało na to, że sytuacja w Niemczech - europejskiej lokomotywie gospodarczej - ma się coraz lepiej, Żelazna Kanclerz niespodziewanie skręciła w lewo. Wprowadzenie płacy minimalnej jest ewidentnym ukłonem wobec koalicjantów z SPD, który będzie słono kosztował.

28 lutego 2014 roku

33 lata temu wprowadzono kartki na mięso

Dziś mija 33 rocznica wprowadzenia kartek na mięso i wędliny. Żyliśmy z nimi przez 8 lat - do końca lipca 1989 roku. Wyliczone możliwości nabywcze wyrobów, narzucone przez rząd Wojciecha Jaruzelskiego, miały być podstawą równego podziału w społeczeństwie. Reglamentacja była natomiast zaczynem wielu problemów i nielegalnego obiegu mięsa. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada ok. 70 kg mięsa rocznie, czyli o 20-40 kg więcej niż w czasach PRL-u.

15 stycznia 2014 roku

Fredrik Reinfeldt – Konserwatywny Rewolucjonista

Kiedy wydawało się, że w Europie upadły już wszystkie bastiony liberalizmu ekonomicznego opartego na neutralności aparatu państwowego wobec relacji gospodarczych w społeczeństwie, na pomoc nieoczekiwanie pospieszyła Szwecja. Wielokrotne obniżki podatków nie wszystkim jednak przypadły do gustu, co w obliczu rosnących pensji Szwedów wydaje się absolutnie nielogiczne.

14 stycznia 2014 roku

Dania: Socjalizm w odwrocie

Cóż, to było do przewidzenia. Wiedzieli o tym wszyscy rozsądni, a i nawet pół i ćwierć rozsądni. Wmawianie ludziom, że państwo równie efektywnie wydaje pieniądze, jak ich prawowici właściciele jest zwykłą ściemą, która ani w teorii nie ma możliwości zadziałać, ani w praktyce nigdy ten plan się nie powiódł.