
Za 150 mln zł powstanie polski chip
W ciągu trzech lat ma zostać opracowany i wdrożony system Polskiego Elektronicznego Dokumentu Tożsamości (PEDT). Do jego realizacji zostanie w Polsce zaprojektowany mikroprocesor (Programowalny Układ Scalony – PUS), który po zainstalowaniu w karcie plastikowej będzie nośnikiem informacji PEDT. Za jego pomocą będzie można też złożyć podpis cyfrowy. Wszystko będzie się mieścić na powierzchni ok. 6 mmkw. krzemu i ma zawierać kilka milionów tranzystorów. Koszt: 150 mln zł.
We wtorek, w siedzibie PWPW podpisano porozumienie powołujące konsorcjum POL-PUS (PWPW, Instytut Maszyn Matematycznych, Instytut Technologii Elektronowej, WB electronics oraz Kolegium Jagiellońskie), którego celem jest opracowanie i wdrożenie Programowalnego Układu Scalonego wraz ze sprzętowym otoczeniem systemowym, które ma zapewnić jego bezpieczną produkcję i użytkowanie.
W tym czasie ma zostać również osiągnięta gotowość do produkcji PEDT na poziomie wielu milionów sztuk rocznie. Jak zapowiedział prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski, w pierwszej kolejności nabywcami mikroprocesora będzie Wytwórnia Papierów Wartościowych jak również resorty siłowe. W późniejszym czasie produkt będzie oferowany wszędzie tam, gdzie potrzebna jest autoryzacja czy uwierzytelnianie osób np banki.
Obecny na konferencji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak ocenił, że powołanie konsorcjum jest ważnym i przełomowym wydarzeniem.
Świadczy ono o tym, że możemy połączyć z sukcesem zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom z polską myślą techniczną. Będzie to produkt polski. Jest to niezwykle istotne, że po tylu, tylu latach możemy wrócić do tych ambicji, które zawsze mieliśmy, ale - jakie niestety - nie były realizowane. Jesteśmy na dobrej drodze, aby powstał polski mikroprocesor - powiedział Błaszczak.
Z kolei minister cyfryzacji Anna Streżyńska dodała, że przedsięwzięcie ma duże znaczenie w związku z projektami e-dowodu oraz mobilnych dokumentów.
Ministerstwo Cyfryzacji razem z MSWiA pracuje nad dwoma projektami. Projektem dowodu osobistego z warstwą elektroniczna, którego główną dokumentacją była konsultowana w ostatnich miesiącach, oraz projektem mobilnych dokumentów, których konsultacje są w toku. Te projekty chcemy jako rząd oferować, jako dwa komplementarne produkty zapewniające dostęp do szerokiego spektrum usług i danych państwowych - zaznaczyła minister.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.