tag

socjalizm

8 sierpnia

Wenezuela: "Atak hakerski wymierzony w dyktaturę"

Grupa hakerów dokonała cyberataku na stroną internetową rządu Wenezueli - informuje we wtorek nad ranem portal BBC. Celem operacji, wymierzonej w "dyktaturę" prezydenta Nicolasa Maduro, było okazanie wsparcia żołnierzom, którzy zaatakowali bazę wojskową.

31 lipca

26 lipca

Wenezuela: Armia zbojkotuje wybory?

Jeden z głównych liderów opozycji w Wenezueli Leopoldo Lopez zwrócił się w środę do armii, by nie popierała planu prezydenta kraju Nicolasa Maduro przeprowadzenia wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

18 lipca

Wcześniejsze publikacje

Kraje OPA bezradne wobec kryzysu w Wenezueli

Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) poświęcone rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli zakończyło się w środę w Waszyngtonie bez osiągnięcia porozumienia.

Pozostałe publikacje o tym tagu

21 marca 2017 roku

Nowy Kapitał

Autorem pierwszego, znacznie skromniejszego edycyjnie „Kapitału”, który ukazał się równiutkie 150 lat temu, był niemiecki filozof Karol Marks. Notabene, chyba na żadnym innym myślicielu świata nie powieszono później tylu zdechłych Azorów, ale nie dlatego, że jego ekonomiczne diagnozy okazały się mylne, tylko dlatego, że książka stała się symbolicznym punktem wyjścia dla wielkich społecznych ruchów i przemian XX wieku (rewolucje, rzezie, ludobójstwa, wojny). Dziś historyczny marksowski „Kapitał” można kupić w każdej poważniejszej księgarni, z solennym Państwowym Wydawnictwem Naukowym na czele.

6 grudnia 2016 roku

Rosjanie żałują rozpadu ZSRR

W Rosji ponad połowa obywateli (56 proc.) żałuje dziś rozpadu ZSRR; Rosjanie wskazują, że upadł wspólny system gospodarczy i ludzie stracili poczucie przynależności do wielkiego państwa. 12 proc. Rosjan chciałoby przywrócenia ZSRR w jego poprzednim kształcie.

3 października 2016 roku

Hiszpania: Rekordowy dług socjalistów

Hiszpańska Robotnicza Partia Socjalistyczna (PSOE) ma największe długi w swojej historii. Zobowiązania największego parlamentarnego ugrupowania opozycji wobec banków przekraczają już 75 mln euro - podają dziś media

15 września 2015 roku

Klasycy Ekonomii: Murray N. Rothbard - Marks zdemaskowany

Trzysta lat temu warunki gospodarcze na świecie były bardziej jednorodne niż obecnie. Istniały co prawda pewne dzikie plemiona, ale reszta świata znajdowała się zasadniczo na tym samym poziomie rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego. Później jednak w niektórych krajach nastąpiła radykalna zmiana. Na Zachodzie rozwinął się kapitalizm, akumulowano i inwestowano kapitał, doskonalono narzędzia. Rozwinęła się cywilizacja zachodnia. Obecnie istnieje ogromna różnica pomiędzy cywilizacją zachodnią w krajach rozwiniętych i warunkami panującymi w krajach zacofanych.

3 września 2014 roku

Tort jest niewielki – o miliardach dla polskiej budżetówki

Zbliżają się wybory! Świadczy o tym nie tyle wzmożona aktywność polityków, co ich skłonność do cudownego mnożenia pieniędzy. Okazuje się, że w przeddzień końca kadencji Rządu, z pustego Salomon jednak naleje, a kolejne ulgi podatkowe, podwyżki dla budżetówki oraz wyższe emerytury, mają być tego dowodem. Oby te obietnice nigdy się nie spełniły.

31 maja 2014 roku

Europopulizm

Na Starym Kontynencie dokonał się cud – Francois Hollande nawołuje do radykalnej redukcji podatków i wydatków publicznych, a David Cameron przyznaje, że Europejczykom potrzeba mniej… Europy. Ta zaskakująca iluminacja jest dowodem na to, że za prawdziwych populistów można z całą pewnością uznać obecny euroestablishment, który teraz próbuje dostosować się do nastrojów społeczeństwa. Próba zwodzenia elektoratu na niewiele się jednak zda.

26 kwietnia 2014 roku

Oburzeni socjaliści na Półwyspie Iberyjskim

Zacznijmy od Felipe Gonzáleza, socjalisty będącego 14 lat u władzy. Jak to socjalista zostawił po sobie zgliszcza. 20 proc. bezrobocie, gospodarka w zupełnej ruinie, co prawda kraj był już w Unii Europejskiej, ale z racji zupełnego braku pomysłu na Hiszpanię nie przynosiło to gigantycznych sukcesów.