Analizy

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Capital Economics: Europa Centralna odporna na Grexit

źródło: PAP, za: Capital Economics

  • Opublikowano: 9 stycznia 2015, 20:38

    Aktualizacja: 9 stycznia 2015, 20:54

  • Powiększ tekst

Region Europy Centralnej obecnie poradziłby lepiej sobie w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro niż w latach 2011-12, w szczytowym okresie greckiego kryzysu i wspólnej waluty - ocenia ośrodek analityczny Capital Economics.

W uzasadnieniu wskazuje on na mniejszą zależność regionu od zagranicznych źródeł finansowania, poprawę rachunku obrotów bieżących oraz to, że EBC i sama eurostrefa oraz banki centralne regionu są lepiej przygotowane na taką ewentualność.

25 stycznia w Grecji odbędą się wybory wymuszone tym, że kandydat rządu nie został wybrany na prezydenta w ostatniej rundzie głosowania 29. grudnia. Zachodzą obawy, że może je wygrać lewicowa i populistyczna partia Syriza przeciwna programowi oszczędnościowemu i krytycznie nastawiona do członkostwa Grecji w strefie euro.

"Europa Centralna byłaby podatna na skutki nawrotu greckiego kryzysu przez kanał eksportowy, jeśli miałby on wyhamować wzrost gospodarki eurostrefy, w szczególności niemieckiej" - zaznaczono w piątkowym komentarzu.

20 proc. eksportu Rumunii, 29 proc. Polski i ponad 50 proc. w przypadku Czech trafia właśnie na rynek niemiecki.

Drugim kanałem, przez który nowy grecki kryzys rozszerzyłby się na Europę Centralną są nastroje biznesmenów i konsumentów. W razie ich pogorszenia mogliby oni ograniczyć wydatki.

"O ile, w przypadku więzów handlowych i zaufania, skutki nowych greckich perturbacji byłyby dla państw Europy Centralnej podobne do tych z lat 2011-12, o tyle skutki finansowe byłyby mniejsze" - oceniają analitycy.

Zwracają uwagę na to, iż ujemne salda obrotów bieżących zmniejszyły się w poszczególnych krajach w porównaniu z okresem 2011-12, a region ma nadwyżkę i jest mniej zależny od zagranicznego kapitału jako źródła finansowania wydatków rządowych.

Dodatkowo, tania ropa naftowa umożliwiła zmniejszenie rachunków za import ropy, co zapowiada dalszą poprawę rachunku obrotów w 2015 r .

Wyniki sondażu kompanii Metron Analysis, które mają zostać opublikowane w prasie w niedzielę, pokazują, że radykalna Syriza, która chce rezygnacji z firmowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy programu pomocowego dla Grecji, zdobyłaby 34,1 proc. głosów, gdyby przedterminowe wybory odbyły się obecnie. Konserwatywna Nowa Demokracja (ND) premiera Antonisa Samarasa zdobyłaby w głosowaniu 30-procentowe poparcie.

(PAP)

O przewidywaniach potencjalnych skutków Grexit w Niemczach czytaj tutaj: "Grexit? Was ist das? - kolejna odslona"

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.