Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Ceny gazu w europejskich kontraktach Gazpromu w 2015 r. mogą spaść o jedną trzecią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lutego 2015, 20:15

  • 6
  • Powiększ tekst

Ceny kontraktowe gazu ziemnego dostarczanego przez koncern Gazprom odbiorcom w Europie spadną w 2015 roku o ponad jedną trzecią - prognozuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.

Przewiduje ono, że średnia cena błękitnego paliwa dla kontrahentów w Europie wyniesie 222 dolary za 1000 metrów sześciennych wobec 341 USD w 2014 roku. Jak poinformował w piątek dziennik "Wiedomosti", taką cenę resort podał w swojej oficjalnej prognozie rozwoju społeczno-gospodarczego. Gazeta przypomniała, że Gazprom opiera swoje plany korporacyjne na prognozach Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

"Wiedomosti" zaznaczają, że cena ta może ulec zmianie przy planowych korektach prognozy w kwietniu i we wrześniu. Jeśli obecne przewidywania resortu się sprawdzą, to średnia cena gazu dla odbiorców w Europie w tym roku będzie o 35 proc. niższa niż w poprzednim. Gazprom nie komentuje tych doniesień.

Analitycy, na których powołują się "Wiedomosti", uważają, że prognoza ceny 222 USD za 1000 metrów sześciennych jest bardzo konserwatywna. Jeśli cena ropy naftowej 50 dolarów za baryłkę utrzyma się w pierwszym półroczu, to średnia cena Gazpromu w 2015 roku będzie powyżej 300 dolarów.

Z danych Gazpromu wynika, że w 2014 roku koncern wyeksportował do Europy 146,6 mld metrów sześciennych gazu na kwotę 49,8 mld USD. W bieżącym roku chce zwiększyć te dostawy do 160 mld metrów sześciennych. Jeśli prognoza Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego sprawdzi się, to przychody koncernu z eksportu gazu do Europy w 2015 roku spadną o 14,3 mld dolarów - do 35,5 mld USD.

W 2014 roku na Europę przypadało 70 proc. wszystkich przychodów Gazpromu z eksportu gazu. Cena rosyjskiego błękitnego paliwa zaczęła spadać w zeszłym roku z powodu załamania cen ropy, do których przywiązane są ceny w kontraktach Gazpromu. Ceny gazu reagują na dynamikę cen naftowych z opóźnieniem 6-9 miesięcy.

Dostawy gazu od Gazpromu do Polski reguluje tzw. kontrakt jamalski, renegocjowany w 2010 roku przez ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Umowa ta zakłada, że Polska, a dokładnie PGNiG, będzie odbierała dostawy gazu do 2022 r. włącznie, w ilości do 10,2 mld m sześc. rocznie. Zdaniem wielu ekspertów, Polska za rosyjski gaz płaci znacząco wyższą cenę od europejskich cen rynkowych.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze