Masz powyżej 40 lat? Powinieneś pracować znacznie krócej
Dla osób po czterdziestce najbardziej optymalny jest trzydniowy tydzień pracy. I nie chodzi tu wcale o kwestie zdrowotne. Z badań wynika, że osoby w tym wieku pracują wówczas po prostu znacznie efektywniej.
Podczas badania, które zostało przeprowadzone przez grupę ekonomistów na 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet po 40. roku życia, przeanalizowano zwyczaje pracowników oraz wyniki testów ich mózgów.
Jak się okazało, w trakcie trzydniowego tygodnia pracy stymulacja mózgu badanych utrzymywała się na niezmienionym, a ponadto – mniej pracy pozwalało im na uniknięcie uczucia wyczerpania oraz stresu.
Zadaniem osób biorących udział w badaniu było czytanie określonych słów na głos, recytowanie listy numerów wstecz oraz dopasowywanie liter do cyfr – wszystko to pod presją czasu. Osoby pracujące przez ok. 25 godzin tygodniowo otrzymywali zwykle lepsze wyniki od tych pracujących w pełnym wymiarze godzinowym.
– Praca jest jak obosieczny miecz, który może stymulować aktywność mózgu, jednak z drugiej strony długie godziny pracy i określone typy zadań mogą powodować zmęczenie oraz stres, powodujące uszkodzenie funkcji poznawczych – czytamy w raporcie.
Okazuje się więc, że zbyt długa praca może być bardziej szkodliwa dla funkcji mózgu niż rezygnacja z wykonywania jakiejkolwiek pracy
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Ekonomii Stosowanej i Badań Społecznych Uniwersytetu w Melbourne.
BBC/ MK