Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Ksiądz Sowa i generał Janicki w jednym stali zarządzie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 20 lutego 2014
  • 11:33
  • 4
  • Tagi: biznes handel Kraków
  • Powiększ tekst

Lektura składu rad nadzorczych wielkich polskich firm potrafi być pouczająca. Jednak lektura składu zarządu spółki Krakchemia S. A. była dla nas niemałym zaskoczeniem.

Niejednokrotnie pod adresem ojca Tadeusza Rydzyka lub św. pamięci prałata Jankowskiego padało określenie "to nie ksiądz - to biznesmen". Tymczasem biznesowe talenty odkrył w sobie ksiądz Kazimierz Sowa, który zasiada w zarządzie spółki Krakchemia S. A., w charakterze Sekretarza Rady Nadzorczej.

Absolwent teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej, dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu, dziennikarz i publicysta, stały komentator TVN24 oraz autor licznych tekstów w czołowych tygodnikach. W ostatnich latach ekspert w zakresie etyki biznesu i współautor kilkunastu programów poświęconych tej tematyce. Aktualnie pełni funkcję dyrektora naczelnego kanału telewizyjnego religia.tv. Doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania firmą oraz public relations obejmujące między innymi komunikację zewnętrzną i wewnętrzną, jak i marketing i reklamę zdobywał pełniąc szereg funkcji na stanowiskach kierowniczych w takich instytucjach medialnych jak ogólnopolska sieć Radia Plus, Telewizja Religia Sp. z o.o. czy fundacjach.

Oczywiście - nie bronimy księdzu realizować się w biznesie, choć przyznamy, że kojarzymy go raczej z talentów medialnych aniżeli chemicznych.

Ale prawdziwą konsternację wywołała w nas dalsza lektura składu zarządu - otóż wraz z księdzem Sową zasiada w nim były szef Biura Ochrony Rządu, generał Marian Janicki.

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej kierunek Inżynieria Materiałowa i Ceramika. W latach 1981 – 1987 swoje doświadczenia zawodowe zdobywał na Akademii Górniczo – Hutniczej na wydziale transportu. W latach 1987 - 2005 swoją karierę zawodową związał z Biurem Ochrony Rządu w zakresie transportu i logistyki. W 2005 roku został mianowany na stopień Generała Brygady. Od 2007 do 2013 roku piastował stanowisko Szefa Biura Ochrony Rządu. W 2011 roku został mianowany na stopień Generała Dywizji. Jest członkiem International Police Association. Posiada certyfikaty wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego upoważniające do kierowania komórkami ochrony informacji niejawnych oraz dostępu do informacji niejawnych.

Przypomnijmy - wokół osoby generała krążyły liczne kontrowersje związane z jego rolą w organizacji ochrony tragicznego lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska. Wobec gen. Janickiego padały zarzuty o brak profesjonalizmu w organizacji ochrony prezydenta, jednak obrońcy generała wskazywali, iż ochrona była dobrze zorganizowana. Mimo to kontrowersje nie milkły aż do dymisji Janickiego w 2013 roku.

Przyznać trzeba, że przewodniczący rady nadzorczej Krakchemii Jerzy Mazgaj ma ciekawe towarzystwo, choć nie wykluczamy, iż za obecnością księdza Sowy i generała Janickiego w zarządzie spółki przemawia jakiś zmyślny plan biznesowy.

Pełny skład zarządu Krakchemii dostępny w linku: http://www.krakchemia.pl/wladze-spolki

Krakchemia/ as/

Komentarze