Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Koniec pewnej epoki dla niemieckiego wzrostu?

źródło: Mads Koefoed, Saxo Bank

  • Opublikowano: 24 września 2014, 18:26

  • Powiększ tekst

Niemiecka gospodarka nadal zwalnia, przynajmniej według instytutu IFO: opracowywany przez niego indeks klimatu gospodarczego we wrześniu spadł do poziomu 104,7 pkt., podczas gdy miesiąc wcześniej wyniósł 106,3 pkt. Jest to piąty z kolei miesięczny spadek i najgorszy wynik od 16 miesięcy.

Prognozy konsensusowe wskazywały na mniejszą zmianę, do 105,8 pkt.

Przechodząc do subindeksów, (równoległy) indeks oceny sytuacji bieżącej spadł z 111,1 pkt. do 110,5 pkt., jednak był lepszy, niż się spodziewano (110,2 pkt.). Chociaż dzisiejszy rezultat przewyższył oczekiwania, mimo wszystko jest najgorszy od lipca 2013 r.; w zaledwie 5 miesięcy - od odnotowanego w kwietniu szczytu na wysokości 115,3 pkt. - wskaźnik ten stracił na wartości już 4,8 pkt.

Możemy wykorzystać indeks oceny sytuacji bieżącej, by oszacować dynamikę wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale (informacje o PKB pojawią się dopiero 14 listopada). Na podstawie trzymiesięcznej średniej wyników tego wskaźnika, wynoszącej do września 111,5 pkt., prognozowany poziom PKB w trzecim kwartale to ok. 2,4% w ujęciu rok do roku; w drugim kwartale zmiana ta wyniosła w rzeczywistości 1,2%.

Przekłada się to na wzrost kwartalny na poziomie nie mniej niż 1%; jest raczej mało prawdopodobne, by taka zmiana mogła nastąpić. Podkreśla to jednak fakt, że z indeksu oceny sytuacji bieżącej wynika, że po niespodziewanym spadku kwartalnego PKB o 0,2% w drugim kwartale dynamika PKB jest obecnie zbyt mała.

Indeks wyprzedzający IFO, tj. indeks oczekiwań, również odnotował we wrześniu spadek, po raz pierwszy od grudnia 2012 r. schodząc poniżej 100 pkt. Wynik na poziomie 99,3 pkt. był gorszy od przewidywań, które wskazywały na 101,2 pkt., i od rezultatu sierpniowego, tj. 101,7 pkt.

Podobnie jak w przypadku indeksu oceny sytuacji bieżącej, możemy użyć indeksu oczekiwań, by uzyskać prognozę PKB w gospodarce, tym razem na dwa kwartały wprzód. Wynikałoby z tego, że do pierwszego kwartału 2015 r. PKB Niemiec wzrośnie o ok. 1,5% r./r.; dla porównania, ostatni faktyczny odczyt wyniósł 1,2% w drugim kwartale.

Wzrost w Niemczech bardziej umiarkowany

Przewidujemy, że w trzecim kwartale niemiecka gospodarka odbije się, głównie dzięki inwestycjom. W drugim kwartale było ich szczególnie mało, gdyż ze względu na nietypowo dobrą pogodę (odwrotnie niż w Stanach Zjednoczonych) popyt w większości uległ przesunięciu na pierwszy kwartał.

Pomimo wspomnianego odbicia w bieżącym kwartale nie spodziewamy się, by w następnych tempo rozwoju niemieckiej gospodarki było szybsze od umiarkowanego - jak to również sugeruje IFO. Naszym zdaniem dynamika PKB wyniesie 1,4% w tym roku i ok. 1,5% w przyszłym (mniej niż 1,8%, na które wskazuje konsensus).

Mads Koefoed, Saxo Bank

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.