tag

Wojsko Polskie

20 lipca

NIK: Budżet MON wydany prawidłowo

NIK potwierdziła, że wypłaty na poczet umów zawartych na zakupy sprzętu wojskowego zrealizowano w 2016 r. zgodnie z prawem - podał w czwartek MON dodając, że podczas środowych obrad Sejmu "posłowie PO przedstawiali nieprawdziwe informacje dotyczące realizacji budżetu przez MON".

18 lipca

10 lipca

9 lipca

Stanisław Wojtera: Program modernizacji armii może być ważnym instrumentem

"Wszystkie rodzaje wojsk i broni są ważne, jednak rzeczywiście jest tak, ze rola napadu powietrznego stanowi coraz ważniejszy element i brak skutecznej obrony przeciwko takim środkom może sprawić, że inne rodzaje wojsk zostaną sparaliżowane a ich użycie ograniczone lub wręcz niemożliwe" - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl Stanisław Wojtera, prezes Instytutu Libertatis.

Wcześniejsze publikacje

AMW sprzedaje powojskowe działki pod budownictwo mieszkaniowe

Mówi się, że Agencja Mienia Wojskowego zabezpiecza potrzeby obronności w zakresie nieruchomości. Tak rzeczywiście jest, natomiast część jej zasobu są to nieruchomości, których nie można już wykorzystać na cele związane z obronnością, a nadają się na inne, komercyjne zagospodarowanie, jak np. budowę osiedli mieszkaniowych.

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 maja 2017 roku

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci": Druga wojna o Caracale i przełomowy wywiad z Prezydentem RP

W tej sprawie nie chodzi o to, kto doradzał Antoniemu Macierewiczowi, by zrezygnować z zakupu śmigłowców Airbusa. To tylko medialna zasłona dymna. Kluczowe pytanie brzmi bowiem: dlaczego kierowane przez Tomasza Siemoniaka MON uparcie dążyło do zakupu caracali? Dotarliśmy do niejawnych dokumentów, które dowodzą, że resort dostawał jasne ostrzeżenia: planowany zakup nie jest korzystny dla polskiej armii.

11 maja 2017 roku

Dworczyk: MON działa transparentnie

Nie boimy się żadnych sprawdzeń, żadnej kontroli; tak transparentnie i przejrzyście MON do tej pory w historii III RP nigdy nie działało - mówił w czwartek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

4 maja 2017 roku

Wojsko Polskie bardzo nowoczesne

Już wkrótce to nie ludzie lecz roboty będą walczyć na polach bitew. Polach bitew, które sztaby mogą obserwować w czasie rzeczywistym, niczym grę komputerową i tym samym na bieżąco wpływać na postępu kampanii, zaś straty w ludności cywilnej zostaną zniwelowane dzięki nowoczesnym systemom IFF, rozpoznającym nie biorących udział w walce ludzi. Oto przyszłość wojny według producentów najnowocześniejszej broni. Teraz oferują oni swoje produkty także polskiej armii.

4 maja 2017 roku

Rząd ujawni nowe dokumenty w kwestii Caracali

MON udostępni parlamentarzystom PO dokumenty dotyczące nie tylko rozmów ws. śmigłowców Caracal, lecz także trwającego postępowania - powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

25 kwietnia 2017 roku

Wicepremier Morawiecki zapowiada mocny wzrost środków na obronność

W przyszłorocznym budżecie będzie na pewno co najmniej dwa, może nawet trzy miliardy złotych więcej na obronność - poinformował we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wskazał, że "rok po roku stopniowo trzeba podnosić budżet na obronność".

24 kwietnia 2017 roku

Zwiększenie wydatków obronnych do 2,5 proc. to ambitny cel

To jest cel bardzo ambitny i musi być zrównoważony w ramach budżetu - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski odniósł się do projektu MON zwiększenia wydatków obronnych z obecnych 2 proc. PKB do 2,5 proc. w 2030 r. i latach następnych.

21 kwietnia 2017 roku

117 mld zł mają wynieść wydatki na armię w ciągu 10 lat

Wydatki budżetu państwa na siły zbrojne mają wynieść w ciągu 10 lat 117 mld zł wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

31 marca 2017 roku

Polskie VIP-y będą latały trzema Boeingami 737 kupionymi za 2,5 mld zł

Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały w piątek w Warszawie wartą ok. 523 mln dolarów (ok. 2 mld zł) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu najważniejszych osób w państwie. Obejmuje ona dwie nowe maszyny i jedną używaną

25 marca 2017 roku

Generał Roman Polko: "Relacje z sąsiadami bywają trudne, ale trzeba je budować, a nie toczyć wojny"

"Takich incydentów: zamachów z użyciem noża, broni białej, samochodu etc. nie da się uniknąć, ale trzeba minimalizować ryzyko. Należy też działać w cyberprzestrzeni, aby te wszystkie instrukcje (jak uderzać, jakie środki musi przedsięwziąć zamachowiec, jakiego użyć samochodu) "wypchnąć" z internetu" - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl były dowódca JW GROM gen. Roman Polko.

24 lutego 2017 roku

PZL-Świdnik weźmie udział w postępowaniu MON na śmigłowce

Produkująca śmigłowce spółka PZL-Świdnik oświadczyła w piątek, że weźmie udział w ogłoszonym przez MON postępowaniu na 16 maszyn dla wojska. Firma podkreśliła, że jej atutami są światowe doświadczenie właściciela, włoskiej grupy Leonardo, i szeroka oferta

17 lutego 2017 roku

Nowoczesne bomby dla Polski

Firma Lockheed Martin (NYSE: LMT) otrzymała od polskiej spółki Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. zamówienie o wartości 1,9 mln dolarów na produkcję bomb ćwiczebnych ELGTR (Enhanced Laser Guided Training Rounds) dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

2 lutego 2017 roku

PGZ będzie modernizować system rakietowy razem z MBDA

W ramach Programu Operacyjnego "System Obrony Powietrznej" planowane jest pozyskanie 11 baterii zestawów rakietowych "Narew", które umożliwią skuteczną walkę z samolotami i śmigłowcami nieprzyjaciela, a także będą zdolne do niszczenia pocisków rakietowych.

30 stycznia 2017 roku

Śmigłowce: Z polskich fabryk prosto do polskiej armii

Na przełomie stycznia i lutego siły specjalne dostaną do testów dwa nowe śmigłowce black hawk. Zgodnie z zapowiedziami MON kolejne 14 maszyn trafi do polskiej armii jeszcze w tym roku. Z resortem negocjuje francuski producent caracali i amerykański koncern, który dostarcza produkowane w Polsce black hawki.

20 grudnia 2016 roku

PGZ: Umowa na dostawę zestawów „Piorun” dla Sił Zbrojnych RP za prawie miliard złotych podpisana

W obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i parlamentarzystów została podpisana umowa pomiędzy należącą do Grupy PGZ spółką MESKO S.A. i Inspektoratem Uzbrojenia MON na produkcję i dostawę Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) „Piorun” dla Sił Zbrojnych RP – podała PGZ w komunikacie

15 grudnia 2016 roku

PGZ zacieśnia współpracę z Bell Helicopter w sprawie śmigłowca szturmowego

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykańska spółka z grupy Textron INC - Bell Helicopter podpisały list intencyjny dotyczący realizacji programu "Kruk". Dokument zakłada współpracę przy realizacji programu dostarczenie śmigłowców uderzeniowych dla polskiej armii. Bell Helicopter oferuje polskiemu wojsku śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper

15 grudnia 2016 roku

Rekordowy kontrakt Huty Stalowa Wola na uzbrojenie polskiej armii

Huta Stalowa Wola w latach 2018-2024 zrealizuje dostawę 96 96 armatohaubic samobieżnych 155 mm „KRAB” dla Sił Zbrojnych RP. To największe zamówienie w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wartość podpisanej umowy wynosi blisko 5 mld zł