Informacje

Fot. Budynek Ratusza w Nowym Sączu/Adam Dziura CC BY 2.0
Fot. Budynek Ratusza w Nowym Sączu/Adam Dziura CC BY 2.0

Rusza pierwsza rządowa inwestycja PPP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 7 kwietnia 2016
  • 13:02
  • 0
  • Tagi: biznes Nowy Sącz partnerstwo publiczno-prywatne PPP projekty infrastrukturalne
  • Powiększ tekst

W Nowym Sączu ruszy dzisiaj budowa siedziby sądu rejonowego. Jest to pierwsza inwestycja administracji rządowej realizowana w formule PPP.

  • Nasi eksperci od samego początku wspierali ten pionierski projekt. Współpracowali z Sądem Okręgowym podczas wyboru partnera prywatnego, opiniowali dokumenty i służyli swoją wiedzą – powiedział Witold Słowik, wiceminister rozwoju odpowiedzialny za rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. - Ta inwestycja to dla nas papierek lakmusowy, który pokazuje, że administracja rządowa jest gotowa do wdrażania projektów PPP. Liczymy na to, że wkrótce ruszą kolejne przedsięwzięcia z udziałem instytucji centralnych – podkreślił.

Wiceminister zwrócił też uwagę na potrzebę opracowania rządowej polityki w zakresie rozwoju PPP - Planujemy przygotowanie dokumentu, który zawierałby diagnozę rynku, identyfikował bariery oraz wskazywał zestaw działań na rzecz popularyzacji partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inwestycja zakłada budowę i utrzymanie przez 20 lat siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu o całkowitej powierzchni ponad 10 tys. m kw. Przedsięwzięcie obejmuje także parking podziemny, infrastrukturę techniczną i zagospodarowanie terenu.

Wynagrodzenie partnera prywatnego, firmy PPP Projekt Sp. z. o. o. z Warszawy, należącej do Warbud S.A., ma stanowić tzw. opłata za dostępność. Oznacza to, że firma zapewni sprawne funkcjonowanie budynku zgodnie z określonymi w umowie standardami. Koszt inwestycji dla strony publicznej, którą reprezentuje Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, to 6,1 mln rocznie przez cały okres trwania umowy.

Eksperci Ministerstwa Rozwoju zebrali doświadczenia z realizacji tego projektu. Powstała m.in. dokumentacja wzorcowa, która pomoże w przyszłości przygotować podobne inwestycje. Informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej ppp.gov.pl.

Komentarze