tag

wybory

15 lipca

10 lipca

25 czerwca

19 czerwca

W politycznym kotle

Nawet jeśli ryzyko „twardego Brexitu” zmalało, trudno uznać łagodniejsze rozwiązanie za korzystne dla brytyjskiego gospodarki, jeśli nowe porozumienia handlowe z UE nie będą nawet w połowie tak dobre, jak dotychczasowa przynależność w jednolitym rynku europejskim

Wcześniejsze publikacje

Wielka Brytania: DUP nie ma odpowiednika w Europie

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) nie ma swego odpowiednika w Europie; ugrupowanie, które początkowo funkcjonowało jako reprezentacja polityczna wspólnoty protestanckiej, jest teraz partią władzy - powiedział prof. Jonathan Tonge.

GBP - krajobraz po wyborach

W reakcji na wynik wyborów kurs GBP załamał się o niemal 2 proc. względem USD. Fakt, że premier May nie podała się do dymisji, był jedynym pozytywnym akcentem w powyborczym krajobrazie, przynosząc umiarkowane odbicie, jednak w ogólnym ujęciu wybory skutkują bardzo słabym rządem, który będzie miał utrudnione zadanie forsowania dotychczas zapowiadanej polityki „brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie” w sprawie Brexitu

Macron nadzieją dla euro

Emmanuel Macron ma za sobą kolejny sukces. Po zdobyciu prezydentury teraz jego ugrupowanie pewnie wygrało I turę wyborów parlamentarnych. W efekcie nowy prezydent stoi przed szansą zliberalizowania skostniałego rynku pracy we Francji. Tym staraniom będą kibicować rynki i jeśli mu się to powiedzie, strefa euro powinna dostać silny impuls do rozwoju.

Pozostałe publikacje o tym tagu

10 czerwca 2017 roku

Alior Bank powołał nowy zarząd. Michał Chyczewski zastąpi Wojciecha Sobieraja na stanowisku prezesa

Na piątkowym posiedzeniu RN, której przewodniczącym jest Michał Krupiński, były prezes PZU, podjęto decyzje dotyczące składu zarządu banku. Ma to związek z niedawną rezygnacją prezesa Wojciecha Sobieraja,który złożył radzie nadzorczej banku pisemne oświadczenie, informując, że nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu na następną kadencję. Sobieraj pełnił funkcję od 2008 r.

9 czerwca 2017 roku

Wybory największym wrogiem funta

Funt runął po tym, jak wstępne wyniki wyborów wskazały, że Partia Konserwatywna straciła większość w parlamencie. Jednak reszta globalnych rynków finansowych na razie pozostaje spokojna, nie widząc w wyborach istotnego powodu do zmiany sentymentu. Ale ponieważ waluty nie lubią niestabilnych rządów, to może nie być koniec rynkowych perturbacji i problemów funta.

9 czerwca 2017 roku

WYBORY W WIELKIEJ BRYTANII: Partia Konserwatywna zwycięża w wyborach, ale czy samodzielnie utworzy rząd?

Partia Konserwatywna w czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii zdobyła najwięcej głosów, ale wciąż nie jest jasne, czy konserwatyści z premier Theresą May na czele zdołają utworzyć rząd samodzielnie lub w stabilnej koalicji. W komentarzach padają stwierdzenia, że rząd Partii Konserwatywnej mógł stracić mandat do wyjścia z wolnego rynku UE w procesie opuszczania wspólnoty, co oznacza co najmniej realizację scenariusza "miękkiego" Brexitu

8 czerwca 2017 roku

WYBORY W WIELKIEJ BRYTANII: Konserwatyści wygrali, ale ta wygrana jest dotkliwą porażką premier May

Rząd premier Theresy May stracił mocne oparcie w parlamencie, bo Partia Konserwatywna choć w wyborach z 8 czerwca zdobyła najwięcej głosów, to utraciła 16-17 mandatów i tym samym bezwzględną większość – wynika z pierwszych sondażowych wyników, ogłoszonych o godz. 23:00 po zamknięciu lokali wyborczych. W pierwszej reakcji funt osłabił się prawie 2 proc. do dolara

8 czerwca 2017 roku

Ile będzie kosztował funt po wyborach w Wielkiej Brytanii?

Według ankiet przeprowadzonych wśród banków inwestycyjnych przez agencję Bloomberg, „zawieszony parlament” może spowodować spadek funta w relacji do dolara nawet do poziomu 1,20 (około 7 proc.). Mediana oczekiwań ekonomistów pokazuje obniżenie się wartości szterlinga o 5 proc. Oznaczałoby to więc spadek wartości w brytyjskiej waluty w relacji do polskiej mniej więcej 25 gr, czyli do ok. 4,60 zł. Według notowań bukmacherów (dane Oddschecker), ryzyko takiego rozwoju sytuacji wynosi ok 17 proc.

17 maja 2017 roku

Euro ucieka dolarowi

Wtorek był dniem triumfu euro. Ubiegły tydzień upływał pod znakiem wyprzedaży europejskiej waluty pomimo wyraźnej wygranej Emmanuela Macrona we Francji. Wygrana partii Kanclerz Merkel w wyborach regionalnych miała się okazać pozytywnym impulsem dla euro i tak faktycznie się stało, gdyż dodatkowo lepsze dane makroekonomiczne ze Starego Kontynentu napędzają spekulacje nt. możliwego zwrotu w dotychczas ultra ekspansywnej polityce EBC.

15 maja 2017 roku

Wygrana Merkel korzystna dla złotego

W tym roku wszystko wydaje się układać na korzyść złotego: tendencje na światowych rynkach finansowych, ożywienie gospodarcze w Europie, poprawa w krajowych danych, a nawet polityczne rozdania. Wybory w największym niemieckim landzie zostały korzystnie przyjęte przez rynki, a to kolejna szansa dla polskiej waluty. Przed nami także bardzo ciekawy tydzień w polskiej gospodarce, czekają nas kluczowe dane makro oraz decyzja RPP.

9 maja 2017 roku

Po wyborach we Francji spokojnie na rynku ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem reakcji na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Wyraźna przewaga umiarkowanego w poglądach Emmanuela Macrona nie była dla inwestorów niespodzianką, dlatego trudno było doszukiwać się entuzjastycznej reakcji na ten fakt, czy to na rynkach akcji, czy też na rynkach walutowych i surowcowych. Po pierwszym optymistycznym akcencie, notowania indeksów akcji skierowały się w dół, eurodolar zakończył wczorajszą sesję na sporym minusie, a wzrost wartości USD hamował próby wzrostów cen surowców.

8 maja 2017 roku

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

Dzisiaj mamy do czynienia z realizacją starego przysłowia inwestorskiego, które nakazuje kupowanie, gdy mamy do czynienia z plotkami lub przyszłymi wydarzeniami i sprzedażą, kiedy dochodzi do realizacji jakiegoś wydarzenia. Tym wydarzeniem były wybory we Francji, a konkretnie wygrana Emmanuela Macrona w drugiej turze wyborów.

8 maja 2017 roku

Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski

Jeżeli przyjąć, że wybór Macrona jest już uwzględniony w cenach, a płynące szerokim strumieniem pozytywne dane z Europy nie tworzą już nowego paliwa do umocnienia wspólnej waluty, to inwestorzy będą teraz szukać nowych tematów. Tym tematem będzie prawdopodobna czerwcowa podwyżka stop procentowych przez Fed. Szczególnie, gdyby po słabym pierwszym kwartale, amerykańska gospodarka mocniej przyspieszyła. Stąd też oczekuję, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD wróci w okolice 1,06-1,07 dolara.

8 maja 2017 roku

Europejskie rynki rozczarowane zwycięstwem Emmanuela Macron ?

Wspólna europejska waluta zamiast wzmocnić się na wieść o zwycięstwie Emmanuela Macron przeciwnie, osłabia się do dolara amerykańskiego od momentu otwarcia europejskiego rynku FX. A gracze jeszcze wczoraj obstawiali wzmocnienie na parze EUR/USD na rynku walutowym, na co wskazywała przewaga „długich pozycji” (więcej pieniędzy postawiono na wzmocnienie niż osłabienie Euro).

8 maja 2017 roku

Czy kurs franka spadnie poniżej 3,80?

Od czasu „czarnego czwartku”, kiedy w efekcie decyzji SNB kurs franka skoczył z 3,50 do przejściowo nawet 5 złotych, cena szwajcarskiej waluty oscylowała pomiędzy 3,80 a 4,25 złotego. Po wyborach we Francji zbliżamy się do tej dolnej granicy, ale czy są szanse na jej przekroczenie?

7 maja 2017 roku

Co oznacza wybór Macrona?

Francja wybrała swojego prezydenta. Po burzliwej pierwszej turze tym razem zaskoczenia nie było. Sondaże nie dawały Le Pen dużych szans. Do tej pory wybór Emmanuela Macrona traktowany był jako niedopuszczenie liderki Frontu Narodowego do władzy. Macron to jednak nie jest placebo, jego sukces będzie oznaczał daleko idące zmiany dla Francji, Europy, a być może także dla Polski.

5 maja 2017 roku

Francja podtrzyma dobre nastroje?

Głównym tematem na rynkach jest kampania prezydencka we Francji, która będzie miała swój finał już w tę niedzielę. Inwestorzy są przekonani o zwycięstwie Emmanuela Macrona, który ma być gwarantem stabilności. Rodzi to jednak ryzyko, że na początku przyszłego tygodnia dojdzie do realizacji zysków z ostatniej mini hossy.